Начало форум

Търсене

Търсенето върна 30 резултата

Върни към разширено търсене

Задава се Витошакон

На 9.11 и 10.11 се организира малко, но сериозно фенско сборище. Мястото е хижа Септември (до хижа Елица близо до Златните мостове. Спане - 10 лв. Храна - гладни няма да останем. Пиене - същото като с храната. Програма - волна, с почит към Генералския юбилей. За заявки звънете на Генерала. Местата в...
от Malinov
Нед Ное 03, 2013 8:44 pm

Форум: Организационни
Тема: Задава се Витошакон
Отговори: 2
Преглеждания: 1075

Re: Как може да се промени това?

Рядко чета тази рубрика във форума, още по рядко пиша. Сега имам усещането, че това което е писал Мартин, съм го писал аз. Напълно съм съгласен с него. И за хората, които "наскачаха" без да им е ясно какво точно ще се случи и за правилата и законите, и за левите и десните. Не съм ходил на ...
от Malinov
Сря Юни 19, 2013 5:48 pm

Форум: Общи дискусии
Тема: Как може да се промени това?
Отговори: 180
Преглеждания: 42079

Re: Горещо препоръчвам "Облакът Атлас"!

Съгласен съм с Калин в първата част от мнението му. Скучна и наивна история за Нео Сеул, чак ме издразни с очевидната си кръпка към филма, който лично на мен не ми въздейства кой знае колко. Свобода, избор, бой, преследвания, ала-бала.Ужасни логически пропуски - особенно в т.н. фантастични истории. ...
от Malinov
Съб Дек 29, 2012 11:19 am

Форум: Литература и други изкуства
Тема: Горещо препоръчвам "Облакът Атлас"!
Отговори: 29
Преглеждания: 11393

Re: Колонка на недобития комуноид :)

Мда, Русия е страна с непредсказуема история. :problem:
от Malinov
Сря Ное 07, 2012 9:27 pm

Тема: Колонка на недобития комуноид :)
Отговори: 359
Преглеждания: 132762

Re: Нова книга на centsche

Cen4e, най-безмисленото, меко казано, за един писател (творец) е да обяснява на другите какво е искал да каже и колко са, айде да не казвам какви като не го разбират. Ако читателят сам не открие нещото в творението, колкото и да му обясняваш, колко и да му поднасяш анализи нищо няма да се получи. Та...
от Malinov
Пет Мар 23, 2012 1:09 am

Тема: Нова книга на centsche
Отговори: 51
Преглеждания: 17834

"Есть многое на свете, друг Горацио,
что требует расстрела и кастрации."

Ал. Зорич
от Malinov
Нед Яну 29, 2012 12:30 pm

Как спрях да чета

Как спрях да чета или теорията на трите страници Не знам дали музиката може да се отчае от музиката, а мраморът – от мрамора, но литературата е изкуство, способно да предскаже часа на своята немота, да се опълчи срещу собствената си сила, да пожелае собственото си унищожение и да възпее своя край. Б...
от Malinov
Вто Яну 10, 2012 1:52 am

Тема: Как спрях да чета
Отговори: 6
Преглеждания: 2754

Re: Борхес - ослепелият сфинкс

Фетишизираната етика на читателя Хорхе Луис Борхес, „Избрани есета“ Изд. „Колибри“, 2011 Нищетата на нашата литература, неспособността й да буди интерес са довели до фетишизиране на стила, до едно разсеяно четене, плод на едностранчиво внимание. Онези, които са в плен на подобно фетишизиране, свързв...
от Malinov
Вто Дек 20, 2011 7:00 pm

Тема: Борхес - ослепелият сфинкс
Отговори: 9
Преглеждания: 4713

Борис Стругацки - интервю

http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/12/09/1356038_boris_strugacki_sivotata_dokarva_na_vlast_horata_v/

И не бързайте да го обявявате за изкюфял, не знаещ какво приказва и предател. :wink:
от Malinov
Пет Дек 09, 2011 5:42 pm

Тема: Борис Стругацки - интервю
Преглеждания: 1144

Re: Сверяване на светогледите

Има една чудовищна прилика между всички "изми". Колко и да е огромна разликата в светогледните възприятия на тези идеологии, едно нещо ги сплита, поне засега, в общ кюп. И тази ужасяваща прилика, е че в тяхно име са избити десетки, стотици, хиляди и милиони хора. Или както много по-добре г...
от Malinov
Съб Дек 03, 2011 1:02 am

Тема: Сверяване на светогледите
Отговори: 8
Преглеждания: 2065

Борхес - ослепелият сфинкс

http://sofialive.bg/izkustvo/biblioteka/42-horhe-luis-borhes.html Някак си сравнявам Борхес с Лем. Може би нямат нищо общо. Единият е студен, както би казал Пратчет - като вчерашна зелева супа, безпощаден интелектуален патоанатом на човешкия разум, другият е емоционален мислител обхванал сякаш всич...
от Malinov
Пет Дек 02, 2011 12:45 am

Тема: Борхес - ослепелият сфинкс
Отговори: 9
Преглеждания: 4713

Я, малко за размисъл. Вярно, че е повече емоционално, отколкото аналитично и повече художественно, отколкото научно, но все пак, все пак...

http://www.librev.com/discussion-politics/1250-2011-05-27-16-58-00
от Malinov
Съб Ное 19, 2011 2:43 am

И това също е любопитно: Младият руски Хемингуей Написано от Оуен Матюс Миналата година, на един литературен фестивал в Сен Мало, Франция, руският писател Захар Прилепин и аз бяхме поканени като говорители на едно обсъждане на войната в Чечения. Публиката беше изпълнена с антируски настроения, след ...
от Malinov
Сря Ное 16, 2011 7:06 pm

Ето едно прекрасно есе от Оруел:
http://www.librev.com/scribbbles-essays/558-2009-06-17-08-31-47
от Malinov
Сря Ное 16, 2011 3:05 pm

Re: Интересен руски сайт

Е, естествено, че и в тези писма има доза манипулация. Такива "мнения" може да намериш за всяка страна по света. По-интерсени са коментарите под статията. Те изглеждат по-истински.
от Malinov
Сря Ное 16, 2011 11:09 am

Тема: Интересен руски сайт
Преглеждания: 1206

Е, чак пък да не обичат Оруел на Запад. В едно доста широко допитване за любима книга в САЩ, "1984" заема 6-то място. Не знам, може би се дължи и на великолепния филм. Класацията я има нейде във форума. Тук тази книга едва ли ще влезе в десетката. Тук Оруел не е познат. До преди двайсетина...
от Malinov
Сря Ное 16, 2011 11:00 am

Re: Кое е пърчино - думата или мисълта?

Едно прекрасно нещо от Иван Попов, ако не сте го чели :wink: ЗИДАРОМАЗАЧИТЕ НА ВАВИЛОН Разбъркването на езиците, заради което уж бил замразен строежът на Вавилонската кула, е било съвсем прогресивно явление. Така във всеки случай смятат двама души: фантастът-киберпънкар Нийл Стивънсън и антропологът...
от Malinov
Чет Ное 03, 2011 1:02 pm

Форум: Наука и прогностика
Тема: Кое е първично - думата или мисълта?
Отговори: 17
Преглеждания: 7035

Една от тезите на Поршнев е, че човек мисли само и единствено чрез символите. Извън знаковата система, която си е създал не може да говорим за мисъл. Малко встрани от темата, но в тази връзка се питам: Знаковите системи, чрез които човек мисли, в крайна сметка са продукт на неговите сетива и чувства...
от Malinov
Чет Ное 03, 2011 12:59 pm

Малко уточнение. Думите "В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог" се срещат само в Евангелие от Йоан. Другите библейски автори кой знае защо не обръщат внимание на тази първичност на словото. Или не са я забелязали или не я е имало. А твърдението "И Словото бе Б...
от Malinov
Сря Ное 02, 2011 5:54 pm

Re: Защо "Соларис" е велика книга?

Аз пък си мислех, че искаш да разбереш защо Соларис е велика книга, а ти не я смяташ за такава. Но сега ми се изясни. Особено за момента, че не знаем защо нещо е велико, а го приемаме за такова. Точно казано. Не разбрах какво не съм прав за Дюна. Казвам, че много народ (2-ма, 3-ма) ми е обяснявал ко...
от Malinov
Вто Ное 01, 2011 1:51 pm

Тема: Защо "Соларис" е велика книга?
Отговори: 41
Преглеждания: 9597
Следваща

Върни към разширено търсене

Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Регистрирани потребители: 0 регистрирани