Начало форум

Търсене

Търсенето върна 352 резултата

Върни към разширено търсене

Научнопоп. статия в сп. Осем 7/2020: Феи ще търсят живoт...

Микрокосмически кораби ще изучават планетите до близките ни звезди, прототипите им вече са в Космоса Валентин Иванов Космосът е невъобразимо, нечовешки голям. Толкова голям, че светлината на най-близката звезда се нуждае от четири години и три месеца, за да достигне до нас. Тази звезда –Алфа Кентавъ...
от valio_98
Вто Юли 07, 2020 11:56 am

Форум: Наука и прогностика
Тема: Научнопоп. статия в сп. Осем 7/2020: Феи ще търсят живoт...
Отговори: 1
Преглеждания: 17

Qualitative classification of extraterrestrial civilizations

Qualitative classification of extraterrestrial civilizations, by Ivanov, Beamín, Cáceres & Minniti Contributed talks presented at the virtual annual meeting of the European Astronomical Society, 29.06.2020, Leiden. The paper is available here: https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2020arXiv200513221...
от valio_98
Вто Юни 30, 2020 2:47 pm

Тема: Qualitative classification of extraterrestrial civilizations
Отговори: 0
Преглеждания: 19

Интервю с Грегъри Бенфорд / Inetrview with Gregory Benford

Юлия Новакова интервюира автора и учения Грегъри Бенфорд за роляата на научната фантастика в преподаването на природни науки, за шанса да има живот на Марс и за общуването през огромни бездни на пространство и време... Julie Nováková interviews author and scientist Gregory Benford about the role of ...
от valio_98
Пон Юни 29, 2020 12:22 pm

Тема: Интервю с Грегъри Бенфорд / Inetrview with Gregory Benford
Преглеждания: 20

„Българска компания изстрелва наносателит в Космоса до края

https://www.bloombergtv.bg/a/2-novini/78042-balgarska-kompaniya-izstrelva-nanosatelit-v-kosmosa-do-kraya-na-2020-g?utm_source=Facebook&utm_medium=Post&utm_campaign=MID_Traffic_Jun2020&fbclid=IwAR3xNqmIdKWgpXNb0xvq6SdG-se3PQP8MWY29xsEFAJbzDFmg7rSLqIxBUo Страницата на компанията: https://...
от valio_98
Пон Юни 22, 2020 3:18 am

Тема: „Българска компания изстрелва наносателит в Космоса до края
Преглеждания: 52

Епилог, в който Сашка се наслаждава на дъхоспираща гледка

През купола на звездолета „Стемителни“ се виждаше огромния диск на галактиката Андромеда.(34) Тя заемаше половината небе, ако думата може да се употреби за открития космос. Сашка нарочно избра за цел на първото излизане звезда далече в халото ѝ, така че дискът на галактиката да се покаже пред нея в ...
от valio_98
Нед Юни 21, 2020 8:42 am

Форум: Разкази
Тема: Приказки от чекмеджето: Тате, донеси ми парченце от Луната!
Отговори: 10
Преглеждания: 161

Девета част, в която някой чакат Годо, а други – утрешните..

Девета част, в която някой чакат Годо, а други – утрешните вестници Сашка видя превръзката отдалече и се затича към колата. - Тате, да не си се ударил? - Само малко – oтговори Калоянов. – А какви са тези лепенки на твоите колене? Момиченцето закъсня с отговора малко повече, отколкото беше необходимо...
от valio_98
Съб Юни 20, 2020 12:14 am

Осма част, в която нашите герои участват в преследване

Кабината се материализира върху три жлеба в приемната зала на базата. Нейното собствено тегло я накара да се плъзне по тях, докато електродите на дъното ѝ не опряха до изводите към капацитивните акумулатори на базата. Размърдани от сътресението, отломки и незакрепени вещи паднаха през отсъстващата д...
от valio_98
Пет Юни 19, 2020 12:22 am

Седма част, в която учениците научават за силата на...

Седма част, в която учениците научават за силата на индивидуалния подход и за ползата от лицевите опори, а Димка получава телефонно обаждане от бъдещето След звънеца за края на третия час повечето ученици започваха трескаво да прибират учебниците и тетрадките си, и тичешком се отправиха към павилион...
от valio_98
Чет Юни 18, 2020 12:14 am

Re: Възобновяване на сбирките

Май по-добре, че съм пътувал.
Все пак за по-нататък - връзката е начин да се привлекат хора, които могат да участват само през интернет. Не е гарантирано, че ще винаги ще работи, но е нещо.
от valio_98
Сря Юни 17, 2020 12:34 am

Форум: Организационни
Тема: Възобновяване на сбирките
Отговори: 12
Преглеждания: 343

Re: Конферентни сбирки

Понеделник или четвъртък.

Днес така се случи, че пътувах по време на сбирката.
от valio_98
Сря Юни 17, 2020 12:25 am

Тема: Конферентни сбирки
Отговори: 64
Преглеждания: 1996

Шеста част, в която прозвучават изстрели в зоната на течната

Шеста част, в която прозвучават изстрели в зоната на течната вода Междинната станция ги посрещна със скреж по пода, който скърцаше под натиска на магнитните им обувки. Косьо изчака да затихнат вибрациите и отвори шлема на скафандъра си. - Добре дошли на Леонида, в системата на ЕН две хиляди шестстот...
от valio_98
Сря Юни 17, 2020 12:22 am

Пета част, в която инспектор от София проверява как Димка си

Пета част, в която инспектор от София проверява как Димка си води уроците Димка завари Осми „Г“ клас относително спокоен. Деветата симфония продължаваше да се носи от старичкия дървен „Респром“,(23) а част от учениците замечтано се взираха в небето. Учителката прие, че именно „Деветата симфония“ е у...
от valio_98
Вто Юни 16, 2020 12:15 am

Четвърта част, в която има напрегнато обратно броене, но ням

Четвърта част, в която има напрегнато обратно броене, но няма огнен старт Двигателят на новичката „Жигула“(17) зарева на висок тон по склона към геофизичната обсерватория. Всеки хлапак може да каже по звука, че автомобилът е с хиляда и шестстотин кубиков двигател като на „Лада“,(18) помисли си капит...
от valio_98
Пон Юни 15, 2020 12:25 am

Трета част, в която Сашка се справя с класна умножена по...

Трета част, в която Сашка се справя с класна умножена по осем, но майка ѝ понася последиците, а в същото време мистър Шулц пътува за римската вила Леля Айше, училищната чистачка открехна вратата. В процепа се показа главата ѝ, покрита със синя забрадка. - Другарко Калоянова, другарката Манева ви вик...
от valio_98
Нед Юни 14, 2020 10:49 am

Втора част, в която при татко Костадин пристига парашутистка

Косьо съжали, че си показа служебното удостоверение на старшината. Човекът щеше да го пусне с устно предупреждение, спирането с предни колела върху пешеходната пътека не е нещо, за което взимат книжка. Трябваше откровено да си признае, че се е загледал в двора на старото си училище. Милиционерът сиг...
от valio_98
Пет Юни 12, 2020 11:42 pm

Първа част, в която татко Костадин получава пионерско...

„...и да върна онези времена, когато мислех само за игра...“ Мая Христова, 8б клас, СОУ „Й. Йовков“, 2009 г. Първа част, в която татко Костадин получава пионерско поръчение, а Сашка – незаслужено наказание. Сашка се протегна над облегалката на предната седалка и целуна баща си по дясната буза. После...
от valio_98
Пет Юни 12, 2020 8:40 am

Приказки от чекмеджето: Тате, донеси ми парченце от Луната!

Повест в ретрофантастичен стил, написана през периода 2010-2013 г.

Пълното заглавие е:

Тате, донеси ми парченце от Луната!
или един ден от живота на геолога
(мемоарна фантастика)
от valio_98
Пет Юни 12, 2020 8:39 am

Re: Конферентни сбирки

Това е добра идея - едно е да се изнася лекция през Интернет, друго е да зададе човек някой въпрос и да чуе кратък отговор.
от valio_98
Сря Юни 10, 2020 9:31 pm

Тема: Конферентни сбирки
Отговори: 64
Преглеждания: 1996

Български фантасти в чужбина: книга за история на киното от

Български фантасти в чужбина: книга за история на киното от Петър Кърджилов във Великобритания Наистина, става дума не за фантастика, а за академичен труд: The Cinematographic Activities of Charles Rider Noble and John Mackenzie in Bulgaria (vol. 1), Cambridge Scollars Publishing, UK, 2020: https://...
от valio_98
Сря Юни 10, 2020 9:29 pm

Форум: Литература и други изкуства
Тема: Българската фантастика извън България
Отговори: 108
Преглеждания: 57262

Научно-популярна статия в сп. „Осем“: Най-близката черна...

Научно-популярна статия в сп. „Осем“: Най-близката черна дупка От обявата за новия брой 6 от 2020 година: https://spisanie8.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-8-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B9-62020-%D0%B3.html Откриват HR 6819, тъй като не ...
от valio_98
Сря Юни 10, 2020 9:27 am

Тема: Научно-популярна статия в сп. „Осем“: Най-близката черна...
Преглеждания: 50
Следваща

Върни към разширено търсене

Общо на линия са 11 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 11 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Регистрирани потребители: 0 регистрирани