Начало форум

Търсене

Търсенето върна 559 резултата

Върни към разширено търсене

Re: Съобщение за пресата: Астрономите откриха „намигаща“ звезда-

Ами да, инженерни са, след Циолковски и даже може да се спори дали не е още след Нютон.
от valio_98
Пон Сеп 13, 2021 10:21 am

Форум: Наука и прогностика
Тема: Съобщение за пресата: Астрономите откриха „намигаща“ звезда-
Отговори: 20
Преглеждания: 245

Re: Космическата надпревара на милиардерите – гледаме на живо

Никъде не съм казал, че благата на новите технологии ще са за всички. :(
от valio_98
Пон Сеп 13, 2021 10:20 am

Тема: Космическата надпревара на милиардерите – гледаме на живо
Отговори: 15
Преглеждания: 281

Аз мисля, че е ценна не самата надпревара на милиардерите, а създадените технологии, които после "преливат" в други области. Пак повтарям, не намирам почти никаква науна полза в подобни суборбирални полети, ползата според мен е в развитието на технологиите. За предишна високотехнологична ц...
от valio_98
Съб Сеп 11, 2021 9:40 am

Това са все инженерни проблеми и ми се струват решими или с инженерни методи (двигатели), или с промяна на модела на работа (примерно огледалото се обръща на 90 градуса спрямо слънчевия вятър, освен когато трябва да направи пасаж към звездата към която искаме да сигнализираме, което намалва ефекта н...
от valio_98
Съб Сеп 11, 2021 9:28 am

Re: красиво видео от системата на Юпитер

С което елегантно ми казваш: "Ти си простак и невежа! Не си чел такава фундаментална книга за еволюцията! Прощавай, не исках да звузи така. Ти ме познаваш, макар и задочно от доста време, и би трябвало да знаеш, че не мисля по тоя начин. Или поне се опитвам. и какво пише в "радиото на дар...
от valio_98
Пет Сеп 10, 2021 6:31 pm

Тема: красиво видео от системата на Юпитер
Отговори: 6
Преглеждания: 81

В смисъл "Грее в ярки цветове" се отнася само за инфрачервеното? И интересно инфрачервеното има голямо разнообразие от "ярки" цветове? Не. В смисъл "е най-ярко в инфрачервеената област". ... едно пирамидално слънце и една нахапана но не прозрачна поничка и да кажа че в...
от valio_98
Пет Сеп 10, 2021 6:28 pm

Ами да, промени се света, откакто ние бяхме хлапета.
И ако не днес, утре-вдруги ден и астероиди ще може да насочва човечествтото. Ако не се убие реди това, де.
от valio_98
Пет Сеп 10, 2021 6:23 pm

Нова научнопоп. статия (сп. „Осем“ 9/21): Звезден термометър

Ограничените човешки сетива са почти неспособни да регистрират разликата в цветовете на звездите, но с бинокъл можем да видим разноцветни двойни звезди: синьозлатистата Албирео или жълто-червената Ета Касиопея. На какво се дължат тези красиви комбинации? Зад това малко загадъчното начало се крие раз...
от valio_98
Пет Сеп 10, 2021 6:21 pm

Тема: Нова научнопоп. статия (сп. „Осем“ 9/21): Звезден термометър
Отговори: 0
Преглеждания: 2

Янчо Чолаков в литературния алманах „Море“

Глава от романа „Дванайсет разбойници“ от Янчо Чолаков беше публикувана в брой 2 от 2021 г. на литературния алманах „Море“. Поздравления! „Дванайсет разбойници“ е непубликуван роман в жанра криптоистория. Криптоисторията, за ралзика от алтернативната история, разказва за исторически сбития, но ги тр...
от valio_98
Чет Сеп 09, 2021 11:54 am

Форум: Литература и други изкуства
Тема: Янчо Чолаков в литературния алманах „Море“
Отговори: 0
Преглеждания: 13

Re: популярна лекция на Джил Тартър за СЕТИ

На същото място е достъпен запис.
от valio_98
Вто Юли 27, 2021 8:24 pm

Тема: популярна лекция на Джил Тартър за СЕТИ
Отговори: 1
Преглеждания: 41

Ти чел ли си "Радиото на Дарвин"? Дилогия, вората книга се казва "Децата на Дарвин". От Грег Бир. На тема еволюция. Горещо ги пропоръчвам.
от valio_98
Вто Юли 27, 2021 8:22 pm

Докато бях в Чили аз изобщо нямах мобилен, но ме "прелъстиха" картите и преводачката.

Добре, че човечеството все още не може да насочва астероиди, но и без тях една част от нас се грижи достатъчно добре за самоунищоцението на всички ни. Тук няма какво да ти възразя. :(
от valio_98
Вто Юли 27, 2021 8:21 pm

Не се шегувам, точно така се казват тия спътници. В ултравиолетовото това нещо не свети много, почти никак. Спомни си закона за излъчване на абсолютно черно тяло - има един закон ан Вин, който определя къде е максимума на спектура и за дискове с температура десетки-стотици градуси максимумът е в инф...
от valio_98
Вто Юли 27, 2021 8:16 pm

Re: НЮ БИБЛИОПОЛИС – сборна тема за книги

Същата тема от малко по-друг ъгъл: *** За пророците и за българската фантастика в чужбина В рамките на около година в Германия и Русия се появиха две антологии с българска фантастика. В сравнение с българското фантастично „гето“, това са необятни пазари, но сам по себе си големият им мащаб не гарант...
от valio_98
Вто Юли 27, 2021 8:11 pm

Форум: Литература и други изкуства
Тема: НЮ БИБЛИОПОЛИС – сборна тема за книги
Преглеждания: 3277

Картинката греее, защото е в инфрачервеното, ама не се сетихме да го кажем... Границата на диска може да бъде рязка и пространството навъ да е изчистено, ако има т.нар. "пасящи" сътници (shepherd satellites), както при пръстените на Сатурн. На радио изображенията на дискове с АЛМА има голя...
от valio_98
Чет Юли 22, 2021 11:25 am

Ракетите носители за многократно ползване изобщо не са задънена улица. Мисля, че Мъск вече има ракета, изстрелвана 8 или 9 пъти. Совалката малко изпревари развитието на технологиите. И да, космоса става все по-достъпен - използваме го всички, вкл. и ти - като ползваш телефон, интернет, като гледаш п...
от valio_98
Чет Юли 22, 2021 11:19 am

популярна лекция на Джил Тартър за СЕТИ

Jill Tarter "A Cosmic Perspective: Searching for Aliens, Finding Ourselves" https://www.youtube.com/watch?v=pEa1ka-bBd8 За съжаление това е в 3 ч. (българско време) сутринта на 22/23.07. Джил Тартър беше директорка на СЕТИ института и е общопризнат специалист по търсене на извънземни цивил...
от valio_98
Чет Юли 22, 2021 11:14 am

Тема: популярна лекция на Джил Тартър за СЕТИ
Отговори: 1
Преглеждания: 41

Не става така, както го описваш. Днес не каубоят вади колта, ами банкерите пращат една дузина колтаджии и от там нататък се сещаш... Аз също имам резерви към цялата шумотевица. Суборбиталните полети от научна гледна точка доприансят много малко. От инженерна гледна точка те са повторение на нещо, ко...
от valio_98
Вто Юли 20, 2021 10:31 am

Уран не е диск! Но има пръстени, които са открити точно по свойството им да затъмняват (звезда). Така че вместо обект който прилича на мекица (или на кравешко л...о), по скоро може би е трябвало да нарисуват планета с много плътни пръстени, а не диск? Имаше една хумористична книга - "Истории о...
от valio_98
Вто Юли 20, 2021 10:22 am

Цветовете идат или от снимане с различни филтри и последващо комбиниране, или от камера, която има пиьели с различн чувствителност, както в ТВ камерите. Някъде в страницата на НАСА за Juno сигурно го пише. Виж за турбулентността - не мога да ти итговоря на повечето въпроси. Да, различна е, макар че ...
от valio_98
Вто Юли 20, 2021 10:17 am

Следваща

Върни към разширено търсене

Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Регистрирани потребители: 0 регистрирани