Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Епизод от войната

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Епизод от войната

Мнениеот Ханко от Осеня » Съб Авг 02, 2003 11:07 am

Читател си и имаш право - това е моето кредо. С което не значи, че съм съгласен с оценката ти. Ако ти приложим критериите, значи да изхвърлим огромна част от създаденото досега.... Ама какво да пиша, след като 150 страници текст не са те убедили, да се надявам, че десетина изречения ще те разкъндардисат. Просто като видиш друг път моя книга , отминаваш я и това е. За всеки влак си има пътници - явно аз не съм за твоя....
Ханко от Осеня

Мнениеот Елена » Вто Авг 19, 2003 9:11 am

Мдаа....разочарована съм [s]:-([/s] Полагам всички усилия да издиря Епизода, а още повече търся "4. 100 и шопска салата", но уви - по книжарниците ги няма[s]:-([/s] На което ,разбира се, реагирах съвсем естествено... хлътнах в първата библиотека (в случая това се оказа пловдивската"Иван Вазов"), където за мое учудване библиотекарките ми тръснаха един куп книги на другаря Андрея Гърневски[s]?:-([/s][s]?:-([/s][s]?:-([/s] Направо ми се скъсаха нервите да им обяснявам цели два часа ,че търся книги на Андрея Илиев, а не на Андрея Гърневски[s]}:-(([/s]... а те два часа си упорстват и държат на своето... Гърневски, та Гърневски[s]:-I[/s] Как ли не им обяснявах, че автора е свястно момче и няма да скрои на почитателките тоя гаден номер да не си каже всички псевдоними[s];-)[/s].... нали така Ханко? Има си хас да ни скроиш такъв номер...[s]:-([/s]

Елена

Мнениеот kopo » Вто Авг 19, 2003 9:17 am

Тук някъде имаше истории от "4х100" :
http://www.e-bane.net/

kopo

Мнениеот Ханко от Осеня » Вто Авг 19, 2003 4:39 pm

Не, нямам нищо общо с тоя Гърневски. Тоя да не е рода на бившия пловдивски кмет Спас Гърневски?.... Почти всичко написано от моя милост е качено на http://poezia-proza.hit.bg/andreya.htm

А адресът дето го дава Копо не го знам. Може би дават връзка към моята страница?... Ще видя.
Ханко от Осеня

Мнениеот Елена » Чет Авг 21, 2003 11:09 am

Е, добре! Благодаря, че се отзова толкова бързо с информация[s]:-)[/s]Аз обаче предвидливо взех една книга на Гърневски (за в случай, че все пак библиотекарките са прави, де[s];-)[/s]) и все пак ще й хвърля едно око. Прочетох "Лейтенантите от далечните гарнизони". Много ми хареса, макар че голяма част от терминологията не ми стана ясна(хмм, аз, така да се каже , май пропуснах казармата...[s];-)[/s])Само че се чудя как така си я публикувал... представата , която даваш за живота в гарнизоните , и за началниците, не е много ласкава...Цяло чудо е , че не партията я е забранила [s]:-)[/s]

Елена

Мнениеот Ханко от Осеня » Съб Авг 23, 2003 7:08 am

За времето си/1987/ Лейтенантите... предизвикаха много шум сред военните. Целият тираж- около 14 хил. - издимя за кратко време. Като първа книга има и слабости, разбира се. Най-ценното й наистина е това - каза някои сурови истини за армията.
Ханко от Осеня

И аз го прочетох.

Мнениеот Goa » Пон Авг 25, 2003 12:07 pm

И дори след това си написах 2-3 страници впечатления, ей така, да не отидат зян. Може и да ги набера някой ден.

Общо взето съм със смесени чувства. Преди всичко това не е завършена книга, а епизод от книга. Напоследък редовно ми се случва да чета недовършени български произведения. Какво им става на авторите? Има си литературни изисквания, в края на краищата.

Оттам нататък, както казах, чувствата ми са смесени - като манджа с грозде. Явно в книгата има някакъв хаос, за да ми остави такъв вкус. Само че още не съм наясно точно какво не е наред най-много и какво е наред най-много.

Едно не приемам - позицията на автора, че едва ли не читателят е единственият виновник книгата да не му пасне идеално.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ханко от Осеня » Пон Авг 25, 2003 5:15 pm

Напротив - това подчертавам:че читателят има право да я харесва или да не я харесва. И никога не бих тръгнал да убеждавам някой, който не я харесал, че съм написал шедьовър. Из форумите е пълно точно с такива примери - съберат се автора и 3-4 негови авери, натиснат критика и той накрая клекне - вярно бе, това било шедьовър!
Е, сега тебе как да те убеждавам, че книгата си е завършена? Ами не искам. !50 и кусур страници не успели - аз с едно постингче ще те навия! На вкус и цвет товарищи нет...
Ханко от Осеня

Мнениеот Valio » Пон Авг 25, 2003 6:48 pm

Hanko, celta na prikazkite tuk ne e da se ubezhdavama, a
sledvashtata ti kniga da e po-dobra - kakvoto i da oznachava
tova.

Napravo njamam t&rpenie da se dokopam do tvorenieto ti! :)
Valio

Мнениеот Ханко от Осеня » Сря Авг 27, 2003 8:13 am

Доста скептично съм настроен по отношение на това, което казваш. Още бай Алеко го е рекъл:Разни хора - разни идеали...
Ханко от Осеня

Мнениеот Goa » Сря Авг 27, 2003 10:54 am

Но ако ти не се стремиш да подобряваш писането си, тогава защо пишеш? Точно затова ми е странен начинът, по който отбиваш въображаеми атаки от читателите, като старателно избягваш да признаеш, че има обективни слабости в книгата ти. Всичко е субективно, за всеки влак си има пътници, всеки читател си решава сам за себе си. Да, ама не е така и от такива приказки взе да ми писва. Литературата е като всяка друга област - има си обективни основи. Всеки автор има какво да подобрява и според мен не е в час онзи автор, който е доволен от написаното си и прехвърля топката изцяло у читателя.

И нека да спомена нещо конкретно: тая работа с Марко Лерински според мен е кръпка в сюжета, която не пасва на останалото и е вкарана само за да има някакъв квазибългарски нюанс. Какво ще се промени, ако се изреже?

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот kopo » Сря Авг 27, 2003 12:03 pm

На мен пък ми се вързва, просто е страничен ефект от опитите за присаждане на чужда душа.
Може да се превърне в интересна подистория, ако Андрея Илиев реши да продължи тази исторя (възможности в тази насока - доста).

kopo

Мнениеот Lazy » Сря Авг 27, 2003 5:45 pm

Гоа, че си има изисквания литературата - има си. Но защо си останал с грешното впечатление, че ти си единственият, комуто са познати тези изисквания, а ние, останалите, нищо не знаем? Напротив дори, четейки твоите писания, все повече се убеждавам, че ти повече залагаш на фантазията си и на личните си предпочитания, и рядко се облягаш на някакви факти. Ще ти дам пример - ти написа, меко казано, много странни неща за един от най-хубавите български фантастични романи, излезли през последните години - "Номад". И какви ти бяха доводите? Че имало една паразитна дума в романа ("буквално", ако не се лъжа). И че уводът не ти харесал. Е, този увод според мен си има една слабост - че леко ми напомня Майк Резник, ама иначе си е супер. А ти какво направи? Цитира няколко изречения от този увод и попита риторично - "Как ви звучи?" Ами супер ми звучи. И другото, което ми звучи, е че някой незаслужено се опитва целенасочено да очерни едно произведение.
Е, когато се отнася до предпочитанията ти - твоя работа е на кого да пишеш оди на възхвала и на кого на представянето на книгата му да започнеш да обясняваш какви грешки е допуснал в някой свой превод. Ама като говориш за "обективни слабости" - хайде по-полека. Първо, има хора, които са години напред пред теб в изучаването на "литературните изисквания" - Андрея Илиев е сред тях. Второ - хайде използвай доводи, моля. Иначе всичко са празни приказки. За мен пък "Епизод от войната" си е завършена и много хубава книга. Но ще пиша отделно за нея - просто не искам да е на същото място, където се рагръща тази неприятна дискусия.

Редактирано (27-08-03 17:46)
Lazy

Не знам какво да кажа

Мнениеот Goa » Чет Авг 28, 2003 2:01 pm

Не си спомням да съм казвал нещата, за които твърдиш. Или поне не си спомням да съм ги казвал така, както ти си ги възприел. Няма да коментирам сега "Номад" или "Кървав ренесанс" или "Драконче" или което и да е. Един ден пак ще стане дума за всички тях. Но лошото е, че от думите ти излиза, че ме обвиняваш в опити за очерняне на нещо си и някого си, при все че винаги съм изключително добронамерен (което при това според мен е грешка, но това е друга тема). Просто не говоря често за добрите страни, защото според мен не е толкова важно да се говори за тях, а за слабите трябва да се говори и още как. Казах, че от прочита на Епизода съм със смесени чувства (т.е. плюс и минус горе-долу по равно), в никакъв случай не го отписвам. Нито пък съм твърдял, че знам повече от някого си. Тия "обвинения" направо биха ме обидили, ако не те познавах и не знаех, че говориш така не от лоши чувства. (И ако можех да се обиждам.) Та нали едно от най-слабите ми места е именно недостатъчното професионални знания по литература. Това обаче се наваксва - дори и само за да се използва като професионално оръжие срещу "противници" и недобронамерени опоненти. (Само че едно е да изучаваш литература, съвсем друго е да пишеш литература. Двете неща нямат нищо общо. Това е забележка встрани от темата.)

В едно нещо обаче съм сигурен - имам усет кое е добра (завършена, изпипана) литература и кое не е. И не става въпрос за вкусове. Можеш да не приемеш тази ми убеденост, но за мен фактът си е налице. Това е примерно същото като нюха към гола - който го има, си го има независимо от това дали и колко е тренирал.

Аватар
Goa
Модератор

Re: Към Kopo и Lazy

Мнениеот Ханко от Осеня » Нед Авг 31, 2003 10:23 am

Благодаря ви за хубавите думи и помощта - навременна и неочаквана, затова още по-ценна.
Ханко от Осеня

Ето, виждаш ли!

Мнениеот Goa » Пон Сеп 01, 2003 8:39 pm

Според теб те ти помагат, а аз и Наско не - прекрасен пример за това, което имах предвид [s];-)[/s]. А разликата според мен е другаде - между хвалбите и критиките [s];-)[/s]

Аватар
Goa
Модератор

Re: Относно репликата ти, ГОлмАйсторе

Мнениеот Ханко от Осеня » Пон Сеп 01, 2003 9:25 pm

Попитали Симонид - древногръцки поет, възпял загиналите при Термопилите:
-Ти не си вече така общителен и приказлив.
- Вярно е - съгласил се той. - Често съм се разкайвал, задето съм говорел, но никога - задето съм мълчал...
Ние сме орисани да се срещаме още дълго време, ГОА.
Ханко от Осеня

Надявам се!

Мнениеот Goa » Вто Сеп 02, 2003 3:10 pm

Аз като фен се чувствам поласкан, че хора като теб обръщат внимание на фантастиката, още повече пък когато правят фантастика. Говоря съвсем сериозно. И пак ще кажа - нито за миг не съм бил недобронамерен! Просто смятам, че може по-добре.

Аватар
Goa
Модератор

Епизод след епизод

Мнениеот alvin » Нед Сеп 28, 2003 10:01 pm

Казвах го на много места, но не съм го писал във форум. Най-голямото достойнство на книгата (според мен, разбира се) е, че е АДСКИ четивна. Леко перо, никакви затлачващи моменти. Хващаш, четеш и до края на деня си я изял.
Не съм привърженик на теориите, които третират книгите като елитарен продукт, като нещо, което не е за простосмъртните. Да, четенето е свещенодействие и адски кеф (кой друг може д анапише в едно изречение думите "свещенодействие" и "кеф"? [s]:-))[/s][s]8-)[/s] ), но книгата си е книга и трябва да е добре написана и четивна. В това отношение "Епизод..." е показателна.
Полковник, заслужих си една половинка от благата ракийка, нали? [s]:-}[/s]
alvin

Мнениеот robinofloksli » Нед Сеп 28, 2003 10:58 pm

Понеже ме мързи да чета, а и няма откъде да се снабдя, похвали отдавам само срещу репарации. Бира, пържоли, кебабчета, сливенска перла и прочие. Пълния списък го има във всяко прилично заведение

Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии