Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

ПРОГРАМА ЗА ЯНУАРИ - МАРТ 2009 г.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

ПРОГРАМА ЗА ЯНУАРИ - МАРТ 2009 г.

Мнениеот Goa » Чет Яну 15, 2009 10:36 am

[b]П Р О Г Р А М А[/b]

на клуб "Иван Ефремов" за периода ЯНУАРИ - МАРТ 2009 г.

[b]ЯНУАРИ[/b]

[b]07.01[/b] Административна тема
[b]14.01[/b] Промени в съвременната пилотирана космонавтика в текущата политическа обстановка - Светослав Александров [i](потвърдена)[/i]
[b]21.01[/b] Представяне на целите и дейността на "Човешката библиотека" - Калин Ненов [i](потвърдена)[/i] (17 гласа)
[b]28.01[/b] Наградите "Хюго" за 2008 г. - Бойчо Пейчев [i](потвърдена)[/i] (15 гласа)

[b]ФЕВРУАРИ[/b]

[b]04.02[/b] Вечер, посветена на Александър Бурмов [i](потвърдена)[/i] (15 гласа)
[b]11.02[/b] Обзор на клубната 2008-ма - Юрий Илков [i](потвърдена)[/i] (14 гласа)
[b]18.02[/b] Джос Уидън - човекът зад Бъфи, Ейнджъл и Файърфлай - Симеон Цанев [i](потвърдена)[/i] (15 гласа)
[b]25.02[/b] Фантастика и езотерика - Васил Сивов [i](непотвърдена)[/i] (17 гласа)

[b]МАРТ[/b]

[b]04.03[/b] "Бленуващите кристали" на Стърджън - Габриела Петрова [i](потвърдена)[/i] (18 гласа)
[b]11.03[/b] "Слънце недосегаемо" на Николай Теллалов - Калин Ненов [i](потвърдена)[/i] (15 гласа)
[b]18.03[/b] Няколко велики фантастични романа, неиздавани в България, Част 2 - Симеон Цанев [i](не/потвърдена)[/i] (18 гласа)
[b]25.03[/b] Среща с Антон Дончев [i](не/потвърдена)[/i] (16 гласа)

[i]Резервни теми:[/i]

1. НТ предвиждания и сбъдването им според "НТ за младежта" и "Космос" - Мария Вандусиел (14 гласа)
(1. "Приказка за Стоедин" и "Пътетърсача Зунк" - Калин Ненов (14 гласа - оставена за по-нататък))
2. Български автори и книги, положили началото на родната фантастика: Георги Илиев с "О`Корс" и "Теут се бунтува" - Иван Петров (13 гласа)
2. "Микромегас" или зората на НФ - Момчил Петров (13 гласа)
2. Нови книги и конкурси в българската фантастика - обзорна тема (13 гласа)
2. Кой дърпа конците на световния хаос - Васил Сивов (13 гласа)
2. Среща с Велко Милоев (13 гласа)
7. Човекът и неговото бъдеще - възможни форми на човешкото - Йордан Янков (12 гласа)
8. Търг (11 гласа)
9. Големият адронен колайдер - доц. Л. Литов (10 гласа)
9. Списанията за фантастика в САЩ - обзор на публикуваното през годината - Бойчо Пейчев (10 гласа)
11. "Жертвата" на Майкъл Крайтън - Йордан Янков (8 гласа)
11. Среща със Спасимир Тренчев (8 гласа)
13. Литературно четене (6 гласа)
14. Среща с Весел Цанков ("Пиксел") (2 гласа)
--. Star Trek - Симеон Цанев (оставена за по-нататък)
--. Как се прави това? Технологиите на съвремието - Велик Тонев и Николай Чолаков (оставена за по-нататък)
--. Фантастичните очерци - Георги Недялков, Дилян Благов (оставена за по-нататък)
Аватар
Goa
Модератор

Re: ПРОГРАМА ЗА ЯНУАРИ - МАРТ 2009 г.

Мнениеот Мартин » Чет Яну 15, 2009 11:03 am

Жалко за Майкъл Крайтън. Почти единствената книга - тема.
Мартин

21.01.2009 - Представяне на Човешката

Мнениеот Кал » Чет Яну 15, 2009 11:34 am

(Хихи, март месец е [i]нашият[/i] месец...)

До неделя ще пусна предварителна програма за представянето на Човешката на 21-ви. Мислете за него като за _работна_ среща: как бихме могли да си помагаме оттук нататък, ние в [url=http://choveshkata.net/blog/?page_id=9]ядрото[/url] и вие, които ни симпатизирате.

К)
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Фев 03, 2009 12:06 am

Напомням, че тази сряда е вечерта за Бурмов. Моля хората, които имат да кажат нещо, да присъстват на сбирката :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Вто Фев 03, 2009 10:38 am

за незапознатите:
http://www.sf-sofia.com/index.php?menu=5&id=1&t=kp
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Вто Фев 03, 2009 10:46 am

Много кофти тема. Ще трябва да говорим добри неща, за един прекрасен автор и човек живееш не според нормалните разбирания и затова неразбиран.
Аз познавам Бурмов някак си индиректно - от спомени и разкази на хората за него.
Познавам го и лично разбира се, помня ония хубави лекции за римите, които ни изнасяше в Авторската школа.
Но по-силни и по-цветни са онези другите разкази - като педагогически съветник в оново специално училище на околовръстното, заедно с Караславов, Фроложки и други гении като него. Учениците му /попраснали вече/ говорят още възхищение за него. Е, говорят се и други неща, има и официална заповед за уволнение, защото е бил прекалено "фамилиарен" с тях, особено с едно, две девойчета. Но за мъртвите - само хубави неща.
Слушал съм много хубави думи за него и в СБП - странно защото там рядко хвалят някого, докато е още жив. Сашо Бурмов беше надеждата на българската поезия, с голямо Н. За жалост пиянството и другите му залитания го оставиха само надежда.
Аз се запознах с Бурмов в късните му години, когато беше минал зенита си. И не мога да съдя по тях.
Няма да дойда на тая сбирка. Не мога. Ще се наложи да слушам хвалби за човек, който си го знаем какъв беше, ама нали е от нашите.
Искам да си запазя ония светли спомени, които имам.
Bogdanov

Мнениеот robinofloksli » Вто Фев 03, 2009 11:45 am

Иван...
Всеки знае различни неща. Ако не можеш да кажеш две добри думи за някого, наистина е по-добре да не идваш. Но пък би могъл да дойдеш и да гласуваш за друга тема, която не е "кофти". Или пък би могъл просто да не си кривиш душата и да кажеш, че гледаш отвисоко на клубните сбирки и не можеш да паднеш до нивото им, след като веднъж вече си ги обявил за комсомолска дейност със затихващи функции.
варианти да искаш...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Вто Фев 03, 2009 11:52 am

Иво, по някой път се цепиш не на място. Сега говорих за човека, не за клуба.
Лека му пръст.
А ти си спомни момента в Дюн /ако си го чел де/
Bogdanov

Мнениеот robinofloksli » Вто Фев 03, 2009 12:32 pm

А аз говорих за твоето отношение към клуба, което прозира от "говоренето ти за човека". Не ме карай да те цитирам, можеш и сам.
Да, помня един момент от Дюн. Както и още стотина момента. А ти помниш ли един момент от Властелинът на пръстените? Не че има някаква връзка...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Кал » Вто Фев 03, 2009 12:49 pm

След недомлъвките на Иван, които вече дори не ме дразнят толкова (с всичко се свиква ;)... [i]освен с онова, което се променя[/i]), ще ми е наистина интересно да послушам за творчеството на Бурмов. Надявам се да сте си избрали по нещо негово, което ви е докоснало най-много - всички, които ще говорите за него, не само Наско. *смея се*

П.П. А че хората не били еднопластово бели - бога ми, още 2003-а година имах такова прозрение...

http://bukvite.bg/poem.php?docid=14827
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Bogdanov » Вто Фев 03, 2009 3:54 pm

Да ви.. и на клуба. То стана като краставицата.
Жалвах човека в случая. Него реално не го познавам от клуба и имам добри впечатления. Мъчно ми е за него, вчера специално си го препрочетох. Е, не оня силно дописан превод.
Бурмов остави много добра поезия...
Но някак си не ми се жали за него с другите. Все пак някой ако реши да качи запис.. ще го изслушам.

А за клуба отдавна нямам никакво мнение... за мъртвите...
Айде не размесвайте пак темата.
Bogdanov

Мнениеот Goa » Сря Фев 04, 2009 9:02 pm

Много съжалявам, но няма да мога да присъствам и на тазвечершната сбирка :-(
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Сря Фев 18, 2009 11:36 pm

Мерси на дошлите днес :) Ще помоля за записа, Бобсъне, като го качиш.
Roland

Мнениеот Goa » Чет Фев 19, 2009 12:41 am

Пета поредна сбирка пропускам, съжалявам, ама работата е зле :(
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Фев 19, 2009 1:22 am

Съжалявам, другарю Роланд, бях за малко в пицарията, но малкото човече ме зове да не оставам до късни доби... А темата ми беше интересна - Бъфи, дъ бест вемпайър слейър евър... Ако наистина има някъде запис, пусни едно линкче да послушам. Може и на мейла, може и на лични в Дирника, може и тук.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Срещата с Антон Дончев

Мнениеот Кал » Чет Фев 19, 2009 11:19 am

Току-що говорих с Антон Дончев - извън България е до 10 март, но помоли да му се обадим към 15-и. Би дошъл с удоволствие.

И звучеше СУПЕР готино. В тия две минути, през които говорихме, успя да ме разпита какво съм превеждал и каза, че е чел почти всичко на Стърджън на български. Без "Кристалите", де. ;)

За да си освободим дати след 15 март, предлагам на Роланд следната размяна: да изнесе "Няколко велики романа... - част 2" на 4 или 11 март (което му е по-удобно), за да освободим 25-и. Ако не му е удобно - ще издърпаме "Бленуващите кристали" на 11-и; и стискаме палци Дончев да е свободен на 18-и.

М?
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Чет Фев 19, 2009 2:45 pm

Чудесно, Роланд да каже (май обаче нямаше възможност, но той ще си каже) и ще разместим прОграмата :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Чет Фев 19, 2009 5:42 pm

И в двете не съм в България, така че няма как от моя страна.
Roland

Мнениеот Кал » Чет Фев 19, 2009 5:57 pm

Значи изтегляме "Бленуващите кристали" за 4 март. Преместваме идеите в "Слънце недосегаемо" за 11-и. Диляне, може ли да вкараш поправките в календара?

Ако се наложи (Дончев е зает точно на 18-и) - Роланд, може ли да направиш представянето на 18-и, а срещата с него да остане за 25-и?

(До 11-12 март няма да знаем графика на Дончев.)
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Чет Фев 19, 2009 6:22 pm

Отсега не зная, наистина.
Roland

Следваща

Назад към Общи дискусии