Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Награда за дебютна книга

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Награда за дебютна книга

Мнениеот Bogdanov » Пон Фев 16, 2009 5:17 pm

Цялото джавкане около Еврокона всяка година е не за наградата от него, ами за определянето на "най-добра" дебютна българска книга в областта на фантастиката и фентъзито.
Предлагам да си направим едно такова гласуване /ако се организираме бързо може да стане и за Еврокона/
Всяка книга си имам застъпници /както стана модерно да се прави/.
Пуска се тема във форума /тоя май засега се чете достатъчно. Застъпниците правят три седмици реклама на книгата /ако се включи и автора да отговаря на въпросите ще е много добре/. В края на третата седмица се прави среща на живо в Ефремов. Има си представяне по някакъв регламент и следва една седмица он-лайн гласуване.
Това дали ще стигне до Еврокона не е толкова важно.
По-важното е да се вдигне малко шум около новите книги, да ги има някъде систематизирани, че да ги научат и феновете и Гугъл.
А не да се вдигат ръце към небето - ами пари няма.
Организацията е много просто, няма нужда от много административна маса, има нужда само от фенове/застъпници за дадена книга. Колкото и недемократично да изглежда, все пак в момента се продават най-добре книгите с най-добър маркетинг.
Очаквам мненията ви. Буквално може да се стартира до час. Авторите също могат да си представят/предлагат сами книгите.
Bogdanov

Re: Награда за дебютна книга

Мнениеот Кал » Пон Фев 16, 2009 6:04 pm

В предстоящия алманах има отделени 10 страници за обзор на българската фантастика, излязла през 2008 година.

Ако Наско няма против - ще предложа най-силните (и стегнати - [b]до 1800 знака с шпациите[/b]) застъпничества за публикуване като част от обзора.

Срокът текстовете да стигнат до мен (независимо дали аз ги видя тук, или някой ми ги прати на пощата) е 28 февруари.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Пон Фев 16, 2009 7:14 pm

Дебютни книги, издадени след гласуването за миналогодишния Еврокон:

Джендов, Георги С. – Астероиди на смъртта – Калиопа, 2008. 208 с.

Енчев, Никола – Към бъдещето, към бъдещето. Разкази. – Хермес, 2008. 128 с.

Новкиришки, Николай – Пътетърсача Зунк и възкресението на потъналия град. – Жанет 45, 2008. 480 с.

Петков, Мартин – Те не вярват в приказки. – Ернор, 2008. 288 с. (Библ. „Тера Фантастика”, № 4)

Разсипийска, Мария – Пазители на любовта. – ИК "Сладко солено XXI век", 2008. 256 с.

Стоева, Красимира – Снежните пясъци на Хира. Фантастични разкази. – Аргус, 2008. 352 с. (Поред. „Нова българска фантастика”, № 46)

Стоилов, Г.Ф. – Далече, много далече от Рая. – Буквите, 2008.
Стоилов, Г.Ф. – Стигмите на времето, част 1: Спомни си за утре. – Буквите, 2008.
(не знам коя от двете е първа)

Събев, Бранимир – Хоро от Гарвани. Разкази. – Фабер, 2008. 172 с.

Мисля, че е това. Ако някой допълни нещо или извади по някаква причина книга от горния списък - ОК.
Този постинг е и в другата тема, защото тази се е появила, докато го пишех.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Сря Фев 18, 2009 9:18 am

Ето всичко, което знам за дебютните книги (цели 9 за една година! Една-две да стават за четене, пак си е постижение!):

1) Джендов - от анотацията изглежда сякаш е по-добре да се стои по-далече от това четиво.

2) Енчев - това е сборник с 10 разказа. Може би е обещаващо, авторът е лауреат в категория проза във втория Национален конкурс „Хермес“ за автори до 25 години. Макар че цитатът, който се мотка в интернет, е по-скоро антиреклама.

3) Новкиришки - вече няколко човека казват, че започва много добре, но по някое време се губи... а е бая солидничко фентъзи. Иначе е изработено с желание, има и маниашки илюстрации :).

4) Петков - 2 повести, за него е писано достатъчно.

5) Разсипийска - фентъзи, Тихомир Димитров я препоръчва в блога си. Но не мога да се сдържа да не публикувам резюмето-извлек от книгата:

"Ти си на ръба Вайлет Уиндърхил - той произнесе отчетливо името й - ти си на ръба. Една стъпка напред и пропадаш, а със себе си повличаш и него - старецът посочи към Александър - една крачка, една единствена, ала изборът все още е твой:

Вярваш, че ще умрете, значи ще умрете.
Вярваш, че ще живеете, значи ще живеете.
Аз само чертая, изборът е твой.
Повярвай Вайлет, повярвай.

Стената бе изчезнала и пътят й бе свободен. Тя нито за миг не се поколеба да се намеси в схватката между двамата мъже."

Преброихте ли грешките?

6) Стоева - сборник с разкази, повечето текстове носят интересни идеи и сюжети и предразполагат към мислене. Биха могли да станат по-четивни, но не ви пречи да им хвърлите по едно око :).

7) Стоилов - един роман и една книга с разкази (май). Цитатите подобно на тези при Енчев са по-скоро антиреклама, иначе не знам, няма много информация за тези книги освен подадената от Богданов.

8) Събев - сборник с разкази. Запалените хорър-фенове може и да открият нещо вътре, аз не можах, сори :).

9) Светлини сред сенките - за тях е писано достатъчно.

Е, поне за 4-5 книги се знае нещичко, в крайна сметка... останалите имат отделни читателски сфери, които почти не се припокриват на този етап с фендъма.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Сря Фев 18, 2009 10:24 am

А как се казваше онова маце със Снежните пясъци на Хира? Тя е таман за тая категория - не е автор, а само дебют...

Да ме прощават всички които биха гласували за дебют на Мартин, но това си е чиста обида. Мартин Петков не е дебютант. Той е изпечен и завършен автор, чийто единствен кусур е, че не пише достатъчно. Обаче и Андрея Илиев е много добър. Раздвоен съм. Дали регламента на Е. позволява две първи места?
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Сря Фев 18, 2009 11:18 am

Стоева е май тая с Хира. И е доооооооста зле.
Roland

Мнениеот halleck » Сря Фев 18, 2009 11:33 am

Аз съм за Разсипийска с тази фамилия далече ще стигне :)
halleck

Мнениеот Goa » Сря Фев 18, 2009 3:14 pm

За Роланд както винаги водеща е формата :). Съгласен съм, че там има много какво да се желае :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Trip » Сря Фев 18, 2009 3:17 pm

Няма такова нещо като водеща форма или водещо съдържание :) Твърде са обвързани.

Идеите са нещо неутрално. Реализацията им не е. Идеите на Стоева наистина не са банални, реализацията им обаче е малко разочароваща като за отзивите на задната корица и предговора и, предвид дължината на повечето й неща, леко трудничка за поглъщане :)
Trip

Мнениеот Goa » Сря Фев 18, 2009 4:40 pm

Как идеите да са нещо неутрално бре, сакън!!!
Момичето просто се нуждае от редактор-касапин, нали точно тия фигури в златния век на фантастиката са издялали любимите ни автори :). (Пък и във всички останали векове са си основни действащи лица.) Кой знае на какво са приличали текстовете им в началото, сигурно Роланд би ги отхвърлил с отвращение :Р (шегувам се, ама си е така, легендите за Кемпбъл и останалите сигурно съдържат много истина).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Сря Фев 18, 2009 5:11 pm

Идеите са нещо неутрално, защото са субективна работа и няма значение колко са добри, ако формата, в която са вкарани, е слаба, това имаше предвид Емо. Ако тя е слаба, и идеята страда и реално не е "добра" вече, какъвто и потенциал да е носела :)
Roland

Мнениеот Goa » Сря Фев 18, 2009 6:02 pm

Това, както сме се разбрали, е субективно мнение. В такъв случай и формата е нещо неутрално. Гледай сега:

Формата е нещо неутрално, защото е субективна работа и няма значение колко е добра, ако идеите, които са вкарани, са слаби. Ако те са слаби, и формата страда и реално не е "добра" вече, какъвто и потенциал да е носела.

Всъщност аз застъпвам мнението, както вече е ставало ясно, че ако няма единство фежду форма и съдържание, това не означава непременно, че произведението е "зле". Нещо повече, едва ли съществува идеално произведение, в което да има пълно единство. Възгласите "слабичко написано, ама какви идеи!" и "слабичко като идея, ама как е написано!" са равносилни. Ако задълбаем в детайли, ще видим, че при всеки от любимите ни автори нещо някъде не ни е пасвало - дали някоя идейка, или нещо в изказа, все си има... Е, това зависи и от погледа, и от слепите ни петна, и от областта на възприятията ни... Безкритичните мнения за каквото и да е винаги са ме тревожили.

Абсолютно съм съгласен и отдавна съм го написал, че разказите на Стоева страдат най-вече от прекалена дължина без да е необходимо (а за това трябва касапин), и второ - ами високата художествена форма не е била водеща при написването им, то се вижда. По-скоро, избрана е предимно нефина, "обикновена" форма на изразяване, която няма да доведе до възторг търсача на литературни перли и похвати от висшия пилотаж на езиковладеенето, но би дала храна за търсачите из дебрите на ума, хора от сорта на изобретатели, философи, математици. Нека не пренебрегваме като читатели нито едните, нито другите. (Тук неминуемо се сещам за Недялка Михова и нейните изумителни 2 книги, впрочем аз съм чел само едната, но скоро ще поправя този пропуск. Стоева не е Михова, но пред нея стои открит дълъг път, който може да бъде извървян по различни начини. Само трябва да й се даде възможност и насоки.)

Едно изречение и за сюжетите - има и там какво да се желае... Детайлите от сюжета наред с чисто литературните проблясъци биха могли да оставят трайна следа у читателя, а у Стоева сюжетите още не са така ярко запомнящи се, може би с изключение на оня шеклиевския разказ за пича, дето искаше да ходи на Марс.

Обаче! Формата и сюжетът биха могли да се подобрят под вибриращия меч на един безмилостен касапин, но дали идеите биха могли...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Сря Фев 18, 2009 9:56 pm

Ъм, между другото на сайта на издателство Жанет 45, издало книгата на Новкиришки пише, че има още 3 издадени книги досега - http://books.janet45.com/books/446 Това не означава ли, че всъщност не е дебютант...?
BlackHeart

Мнениеот Генерала » Сря Фев 18, 2009 10:03 pm

Точно това означава.
Генерала

Мнениеот Roland » Сря Фев 18, 2009 11:35 pm

Всъщност не можеш да го кажеш наопаки. Формата е нещо обективно. Има нива и видове "добра" форма, но "лошата" форма винаги е очевидна. И добрата или иновативна, или интересно и майсторски използвана форма е ИДЕЯ САМА ПО СЕБЕ СИ. Докато идеята без форма е само концепция, която може да бъде всичко - от шедьовър, до боклук. Това е все едно да твърдиш, че мисълта е важна, а думите, с които е изразена, са без значение. Или че майсторското слово, дори да не стои гениална мисъл зад него, не заслужава уважение.
Roland

Мнениеот Goa » Чет Фев 19, 2009 12:38 am

Мне е съвсем така :). Обективна форма? Хм :) Но тиме нов сори :(
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Чет Фев 19, 2009 12:39 am

Ако има други издадени книги, автоматично отпада. Аз при търсенията си не открих други книги на Новкиришки, но явно по книжарниците просто ги няма.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Фев 19, 2009 1:45 am

Новкиришки е аут по подразбиране, щом има публикувани книги. Ако знаехме за него, можеше да се включи в номинациите за Хотьеборш `02. Не, че по онова време имаше номинации, де...
Иначе българите сме може би единствените, които си позволяват да заобикалят правила.
Първия път г-н Икономов, почти случайно озовал се на Еврокон 2000 (имал си друга работа в Полша, що да не мине през Еврокона) номинира собствената си персона да промоутър (и печели!) и внука на д-р Светослав Славчев за дебют - за един-единствен, при това бих казал посредствен, разказ, издаден в "Чудни хоризонти".
Втория път беше през 2003, когато повестта "Вирт" бе номинирана за дебют. Е, има известни разлики с първия път - "Вирт" е НАИСТИНА силна творба, "Вирт" на практика би могла да излезе като самостоятелна книга ("Игра на разум" на Боби Калинов е 10 страници повече) и най-важното - "Вирт" бе подкрепен от 80 процента от фендъма. Но въпреки всичко "Вирт" НЕ Е дебютна книга на автора. (Жоро Малинов да не вземе да ме разбере погрешно - с огромен кеф обяснихме с Роси във Финландия какво явление е този автор за БГ фантастиката и т.н.). Въпросът е принципен, както се досещате.

та това е още една причина да си мисля, че не е редно да търсим пролуки в регламента на ESFS и да номинираме както на нас ни скимне. Ако се налага, няма да има номинации.

Което ме подсеща да пусна един постинг в съседната тема за номинациите...
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Назад към Общи дискусии