Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Въпрос до Генерала

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Въпрос до Генерала

Мнениеот Roland » Сря Апр 01, 2009 5:32 pm

Диляне, върло не си прав за разпределението на труда. Не знам на изток как е, но на запад НЯМА писатели, които да са редактори, почти няма редактори, които да са писатели (а и тези, които ги има, или са сменяли професиите, а не са ги карали паралелно, или пишат много по малко) и има критици, които не са нищо друго. Друг е въпросът, че професията "критик" принципно за да си добър в нея, това да си редактор или писател хич не ти пречи.

Но такава боза като тукашното преводач-редактор-писател-издател-разбирач го има на запад ТОЧНО на кукуво лято. Различни умения се искат за тия професии, иначе нямаше да са различни професии просто.
Roland

Мнениеот Кал » Сря Апр 01, 2009 5:47 pm

Ender Написал:
-------------------------------------------------------
> Под "нещо полезно" какво се разбира?
> Моля за конкретен отговор.

Ето по това:

"Ей сега и тук обещавам, че ще работя за обединението на българския фендъм, но това по никакъв начин няма да обхваща съществуващата структура в този й вид. И също тук и сега обещавам, че този проект ще бъде продукт, който феновете евентуално да ползват, но няма да участват в реалното му осъществяване, освен с идеи и предложения."

С каквото конкретно си имал предвид.

Аз на свой ред ще се включа с помощ - или пък няма да се включа, - като видя за какво иде реч.

Останалото е още една уста (или две) към многоглавото чудовище без ръце.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Сря Апр 01, 2009 5:49 pm

В моето измерение обаче понякога устата се оказва ръце, а ръцете - уста...
Roland

Мнениеот Кал » Сря Апр 01, 2009 5:51 pm

Рольо - остана ли някой, който да си мисли, че сме от едно измерение с теб?

А на когото да му пука?
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Сря Апр 01, 2009 6:17 pm

Това във връзка с...?

Иначе не отричам. На всички стана ясно отдавна, че за теб фактът, че изобщо нещо се прави, тотално засенчва подробности като това КАК се прави и какви са РЕЗУЛТАТИТЕ от него, но пък дава право да се лепят етикети на всички, които не "правят" нещо, но имат наглостта да "говорят".

Има един пич, дето приказва за хейтъри, и той има некви подобни схващания :)
Roland

Мнениеот Goa » Сря Апр 01, 2009 6:49 pm

Е то е ясно, че Стоян Вълев е превеждал от руснаци, щом е написал "Квалия"... но това не го извинява, в България има достатъчно хора, които имат информация по въпроса :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Апр 02, 2009 4:15 pm

Когато проектът добие смислен вид в писмена форма, ще ти го пратя. Но отсега ти казвам, че изпращането до теб и някои други (Наско, Пощаков, Карапанчев и др.) ще бъде само уведомление, а не покана за присъединяване.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 4:17 pm

Отсега ти отговарям да не губиш време. Съществените неща се разчуват и без специално уведомление.
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Ендър » Чет Апр 02, 2009 4:18 pm

ОК.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Генерала » Пет Апр 03, 2009 10:11 pm

Айде сега "големите пагони" да отговарят по устав!:D
1. Бате Ханко, моите пагони са точно толкова големи, колкото и твоите. Ни повече, ни по-малко :)
2. Защо точно към мене е въпросът? Защото все още не са малко хората, които свързват пагона с "литературното надзираване". Никога не съм имал нищо общо с тоя тип дейност. Моят пагон си е само един - точно като ханковия. Иначе има хора, дето са ефрейтори от армията, но майори от МВР /по шести коловоз/(:D Това е друга бира, дето доста хора са склонни да я бъркат, поради непрофесианално познаване на структурите...
3. Лично на мене Стоян Вълев ми е симпатичен. Може да е по-радикален във вижданията си от ред други хора, но пък нали не може всички да са от партията на умерения прогрес в рамките на закона. :) Мнението му е полезно, точно като на човек "извън ложата". Според мене е прав за затвореността, взаимното пречене, предоставената свобода и т.н. Не е прав, пак според мене, за това, че българска фантастика не се чете заради непоносимостта на "ложата" към всичко ново. Аз и такава непоносимост не виждам, но виждам непоносимост към мнения, различни от това на "говорившите", което на моменти е направо непоносимо...
4. Тервел ми е приятел и се надявам да си остане такъв. Искам да кажа, че допреди 2-3 години той купуваше всичко от българската фантастика /и четеше/ с цел подпомагане на авторите и въобще да се развива всичко българско и родно. Има още няколко души, които правят така: Дилян, Жоро Недялков, Вихра Манова, Иван Петров. И още двама-трима има, поне от познатата ми геометрична фигура. :) В един момент Тервел заяви, че повече няма да спонсорира българската графомания и спря да купува безогледно всичката българска и родна фантастика. Относно конкретно номинираните книги съм му предлагал "Хоро от гарвани", "Снежните пясъци на Хира" "Играта" /въобще всички книги на Светлинките/ и винаги съм получавал вежлив, но твърд отказ. Единствената книга, която е купил и прочел, при това сподели, че му е харесала - е "Те не вярват в приказки". Ето колко сложна и противоречива може да бъде и е човешката личност.(:D Като реши да ходи до Италия, първото нещо, което ми сподели, е че ще се номинира той самият /а-ла Емануел и т.н./ Смятам, че цялата работа от негова страна беше една демонстрация, само дето не стана ясно какво точно иска да демонстрира. Който плаща - той поръчва музиката е прекалено елементарно. Аз лично не допускам, че постъпката му е "Ебавайте си майката, неудачници!" само че точно това впечатление остава и само той може да обясни какво точно е искал да направи? Ако е искал да покаже среден пръст на фендъма - успял е! Ако не е искал - във всички случаи трябва да го изслушаме, иначе ще си живеем с мисълта, че точно това е искал.
5. Емануел също го уважавам много и ми е неприятно като го спрягат за едно-друго. Дайте си сметка КАК СА ПРАВЕНИ НОМИНАЦИИТЕ ПРЕДИ ЕМАНУЕЛ??? Т.е преди 2000 година??? Ами по същия начин като неговия, той е последната брънка във веригата. Това, дето се опитвам да го направя с гласуванията е да бъдат МАЛКО ОТ МАЛКО обективни предложенията за награди. От 35 години съм във фендъма и ей Богу, не си спомням да са се гласували предварително номинации и прочее. Който е ходил по Европата - той е решавал.
6. Мисля, че е неправилно да се казва "тая или оная награда няма никакво значение". Всяка награда има някакво значение, просто е по-голямо, или по-малко. Едва ли нобеловата награда на Маркес му е първата. Сигурно е имал и доста други от село Ямурчово и нему подобни преди нобеловата... Много образно си представям как Валя Димова също като мене е ровила с търсачките из интернет за да види излезли ли са някъде тези "нищо не значещи награди" и затова сме попаднали на един и същ сайт - блогът на Борис Сидюк с коментарите отдолу от типа "Какъв писател е тоя Куалия?" :) Така че да не се залъгваме колко наградите нямат значение...
7. Също така мисля, че е неправилно да се споменават майките на Светлинките. Едва ли чак толкова се интересуват от литературните постижения на децата си. За някой техни родители това е сигурно. Тук, според мене ключовата фигура е на "кралицата-майка" /Да ме прощава Йоан Владимир, че го цитирам :)/ Тя е, която ги тика напред, стимулира ги в творческото им развитие и прочее. Искам да кажа, че това е необходимо, но недостатъчно условие. За да се съхранят и занапред като творци е необходимо да се градят КАТО ЛИЧНОСТИ. Тук трябва да се съсредоточат усилията на Валя, защото валякът на живота е много по-страшен от валяка на исляма, примерно и ако нямат достатъчно жизаеустойчивост, просто ще бъдат премазани.
8. И понеже дърлящите се тука са все мъже, ще кажа "Пичове, мъдрият дядо Господ ми е дал два крачола, за да си Го местя където Му е по-удобно! И на вас е дал по два крачола, така че не го приемайте толкова вътрешно!"(:D
Нека приемем просто, че това е една много поучителна история, да си направим поуката и да се опитваме оттук нататък да бъде по-човешки.:)-D
Генерала

Мнениеот Генерала » Пет Апр 03, 2009 10:36 pm

И най-важното пропуснах: Идат вълчи времена и затова е много по-важно да си помагаме, отколкото да се дърляме. Въпреки всичко много повече е онова, което ни обединява, от онова, което ни разделя. И за фантастиката въобще, и за българската фантастика, и за нас ЛИЧНО ще бъде по-добре ако си помагаме, отколкото да си пречим. Има принципи около които това е възможно да стане и от нас зависи с повече компромиси, по-малко завист и т.н. да стане убавинята.B)-
Генерала

Мнениеот Кал » Пет Апр 03, 2009 11:01 pm

По точка 7 - имаш писмо в пощата си, дори три.

Аз ще помълча в размисъл известно време. Може някой друг също да размисли - всякакви чудеса стават във фантастиката...
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Deyan » Пет Апр 03, 2009 11:25 pm

Генерале,

първо ще те поправя: Крачолите са от дявола. Мъдрият дядо господ ни е създал голи, за да не може нищо да Го ограничава.

Сега по другия въпрос.
Тервел е смятал нещо да направи, направил го е. Какво точно е направил - зависи от гледната точка. Ето няколко предположения:
- демонстрира някакъв жест по отношение на фендъма, айде, не фендъма, по отношение на онази малка част от него направила си труда да гласува.
- остави някакво впечатление у евроконци с тази подмяна на номинацията.
- принизи нивото на евроконската награда до нивото откъдето от няколко години се мъчим да я вдигнем.
- подигра се с децата. Те може да са млади, но могат да разберат кога една награда им е дадена по начина "ой, на баби умното детенце, ето ти бонбонка".

По принцип наградата се води поощрителна, т.е. не е задължително да е за най-добрия. В крайна сметка тя освен оценка на труда е и пожелание към автора да продължи да издава. Въпреки това ние сме я възприели като "най-добър дебют". Ако на някой не му изнася, да го предложи за дискусия.

Може би ако фендъма бяхме по-активни и бяха гласували не 18, а 180 души, това нямаше да се случи. Така че вината е и в нас.
Deyan

Мнениеот Goa » Съб Апр 04, 2009 12:53 am

Абе и 300 да бяхме гласували, пак който отиде там, има правото да гласува за каквото иска :). Пощаков на един от предните Еврокони можеше да си замълчи и да остави направените номинации на датски и други творци от българско име (от човек, който си е платил!), или пък да предложи себе си - но се съобрази с фендъма и убеди гласувалата дама да се откаже от вота си, даже лобираха за нашите номинации. Същото направиха на следващата година Генерала и Тервел, макар и да се оплеска работата с поощрителната награда (поради грешка, не нарочно! Грешка, дължаща се на нашето безхаберие, впрочем). Преди това Иван и Роси направиха същото. Така че имаше доста положителни примери, нека не виждаме само лошото. Макар че аз не бих нарекъл лоша постъпката на Тервел - от такива постъпки ИМА НУЖДА, за да се размърда нещо, иначе нищо няма да се промени и занапред. А сега има шанс. Да видим колко ще го използваме.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Deyan » Съб Апр 04, 2009 1:33 am

Право или възможност?

Мен не ме безпокои, че Тервел е решил да не му пука за жалкото подобие на гласуване, което направихме. Безпокои ме ако наистина успеем да гласуваме 300 човека да не се намери някой да реши, че заедно с билета си е платил за правото да решава еднолично. Един такъв случай окончателно ще унищожи и последните остатъци от престиж на евроконските награди, както и всякакъв интерес към тях.

Дано да се раздвижим малко покрай това, че купонът е нещо позаспал. А в тези случаи най-ободряващо действа мятането на определена субстанция във вентилатора. :)
Deyan

Мнениеот Goa » Съб Апр 04, 2009 5:02 am

Именно :)

А ситуацията с 300 човека може да се получи при 2 условия: първо, по някакъв чудодеен начин да се мобилизират повече гласуващи, отколкото са четящите, и второ, никой от цялата тази маса толкова заинтересован народ ФЕНОВЕ да не се довлече до мястото на гласуването, а за сметка на това някой негласувал НЕФЕН да отиде дотам :). (Второто, както се оказва, не е чак толкова хабсурдно ;)).

П.П. Стоян Вълев заслужава уважение затова, че му пука за българското и че недоволства донякъде съвсем основателно, и че хвърля толкова труд, но поне можеше първо да попита, а после дословно да превежда от някакви безхаберни руснаци :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот hanko » Съб Апр 04, 2009 8:21 am

Гоа, вече май втори път повтаряш като упоен, че някой трябва да те пита или въобще да пита. По принцип е обратното - тези, които имат информацията, търсят медиите, за да я разгласят. Особено в областта на културата е така. И особено когато има награда от чужбина би следвало тези които движат даденото мероприятие да ударят и тъпана. Така че /не знам дали си още председател, но ако си/ ти кого потърси, за да се чуе вярното?
hanko

Мнениеот Goa » Съб Апр 04, 2009 8:50 am

Никого, аз посещавам само форумите и оттук научих информацията :). ВЯРНАТА информация. Често обаче съобщенията от този сорт обикновено се смятат за спам, питай модераторката на форум Фантастика в abv.bg :(. (Ако е още тя...)

Пак казвам, не обвинявам Стоян Вълев, напротив. Но трябва ли медиите да стоят и да чакат някой да ги потърси 8-). Навремето за Софкон пуснах официален бюлетин за медиите както си му е редът, и колко от тях дойдоха? Едно върху безкрайност...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Съб Апр 04, 2009 9:36 am

Goa - те и хората, които дойдоха на Софкона бяха долу горе толкова. Битката с медиите е трудна и се води по сложни правила. Не става с най-простото - "Елате ни вижте..." Но темата е прекален дълга за разискване тук.
Bogdanov

Мнениеот hanko » Съб Апр 04, 2009 9:55 am

Ако мислиш, че новините за култура ги гонят репортерите, много се лъжеш и не Софкон ами уърлдкон да правиш, ще си остене в сайта на Ефремов. Щом искаш да те чуят и отразят, трябва да изготвиш съобщение до колкото си може повече медии /всички имат имейли Апропо клуб Ефремов има ли имейл та да го питат там?/ И от 59 ако 9 ти публикуват информацията, викай ура. Но има хора, Богданов е един от тях, които разбират повече от мен... И трябва нещо да се промени и в тази област, ако искате да промените въобще нещо
hanko

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии