Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Самодейците като напаст

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Самодейците като напаст

Мнениеот robinofloksli » Чет Апр 02, 2009 10:29 am

първия ти пост след поста на ендър:
а) съдържа поне едно въпросително изречение
б) не съдържа нито едно такова, вместо това излага факти които нямат отношение към ОСНОВНАТА тема в постинга на Ендър
в) Отговаряш на поставен от Иван въпрос относно авторите на играта
г) просто си пуснал пак плочата от начало...

Да, ти не си казъл, че се заяждам с теб. Аз го казах и аз го правя. И ако говорим на един език, мисля, че знаеш зашо.

И знам, че не вярваш в приказки, за такива като теб цяла повест хората са написали...
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 11:12 am

multiple choice въпросите предполагат:

а) цялостно познаване на материята и формулиране на (поне едно) твърдение, което я обобщава пълно и адекватно
б) орязване на материята, тенденциозно или по прагматични съображения, така че да има едно твърдение, което се доближава до същността на материята повече от всички останали - без значение колко точно е приближението

...Идея си нямам дали говорим на един език, Иво - индикациите са противоречиви.

Почвам да се чудя и _защо_ въобще си говорим.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот robinofloksli » Чет Апр 02, 2009 11:25 am

Не видях нито един въпрос, още по малко - мултиплай чойсес въпроси.

Защо въобще говориш не знам, мога да отговоря за себе си
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Deyan » Чет Апр 02, 2009 11:47 am

@Ендър
"Организационната" тема няма да се реши с писане тук.
Аз виждам 3 основни въпроса:

1. Дали има нужда от някакъв вид общофендъмска организация?
Може би, но с какво ще се занимава?
Аз виждам няколко общофендъмски неща:
- организация на Булгакон
- даване на фендъмски награди
- номиниране за Евроконски награди
- координация между отделните клубове
Но за да работи всичко това, организацията трябва да бъде призната от фендъма. Тя трябва да бъде неотрална по отношение на различните клубове и различните дейности и да се занимава само с неща на общофендъмско ниво.

2. Дали има нужда от юридическо лице?
Ако ще има нужда от подписване на договори, то да.
Но като се замисля, колко пъти се е налагало досега? (Освен еврокон 2004).

3. Организация на кого да бъде?
Може да се гони масовост, т.е. членове да могат да станат всички, които се чувстат част от фендъма, в т.ч. цели клубове, списания, и т.н. Аз се съмнявам, че това може да стане, прекалено сме много и раздробени. Пък и доста хора не биха искали да им се постави "шапка" отгоре.
Другият вариант е просто да се задвижи от няколко ентусиаста и феновете да бъдат само потребители на продукта. Това според мен има много повече шансове да стане. Иска се само няколко души със съответното желание и възможност. Но за да бъде признато на една такава организация правото да се занимава с общофендъмски дела, тя трябва да отговаря на няколко условия:
- Да бъде неутрална - по отношение на клубове, фензини, издателства и т.н.
- Да не се бърка в работите на другите. Примерно, не може да прави е-фензин, конкурси и т.н.
- Да се занимава единствено с общи неща, т.е. които надхвърлят рамките на отделните клубове.
- Да бъде отворена за всички желаещи фенове. Единствения критерий за членство да бъде дали вършиш работа. Вършиш - добре дошъл си, не вършиш - аут. Не е необходимо да се вкара всеки фен в организацията. Достатъчно е само всеки да приема организацията да се занимава с определени неща. И ще го направи, ако знае, че единствената причина той да не участва е защото не е пожелал.
Вече имаше опит за подобно нещо - фондация Фантастика. Очевидно неуспешен. Дали друг опит би бил по-успешен не знам. Може да се разбере само ако се пробва. А за целта трябва критична маса желаещи да задвижат нещата хора.

@Тервел
Ти просто добави една плочка на пътя към ада.
Дано децата да могат все пак да се радват на наградата, като знаят как са я получили.

@Калин
Всеки, който се чувства член на този клуб има право да пише тук за всяка тема, която го вълнува. Не си ти тоя дето ще решава кой и за какво да пише. Щом навираш себе си и човешката в лицето на хората, то бъди готов за обсъждане. Ако не искаш хората да ти отговарят - не пиши. Ако не искаш да си говориш с някого - не го споменавай, не му отговаряй.
Вземи пример от Богданов: работи си по Буквите, за нищо не разчита на фендъма, рекламата си я прави между другото, без да дразни (поне мен). Докато твоя начин ме е докарал да не искам да чуя повече за теб, човешката, и каквото там правите.
Deyan

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 11:50 am

Didimus,

Отговорям ти напълно в духа на твоето вникване в казаното от мен:

Не си ти тоя, дето да ми дава акъл кое как да правя.

(Напълно в духа на твоето вникване.)
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Deyan » Чет Апр 02, 2009 11:57 am

@Калин

Аз акъл не ти давам. Не ме интересува какво правиш, защо го правиш, защо точно така го правиш. Ти сам си решаваш тези неща.

Аз единствено констатирам какъв е резултата, поне по отношение на мен.

Нищо не те кара да ми отговаряш или да се съобразяваш с мнението ми. Както и нищо не ме лишава от правото да имам мнение и да го споделям. Ако не те устройва, си е за твоя сметка.
Deyan

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 12:04 pm

"Вземи пример от Богданов" не беше ли даване на акъл?

...Ясно, разбрахме се.
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Мартин » Чет Апр 02, 2009 12:04 pm

Подкрепям изказванията на Робин, Дидимус и Ендър по отношение на вижданията им за развитие на това животно, наречено "фендъм" (може и нищо да не стане, но пак ги подкрепям).
Маркирам го само като някакъв знак, че и аз бих вървял в такава посока, защото съм забелязал, че висшите джедаи предпочитат да мълчат, когато почне да хвърчи кал покрай подобни въпроси.

С което засега и прекратявам не особено конструктивните си изказвания във форума. Този форум стана направо гнусен и то само благодарение на усилията на един човек, на който му е криво, че всички са му криви. За известно време ще си губя времето по по-приятен начин.

Което обаче не изключва пиенето на бира :) :) :) Наздраве! :)
Мартин

Мнениеот Deyan » Чет Апр 02, 2009 12:18 pm

Ок, да се чете "Да вземем Богданов, например:"
Deyan

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 12:19 pm

Ender, Roland, robinofloksley, Bogdanov, Didimus, Мартин.

Някой от "всичките" пропуснах ли?
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Bogdanov » Чет Апр 02, 2009 12:32 pm

[img]http://www.spiegel.de/img/0,1020,1481214,00.jpg[/img]
Bogdanov

Мнениеот Deyan » Чет Апр 02, 2009 12:33 pm

@Мартин

Обикновено в подобни случаи се минава през три фази:
1. Раздразнение - ядосваш се, спориш, губиш си времето.
2. Дърлене - вече си претръпнал, но продължаваш да се заяждаш заради шоуто.
3. Отегчение - вече не ти е интересно даже да се гавриш и поради липса
на диалог нещата постепенно затихват.

Всеки тук е на някакъв етап. Остана да изчакаме повечето да стигнат до третия и нещата ще се успокоят.
Deyan

Мнениеот Кал » Чет Апр 02, 2009 1:15 pm

[img]http://www.mediafire.com/imgbnc.php/cb9b2c150195e785c51a9c879b0493294g.jpg[/img]
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот robinofloksli » Чет Апр 02, 2009 2:12 pm

Нещо не се виждат резки по мечовете. Един уважаващ себе си убиец слага кръсчета на калника (прегазени бабички), свастики на крилото (свалени месершмидт), резки на пушката, скалпове на колана и тн доказателства че си върши работата редовно и ефективно.
Тоя тип с червената боя и Таймс Ню Роман шрифт не е много убедителен...
Пък и пейзажът зад него нее от БГ, не ни касае...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Чет Апр 02, 2009 2:51 pm

Диляне, наистина ли не схващаш, че прицливките са просто симптом? Освен пример за УЖАСЯВАЩО лош вкус при писане на детска книга, разбира се. Можеш да прочетеш ревюто на Морви в Шадоуденс, ако те вълнува по-опдробно мнение за онова недоразумение. То не е вглеждане в дразнещи детайли, а мижане, за да не ти извадят очите чудовищни недомислици.

Аз преводни книги, апропо, почти не чета от години. Чета в оригинал. Само че точно щото тук сме самодейци, а на запад от десетилетия повече или по-малко не са, чудовищната ни техническа недоклатеност там не им се случва. Не, че и при нас е задължителна, но е масова. Българските автори пишат "за кеф" в неконкурентна среда. Как тогава можеш да твърдиш, че са конкурентни на западните?
Roland

Мнениеот Ендър » Чет Апр 02, 2009 3:32 pm

"Иначе всичко е ок, Ендър естествено е прав за повечето неща, обаче защо е избрал такова заглавие, след като в България няма и не може да има нищо друго освен самодейци? Демек ние всички сме напаст"

Не зная дали НАИСТИНА съм прав, но благодаря! По принцип споделих мнението си и то точно в контекста на самодейността. Да, България е малка страна. Да, българският език се говори само от 8 милиона (станахме ли отново толкова?). Но също така ДА, дори в България нещата могат да се поставят на не самодейна основа. Още едно ДА - бизнесът няма да е толкова печеливш, колкото на Запад или в Русия, но все пак ще е бизнес.
Не, Диляне, не ВСИЧКИ сме напаст. Защото първата стъпка към НЕ самодейността е това, което се опитахме да направим от 2003 година насам - поне извън България да се представим като НЕсамодейци. Е, докато има елементи като Емануел и Тервел, това няма как да стане. Категорично НЕ СЪМ съгласен всеки, на когото що годе му пука за БГ фендъма, да прави нещо за имиджа му, а НЯКОЙ САМОДЕЕЦ да е... мамата на тези усилия само защото така му харесва.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Goa » Чет Апр 02, 2009 3:32 pm

Ужасяващо лош вкус? Хм, въпрос на мнение. Ще прочета интервюто :). А кои са чудовищните недомислици, ако приемем, че не подхождаш към текста като към поредица от формули? Ако става за въпрос, не се сещам за детска книга, в която да няма на пръв поглед големи недомислици. Просто там правилата не следват логиката на възрастните. Едно дете (Зунк) израства и трябва да се случат поредица от събития, чрез които да му се набият в главата основните правила на "геройството" :). В книгата това е направено без да се залита към вече готови модели, визията е напълно авторова, което е по-важно от много други неща вътре, дето не са както трябва. Аз бих я написал по друг начин, но доста от нещата ми дойдоха като нещо ново и интересно :).

ОК де, говорим за книги, написани на чужди езици, не е задължително да са преведени. И не вярвам само заради преводите да изпитвам така често чувството за сериозен дискомфорт, докато чета. Тук става въпрос за структура, за цялостност на текста, преводът не може да я разруши, освен ако не махне няколко глави например (както се случва често в "Бард", т.е. да, и това го има).

Докато в няколко от българските текстове, срещу които рипаш (тези в алманаха "Фантастика") такова нещо нямаше, бяха напълно оформени, завършени, изгладени, не създаваха впечатлението, че нещо им липсва. Разказът на Светлана Алексиева е най-добрият текст от всички вътре.

И точно затова е изумително как едни такива текстове, написани "за кеф" в неконкурентна среда, стоят до другите, преминали през всичките етапи на обработка, и изглеждат не по-зле от тях :). [Това е малко като да изпиеш сок, като си го изстискаш сам, и да го сравниш с натурален сок от кутия (не се хващай за тоя пример, провокативен е, не го давам като сравнение ;)). Но наистина ми се струва, че понякога обработката влошава нещата, търсейки някакви пазарни компромиси.] Това значи, че имаме огромен потенциал (който често се реализира въпреки липсата на пълен производствен цикъл) и ако се отнасяме към него с отричане или надменно пренебрежение, значи сме или лоши (не даваме шанс на хубавото), или глупави (сечем клона, на който седим).

Между другото, пълният производствен цикъл изобщо не е задължителен, той е създаден заради хората, които се нуждаят от редакция на това, което пишат, и заради пазарните механизми, но има и такива автори, които де факто могат и без всичко това. Интересното е (да не кажа направо феномен), че в България има доста такива, взети процентно спрямо всички, които се опитват да пишат, затова и излязоха доста текстове, които си заслужават четенето въпреки че не са минали през пълен производствен цикъл.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Апр 02, 2009 3:35 pm

Има начин да се направи. Прочети постинга на Дидимус, добре се е обосновал. А и предстоящия ми отговор до него.;-)
Ендър

Мнениеот Goa » Чет Апр 02, 2009 3:40 pm

За Тервел не знам, но Емануел е направил много положителни неща, ако ги сложим на кантар с това, че си бил дал сам награда Еврокон и на едно младо момче с един разказ, е, не е сериозно... Просто ние в България сме свикнали да отчитаме само собствените си усилия и някакси трудно забелязваме позитивните неща, направени от някой друг, но пък лесно виждаме всичко, което не ни харесва. Доказателства за това се виждат всеки божи ден тук и навсякъде другаде.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Апр 02, 2009 3:51 pm

Ами като е толкова дОбра, да бяхме номинирали само нея?
Факт: поощрителната награда на Европейската асоциация за научна фантастика се дава за дебютна КНИГА (без значение дали е роман или сборник) на даден автор (или група от автори). Този ФАКТ не се тълкува, това е постулат.

"Играта" НЕ отговаря на условието групата автори да са дебютанти - само част от тях са такива. "Играта" НЕ отговаря на условието това да е дебютна КНИГА на автора - всеки от тях е НАПИСАЛ само част от цялото произведение. Както сам казваш: "Маринела Тенева е отличена като semi-finalist, заедно с автори като Йордан Костурков и Захари Карабашлиев, в конкурса за участие в писателския семинар на фондация "Елизабет Костова" ВЪЗ ОСНОВА НА 10 СТРАНИЦИ НАПИСАН ОТ НЕЯ ТЕКСТ (главните букви са мои). 10-те страници са взети от единствения (по съвместителство: дебютен) художествен текст на Маринела Тенева - романа "Играта". "

Което означава, че Мариела Танева е горд носител на награда ЗА ДЕБЮТНА КНИГА, а е написала 10 страници. Обърни внимание - НАПИСАЛА, а не участвала в редактирането, коригирането, илюстрирането и т.н. на един колективен продукт.

Ами да й е честита наградата за дебютна книга, и то получена чрез пренебрегването на мнението на БГ фендъма.

ПП. До Мариела Танева и останалите наградени, ако горното стигне до вас - моля, не се обиждайте, този спор е принципен и няма нищо общо с художествените стойности на вашата творба. Това, с което се занимавате, е достойно за уважение и подкрепа.
Ендър

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии