Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Темата на 8 април: насочващи въпроси към участниците

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Темата на 8 април: насочващи въпроси към участниците

Мнениеот Кал » Пон Апр 06, 2009 9:51 am

[quote=Goa написа:]Стартираме на 8 април (сряда) с новопредложената гореща тема: [b]Българският фендъм - състав, структура, приноси[/b]. Целта е позитивна - да се припомнят и съберат добрите практики, които биха помогнали в бъдеще да заработи фендъмът по-добре.[/quote]
Тъй като темата беше предложена от мен, добавям насочващи въпроси към всеки от участниците:

1. Кои са основните дейности, свързани с развитието на българската фантастика, в чиято организация и провеждане съм участвал?

2. Какви са [i]трайните[/i] резултати от тях?

(Еднократните резултати също са интересни, но в тази тема по-важно ни е устойчивото развитие. ;))

3. Какви "добри практики" са били използвани в тези дейности - кое ги е направило успешни?

(Понеже времето ни е твърде ограничено, предлагам да не говорим за неуспешните дейности - на тях може да отделим друга сбирка.)

3А. Кои от тези "добри практики" са приложими и сега?

(ВАЖЕН въпрос - фокусът е върху него.)

4. От какво ОЩЕ имаме нужда сега, за да се развива фантастиката ни?

Надявам се Генерала, Наско, Иван Крумов и всеки друг, който се чувства "активен" (деец, не борец :D), да дойдат и да споделят опита си. Не става дума за упражнение по фалометрия (както се стресна Светльо в клуба :D), а за обмен на успешни подходи, които бихме могли да приложим и напред.

Ето и подготвителен исторически материал:

[url=http://bgf.zavinagi.org/index.php/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D0%BC]Развитие на българския фендъм[/url]

И ви моля всички - бъдете лаконични, оставяйте време за включване и на другарчетата си.

К)
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Re: Темата на 8 април: насочващи въпроси към участниците

Мнениеот robinofloksli » Пон Апр 06, 2009 10:31 am

Ако ще има дискусия на тази тема, не е лошо да се уточнят някои неща:
-Що е то българска фантастика? Книги ли е, хора ли са, специфични отношения ли са...
(Ако са книги,те са достатъчно добре развити - Само който не иска само той не е издал нещо. Печатници всякакви, качество - колкото можеш да си позволиш
Ако са хора, те не подлежат на развитие, освен в ранна децка възраст
ако са отношения, то трябва да се дефинират - какво, що, кой, мотиви...)

-Що е то български фендъм?
Може ли да се говори за такова животно, при положение, че организация и организирани прояви почти няма, а има проста съвкупност от хора четящи фантастика, но асоциирани на съвсем друг принцип - може би стремеж към акоциирани по принцип, женки едно друго, що фенове се събраха и изпожениха помежду си...

-що е то практика?
Поредица от обичаи, навици, правила? Наистина ли някой си въобразява, че такова нещо има или просто ни се иска да има? Ако е второто, мисля че въпроса "Какви "добри практики" са били използвани" има нужда от основен ремонт на глаголното време...
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Пон Апр 06, 2009 10:51 am

Критиката брои ли се за принос?
Roland

Мнениеот Bogdanov » Пон Апр 06, 2009 10:57 am

@Robin само забележка - "добри практики" е поредната американска идиотия. Имаме си по-удачни думи, но тая се наложи покрай многото семинари провеждани от американски фондации. Чисто граматически Калин е прав.

@алл - Темата трябва да е - "Развитие на неформални групи в условията на развит интернет".
Истината е, че от 2005-а няма никакви организирани мероприятия и то не защото никой не иска да организира, а защото няма търсене.
Идеята на клуб "Ефремов" и подобните е отмряла някъде 90-те години и то се вижда по проявите. Имаше кратко възкръсване на движението 2000-2004, на базата най-вече на дир.бг, което бавно отмря, поради порастване и изженване на основната маса /най-често помежду си/.
На този етап на развитие на обществото за организирана дейност не може да се говори /няма организирани маси, няма и маси желаещи организация/. Но може и ТРЯБВА да се говори за ОРГАНИЗАЦИОННА дейност. Едно здраво ядро, което организира събитие - еднократно или поредица, би привлякло участници в тях. Повтарям участници - за 3/4 от хората подобна дейност е развлекателна - те идват да си починат тук, склонни са да платят определена сума за развлеченията, които им се предлагат. Типичен пример е Таласъмията - там има кой да я организира, останалите само участват /един уикенд извън София/ - пият бира, играят карти, общуват и като цяло си почиват.
Такова адро би трябвало да е Фондация "Фантастика", но поради много причини - най-вече, че учредителите са от втората група, не се е получило. Кънчо Кожухаров ме изненада неочаквано приятно, дано ентусиазмът му не свърши с проблемите около Булгакона.

П.С Накратко - за всички, които не им се чете дългото описание - с неформалната организация на фендъма е свършено. Оттук нататък, за да има някакво развитие, трябва да се говори за организации с ясна структура и съпътстващи фенове. Типичен пример за подобен род организация - фен клубовете на "Левски" и "ЦСКА".
Bogdanov

Мнениеот Кал » Пон Апр 06, 2009 11:05 am

robinofloksli Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако ще има дискусия на тази тема, не е лошо да се
> уточнят някои неща:
> -Що е то българска фантастика? Книги ли е, хора ли
> са, специфични отношения ли са...
> (Ако са книги,те са достатъчно добре развити -
> Само който не иска само той не е издал нещо.
> Печатници всякакви, качество - колкото можеш да си
> позволиш
> Ако са хора, те не подлежат на развитие, освен в
> ранна децка възраст
> ако са отношения, то трябва да се дефинират -
> какво, що, кой, мотиви...)

Конкретно в тази тема акцентите са:

- повишаване качеството на издаваната фантастика (конкретен пример: как се подбират и обработват книгите от библиотека "Тера Фантастика", за да бъдат на високо ниво? а какво ОЩЕ им е нужно, за да станат дори по-привлекателни за читателя?)

- разпространение на фантастичните книги (което е проблем не само при фантастиката)

- събития (конвенти, работилници, конкурси, панаири...), които стимулират създаването и "потреблението" (слагам такива кавички, като не мога да се сетя за по-смислена/изчерпателна дума) на фантастично изкуство във всичките му разновидности - литература, живопис, кино, музика...

>
> -Що е то български фендъм?
> Може ли да се говори за такова животно, при
> положение, че организация и организирани прояви
> почти няма, а има проста съвкупност от хора четящи
> фантастика, но асоциирани на съвсем друг принцип -
> може би стремеж към акоциирани по принцип, женки
> едно друго, що фенове се събраха и изпожениха
> помежду си...

Според историята на българския фендъм, която линк-нах, организирани прояви е имало и продължава да има. Пак там има и препратка към дефиниция на "фендъм", която върши работа за целите на тази сбирка.

Според мен създаването на нова работеща организация е голяма тема само по себе си и не може да се реши в рамките на една сбирка - иска се и мислене, обсъждане по форуми, живи срещи и т.н. Идеята ми тази сбирка е да ни предостави вече проверени идеи и насоки за размисъл - а голямото организиране да започне след нея.

>
> -що е то практика?
> Поредица от обичаи, навици, правила? Наистина ли
> някой си въобразява, че такова нещо има или просто
> ни се иска да има? Ако е второто, мисля че въпроса
> "Какви "добри практики" са били използвани" има
> нужда от основен ремонт на глаголното време...

Сложих "добри практики" в кавички по гореказаната (в скоби) причина. Имам предвид методи и подходи, които са дали/продължават да дават резултати, считани от съответния участник в темата за успех.

(Няма да давам дефиниция на "успех". В рамките на разговора ще открием дали и доколко дефинициите ни се покриват - и съответно кой с кого може да си сътрудничи.)
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Bogdanov » Пон Апр 06, 2009 11:19 am

- повишаване качеството на издаваната фантастика (конкретен пример: как се подбират и обработват книгите от библиотека "Тера Фантастика", за да бъдат на високо ниво? а какво ОЩЕ им е нужно, за да станат дори по-привлекателни за читателя?)
Това какво общо има с Фендъма?!?!
Всяко издателство си решава само. Тера фантастика ми е малко неясна юридически, но определено не е подразделение на ЕФремов.
А и най-голямата идиотщина е да събереш 20 фена да ти дават идеи какво да издават /Фокусни групи се правят на други принципи, не бъркай нещата/.

П.С Добрите практики са работещи при еквивалентни организации.
Добрите практики на Буквите примерно, са почти неработещи за Ефремов.
Bogdanov

Мнениеот Roland » Пон Апр 06, 2009 11:21 am

Никой не ми отговори на въпроса, та си го задавам пак:

Опитът за консистентна литературна критика брои ли се за принос към Фендъма, или влиза в категорията "много приказки, малко действие"?
Roland

Мнениеот BlackHeart » Пон Апр 06, 2009 11:33 am

Брои се бре, брои се :-)
BlackHeart

Мнениеот Кал » Пон Апр 06, 2009 11:43 am

Roland Написал:
-------------------------------------------------------
...
>
> Опитът за консистентна литературна критика брои ли
> се за принос към Фендъма

Можеш ли да го впишеш в някой от трите акцента на сбирката и да сглобиш обобщения по насочващите въпроси?

(Аз не ти отговорих веднага, понеже ми е трудно да преценя на момента.)
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Пон Апр 06, 2009 12:32 pm

Еми то си се вписва и в трите, но не знам какво може да се каже по въпроса. Просто едно от звената. Повечето други липсват.
Roland

Може и да се повтарям, ама ...

Мнениеот Йордан Янков » Пон Апр 06, 2009 2:07 pm

Един път вече посочих, че без собствено помещение (територия), което да е достъпно само за този клуб в рамките на работния ден на дома, няма да се получи нищо ново и различно от сегашното положение. Вярно е, че в днешните времена имаме Интернет, но все още Интернет не е реална алтернатива на живото общуване и най-вече на общата ДЕЙНОСТ. Между другото, този сайт е добът пример за това - тук се влиза само за лаф-моабет и никой не проявява инициатива да го използва като инструмент за производство на някакъв нов продукт в областта на фантастиката или фендъма. Интернета все още е прекалено де-персонализиран като медиа. Със сайтовете могат да се чувстват ангажирани само техните създатели. Например, Богданов си пасе Буквите и надали без неговата активност те биха просъществували дълго. Тук от време на време Гоа и Наско обновавяват хоум пейджа и това е. Никой не поиска да използва Фентернета като средство за собствена изява след окато Наско престана да го поддържа. Никой няма желание да разивава страниците на клуба - да прибавя съдържание, да редактира и т.н. Просто виртуалното пространство все още не може да предизивика лична само-идентификация с някаква общност. Причината клубът да залезе през 90-години е загубата на реалното му помещение. Преди това също хората са идвали за развлечение в клуба, но освен развлечение са имали стимула за лична изява, който без реално пространство не може да се реализира.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Пон Апр 06, 2009 2:13 pm

Аз съм те цитирал няколко пъти по тоя въпрос, обаче всеки път аудиторята казва "абе, не е така, и без помещение може" 8-)(:D.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Пон Апр 06, 2009 3:25 pm

Е, нищо ново под слънцето - откога говоря, че тази държава докато не си оправи конституцията няма да прокопса, но пак никой не ме слуша 8-) Затова и държавата и клуба ще са на това дередже - защото не ме слушат X(
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Re: Може и да се повтарям, ама ...

Мнениеот robinofloksli » Пон Апр 06, 2009 3:32 pm

"Вярно е, че в днешните времена имаме интернет..."

Да, така е. Алилуя. След още 100 години ще започнем да го осъзнаваме този факт. Всъщност, интернет е единствената възможна форма на подобна организация. Бих казъл че досега подобна организация беше невъзможна именно защото нямаше добър начин това да се направи. Какво ни липсва сега? Въпросът не е риторичен и ще го кажа за осемнайсти път - един добър уеб девелопер. Нотхин` елсе!

Този сайт обаче не е добър пример за каквото и да било. Защо ли? Защото например няма уеб-форма за гласуване и няма и да има, докато наско или Гоа не станат уеб девелопери. А това не се предвижда засега.
За да привлече една уеб-конструкция маса от фенове се иска много повече от сайт с админискраторски панел за постване на новини. Нужен е троянски кон. Какъв да бъде той? Няма да кажа. Ще подскажа - гугъл, скайп... Някои може би помнят откъде тръгнаха тези мега-корпорации. И защо станаха мега...

"Никой не поиска да използва Фентернета като средство за собствена изява след окато Наско престана да го поддържа."
Дотук бях съгласен с теб, гореказаното е само мои наблюдения и коментари, не възражения. Тук обаче не съм съгласен. Фентернет може да се определи като "Един проект на АСлавов". Лошо няма, даже съм убеден че в този подход има много силен рационален момент. Но не можеш да очакваш случайни хора да развиват един ПОДЧЕРТАНО частен проект. Защо този проект през годините е бил частен, а не популярен - въпросът е към създателя му. За себе си мога да кажа че винаги съм чел с удоволствие всеки следващ брой, но никога не съм имал желание да се включа в създаването му. Съдържанието беше прекалено Атанасово и моето присъствие там само би развалило нещата.
Почти същото може да се каже и за Тера фантастика. Прекрасно списание, жалко, че ТОЗИ ПЪТ не излезе... Всичките ми предложения за отваряне на организаторската работа към по-широк кръг от ентусиасти е срещал в най-добрия случай недоумение, а в най-лошия... За малко да се изпокараме.

"Причината клубът да залезе през 90-години е загубата на реалното му помещение..."
Тук вече недоумявам. Кога клубът е бил лишаван от помешение? И защо смяташ, че клубът е залязвал през 90те? Нищо такова не помня, може би трябва да поясниш...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Пон Апр 06, 2009 4:43 pm

Уф, а аз май ил няма да мога да дойда, или ще закъснея...
Roland

Мнениеот Goa » Пон Апр 06, 2009 5:11 pm

Ами когато аз почнах да ходя 96-та или 97-ма, идваха максимум 8-10 човека и често стояхме долу в стрелбището, дето после изгоря. Обикновено нямаше теми. Няколко години преди това пък не е имало и 3-4 човека редовни, доколкото знам. Помещението е било разцепено, Стамен Стаменов взел по-голямата част (вкл. и библиотеката), а по-малката - в която сме сега - почнала да служи за общи цели на дома, както е и сега. Нещо такова.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Пон Апр 06, 2009 5:19 pm

Това е защото ти си бил там, а аз не.

От разцепеното помещение клуба се е лишил от една лаборатория, в която и без друго никой не влизаше освен големия Пешо и от едно малко помещение, в което 5 човека трудно стоят прави
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Пон Апр 06, 2009 5:28 pm

По-важното е, че нищо вече не е на наше разположение, освен за тоя час и половина. А за първия ти коментар нямам думи просто :X Как после да иска човек да работи за тоя клуб :o
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пон Апр 06, 2009 5:37 pm

Диляне :) - темата не е "дайте да работим за клуб "Ефремов", а "дайте да разкажем в какво сме успели досега - и да видим как да го ползваме в работата си нататък". Няма нужда да се вторачваме в неуспехите, да?

(И не приемай на сериозно Робина, той сам това приканва в подписа си.)
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот alvin » Пон Апр 06, 2009 7:28 pm

А тия 'приноси' защо ще се обсъждат? За да докажем на десетимата присъстващи, че си струва? Те сигурно го знаят, затова са дошли.

Крайно време е тоя клуб да обяви някакви правила (немного), да каже с какво ще се занимава и да събере по 50 лева членски внос годишно от всички; да се посъберат книги (с които да се ограмотяват хора като Звездичко B)- ), да се изяснят конвентите, книгите, конкурсите и всякакъв род друга дейност, която ще е под шапката на "Ефремов".
От там нататък всичко е въпрос на теми и онлайн изява, която да върне 10-20 познати фейса на сбирките. След това ще станат повече.
alvin

Следваща

Назад към Общи дискусии