Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Конкурсът на Квазар - резултати

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Конкурсът на Квазар - резултати

Мнениеот Ендър » Пон Дек 15, 2003 1:29 pm

Да започнем от журито:

Юрий Илков - председател на софийския клуб за фантастика "Иван Ефремов"
Любомир Николов - писател, преводач на Дж. Р. Р. Толкин
Валeнтина Тодорова-Маринова - езиковед
Димитър Арбов - търговец
Делян Благов -фен, член на екипа на "Тера Фантастика"
Иван Крумов - шеф на "Квазар"

Условия на практика нямаше, що се отнася до участие. Единствено - да не е публикувано към дата на обявяване на резултатите.
Има обаче други условия, при оценяването. Първо - оценката се дава по десетобалната система и е чисто субективна. Но при такова разнообразие от професии и вкусове се надявам да се получи средна оценка, която е обективна.
Второ - има граница от средна оценка 7,5, под която първа награда не се дава. Има и втора граница - средна оценка над 6, при която разказът се номинира за публикация и е въпрос на желание за работа от страна на авторите дали въпросното произведение ще влезе в сборника или не.
Причината за тези граници са най-вече романите, тъй като по условията на конкурса романът с първа награда трябва да се публикува. Съгласете се, че не може да се публикува най-доброто от 4, 5 или 6 слаби произведения.
Трето - единственият член на журито, който знаеше кой разказ чий е, бях аз (просто на мен ми ги пращаха, няма как). На останалите петима бяха предоставени разказите, но без имената на авторите. Дори по тази причина имаше съмнение за един от разказите, че е "лош превод от друг език". Макар че всички познават автора...

И така, резултатите:

РАЗКАЗ:
Ивайло Иванов Пет сребърни игли 8,40
Андон Стайков Всеки един неверник 7,83
Йоан Владимир Последният рицар 7,33
Ивайло Иванов Воден свят 7,30
Ради Радев Човек без магия 7,10
Сергей Владов Решението 6,90
Симеон Цанев Блясъкът на кристала 6,80
Мартин Петков Доматите сини, телетата с криле 6,42
Боян Калинов Вторият камък 6,25
Мирослав Пенков Триста милиона барела 6,25
Георги Пенчев За отминалите дни: Началото 6,20
Андон Стайков Господари в облаците 6,17
Николай Теллалов Всичко коз! 5,83
Николай Теллалов Монетата на Идун 5,40
Мартин Дамянов В дробовете на ада 5,33
Георги Пенчев Колко му е 5,20
Иван Димитров Последна спирка "Земя" 5,20
Красимир Крумов Окото на мухата 5,00
Симеон Цанев Залезът 4,80
Иван Томов Wanzer 4,67
Симеон Цанев Единственият въпрос 4,67
Марин Трошанов Проходът 4,67
Симеон Цанев Бягство от песента 4,60
Симеон Цанев Вятър 4,60
Симеон Цанев Корабът 4,60
Мартин Дамянов Вратата 4,50
Симеон Цанев Последните часове 4,40
Георги Пенчев Go back to sleep 4,20
Красномир Крачунов Дайте шанс 3,83
Методи Христов/ Антон Фотев Денят на мрачната луна 3,50
Станислава Станчева Кокалесто създание 3,50
Нели Неделчева Пътуването Принсия-Бимбия 3,50
Виктория Станчева Тъмната страна на Луната 3,50
Георги Пенчев Живот 3,33
Яна Цанева За Джена и смисъла 2,,50

РОМАН
Сим Николов Дезармери 5,25
Красимир Крумов Играта 5,17
Мирослав Петров Дъщерята на огъня 5,00

Ами, това е. Догодина повече. Ако има въпроси - насреща съм.

П.П. Публично искам да се извиня на Сър Робин. Той си знае защо.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Едно изречение от мен

Мнениеот Goa » Сря Дек 31, 2003 1:01 pm

Лично аз смятам, че първите 16 разказа стават за публикуване, като върху някои от тях трябва допълнително да се поработи; от останалите също някои стават, но след съществена преработка.

Аватар
Goa
Модератор

Re: Конкурсът на Квазар - резултати

Мнениеот Radi Radev » Пон Яну 12, 2004 3:15 am

За много години, Иване!
Благодаря, че си прочел и оценил "Човек без магия". Мислех, че не си успял да го прочетеш поради големите междуредия. Много бих се радвал ако бъде публикуван. Пенко Живанов ми каза, че е номиниран и класацията я има във форума.
Благодаря още веднъж.
Поздрави на теб, Генерала и всички от клуб "Ефремов".
Ради Радев
www.swordandmagic.com
Radi Radev

"Човек без магия"

Мнениеот Goa » Пон Яну 12, 2004 5:59 pm

Лично моето мнение е, че трябва още да поработиш върху "Човек без магия", докато стилът стане достатъчно изгладен за публикуване. Иначе разказът не е лош, но в сегашния си вид отстъпва стилово на много от конкурентите си в конкурса.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Вто Яну 13, 2004 1:43 pm

Добре де, реших да си кажа кои бяха моите фаворити в конкурса. Най-високи оценки дадох на разказите, класирани на второ, шесто и осмо място:

Андон Стайков Всеки един неверник 7,83 – фаворитът на Ендър?
Сергей Владов Решението 6,90
Мартин Петков Доматите сини, телетата с криле 6,42 – фаворитът на Генерала

На тези разкази дадох оценки 9.5 (10 се дава само на Бог и Франк Хърбърт [s];-)[/s]), защото според мен и трите са брилянтни, оригинални и въобще заслужават да влязат във всяка антология. Веднага след тях съм класирал

Мирослав Пенков Триста милиона барела 6,25,

който също е великолепно написан, и съм му дал по-ниска оценка - 8.5 - само заради увисналия край. Ако Миро беше заложил някаква по-сериозна идея в края (а не просто че всичко е безсмислено), щях да го присъединя към горната тройка.

Останалите разкази съм класирал с оценки от 7.5 надолу. Смятам, че всеки от тях се нуждае от преработване, преди да види бял свят. Това важи и за победителя в конкурса – "Пет сребърни игли" , който може би на места е малко муден и му убягва балансът в ритъма, затова няколкото ярки момента изглеждат някакси хаотично разположени насред сюжета. Също и началото му някакси не ми уйдисва - оставя чувство за нещо недоизпипано (от мен оценка 7). "Последният рицар" (7.5) пък е многообещаващ опит за навлизане в горе-долу непознати територии, който също иска преработка - с това е съгласна и авторката :).

По две думи за останалите, които стават за нещо (не съм сигурен за точността на оценките си, които давам в скоби накрая):

Ивайло Иванов Воден свят 7,30 – романтично, нелошо и като идеи, но за мен е извън петицата (от мен 7)

Ради Радев Човек без магия 7,10 – вече казах в друг постинг (5 или 6)

Симеон Цанев Блясъкът на кристала 6,80 – фаворитът на Валя Тодорова-Маринова; подобно на Воден свят, но с по-малко чувство, а и в крайна сметка какво ни дава този край? (5-6)

Боян Калинов Вторият камък 6,25 – добро, но по-дълго от нужното и накрая леко увисва (или по-скоро не ме удовлетворява, което може би си е мой проблем) – трябва да се постегне (6-7)

Георги Пенчев За отминалите дни: Началото 6,20 – това е авторът с най-брилянтния стил в конкурса – прочетох няколко пъти това чудо и бях омаян; но разказът изглежда просто като начало на нещо по-голямо, затова явно не е оценен високо (7)

Андон Стайков Господари в облаците 6,17 – много съм изненадан – явно Алвин умее да пише по различни начини; този разказ обаче не ми допадна – твърде голям и безнаказан егоизъм се излъчва от него... :) (5-6)

Николай Теллалов Всичко коз! 5,83 – фаворитът на Любчо Николов; приятно разказче – уж майтап; изненадан съм кой е авторът – и Шаркан като Алвин се проявява в ново амплоа :) (6)

Николай Теллалов Монетата на Идун 5,40 – по-сериозно от горното, доста ми хареса, направо си е готово за публикуване; жалко за ниската обща оценка (7)

Мартин Дамянов В дробовете на ада 5,33 – много добре написано, но сюжетът е от ония сюжети, при които нещата се задънват и изведнъж се появява изход, нямащ нищо общо със заложените първоначално параметри и идеи (6)

Георги Пенчев Колко му е 5,20 – вече казах за разкошния стил на автора; и това обаче не прилича на разказ, а по-скоро на упражнение по стил (6-7)

Иван Димитров Последна спирка "Земя" 5,20 – нуждае се от задълбаване, в тоя си вид е доста обикновено (4-5)

Красимир Крумов Окото на мухата 5,00 – нелошо, но звучи като поостарял майтап (4-5)

Иван Томов Wanzer 4,67 – ех, тия младежки блянове... (5)

Симеон Цанев Вятър 4,60 – нелош хорър, в крайна сметка (5)

Мартин Дамянов Вратата 4,50 – помня, че беше също много добре написано, обаче в момента вече не се сещам точно за какво ставаше дума :(; въобще Мартин Дамянов се е научил да пише доста добре, само че трябва повече да обмисля сюжетите си (5-6)

Георги Пенчев Go back to sleep 4,20 – пак нелош хорър, но силните места на автора явно са другаде (5)

Красномир Крачунов Дайте шанс 3,83 – поредният хумористичен разказ, но не разбрах какъв беше тоя завършек (4-5)

Методи Христов/ Антон Фотев Денят на мрачната луна 3,50 – изключително интензивно, на места направо ми вдигна яко адреналина, на места показва добро умение за описание на сцени, за сменяне на гледната точка..., дори има интересни идеи, но като цяло адски много напомня на Пришълеца; ужасяваща граматическа неграмотност – вярно, че е писано във форум, но... след преработка може да излезе добре (6-7)

За останалите не казвам нищо, макар че за някои бих могъл да кажа някаква добра дума; има обаче и такива неща, които бих изгорил незабавно. (Във всеки случай последното не се отнася за последния "разказ", "За Джена и смисъла", който въобще не е най-ужасното произведение в конкурса...)

Най-високи оценки средно като че ли беше дала Валя Тодорова-Маринова, а най-ниски - Арбов, но той беше прочел само около половината разкази.

Подчертавам, че не знаех предварително имената на авторите (дори и на разказа на Алвин, който се оказва публикуван във Фентернет), така че мнението ми се базира изцяло и само върху текстовете.

П.П. Никът ми извън нета не е Делян, а Дилян.

Редактирано (14-01-04 03:15)
Аватар
Goa
Модератор

Колкото до романите,

Мнениеот Goa » Сря Яну 14, 2004 4:10 am

РОМАН

Сим Николов Дезармери 5,25 - дал съм му 6, което май е множко... не е това начинът да се направи наистина добър роман, въпреки цялото желание на автора; образно казано - има повече мускули, по-малко здрав смисъл; дори Копо не би го харесал

Красимир Крумов Играта 5,17 - дал съм 4 и според мен е множко; ще премълча повечето неща, които ми хрумваха по време на четенето, но не мога да не кажа, че за разработването на подобна сериозна идея се искат и съответните познания, и честността на автора, и някакви литературни умения, и фина душевност, и интелект за избягване на глупави и наивни ситуации... иначе играта със скелета на сюжета е оригинална (в смисъл не се прави за първи път, но е добре разиграна); но през цялото време от начина, по който се движеше сюжетът около скелета си, ми се струваше, че авторът има психични отклонения...

Мирослав Петров Дъщерята на огъня 5,00 - дал съм 4 и може би е множко; извинете, но това според мен е добре написан лайномет - ако ми трябва да си разработя битови подробности за розов фентъзи-сериал, в който всеки мъж си харесва по една жена и всяка жена - същия този мъж (а, извинете, имаше и чисто женски връзки), и всичко е окей, и си се разиграват разни шоутурнири, и си се образуват двойки, а между другото героинята намира по някой и друг камък, чрез което накрая ще спаси света... веднага ще се обадя на автора; все пак четворката е заради умението му да прави такива описания в подробности, стигащи до броя на гънките в плисираната рокля на прислужницата на приятелката на главната героиня

? Солон без оценка - беше изтеглен от конкурса, но успях да го прочета; дал съм 6 - може би това беше най-интересното от четирите четива; докъм две трети от текста нещата вървят добре - в центъра се върти много сериозна идея, за която бих свалил шапка, а стилът не е лош - леко странен, но не неприятен; само че накрая всичко се изражда до Х-мен ен-та серия и цялата задълбоченост на идеите просто отива по дяволите или където там я праща авторът; той просто предава идеите си, което е много странно и ми се струва сякаш е попаднал случайно на тях и не е разбрал силата им... романът беше изтеглен, защото авторът е направил нов край - ха дано има поне нещичко ценно в него!

Не стана съвсем накратко, пък от друга страна бих искал да кажа още много - и за разказите, и за романите... но не е възпитано - кого ще тормозя да го чете...

Аватар
Goa
Модератор

Re: Колкото до романите,

Мнениеот kopo » Сря Яну 14, 2004 10:01 am

Хмм, твоето описание на романа на Сим Николков ме навежда на подозрението, че може би все пак ще ми хареса. [s]:-P[/s]

kopo

Първо забележи,

Мнениеот Goa » Чет Яну 15, 2004 2:22 am

че средната му оценка е по-ниска отколкото аз съм му дал [s]:-}[/s]

Аватар
Goa
Модератор

Re: Първо забележи,

Мнениеот kopo » Чет Яну 15, 2004 10:18 am

Добре де, отказа ме. [s]:-(([/s]

kopo

Мнениеот alvinn » Вто Фев 10, 2004 3:44 pm

Благодаря за хубавите думи, Гоа. Лично за мен финала на "Всеки Един Неверник" малко не си пасва с леко нехайния стил на целия разказ, но пък преди 3 дни ми хрумна нов, чудесен финал. Така че след сесията ще го преработя и ще го изпратя на доста хора, така че да се види какво е станало. Мисля си, че ще е много по-ЗАВЪРШЕН.
Тука е мястото да благодаря на Ханко, който поне 5 пъти препрочиташе ръкописа и ми го връщаше с ценни съвети. Сигурен съм, че си е струвало.
А пък за "Господари в облаците" какво да ти кажа? Тоя "безнаказан егозиъм" за мен е по-скоро "Донякъде оправдан слонски егоцентризъм", но си мисля, че така и трябваше да бъде. Писал съм го преди повече от 2 години и явно тогава това ми е било интересно.
Айде, доскоро[s]8-)[/s]
alvinn

Алвине,

Мнениеот Goa » Вто Фев 10, 2004 7:20 pm

защо ще пипаш края на разказа бре? Този край е СУПЕРЯК! Много ми е чудно какво си измислил, което да е по-яко [s]:-I[/s]

Пък това за другия разказ не го разбрах защо е трябвало да бъде, ама карай... :)

Аватар
Goa
Модератор

Re: Алвине,

Мнениеот kopo » Сря Фев 11, 2004 9:53 am

Все още не съм чел разказа, но съдейки по реакцията на ГОА, края има нужда от ТОТАЛНА промяна. [s];-)[/s]

kopo

Копо,

Мнениеот Goa » Сря Фев 11, 2004 10:59 am

аре стига ебавки, а?

Аватар
Goa
Модератор

Re: GOA,

Мнениеот kopo » Сря Фев 11, 2004 11:30 am

Ако не се ебаваме по между си, тоя форум съвсем ще се превърне в място със затихващи функции. [s]}:-([/s]

kopo

Зависи с какво

Мнениеот Goa » Чет Фев 12, 2004 12:19 pm

С Бюджолд може, но не и с Алвин.

Аватар
Goa
Модератор

Re: Не бе,

Мнениеот kopo » Чет Фев 12, 2004 12:31 pm

Аз със тебе се ебавам, не с Алвин, с него пия. [s]:-P[/s]

kopo

С който и да се ебаваш,

Мнениеот Goa » Чет Фев 12, 2004 6:55 pm

все е на гърба на Алвин.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvinn » Съб Фев 14, 2004 6:44 pm

Kraiat 6te e po-hubav, obe6tavam[s]:-))[/s]
6te vi go izpratq, za da go ogledate. Prosto mi hrumna kak moga da vpleta v edin nov final vsi4ki dotogava6ni "draska6ti" ne6ta - vratata, koqto se zatvarq trudno; razkolebanata uverenost na Vestitelite i drugi takiva.
6te e better. Ama 1st 6te go pratq na bat' Hanko za recenziq.
Toi mnogo dobro, men obrazova free![s]8-)[/s][s]:-P[/s]
alvinn

Мнениеот НТ » Чет Фев 19, 2004 1:43 am

Мерси, ГОА. Винаги е приятно да се чуе нещо добро приживе.

Впрочем, тези мои разкази така или иначе няма да влязат в сборник, независимо от това дали стават или, а понеже не бих искал да ги публикувам в издание на Квазар.
НТ

Драги НТ (Наука и Техника),

Мнениеот Goa » Чет Фев 19, 2004 2:24 pm

като забогатея, ще издам твой сборник с разкази извън шапката на "Квазар". Дотогава твоето задължение е да запълниш съдържанието на този сборник. Сроковете са неограничени, тъй като визираното забогатяване вероятно ще стане в някой следващ живот.

Аватар
Goa
Модератор

Следваща

Назад към Общи дискусии