Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

03.02.2003 - ПЪЛНОЗЕМИЕ

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: 03.02.2003 - ПЪЛНОЗЕМИЕ

Мнениеот Шаркан » Пет Май 23, 2003 6:53 pm

ъ?!

Шаркан

Мнениеот Шаркан » Пет Май 23, 2003 6:59 pm

[s]:,-([/s] линкът не ми отвори нищооооооо [s]:,-([/s]...

[s]?:-([/s] какво има там?
[s];-)[/s]

Шаркан

Мнениеот Ханко от Осеня » Пет Май 23, 2003 10:30 pm

Raid за терорист/к/и. Не си набрал може би правилно...
Ханко от Осеня

Мнениеот Терористка » Нед Май 25, 2003 4:06 pm

не ставаааааа..............................[s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s]
Терористка

Мнениеот Ханко от Осеня » Нед Май 25, 2003 9:12 pm

Става, става... Особено ако пипнеш както трябва![s]:-))[/s]
Ханко от Осеня

Мнениеот Терористка » Пон Май 26, 2003 10:45 am

az ne sym hackerka oshte, samo teroristka i ne stava, ili daj svesten link ili ne me drazni[s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s]
Терористка

Мнениеот Елена » Пон Май 26, 2003 6:25 pm

Шаркане,
Какво пишеш че на книгата и е сгрешена корицата[s]?:-([/s]
Аз добре я огледах и не и намерих кусури[s]:-([/s]
Елена

Мнениеот Шаркан » Вто Май 27, 2003 9:11 am

печатарите са сипали твърде много магента и цветовете са станали неестествени - сравни я с това, което е постнато на главната страница на този сайт

Шаркан

Мнениеот Елена » Вто Май 27, 2003 6:53 pm

Вярно, книгата е с малко по-тъмна корица.
Е,нищо.Все пак съдържанието е по-важно[s]:-)[/s]
Елена

Мнениеот Ханко от Осеня » Вто Май 27, 2003 9:17 pm

Както казваше Станислав Стратиев/Бог да го прости!/ - това са подробности от пейзажа. Важното е, че книгата е готина. Боя кола не кара, казваха едно време мераклиите за соцвозило. Е, корица книга продава - биха ме апострофирали от Славейков... Но в случая не си прав да се вайкаш. Радвай се на хубавата си книга, чудесното оформление и любовта на фенките. Другото е от Лукаваго...
Ханко от Осеня

Мнениеот Шаркан » Сря Май 28, 2003 2:03 pm

любовта на фенките наистина компенсира ВСИЧКО! [s];-)[/s]
А повече любов - хич не е вповече![s]:-))[/s]

Шаркан

Мнениеот Tepopucmka » Чет Май 29, 2003 1:37 pm

аз ревнувам[s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s]
Tepopucmka

Мнениеот Шаркан » Чет Май 29, 2003 6:06 pm

недей, змейските сърца са вместителни [s]:-I[/s]

Шаркан

Мнениеот Ханко от Осеня » Чет Май 29, 2003 8:49 pm

Зарежи тая люспеста твар! Готов съм да те утешя, да избърша с копринена кърпичка сълзите ти...
Ханко от Осеня

Мнениеот Шаркан » Пет Май 30, 2003 9:08 am

[s]:-}[/s][s]:-}[/s][s]:-}[/s]

ТВАР, ама с ЧАР
ЛЮСПЕСТА, ама ЕХЕЙ!

Шаркан

Мнениеот Ханко от Осеня » Пет Май 30, 2003 12:58 pm

Едно делово предложение: дай ми някоя и друга фенка назаем Да кажем за 2-3 месеца. Да ме феносва и четка, па ще тия върна без хмък/гък, де!/
Терористката дали още реве?...[s]:-))[/s]
Ханко от Осеня

Мнениеот Терористка » Пет Май 30, 2003 2:24 pm

[s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s]Не личи ли?[s]:,-([/s][s]:,-([/s][s]:,-([/s][img]http://uops.hit.bg/49.gif[/img]А ти кой си, Ханко от Осеня?][img]http://uops.hit.bg/49.gif[/img]
Терористка

Мнениеот Ханко от Осеня » Пет Май 30, 2003 3:20 pm

Баща ми е Андрей Гуляшки, направил ме е в "Златния век". Юнак съм, трепя змийчетата като райда хлебарките. Само да ми падне Шаркана, дето те разплаква така...[s]:-))[/s]
Ханко от Осеня

Мнениеот Шаркан » Пет Май 30, 2003 8:51 pm

Професионален любовник и нещо като конкурент ми е май...

Ханко, аз имам праблеми с даването на фенки назаем. И не е от стиснатост - природата ми е такава - във всички приказки го пише!

Шаркан

Мнениеот Bogdanov » Пет Май 30, 2003 8:57 pm

"Да пробудиш драконче" - сън и действителност в книгата на Николай Теллалов

Народният фолклор вярва, че в душите на тези влечуги живее миналото. Затова то може да бъде подчинено и променено, ако "пробудиш драконче". Рушителна и целебна е ролята на змията. Сякаш в неяснотата на архетипното човешко въображение - винаги стои един образ на змей или змеица. Или както любовно Николай Теллалов я нарича "Змейкиня".
Изключително модерно мислене, в което намират израз митологичното световъзприемане и съзнанието за коравосърдечна действителност!
"Да пробудиш драконче" се чете на един дъх, както на един дъх се изживява Внезапна любов!
В това произведение автора създава стихии. Съживява Огъня от Скалата, а Живата вода на сърцето потича във вените и променя човешките реалности. Верена- жената змеица е съчетание на Огъня и Водата. В това едновременно противопоставяне и равновесие, в което се съдържа "болестното" човешко състояние-любов, израства един образ - впечатляващ и магнетичен, необходим и жизнен, създавайки усещането за Преминаване в света на Подземното. Защото Там ще се случи това, което мечтае всяко човешко сърце - чудесното, приказното, невероятното желание да станеш господар на крилете си!
В живота дебнат хиляди опасности. Но най-опасно е да съживиш камък, или да вдигнеш камък. Скритото "под камък" или вграденото в скала носи послание. Нещо повече - носи срутване на равновесието и създаване на ново равновесие - такова, каквото е необходимо, за да израсте Душа, да се Отгледа Зрение!
Ето някои "змейски мъдрости", които човек не би разбрал, ако не срещне змеица:

"Все едно току-що бе сънувал Щастието... и почти го помнеше, още пазеше в сърцето си вълшебното му докосване... докато подробностите вече се изтриваха от невярната памет."

"Ужас изпълни гръдния му кош, захапа сърцето и бясно го разтърси".

"Ако си дадеш труда да се поуспокоиш - сухо забеляза тя, ще смогна да не обръщам внимание какво става в мозъка ти. Та ти направо крещиш наум! Карай по-кротко, по-дисциплинирано".

Християнската интерпретация за змията е като персонификация на демоничното начало (Gubernatis, A. de. Цит. съч., 412-413), а тук виждам едно смайващо описание на змеица, която сякаш е родена в храм:

"Огънчето на "Мелника" се отразяваше в големите й очи като кандило в остъклена икона"

Допира до тази Верена е като баяние против уроки, но и като пречистване на кръвта. Тя е готова да убие., но е готова и да лекува. Животът без нея просто не би Продължил.

"Какво променя нещата, да вярваш в нещо, което и без това си съществува";

"Някой ден ще ми откъснеш крилете с това ти черногледство. Биваше ли така да ми удряш мечтата!"
Има ли някой, който не би казал тези думи за себе си. Или някой, който не ги е преживявал. Идването на Змията от Отвъдното предизвиква промяна в Погледа, защото зрящият отвъден образ тук на Земята е сляп за земното. Но, слава богу, Верена е змеица с двойнствен произход. Тя е мелез между човек и змей.
Интересна е градацията на образа. Асиметричната идея за въплъщение на Тази и Долната Земя - предизвиква усещане за двойна същност - наследница на фолклорните творби. Затова, като читател съотнасям произведението по скоро към корените на вълшебната приказка, отколкото към фантастиката, какъвто е неговият определител за жанр.
Самият автор сякаш е стъписан пред красотата и движенията на художествената си фантазия!:

"Този свят изяжда мечтателите"

"Една девойка с царска кръв трябва да може всичко - да се бие с оръжие, да тъче, да бродира, пере, да чете и пише, да язди, да..."

"... послушанието е първото нещо, което научава всяко момиче, особено царкините, които някой ден ще заповядват!"

"Мен няма да загубиш, докато не загубиш себе си"

Ако ви е интересно,
ще продължа!
А вие намерете "Да пробудиш драконче"...

Росица Ангелова

Bogdanov

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии