Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

За коментаторите на някои конкурси

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: За коментаторите на някои конкурси

Мнениеот Boby_ » Пон Фев 23, 2004 5:26 pm

Е, с това не мога да не се съглася - за да бъде полезна критиката, тя не трябва да се смесват качествата на критикуваното произведение с тези на персоната на автора му. Без това условие никоя критика не е критика, а нещо далеч по-пошло.
Boby_

Мартине,

Мнениеот tiger » Съб Фев 28, 2004 9:22 pm

кой ти е казал, че разказът ти е пълнеж? Сборникът е малък, в него пълнеж няма, това са разказите класирани от 1 до 7 място.
Ми така е с критикарите, те критикуват всичко което докопат - автори, жури, издатели, понякога им се смееш, понякога се връзваш...
Не те познаваме лично, но в Уибробия вече има твои фенове да знаеш.
[s]:-))[/s]

tiger

Tiger,

Мнениеот Мартин » Пон Мар 01, 2004 3:03 pm

Няма как да не се радвам, когато получавам подкрепа (при мен тя е дефицит).
Вече сериозно съм се замислил да се вдигна и да дойда в Стара Загора, за да мога поне да се запозная с вас. В края на краищата, това което стана ясно е, че благодарение на неизвестната за мен старозагорска подкрепа и на пук на всички правила, моят разказ е бил публикуван. При това положение, едва ли някой ще повярва, че не се познаваме, дори напротив - излиза, че аз съм много "ваш" човек. :))))
А за пълнежа - какво да ти обяснявам; самото твърдение звучи достатъчно неприятно, но още по-неприятно става, когато идва от "призьори" и "издатели". Ама не смея повече да се разпростирам на тази тема, първо защото с Робин се разбрах да си говоря на живо и второ - защото Гоата реши, че съм реагирал, като обидена девица. Но вече ме беше подпряло и трябваше да си го кажа.
[s];-)[/s]
Мартин

ми добре дошъл!

Мнениеот тигър » Пон Мар 01, 2004 8:35 pm

заповядай значи[s]:-))[/s], тъкмо има повод да дойдеш щото се задава първият за тази година колоквиум. Щом четеш в дир'а трябва вече да си видял темата на Полър, която съдържа обявата за него, датата е 12-14.03, другите подробностои са там. От Сф ще идват поне 4-5 човека, така че има с кого да дойдеш, ако искаш някакво допълнително уточняване, защото ти не знаеш къде точно е мястото, а то е на няколко км от Ст Заг., пускай ми лични бележки в дир'а, това е ника ми.
да знаеш, че Уибробия ще се зарадват да се запознаят с теб.
Иначе какво да се обясняваме из нета, друго си е приказка наживо.

и кхъ-кхъ [s];-)[/s] не приемай всичко което чуеш за самата истина, никой извън клуба не я знае цялата, не щото сме някакви масони, а защото сме далеч и се събираме няколко пъти годишно фендъма(малии, къв термин изпрасках[s]:-}[/s]) та сме доста изолирани. [s]:-([/s]

тигър

Re: Tiger,

Мнениеот valio_98 » Пон Мар 01, 2004 10:38 pm

Zdravej Martine,

Proznavam, che bjah dosta rjaz&k v poslednite si ocenki, no ne go
napravih nito ot omraza, nito ot zhelanie da kritikuvam vsichko nared.
Ne se obizhdaj, vse oshte ne pishesh kato Ivovcite, Tellalov, Joan ili
Hanko, koito spored mene predstavljavat vodeshtite BG avtori v omenta.
Razbira se, i Elena Pavlova, kojato e pochti v otdelna kategorija.

Pozdravi u uspeh,
Valyo
valio_98

Re: Elena

Мнениеот kopo » Вто Мар 02, 2004 10:16 am

Ами Елена Павлова действително си е в отделна категория.

kopo

Вальо,

Мнениеот Мартин » Пет Мар 05, 2004 3:31 pm

аз и по-горе бях отбелязал, че не ме притесняват самите критики. Въпреки, че ако го беше казал така човешки, както тук, сигурно щях да го преглътна доста по-лесно. Надявам се да успея да ти променя и мнението за водещите автори. [s]:-))[/s]

Мартин

Re: Гоа...

Мнениеот Н.Т. » Нед Мар 07, 2004 5:10 pm

Не, защо - взаимната подкрепа на пишещите е необходима. Конкуренцията тук е не КОЙ ще спечели, а да се ВДИГНЕ ЛЕТВАТА, а съотвено и ВЪЗМОЖНОСТИТЕ на всеки. Тук май се крие неразбирането - не става дума за СПОРТНО СЪСТЕЗАНИЕ. Печелившият е заинтересован да сподели "тайната" на успеха си, защото ако победи пак по същия начин, това значи че е станал монотонен и еднообразен.
Изобщо постулиране на елементарна състезателна конкуренция в тази област е абсурд.

Дали е възможна? Възможна е, ако писателите откажат да бъдат третирани като спринтьори или гладиатори.

Съгласен съм обаче, че рядко от друг писател излиза смислена критика. Често читателските мнения са по-ценни - особено отрицателните. Но пак има разлика - дали е критикарско от "вкусови" или "принципни" съображения.
В същото време колега може да ти даде много добър съвет. Но не разчитай на такова нещо във форум. Форемите са... студено място. Безлично. Поискай в лична бележка да ти критикуват някое твое нещо. Ще ти кажат същото, което и преди, но ПО РАЗЛИЧЕН НАЧИН, който вече ще ТИ ДАДЕ ПОЛЗА. Това е особеност на индиректното общуване - опонентите са по-остри и по-резки в оценките. Влез в пряк контакт - и това ще АНГАЖИРА критика ти, ще го направи съпричастен.
И в крайна сметка ще успееш да ПРОУМЕЕШ кое точно и защо е било критикувано.

Със здраве.
Аз затова отбягвам да критикувам колеги - защото са от моя отбор. И "победителят" от нашия отбор е всъщност онзи, който е вкарал гол във вражеската врата. Е, нали бием тогава! От значение е кой е гол-майсторът... но нали бием НИЕ?! А какво ще стане ако се юрнем с идеята непременно АЗ да съм гол-майсторът?
Ще се повтори картинката, типична за българския футбол. Трябва ли същата лайняна ситуация да е и в българската фантастика? Не е ли от наш интерес ВСЕКИ да е потенциален голаджия. А кой ще спечели конкретната точка - това вече е по воля на Съдбата до голяма степен.
Н.Т.

Предишна

Назад към Общи дискусии