Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Класации за фантастика

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Класации за фантастика

Мнениеот Ендър » Чет Фев 26, 2004 10:53 am

Гоа официално се отказа от инициативата си да прави класация "Най-добра фантастична книга".
Тъй като става дума за нещо по-различно от нака наречената "Класация на Гоа", отварям нова тема, пък който иска да взема отношение.
Ще пусна темата из познатите ми форуми, да видим колко мнения ще се съберат.
Понеже стана дума за легитимността на подобна класация, ще го кажа така: събраХМЕ се и решиХ: Ще има такава класация и тя ще бъде "Българското Хюго". Ще се прави от фенове и ще отразява мнението и отношението на феновете към родната НФ продукция.
Моята идея е да има няколко категории, които да дават възможно най-пълна представа за стореното в полето на "Тера Фантазия" през съответната година.
Категориите, за които се сещам на прима виста, са:
1. Автор
2. Роман
3. Кратка форма
4. Съставител
5. Редактор
6. Преводач
7. Художник на корици
8. Илюстратор
9. Издател
10. Списание
11. "За принос" (виж поясненията)

Поясненията ще ги карам по реда на номерата.
1. Автор, независимо дали е дебют или 50-а книга. Могат да се номинират само автори, издали произведение в книга през съответната година. Няма смисъл да се обсъждат публикации в периодичния печат. Единствено изключение - списанията за фантастика (засега само Терата)
2. Роман от български автор, излязъл през съответната година - тази категория е най-ясна.
3. Разказ или повест от български автор, публикуван в книга. Отново не се обсъжда периодиката с изключение на Терата и, дай Боже, каквото ново се появи.
Може би е добре да сложим една граница, макар и изкуствена. ПРИМЕРНО всичко, чийто обем при печат е надхвърлил 80 страници, се счита роман, а надолу - за разказ.
По принцип тъпите американци са разделили тези номинации на 4 в зависимост от обема. Предлагам когато се натрупат по 50 книги годишно и има достатъчно произведения с подобни обеми за сравнение, тогава да "цепим" категориите допълнително.
4. Съставител - тук вече не става дума само да сборници с българска фантастика. Ако някой българин е направил подборка от небългарски разкази, може да бъде номиниран.
5. Редактор - тук вече ИЗОБЩО не става дума за редактиране на български текстове. Тъй като работата на редактора е важна колкото и тази на преводача, време е да оценим положения труд.
6. Преводач - също доста ясна категория.
7 и 8 - тези категории по принцип биха могли да се обединят, въпреки че по скромното ми мнение са доста различни... Решението ще се вземе след изслушване на мненията ви...
9. Издател - отново не става дума само и единствено за издаване на БГ фантастика. Просто БГ издател на фантастика.
10. Списание - принципна категория, макар че към днешна дата "Тера фантастика" е единственото списание.
11. "За принос" - много общо звучи, зная, но това е принципно положение. Всеки има право да предлага номинации, но само с кратка обосновка. Пример: работата на Наско, или пък на Генерала, или пък на Федята (който мирно и тихо документира с фотоапарата си фантастичните събития почти 30 години!).

Чакам критики, предложения и мнения.
Що се отнася до "официалното" име на класаията, си мислех да я кръстим на заслужил фен, тъй като така или иначе ще отразява мнението на феновете. Веднага ми излезе името на покойният Ивайло Рунев, само дето синът му раздава едни мечове под името "Мемориална награда Ивайло Рунев" или нещо подобно. Така че и предложения за име се очакват...

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Re: Класации за фантастика

Мнениеот Goa » Чет Фев 26, 2004 12:18 pm

Ти сега искаш да се скараме ли? [b]НЯМА ТАКОВА НЕЩО "КЛАСАЦИЯ НА ГОА" И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО.[/b] И второ - [b]ИНИЦИАТИВАТА СЪЩО НЕ Е НА ГОА[/b], а на Наско Славов. Ти му думаш, оно рупа ли, рупа. Ето и затова се отказах да се занимавам. Очевидно решението ми е на ползу роду, защото сега вече работата ще премине в надеждни и добре приемани ръце. Пожелавам успех.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот kopo » Чет Фев 26, 2004 12:58 pm

Още снощи ти казах, че ръцете пак ще са твоите, ама оно неслуша и т.н.

kopo

Мнениеот Boby_ » Чет Фев 26, 2004 3:40 pm

[s]:-}[/s]
Правите буря в чаша вода. [s]:-))[/s]

Boby_

Мнениеот Goa » Чет Фев 26, 2004 7:47 pm

Ами не разполагаме с повече.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Чет Мар 04, 2004 8:17 pm

ОК. Моля да бъда извинен, че (отново) не съм в час детайлите.
ИДЕЯТА Е НА НАСКО СЛАВОВ (казвам го ясно и високо, за да отмия, ако може, придшното си изказване).
ТОВА НЕ Е КЛАСАЦИЯТА НА ГОА (вж. горното) [s]:-))[/s]
Хайде стига майтапи!
"Класацията на Гоа" бе употребено в кавички, предшествани от "тъй наречената". Така че терминът не е мой и по изказването ми личи, че не съм съгласен с него. Но го "откраднах" за яснота.
Решението за отказа си е твое и точка. Но искам да изясня няколко неща:
- моят постинг е предложение, което я се приеме, я не. Затова и чаках мнения и идеи. Даже получих едно ценно предложение за е-списание.
- наистина моля да бъда извинен, ако с неразбирането на някои твои мотиви, думи или действия и произтеклите от тях мои думи и действия съм те обидил. Продължавам да не разбирам какво си надумал, пък аз съм рупал[s]:-o[/s]
- както се разбра наскоро от целокупния сърфиращ из Нета фендъм, моите ръце нито са надеждни, нито са добре приемани. Нямам абсолютно нищо против 1. Да няма изобщо никаква класация; 2. Ако има, тя да не е в този вид; 3. Да е прави някои друг (и без това нямам време).

Ендър

Мнениеот Nasko » Пет Мар 05, 2004 5:50 am

Тъй като се спряга името ми, трябва да се обадя.
1. На времето просто казах, че би трябвало да има класация, но тъй като нямах сили да реализирам сам анкетирането, се зае Гоа. Не казвам, че беше фърст, но беше такава каквато е възможна.
Сега до колкото разбирам ще има нова - отново каквато е възможна.
2. за мен не е важно някакво измислено авторство (все едно - "предлагам да дишаме") ами всеки национален фендъм прави класации както диша, а да има някаква класация.
3. Когато стане "класацията на Крумов" пак ще помагам до колкото мога, за да я има.[s]HOT[/s]
Nasko

И аз ОК.

Мнениеот Goa » Пет Мар 05, 2004 6:19 pm

Извинявай за рупането [s]:-I[/s][s];-)[/s]

Ще си позволя едно вметване по повод идеята, макар че не знам дали имам право на това. Според мен няма почва за разделянето на толкова много категории - в повечето от тях ще има по един-двама кандидати и всяка година ще се сменят като "номер 1", което няма тежест. Още повече, че фендъмът не познава достатъчно българската фантастична литература, камо ли другите категории. (Като казвам "достатъчно", имам предвид количеството, не качеството. На пръсти се броят хората, прочели книгите за последните 2-3 години, за другите неща май само издателите имат по-широк поглед.) Ако трябва, може да се раздават свободни грамоти или награди или каквото там дойде, без поставянето им в категории.

Аватар
Goa
Модератор

Re: И аз ОК.

Мнениеот Ендър » Вто Мар 09, 2004 4:17 pm

Хей, надявам да съм бил ясен, ама за всеки случай ще поясня [s]:-))[/s]

Предложените категории са по принцип. Защото вярвам, че оттук насетне творбите като качество и количество само ще нарастват. Нека се знае, пък нищо не пречи в някои категории за някои от годините просто да не се присъждат награди. Ако немя достатъчно конкуренция, ако няма достатъчно гласове или... Ей това е добре да уточним.

И още нещо - не обичам лафове като "класация на Гоа" или на Крумов. Мисля, че мога да помогна едно такова нещо да го има. Ама Наско бил дал идеята, пък ние не сме знаели - ми чудесно! Трябва ли да е наречем "класацията на Наско" и пак да започнат дрязги? Иска ми се да се получат наистина обективни мнения и конструктивни предложения, за да може и ние, както всички национални фендъми, да си имаме класация. И, поне според мен, това може пък ад ни извади на по-светло, да започнат и автори, и преводачи, и издатели дасе съобразяват, че някой ги чете внимателно и оценява труда им.

Дано този път неизбежните препъникамъни да са по-малко и с дружни усилия даведем делото до край.

Ендър

Мнениеот Наско! » Сря Мар 10, 2004 4:11 am

За да престане това глупаво стпрягане на имена, пак ще повторя:
[b]Фендъм-класацията е начин на живот за всеки национален фендъм [/b] смешно е изтъкването на инициатор.
И да не започнете да обявявате за невалидни първите наградени, ей![s]}:-(([/s] Каквото е направено, направено е!
Иван Крумов предлага добър списък с позиции, това е цялостен подход към нещата.
Наско!

Мнениеот valio_98 » Пет Мар 12, 2004 3:07 am

Ponezhe temata v dir-a pot&na sred ... drugi temi:
===============================================

Ako shte e gardga,m da e roshava! :)
Ot http://worldcon.org/hugos.html :

"The Hugo Award was named in honor of Hugo Gernsback,
"The Father of Magazine Science Fiction," as he was
described in a special award given to him in 1960.

The Hugo Award, also known as the Science Fiction
Achievement Award, is given annually by the World
Science Fiction Society (WSFS). The distinguishing
characteristics of the Hugo Award are that it is
sponsored by WSFS, administered by the committee of
the World Science Fiction Convention (Worldcon)
held that year, and determined by nominations from
and a popular vote of the membership of WSFS. In
general, a Hugo Award given in a particular year
is for work that appeared in the previous calendar
year."

S&shtestvenoto tuk e, che nagradite se razdavat
s&glasno "a popular vote of the membership of WSFS".

Koj shte glasuva za "B&lgarskite hugo"?

Otnovo citiram: "WSFS is an unincorporated literary
society whose functions are...
The Membership of WSFS shall consist of all people
who have paid membership dues to the Committee of the
current Worldcon..."

S drugi dumi, glasuvat registriranite uchastnici v
Worldcon-a. V nashija sluchaj - Bulgakon-a. Tova e
hubavo i lesno, zashtoto shte pozvoli cjalkata
procedura da se os&shtestvi v ramkite na njakolko dni
dokato trae Bulgakon-a, bez izlishno protakane.

Oshte edno predlozhenie - da ne pravim predvaritelni
nominacii, kakto a Hugo. Kakto kaza Boby - ima
prekaleno malko "igrachi" v povecheto kategorii.

Ako ima Evrokon prez avgust, nagradite za minalata
gidina mozhe da se razdadat oshte tam - pri uslovie,
che Evrokon-2004 b&de objaven i za Bulgakon-2004.

P.S. Oshte predlozhenija:
- ime na nagradata: "Svetoslav", ot Sv. Minkov
Ivajlo Runev e dobra ideja, no ima "Zlatnata Runa"...
maj taka se kazvashe. Njakoj znae li koi sa laureatite
do sega?
- nagrada za naj-dobra novoizdadena (perz poslednata
godina) prevodna kniga - nishto ne prechi da nagradim
primerno Kard ili Pratchet. Ako ne dojdat da si vzemat
nagradata, shte pokanim njakoj ot tehnit eposolstva,
shte vdignem malko shum. Podobni nagradi ima v Ispanija,
Italija - strani s ne-mnogo silna dosbstvena NF. :(
valio_98

Вальо, това е неприложимо за нас.

Мнениеот Goa » Пет Мар 12, 2004 3:47 pm

Сечението между двете множества - това на хората, ходещи по булгакони, и това на хората, четящи българска фантастика, далеч не е равно на обединението на двете множества. Разбра ме какво казвам, нали? Много от участниците в булгаконите не искат и/или не могат да участват в класациите, а много от неходещите по булгакони могат и/или искат да участват. Между двете групи има доста голяма разлика.
Аватар
Goa
Модератор

Re: Вальо, това е неприложимо за нас.

Мнениеот Lady » Вто Мар 23, 2004 5:13 pm

Аз пък смятам, че идеята да глсуват само регистрираните участници никак не е лоша. Проблемът е, че при нас "регистрация" е мръсна дума [s]:-(([/s]
Но така е в белите страни и явно има причина да го направят така (Бързам и нямам време да обяснявам причините, ще се сетите сами)

Lady

Re: Вальо, това е неприложимо за нас.

Мнениеот Goa » Сря Мар 24, 2004 4:40 pm

Ние не сме бяла страна, нито сме 200 милиона и е абсолютно неадекватно да го направим така поради вече посочените причини.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот valyo_98 » Сря Мар 24, 2004 11:52 pm

V dumite na GOAta ima smis&l - vjarno che s&m hodil samo na edin Nulgacon, ama tam polovinata bjaha otichli samo za da se napijat (njama losho!), a hora deto sa izcheli 90% ot BG NF ne bjaha tam... Glasuane chrez pisma?
valyo_98

Мнениеот fanti » Нед Май 16, 2004 4:18 am

Категориите автор и "роман или разказ" не се ли припокриват т.е. оценява се произведението, а не авторът му или ще ги класираме по красота и пр.....
Художник, илюстратор и карикатурист за една книга пак са в една категория - независимо от вида на предпечата и носителя (хартия, обемна или картон, плакат, масло и др.) стига да е представена творбата за масово потребление - издадена или представена. (комерсиално или не е без значение)
Издателите са толкова много, че нямам думи. Но трябва ли да се класира издател дето не си е представил книгата в "може би единственото специализирано" място където се събират интерисуващи се.
[b]Предлагам [/b] класиране на издатели само ако са предоставили на клубната библиотека по една книга от техните издания. Няма ние да ги търсим са фенер като някои....
[b]Предлагам [/b] при класиране на кратката форма да се включват и всички разкази от периодичния печат пак при предоставяне на един брой "в биб. на клуба" на изданието където е разказа (независимо от кого - автор, издател, редактор, читетел и т.н.).
Хубаво е да се прецизират някакви ориентировъчни критерии или уточнение - изцяло субективен.
Как ще се събират мненията - неможе само по интернет, не всички имат редовен достъп, а искат да участват.
Има и други неща но те са по-маловажни.
fanti

Назад към Общи дискусии