Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот paganel » Сря Дек 09, 2009 1:10 pm

Ако може да си дам мнението и аз в тази забавна тема.
Преди около 5 години водих спор с един мой приятел, който е преподавател по литература в американски университет, дали ще отнеме 15 или повече години докато всичката информация на хартия не стане достъпна на електронен формат. Единственият аргумент, който успя да ми изтъкне, е че има библиотеки, които са много консервативни, и освен това поради факта, че имат единствени екземпляри на определни книги са с по-висока стойност от други. Да спорим ДАЛИ електронната книга ще измести хартиената - на никого не му хрумна. Аз искрено се забавлявам от консерваторите тук и им желая приятно четене.
Като елементарен пример ще дам моето ежедневие. Имам избор: Дали да се разхождам с една 15 килограмова чанта с документи или да си взема 2 килограмовия лаптоп. Документите си стоят в колата, за случаите когато срещна консерватори неумеещи да боравят с техника, но за щастие те са вече единици и клонят към изчезване.
За последната година съм си купил около 50 книги. 20 от тях после си намерих на аудиокнига (макар и на английски). Познайте дали съм отворил хартиения формат :)
Дали ми харесва да слушам, вместо да чета. Ами сигурно...
1. Аз съм слухов тип (това го определих с един тест, преди това си мислех, че съм визуален, тъй като помня лица много по-добре отколкото имена)
2. Не си напрягам очите (между другото нося очила от втори клас, заради четене на книги в неправилна поза)
3. Мога да "чета" аудиокнигата докато правя нещо друго (дали карам кола, или правя физически упражнения или готвя, докато играя компютърни игри и какво ли още не... Тази точка е най-важната, тъй като вместо да си губя времето да слушам едни и същи песни - вече слушам книги!!! Откак открих аудио книгите - броят на "прочетени" от мен книги се увеличи неколкократно.
Поради оскъдното количество аудиокниги на български, в нашата компания наемаме актьор, който да прочита книгите и да ги записваме в аудио формат.

Сега, за тези които ще скочат, че сравнявам слушането на книга с четенето на книга, просто ще кажа, че електронните четци вече могат и да четат написаното. Т.е. всяка книга в текстов формат, която имаме на четеца, може да се превърне И В аудио-книга.

Друг аргумент, който с удоволствие ще ви дам. Прочетох една книга, която ми беше много полезна и исках да я раздам на всеки от моя екип. Исках да поръчам 100 бройки от нея. Оказа се че издателството, което я е издало вече не съществува и бройки на склад няма. Е, сканирах книгата и я пратих на файл на хората - няма да ги лишавам от ценна информация заради някакви си дребни пречки.

И да завърша. Аз нямам нищо против хартиената книга - ползвал съм я много години и кога ще спра да я ползвам - не знам. Но да спори някой дали тя ще остане по-популярна е като да спори дали писалката ще бъде по-популярна от модерния химикал... и дали пишещата машина има бъдеще сравнена с компютъра.
paganel

Мнениеот Goa » Сря Дек 09, 2009 2:26 pm

Добре. Не е ли в крайна сметка *единствено* валиден аргументът, че всеки предпочита това, което му харесва? :) (Хм, в днешно време май не е - болшинството "предпочита" това, което *му се предлага* по-енергично.)

И като стана дума за енергия - не е малка вероятността нейната цена в бъдеще да скочи неимоверно много. Дали тогава ще е разумно да се купуват батерии? Дали изобщо енергийните източници ще са лесно достъпни?

Накратко - водещи са икономическите принципи (независимо дали на теб ти се струва друго). От това накъде ще завие икономиката в близко бъдеще ще зависи и кое ще е "по-популярно".

(Впрочем не знам някой да е спорил кое в бъдеще ще е *по-популярно* - хартиената или електронната книга. (По повод последния ти абзац.))

П.П. В момента сглобявам на хартия една книга, която си съставих и разпечатах вкъщи от множество текстови файлове :).

П.П.П. Когато удобно си се настанил вкъщи на дивана или в леглото, от какъв източник предпочиташ да четеш?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот paganel » Сря Дек 09, 2009 4:54 pm

За икономическите принципи си прав. И според мен тенденцията е енергията да стане супер евтина :)

На П.П.-то - А колко по трудоемко е да я разпечаташ от това просто да копи-пействаш файловете ;)

На П.П.П.-то - Ами какво да ти кажа - преди винаги влизах в WC-го с книга. Сега винаги влизам с лаптоп. Даже в момента обмислям варианта да го обзаведа с някаква масичка, че да не си го държа на коленете... Даже предния постинг го написах точно там :Р
За леглото - все още често си чета хартиена книга, ама не знам докога ще е. Все пак навици на 25 години по-бавно отмират :)
Само че, децата сега не растат с тези навици. Не знам за масовите училища на запад, но в по-елитните вече от 1ви клас учат САМО на лаптопи. Не ползват учебници и тетрадки. Знам го защото едно холандско училище дари старите лаптопи на учениците си на едно българско училище. Децата бяха вече 4ти клас и трябваше да им подменят 3годишните лаптопи. Та от там ми разказаха, как не ползват хартиени носители изобщо. Познай тези деца как четат :) За тях сигурно да четеш от хартия би било екзотично изживяване :)
paganel

Мнениеот BlackHeart » Сря Дек 09, 2009 5:19 pm

"Ами какво да ти кажа - преди винаги влизах в WC-го с книга. Сега винаги влизам с лаптоп. Даже в момента обмислям варианта да го обзаведа с някаква масичка, че да не си го държа на коленете... Даже предния постинг го написах точно там :Р "

Поздравления - тази снимка по-долу, с която преди време се смеехме и забавлявахме, явно за някои хора вече е реалност (:P)

[img]http://www.ciccsoft.com/archives/pc_wc.jpg[/img]
BlackHeart

Мнениеот Goa » Сря Дек 09, 2009 7:03 pm

Жалко за децата - физиологическото и умственото им развитие ще пострада... за сметка на това пък ще развият други умения - как да се оправят по-лесно в човешкия мравуняк :)

А за евтината енергия е интересно - в следващите 100 години се предвиждат 2 пътя на развитие на енергийния отрасъл: или неимоверно увеличаване на енергията от атомни централи, или (в случай на забраната им) - значително увеличаване на енергията от възобновяеми източници. Познай във втория случай дали енергията ще стане по-евтина ;)

Според мен няма да се осъществи нито един от двата пътя, защото ще бъдат разработени съвсем нови източници на енергия, но това е отделен въпрос, който няма отговор до момента, в който наистина се случи нещо :)

П.П. Аз *вече* бях копи-пейстнал файловете в един общ, след което от него си разпечатах книжка ;) Ако вземем за дейностите, които ни харесват, да поставяме трудоемкостта на първо място, значи съвсем сме я втасали...

П.П.П. А четенето в тоалетната не означава ли просто, че животът ни не е достатъчно добър, за да можем да си четем в нормални условия :D Щото за мен четенето в тоалетната никога не е било нещо нормално, било то от книга или от лаптоп. Небезизвестният ЦУП дори е по-краен - според него е кощунство човек да чете, без да се е настанил удобно минимум на дивана - така възприемането на книгата е осакатено и непълно ;). За трамвая съм сигурен в тоя ефект, между другото.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Сря Дек 09, 2009 9:28 pm

"Небезизвестният ЦУП дори е по-краен - според него е кощунство човек да чете, без да се е настанил удобно минимум на дивана - така възприемането на книгата е осакатено и непълно."

Поклон на Преподобния за мнението му - подкрепям го с две ръце!
BlackHeart

Мнениеот paganel » Чет Дек 10, 2009 2:06 am

Goa, според теб човек който не чете ХАРТИЕНИ книги ще пострада с физиологическото и умственото си развитие? Твърде интересна теория. За съжаление мисля, че е прекалено нереална :)
Познавам много хора, които не четат книги (хартиени или не) и нямат никакви проблеми с физиологическото или умственото си развитие :)

Колкото до четенето в удобна ситуация - съгласен съм, че това ще увеличи полезността и възприемчивостта към тази книга - но пък ще намали драстично броя на прочетени книги. Да спорим с колко се намаля полезността от една книга четена не толкова удобно и концентрирано е безсмислен тъй като е прекалено индивидуално и различно за различни ситуации.

А за четенето в тоалетната: за теб не е нормално. За мен е нормално. Правя го от първи клас и предполагам ще го правя докато нещо драстично не ме накара да го спра. Познавам много хора, за които също е съвсем нормално. Познавам една дузина хора, които при обзавеждането на апартамента си, е било приоритет да си сложат етажерка за книги в тоалетната. Не приоритет - а даже детска мечта. Та така. А Blackheart ти си се смял - аз съм завиждал :) Ако мислиш, че ще се засегна от това, че ТИ си се смял на някаква идея - направо ще ме разплачеш от умиление. Много хора се смеят и на моите мечти - и като ги сбъдвам една по една гледат тъпо и ми казват евала. Смей се на воля :) Смехът е здраве :) Аз правя това, което смятам за правилно и ме интересува мнението само на хората, които са спечелили моето уважение с това което са постигнали и правят в момента.
Пиша всичко това не за да променя нечия гледан точка, а просто да споделя моята. Затова искрено се надявам ако с нещо съм засегнал някого - да не го приеме лично.
paganel

Мнениеот Goa » Чет Дек 10, 2009 2:25 am

Имах съвсем друго предвид - не четенето на книги (в частност - хартиени). А писането с химикалка, от което децата са лишени (или изобщо с уред, който изписва буквите) - развитието на предния дял в мозъка е пряко свързано с работата на ръката, с култивирането на умение за извършване на фини движения и с развитието на мисленето.

Колкото до удобната позиция при четене - то е като при всяка друга човешка дейност, едва ли е толкова индивидуално. А за тоалетната под "ненормално" имах предвид, че човек трябва да страда от нарушени физиологически процеси, за да го практикува - аз не се задържам там повече от 2 минути и няма кога да прочета и 1 ред, дори и да изпитвах желание да овкусявам удоволствието от консумирането на текста със съответните специфични миризми... Поне така си представям аз нещата. А ако не става въпрос за нарушени процеси - тогава пък от какъв зор ще стоя в тоалетната, след като пребиваването там си е стопроцентова загуба на време :)

И аз не желая да засягам никого лично - може би в крайна сметка става въпрос за навици, а навиците на хората са толкова разнообразни и ирационални в същността си, че не е възможно да се анализират и обясняват :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Чет Дек 10, 2009 10:31 am

http://www.kaldata.com/comments.php?catid=2&id=52082
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Чет Дек 10, 2009 10:37 pm

http://azcheta.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=47:2009-09-08-19-17-35&id=575:-iphone-

Самата книга е история на търговец, който изведнъж остава самотен родител и се налага да търси своята душа. Отвъд закачките си с Миноуг и почти тройното издаване на романа - в книжен, аудио- и видеоформат, англоезичното издание на "Смъртта на Бъни Мънро" дава началото на уникална серия от книги на влиятелната британска група Enhanced Editions, занимаваща се с мултимедийно и обогатено литературно съдържание.
Bogdanov

Мнениеот Goa » Чет Дек 10, 2009 11:49 pm

"обогатено литературно съдържание"? Демек всички останали пишат бедно откъм литература?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Пет Дек 11, 2009 7:53 am

Абе според мен оригиналната дума е била enhanced, но преводача на статията се е поолял.
Bogdanov

Мнениеот Goa » Пет Дек 11, 2009 10:39 pm

Еми хубаво, как ще се преведе по-смислено?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Пет Дек 18, 2009 10:57 am

Аз лично смятам темата за изчерпана и приключена, но явно не само аз смятам ТАКА, което беше една малка изненада за мен

http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=52215
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Пет Дек 18, 2009 4:50 pm

Не го знам кой е тоя Стивън Коуви, но докато ей тази кака казва НЕ... - http://news42.blogspot.com/2007/02/blog-post_117074186290205199.html
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Пет Дек 18, 2009 5:12 pm

МС също си мислеха, че могат да въздействат както си искат на пазара и да накарат хората да купуват каквото им се предлага. Но както казва един мой приятел - пазарът е велик учител...
Въпросната кака е много тежка клечка, спор няма, но не го дига колкото чичо Били, а дори той се отказа да прави някоИ мурафети.
Въпрос на време. Аз лично съм изумен от темповете с които се развиват нещата. Преди смятах, че това е въпрос на бавна еволюция, дори в най оптимистичните варианти давах на този процес 15-20 г. Сега не съм сигурен, че си говорим за повече от пет.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Хем грозен, хем нахален » Пет Дек 18, 2009 5:30 pm

BlackHeart Написал:
-------------------------------------------------------
> докато ей
> тази кака казва НЕ... -

Казала "не" - чудо голямо. В руския интернет е пълно с електронни копия на всички седем книги, в това число и преведени в няколко варианта.
Около седмица-две преди излизането на "Даровете на Смъртта" някой пусна в мрежата преснимана с фототапарат книга. Руските фенове се организираха, разделиха я на части и я преведоха за броени дни. Така че в деня, когато започнаха продажбите в Лондон, вече я бях прочел.
Хем грозен, хем нахален

Мнениеот BlackHeart » Съб Дек 19, 2009 5:16 pm

http://www.dnevnik.bg/istorii_na_denia/2009/12/19/832912_frenski_sud_naloji_na_gugul_globa_ot_10_hil_evro_na/?ref=rss
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Пон Дек 21, 2009 10:31 am

може ли се, франчулята да не са наопаки и да не направят същото, ама те самички. Да дойдат в България, да си купат по едно родопско одеяло и да го ***** както само те си знаят...
Подобни дела са се водили и срещу Напстър, и срещу Епъл и срещу кого ли не. И никога не са печелили, или ако са печелили - не са променяли нищо. Това е писък на отчаяние на корпоративните задници, които виждат края на една епоха и своето място на бунището на историята.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Пон Дек 21, 2009 10:43 am

Специално срещу Напстер Металика ги отнесоха като куцо пиле домат, ама да не задълбаваме :P
BlackHeart

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии