Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот Кал » Пон Дек 21, 2009 10:57 am

Тука съм СИЛНО съгласен с Робина.

А и коментар номер 3 отдолу добре е обобщила проблемата... ;)
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

толкоз по въпроса...

Мнениеот robinofloksli » Пет Яну 01, 2010 3:54 pm

http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=52411
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Божо » Нед Яну 03, 2010 1:01 am

>"Специално срещу Напстер Металика ги отнесоха като куцо пиле домат,"
Защото бяха първите, после излязоха десетки алтернативи на напстер.

Времето на инквизицията отмина преди 2 века таман.
Сега траен успех може да има, който успее да върви заедно с прогреса, а не да се запъва като магаре срещу него. Иначе може да спечели, но временно.
Божо

Мнениеот Гьончо Седмохристов » Нед Яну 03, 2010 1:43 am

О, Насо - пушка бойлия,
на фсите тука сайбия
и страх за фсите врази!
Гьончо Седмохристов

Мнениеот Шapкан (Н.Т.) » Нед Яну 03, 2010 1:21 pm

1) психосексуалните проблеми на господина с папионката трябва ли да бъдат обществена мотивация?
2) МНОГО рядко се съгласявам с мнението на Робин, но определено има повече право от тия, които свързват понятието "книга" (и "литература") единствено с хартиен носител.
3) любопитен факт: пробвали ли сте скоро да си намерите мебел, наречена "библиотека"?
Шapкан (Н.Т.)

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Нед Яну 03, 2010 4:05 pm

Шapкан между другото написа: "пробвали ли сте скоро да си
намерите мебел, наречена "библиотека"?"

Тъй като имах възможност, а и мисля, че шкафовете, които се продават, не са достойни да носят хубави книги, си направих по поръчка. Сега й се радвам и се гордея с нея както едва ли бих правил, ако кътах нейде в бюрото две-три дивидита с цялата възможна литература на света.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Шapкан (Н.Т) » Нед Яну 03, 2010 4:23 pm

аз бих се радвал да си прехвърля всички книги в електронен формат, стига да имам удобен четец.
Едва ли бих запазил повече от стотина от сегашните си хартиени - и то защото чисто като вещи са ми свързани с определени спомени (или са ми подарък), които нямат нищо общо със съдържанието им.
Шapкан (Н.Т)

Мнениеот Кал » Нед Яну 03, 2010 4:33 pm

Шapкан (Н.Т) Написал:
-------------------------------------------------------
> Едва ли бих запазил повече от стотина от сегашните
> си хартиени

За пореден път разчиствам библиотеката си - Юри ми е свидетел ;) - и НЯМА КАК да не си мечтая как добри хора - или цял отбор Дядо Коледи - ми подаряват след година-два някое от ония малки сладички неща...

(Впрочем - от 2001-ва си събирам една "Колекция 5001", все книги, все проучено-подбрани. На времето, когато беше "3001", се продаваше за 3 лева и 1 стотинка, на единично CD. Сега й трябва DVD, a цената й май ще скочи с порядък и половина... :D )
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Шapкан . -. » Пон Яну 04, 2010 12:37 am

Значи, сетих се, че не си показах рогата и бързам да поправя грешката.
Става дума за съгласието ми с Робин. Изразената от него позиция към електронните книги практически изцяло би могла да бъде и моя.
Кое ме смущава обаче?
Ами позицията на същия Робин в темата за филма "Аватар", където той твърди, че 3Д-то не важи пред 2Д-то...
Странно раздвояване се получава. По въпроса за книжните книги Робин е привърженик на новото, но щом стана дума за обемното кино, пирказва като върл традиционалист...
В интерес на истината, леки отклонения като неговото имат и други форумчани, дори безкрайно последователният (даже когато се заблуждава) Гоа.
Робин, имаш ли обяснение защо ти е толкова двоен стандартът?
Шapкан . -.

Мнениеот Генерала » Пон Яну 04, 2010 2:28 am

Нищо сранно няма. Просто човекът е свърхсложна, динамична и вероятностна система /в просторечието - сложна и противоречива личност/ Като Хегел бре, дето не е кой да е: на философско ниво развива най-революционната философска система - диалектиката, а на политическо - разправя, че от монархията по-убаво нема! Да ти е кеф да му @беш майката на такъв!X(
Генерала

Мнениеот robinofloksli » Пон Яну 04, 2010 1:58 pm

@Шаркан
Не мога да отговоря на въпрос съдържащ грешна хипотеза. Това е все едно да питаш някого защо има три ръце. Може само да възрази,че няма три ръце, но това не отговаря на въпроса, нали?
По същия начин аз нямам двоен стандарт, имам Nти стандарт или по точно - нямам никакви стандарти. Това което е ново не винаги е прогресивно и полезно. Вземи например хранителните добавки ЕХХ или подсладителите. Това са нови неща. Ядем ги. Съкращават ни живота и здравето. Или например сравнението - видеокамера/фотоапарат. Формално погледнато, видеокамерата е устройство с много по богати възможности, предаваща даден момент много по пълно и цялостно, с движения, звуци и тн. Би следвало видеокамерата да е по популярното устройство за запазване на спомени и минали моменти. Но истината е точно обратната - преглеждане на видеоклипове е бавно и изискващо време занятие, хората пред обектива са сковани и неестествени, внимават какво ще кажат и въобще се държат идиотски. Да не говорим за неизбежните ефекти на подскачането на картината, лошата светлинна адаптация и липсата на светкавица. От друга страна, един единствен запечатан миг с фотоапарат, двумерен и с високо качество е къде къде по добър начин да се върнеш назад във времето, да почувстваш морето, природата, красотата на даден миг. Оттам и съществуването на такова нещо като художествена фотография. Досега не съм чувал за художествени клипчета макар че принципно е възможно. Така че, по-богатите възможности не винаги означават нещо по-добро като средство.
3Д ефекта в киното не носи някакъв принципно нов момент във възприемането на дадена творба. Според мен. Има хора на друго мнение. За мен 3Д ефекта е панаирен трик, нещо като жена с брада или мъж с цици. Интересно и донякъде забавно, но съвсем не е нещо което да промени възприятията ми към света. Когато гледам филм аз приемам илюзията и се вживявам в нея. Несъвършенствата на екрана се маскират от въображението ми и изображението се пресъздава наново в съзнанието ми. Дали това изображение ще е повече или по малко близо до реалното ми е все тая, пресъздаването чрез въображението е необходимо и в двата случая. Ако някой направи 3Д което наистина да излъже сетивата ми, може би ще съм на друго мнение. Дотук обаче технологията е именно на панаирно ниво. Нещо повече - 3Д ефекта води до едни такива странни ефекти на невъзприемане на обекти извън зрителния фокус. След като гледах 300 помнех дори нюансите на пръстта под краката на спартанците, малките облачета прах които вдигаха отрязаните глави, опърпаните пера на персийските стрели и тн и тн. След Аватар помниш само това което си гледал нарочно. Ако светещата гора беше само фон, нямаше да имам никакви детайлни спомени за нея.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Шapкан ., .. » Пон Яну 04, 2010 2:47 pm

аха, значи в основата са лични предпочитания. 3Д-киното просто не ти харесва (вероятно поради липсата на подходящ филм, в който стереоефектът е от значение; сещам се обаче за учебни филми по органична химия в 3Д формат), а електронната книга и четецът са ти удобни, затова си за тях.
Не можа ли да го кажеш по-просто? Или трябваше да си начешеш пръстите в клавиатурата?
Шapкан ., ..

Мнениеот BlackHeart » Пон Яну 04, 2010 5:14 pm

НЕПРЕКЪСНАТО ЧАСТИЧНО ОГЛУПЯВАНЕ

Когато непрекъснато гледате в екрана на мобилния си телефон или на компютъра, вниманието ви е толкова разпокъсано, че не можете да се концентрирате върху едно нещо. Това явление е известно като "непрекъснато частично внимание".

Следващият етап е, че ще започнете да забравяте неща, да изтървате важни късове информация и да правите грешки - и никога няма да стигнете до качествено мислене. Това важи за работното ви място, където преглеждате тонове бързо изтичаща информация, под напрежение сте да реагирате навреме и действате прибързано.

В личния си живот имате толкова много пароли в главата си, че забравяте номера на ПИН-а си и не можете да изтеглите пари, обаждате се на банката си и не можете да си спомните паролата.

Нови проучвания ще потвърдят, че вършенето на няколко задачи едновременно (multitasking) е мит. Ще се появят изрази като "бавна медия", тъй като хората ще разберат, че ако четат от хартия, са по-спокойни, разбират по-голяма част от съдържанието, мислят и виждат цялата картина.

Именно заради това хартията не е мъртва и макар че новините ще бъдат предимно разпространявани онлайн, сериозните коментари и анализи, както и романите, до голяма степен ще останат на хартия.

Цялата статия - http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2678531
BlackHeart

Мнениеот Шаркан , * » Пон Яну 04, 2010 8:12 pm

слаба статия. Много слаба.
Никъде не е казано, че задължително трябва да си претрупваш дисплея с повече информация, отколкото ти е нужно. За това са настройките.
А хартиените носители не намаляват толкова съпротивлението на информационния материал, нито оперативно могат да поемат корекции на внесените в тях данни.
Пък и в крайна сметка - всичко е въпрос на личен вкус.

Не се учудвам на такива статии в хартиени предимно медии. Та намаляването на хартиените издания ще удари цялата верига за печалби от дърводобива та чак до издателствата. Икономиката на печалбата се руши отвътре от породените от нея технологии.
Това звучи оптимистично.
Шаркан , *

Мнениеот Goa » Пон Яну 04, 2010 8:34 pm

Мммммм, дали се руши? Или се пренасочва към големите риби? Кой прави електронните заместители на хартията?

Но виж сега, няма смисъл да се отхвърлят всички предимства на хартиените носители, а такива предимства все пак има. Просто хората се опитват да ги изтъкнат. Това няма да промени посоката на техническия прогрес. Поне не докато цивилизацията се намира в една и съща фаза (по 4-фазовия цикъл, сещаш се за какво говоря).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Пон Яну 04, 2010 9:12 pm

Шаркан , * Написал:

> Не се учудвам на такива статии в хартиени предимно
> медии.

Статията е от Вести.бг - онлайн издание, за което не ми е известно да им хартиен носител.
BlackHeart

Мнениеот Шapkaн......................... » Пон Яну 04, 2010 9:25 pm

сещам се, че говориш за екстензивната скала, която е от същия десен както конския тор на Менделеев в градовете на ХХ век.

хайде стига за тази вечер.
Чао
Шapkaн.........................

Мнениеот .Шаркан. » Пон Яну 04, 2010 9:35 pm

BlackHeart Написал:
> Статията е от Вести.бг - онлайн издание, за което
> не ми е известно да им хартиен носител.

значи е написана от идиот, който даже няма интерес от тезите си.

ГОа, никой не отхвърля хартиените носители. Просто не е нужно да се смята, че те са по-универсални и имат някакви други предимства, освен чисто лични предпочитания, традиции, навици.
Не казвам, че трябва да ЗАБРАНИМ хартията, нали?
Но не мога да не ИЗТЪКНА, че електронният формат е ПО-УДОБЕН, а точките против него са смехотворни (както и защитата на хартията с някакви изцепки за сексуални изживявания).

леле, егати фантастичния форум... плачат за хартиени книги, възхваляват фашизъм, мрънкат против обемно кино... хайде сега заплачете да се върнем в пещерите, да ни пораснат опашки и да сме щастливи.
.Шаркан.

Мнениеот robinofloksli » Сря Яну 06, 2010 12:05 am

Шapкан ., .. Написал:

> Не можа ли да го кажеш по-просто? Или трябваше да
> си начешеш пръстите в клавиатурата?

Това е простия начин, за сложния ме домързя. Пък и не си струва, ти само си търсиш повод да се заяждаш.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Шаркан - - » Сря Яну 06, 2010 12:15 am

robinofloksli Написал:
> Това е простия начин, за сложния ме домързя. Пък и
> не си струва, ти само си търсиш повод да се
> заяждаш.

Въх, присмяла се кука на крива бука!
Шаркан - -

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии