Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот alvin » Пон Ное 09, 2009 9:34 pm

Примерът с думите на Лозанов и Биолчев е страхотен, защото в него е разкрита същността на особената ни привързаност към книгите. Общото в мненията на двамата е еротиката - еротиката на разгръщането, на възприемането на книжното тяло. Личното, интимно отношение.
Това е [b]фетишът[/b] на четящите. Фетиш към материалното изражение (печатната книга) на любовта им към четенето. Защото всички ние обичаме да четем, а казваме, че обичаме книгите (и е така може би). И ги галим, пазим, подреждаме, обгрижваме, жадуваме, жалим.

Този фетиш не е задължителен за хората, които тепърва градят навици на четене или които ще го правят след години. За тях упорството ни ще е странно, нездравословно може би. Представям си репликата "Не е ли по-важно какво четеш, отколкото как го четеш?" и други подобни.
Писах в другата тема, малко се разводняват нещата, но все пак - книгата е само посредник. Нека не я отъждествявайте с литературата, с романа, с написаното от автора, с идеята, с писаното слово по принцип. Те са по-важни от материалния носител.

Като казах фетиш, се сещам за един стар седемдесетарски плакат с гола унгарка/полякиня, който видях като малък. Някой го беше виснал на отворена врата на гараж, на него добре се виждаше голото тяло с мнооооого косми под мишниците. Такава била модата, такова било времето. Представям си едновремешните фенове на тоя тип прелести, които при вида на новата бръснеща вълнА, са казвали "Не усетиш ли храста, нищо не си видял от секса. Трябва да се пооплетеш и загубиш, да вдъхнеш, да разрошиш, да търсиш и намираш. Иначе не е любов, не е секс, нищо не е! И не ми пука за удобство и какво мислят младите" ;)
Та и някои от нас сега - "Не пипнеш ли страниците, не усетиш ли аромата, не е четене. Трябва да има тежест, да шумоли, да реже понякога. Да я докосвам, да сме само двамата".
Или "Не извадя ли плочата от кутията, не издухам ли прах от нея, не я ли поставя на грамофона - това не е слушане на музика! Трябва човек да е държал иглата между пръстите си, за да знае какво е очакването на великолепните звуци!"
Абсолютен фетиш :)

Преди година и половина се видях с приятел, който след поредното местене (България, Германия, пак България, Канада) издъхнал изпод кашоните с книги, затова си купил рийдър. Бях скептичен, приказвах му да остави тия техники, щото книгите са си книги и допира с хартията е едно, а копче - съвсме друго. "Аз от монитор не чета", нали така.
Ето [url=http://4.bp.blogspot.com/_mx0w_u1chAk/Svhfl3QyZSI/AAAAAAAAAXM/cPtAa6lUye4/s1600-h/sony_reader.jpg]снимката[/url] на устройството. До него е стария ми телефон, мащабът е ясен.
Повъртях, поогледах. Прочетох няколко страници. Седях си удобно, разлиствах напред и назад, отварях други книги, после се връщах. Удоволствието от четенето го имаше. Да, липсва ти някакво познато усещане, но има нови.
И съм убеден, че удобството и възможността да пестиш и добавяш още време за четене, ще ги бъде все повече. Не от утре, не догодина. Малко по малко. Бавно и славно тиражите на електронните книги ще се изравнят с хартиените.
За всички онези от нас, които обичаме рафтовете с книги, гледката на книга на нощното шкафче и мисълта за удобен фотьойл с роман в ръка, ще има книжарници с хартиени носители. Но светът не започва и не свършва с нас.

Ако някой иска, може да направим една прогноза за следващите години и всеки да се опита да прогнозира бъдещето на типовете книги - тиражи, еволюция, читатели. След време ще се смеем :)
alvin

Мнениеот BlackHeart » Пон Ное 09, 2009 9:44 pm

Е, не знам дали хартиената книга е фетиш, но какво пречи по тази логика електронната книга като такава също да се възприеме като фетиш? Барабар с четящото й устройство. Не знам. Ако мога да сравня четенето със секса (в Софийския сериозно засегнаха темата в няколко предмета, даже обясниха колко общи неща имат двете понятия - не се бъзикам :-)), разликата от това да чета на книжно тяло и от компютъра е като от реалния и виртуалния секс. Но пък идващите поколение може да решат, че виртуалния е по-добър - кой ги знае X( Поживеем, увидим...
BlackHeart

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Ное 09, 2009 10:52 pm

Не, не е фетиш. Може би трябва да благодарим на Алвин, че насочи разискванията пак към темата.
Но сам той казва, че е видял за пръв път рийдър в ръцете на свой приятел, който се е местил n пъти в какви ли не посоки и издъхнал от мъкнене на книги. Ами естествено е да си купи нали? Никой не отрича това удобство. Работата е там, че такива често местещи се хора не са кой знае колко на фона на безчислените пълчища бюргери.
Само че именно тези бюргери си строят къщи, редят библиотеки и вечер се заседяват в люлеещия стол с книга в ръце и лула в устата.
Нека приятелят на Алвин се установи трайно на едно място, където книгите няма да му тежат, пък тогава да видим няма ли да нареди библиотека - въпреки рийдъра.
Освен това - в собствената си библиотека имам и книги на 100 и повече години, имам изземвани и унищожавани книги и от двете власти, книги представляващи библиографска рядкост... Не бих ги заменил и за по 10 рийдъра всяка. И надали съм малцинство.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот BlackHeart » Пон Ное 09, 2009 11:41 pm

Ивайло Иванов Написал:
-------------------------------------------------------

> Освен това - в собствената си библиотека имам и
> книги на 100 и повече години, имам изземвани и
> унищожавани книги и от двете власти, книги
> представляващи библиографска рядкост... Не бих ги
> заменил и за по 10 рийдъра всяка. И надали съм
> малцинство.

(tu)(tu)(tu)
BlackHeart

Мнениеот Bogdanov » Пон Ное 09, 2009 11:48 pm

В моята имам първото издание на "Под игото" и разни други на Чипев от тоя период. А се местя често...
Както се каза многократно - е-книгите няма да заменят бутиковото книгоиздаване и колекционерството.
Ще заменят книги, които след първо прочитане рядко четеш втори път или четеш само откъси.
Ако можеш примерно от цялата плява в трите Кана, да с подбера един е-боок с няколкото разказа които стават, смяташ ли че щях да пазя трите дебели тома?
Натрупал съм няколко кашони книги, които не чета отдавна, но нагласите от миналото не ми дават да ги продам/изхвърля.
Само за пример - с кеф си събирах целия Бараяр, ама го знам почти наизуст и отдавна не го препрочитам /мисълт ами бяга 3-4 страници напред/. Оня ден ми потрябва един откъс - намерих го за секунди в нета. За какво са ми десетината книжки? Айде те поне са качествени, но въпреки всички опити в печатницата "Странник в странна страна" ми е на странички в папка от години. И аз си чета е-варианта.
И това са книги, които си заслужават. А какво да кажа за сума ти нещо изчетено последната година, от които ми се иска да си запазя само няколко книжки.
Така, че не бъркайте нещата.
Bogdanov

Мнениеот alvin » Пон Ное 09, 2009 11:58 pm

BlackHeart,
поне за мен електронната книга не е фетиш, защото я разглеждам като алтернатива, като друго стъпало, ако щеш. Не казвам, че е единствена/неповторима и че не бих чел на нищо друго, освен на рийдър. Не съм се вторачил до безпаметност в е-книгата; не твърдя, че рийдърите ще ги има до края на света и с тях ще изчезне литературата. Просто оценявам положителните страни и мисля рационално.
Както казваше Генерала (май) - лошото не е в алтерантивата, а в липсата на такава.
alvin

Мнениеот Goa » Вто Ное 10, 2009 12:41 am

Алвин, това Е четене, слушане, секс - едва ли някой ще го отрече, въпреки че използваната фраза "не е..." формално означава обратното.

Е, и? :) Колко от четящите НАИСТИНА четат? Колко от слушащите НАИСТИНА слушат? Колко от... е... дотук стига :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Малинов » Вто Ное 10, 2009 1:39 am

Дискусията е интересна, и както някой (Ани, Ивайло или Робин) спомена, повечето хора изхождат от собственото си отношение към класическата книга и електронният и вариант. Нещо като, понеже си от ФК Левски и твърдо залагаш на него срещу ФК Барселона. :)
От тази гледна точка аз не мога да заспя, ако преди това не помириша десетина страници от старомодно напечатана книга. До преди няколко години се чудех на хора, като Наско например, които четат, при това страшно много, от екран. Струваше ми се някакъв мазохизъм. И макар, че съм бил един от първите, който още преди петнадесетина години се сдоби с превъзходния руски СД Текст Колекшън с хиляди книги, реферати, списания и какво ли още не на него, все не можех да се настроя на "дижитална" книга. Е, това отшумя, третата вълна дойде, захлупи ме и ме просна на дигиталния плаж, мокър и щастлив. И сега усещам величието на тази вълна. Без нея нямаше да мога да прочета десетки романи, разкази и статии, които, ако чаках хартиеният им вариант никога нямаше да докосна. И романът на Янчо "Запали свещ на дявола" четох още преди пет години, и разкази на Ани, Иван Попов, Григор Гачев, които я видят някога хартия, я не. Благодарение на дигиталната вълна чета в момента новия роман на Николай Светлев "Принцът на прилепите", а освен това съм отворил още три-четири книги в ел. вариант.
Пак заради нея, "дижиталната вълна", имам някаква представа за куп книги, които никога няма да прочета, но съм се докоснал до тях благодарение на е-критики, като блоговете на Алвин, Копо, BlackHeart и др. Не, че много им вярвам де :)))
И благодарение на е-книгата съм се спасил от придобиване на ненужна баластра.
Малинов

Мнениеот Goa » Вто Ное 10, 2009 10:39 am

А как са ти очите? Аз вече виждам буквите на екрана двойни.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Вто Ное 10, 2009 11:07 am

Goa Написал:
> А как са ти очите? Аз вече виждам буквите на
> екрана двойни.

Goa, работя по 14-16 часа на Пс дневно, още от времената на отровнозелените монитори.
Силно индивидуално е и няма нищо общо с четенето. Някои им ослабват очите и от гледане на Тв, на други не им мърда зрението.
А ти си спешно за очила, защото ще става по-лошо.
Bogdanov

Мнениеот robinofloksli » Вто Ное 10, 2009 11:20 am

Goa Написал:
> А как са ти очите? Аз вече виждам буквите на
> екрана двойни.

Това е от алкохолизЪМА, не от екрана, не бъркай нещата.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот halleck » Вто Ное 10, 2009 12:43 pm

За това , чете ли се ще споделя една случка . 16 годишен младеж учещ в редово Софийско училище израстнал в семейство , в което се чете много (бащата има докторска дисертация в областта на педагогиката ) направи следната констатация след като ме видя да чета книжка докато почивах:
"Ти си някакъв freak, щом четеш."
Подобна констатация щеше да липсва ако четях от телефона си ...

Всеки да си прави изводите за себе си ...
halleck

Мнениеот BlackHeart » Вто Ное 10, 2009 1:02 pm

Не бъркай простотията с четенето - ако пък разбере, че си ползваш телефона за четене, кой знае пък какво щеше да ти каже тогава...
BlackHeart

Мнениеот Goa » Вто Ное 10, 2009 1:20 pm

А ти разясни ли му, че той е мутант, изрод, животно и дегенерат?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Вто Ное 10, 2009 2:05 pm

Goa Написал:
> А ти разясни ли му, че той е мутант, изрод,
> животно и дегенерат?

Явно не, а е трябвало :-)
BlackHeart

Мнениеот halleck » Чет Ное 12, 2009 10:19 am

Goa Написал:
> А ти разясни ли му, че той е мутант, изрод,
> животно и дегенерат?

Гледам , че ти се превръща в нарицателно да го използваш -> за някои от епитетите по-скоро бих ги използвал за теб отколкото за лирическия герой , а на други той би искрено се зарадвал -> момчето е надежда в силовите спортове независимо че тренира от 1 година само.
halleck

Мнениеот Goa » Чет Ное 12, 2009 10:22 am

Говоря в преносен смисъл, както и той на теб, надявам се :). На младите не може да им се привлече вниманието, освен ако не се говори на техния език.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Чет Ное 12, 2009 11:47 am

възнамерявам да поствам някои по-интересни линкове, за да не е темата само общи приказки
http://www.kaldata.com/comments.php?catid=2&id=51343
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Чет Ное 12, 2009 12:05 pm

robinofloksli Написал:
> възнамерявам да поствам някои по-интересни
> линкове, за да не е темата само общи приказки
> http://www.kaldata.com/comments.php?catid=2&id=513
> 43

ЦЕНА - 1500 ДОЛАРА. То без пари бе, да го ...
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Чет Ное 12, 2009 12:51 pm

Подозирам че влагаш сарказъм във възклицанието си, но първо - това е прототип ако стане масово цената ще е по-ниска, второ, това е цена, която е съпоставима с един среден лаптоп, само на нас ни се струва безбожна, трето, това е нищожна цена за подпомагане на за хора в неравностойно положение. Не знам дали си в течение колко струват специализирани устройства от типа - брайлов таблет и други подобни.
Аватар
robinofloksli
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии