Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 2:04 pm

Съгласен съм с малки уговорки (възпитанието не се дължи само на семейството), но представи си няколко поколения подред, които няма кой да ги възпита. Досега това трудно можеше да се случи, тъй като за 20 години не настъпваха съществени изменения (изключая кратките периоди на хуманитарни и технически революции), а сега за 20 години се сменят 5-6 поколения. От набор 60 до набор 85 (пак с малки изключения) не ставаме за възпитатели - самите ние не сме възпитани, а набор 85 не се разбира дори с набор 90; да не говорим, че след 85 възпитанието върви почти само надолу (въпреки че за най-голямо учудване тазгодишните и миналогодишните третокурсници при нас са с класи над предишните 5-6 години). Фактически като си възпитал сина си правилно, ти си му направил лоша услуга. Дано наистина и край него да растат също така възпитани деца, въпреки че не го вярвам, като знам дори в елитните гимназии какъв погром е.

Абе нещата се нуждаят от генерална промяна, дайте да мислим как да осъществим модела на Мартин ;)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 2:05 pm

Bogdanov Написал:
-------------------------------------------------------
> Goa Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Богданов, в последните 1000 години обемът на
> > човешкия мозък прогресивно намалява - това
> значи
> > ли, че ставаме по-тъпи? :)
>
>
> Според псхоложката до мене, най-големия познат
> мозък е на един идиот - над 3 кг. За сведения -
> мозъкът на Ленин е само около 600 гр. Направо не
> си представям какво би направил ако имаше
> нормалните 1800

А така, сега разбираш защо ти отговорих по този начин ;).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Пет Ное 13, 2009 4:40 pm

BlackHeart Написал:
> Лятото трябва да направим едно клубно събиране в
> района - Боженци, Габрово, Търново, околностите,
> където има такива къщи и да питаме собствениците
> им за покривите - откъде са взели камъните за тях.
> Белким накрая се изясни този дългогодишен казус
> (:P)

Наричат се ТИКЛИ, или плочи. Могат и най често се добиват край реки и потоци. Речни камъни са камъни които се вземат ОТ реката, тоест, те са в голяма степен загладени, обли и обемисти. Ако потърсиш из нета, даже ще ти продадат речни камъни. Има и снимки.
(Забележка - познания от подобен род не се научават с четене и в това няма нищо лошо. Когато човек пише, не му е до справки и четене, той пише. Това, че после липсва редактор, че сроковете го притискат и прочие оправдания са обвинения, но не съвсем към автора. Аз съм почитател на разделението на труда и поговорката - "чукча писатель, чукча не читатель" бих перефразирал като - чучка писатель, чукча не редактор. Мъничка разлика, но връща нещата в нормалното им русло)
Надявам се, че ТОЗИ казус е изяснен, макар че първоначално изобщо не ставаше дума за това.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Ное 13, 2009 7:19 pm

Ender Написал:

> Препоръка - признай си грешката и не вади "доказателства" за правотата си от такива източници. Или дай истински източник, или си затрай.

robinofloksli Написал:
> Наричат се ТИКЛИ, или плочи. Могат и най често се добиват край реки и потоци. Речни камъни са камъни които се вземат ОТ реката...

А-а-а-а-а - стига, а?
Камъните от брговете реките НЕ СА речни камъни!
Други са!
Морски.
Да - повече им подхожда, нали?
Също и "лунни" или "марсиански", но не и речни, не-е-е-е-е - само не и речни!
Е, благодаря за уточнението!>:D<
Име си имат - тикли. И шията си има има име - врат!
Но най-добре послушайте Бранко и поразпитайте в Боженци.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот BlackHeart » Пет Ное 13, 2009 8:13 pm

Не знам, чувал съм от стари хора, че от реката се вземат камъни за правене на покриви на старите къщи... Камъни ли, плочи ли - все тая. Но наистина, една информация от първа ръка няма да е излишна. Хм, напролет на Таласъмията в Стара Загора например може да се поразпитат там някои хора от този край, примерно.
BlackHeart

Мнениеот Малинов » Съб Ное 14, 2009 12:48 am

Е, ако мислите, че на старата, добра, класическа книга и е било лесно да се наложи, лъжете се.
http://www.youtube.com/watch?v=HzA0X_6WvMc - с руски дублаж
http://www.youtube.com/watch?v=pQHX-SjgQvQ - с анг. субтит.
Малинов

Мнениеот Goa » Съб Ное 14, 2009 3:06 am

Има технологии за рязане на камъните на листове, което всъщност е определящо за това дали стават или не стават за покриви. НО ЗАЩО СЕ ЗАНИМАВАТЕ С ГЛУПОСТИ, МЪТНИТЕ ДА ВИ ВЗЕМАТ ВСИЧКИТЕ!!! АааааААААААааа|ААААА?!!!!!
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 14, 2009 8:54 am

И аз това казвам: АааааААААААааа|ААААА?!!!!!
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот alvin » Съб Ное 14, 2009 11:17 am

Гоа,
не се дръж като ВСЕКИ, който гледа през рамо към следващото поколение и цъка с език. Децата не са по-тъпи или по-некадърни; техният провал всъщност е наш провал и ако новите поколения са по-загубени от нас, значи ние (метафорично) сме по-слаби бащи от нашите соствени.
Ендър ти го каза - зависи от възпитанието. Ако някой мухльо е допуснал сина му да е неграмотен, да не може да пише и говори на родния си език, това е проблем на бащата, не на детето.

А това за книгата и четенето подхванах леко (и елегантно! ;) ), за да ти покажа, че има и разлика и ти самият я правиш :)
alvin

Мнениеот Goa » Съб Ное 14, 2009 12:38 pm

Ох, омръзна ми вече да слушам тая заблудена теза, че със семейно възпитание можеш да постигнеш всичко. НЕ МОЖЕШ! Ако можеше, светът щеше да е доста по-добро място. И не съм говорил за провал - ти го казваш.

А за книгата и четенето може би няма да се разберем напълно - ти явно си вярваш на нещо, но така и не разбрах на какво :). В резултат на което чувствам някакъв неволен психически тормоз от твоя страна, но не мога да определя ирационалната му сърцевина. От друга страна, аз правя разлика (вярно - една такава дребничка и несъществена разлика), която ти не правиш, или поне с такова впечатление останах. Но това си е преливане от пусто в празно и на мен взе да ми омръзва :). Нека да спрем да се тормозим взаимно за нещо, което ще отпадне като предмет на спор още в близките десетина години.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Съб Ное 14, 2009 1:33 pm

Не съм искал да тормозя който и да е ::o
Рационалната ми и ясна теза е следната: важно е да се чете, а не да се души хартия, да се пипа корица и да се държи хартиено блокче. Ако някой харесва и двете (аз, ти, всички други), не означава, че са неразривно и непреодолимо свързани и че трябва да се разглеждат като едно цяло.

И за да влезем пак в темата, ето един огромен плюс на е-книгата и четеца (за компютъра е ясно).
--> [url=http://www.youtube.com/watch?v=BWl60GNcQIw&feature=player_embedded]ВИДЕО[/url] <-- Визирам частта за речника, започваща от 6:41. Аз в момента чета нещо на английски и на страница има по 4-5 думи, които не знам. Чета на компа, дабълкликвам, изскача речник, чета, пак сменям приложенията после. На хартия би било УЖАСНО бавно - с две книги, разлистване нон стоп и т.н.
А тук какво се получава? Почукваш два пъти на думата с пръст и отдолу се появява тълковен речник. Братята руснаци са го заменили с английско-руски без проблеми. Възможности бол.
Това е огромен бонус за всички, които искат да четат в оригинал, ОГРОМЕН. Това би накарало хората да четат повече книги в оригинал, а защо не и повече книги по принцип.
alvin

Мнениеот Goa » Съб Ное 14, 2009 2:19 pm

Съжалявам, но ти говориш не за книгата, каквато я познаваме сега, а за нещо друго. Или замени думата книга с друга, или приеми, че значението на думата ще бъде съществено променено в близко бъдеще и всъщност като казваш "книга", нямаш предвид точно това. В "Дивна" например книга се нарича аудиоустройство, което чете на глас и ти слушаш. По същата логика книга може да се нарича и всеки филм, а защо не и всяка песен, скулптура и театрална постановка. Голяма работа, че може да няма думи - и в днешно време има книги, в които няма думи. А, или те май се наричаха албуми. И между другото, папирусите, плочките и пещерите явно също са книги.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Съб Ное 14, 2009 2:34 pm

Ти сменяй думите, на мен ми вършат чудесна работа. Хората, които се интересуват от темата за ЕЛЕКТРОННАТА КНИГА, ме разбират така или иначе.
Аз говоря за четенето на литература.
Ти говориш за книгата като хартиена такава.
Нямаме проблеми, освен че ти си на губещата страна.
Аз като фен на четенето, може би също :)
alvin

Мнениеот Goa » Съб Ное 14, 2009 3:05 pm

Не аз говоря за книгата, темата беше такава. А литературата ще си отиде заедно с книгата, така че всички сме на губещата страна.

btw терминът електронна книга вече е промяна - това, за което говорех. По същество той не е еквивалентен на термина книга. ОК, тази тема е специално за електронната книга, така че коментарите ми би трябвало да са към другата тема, но просто тук се завърза диалогът.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Айде бе! » Съб Ное 14, 2009 4:33 pm

Goa Написал:
> литературата ще си отиде заедно с книгата, така че
> всички сме на губещата страна.

Глупости. Литературата се е появила много преди да се появи книгата и ще съществува и след като книгата изчезне. Имало е литература и на каменни и глинени плочки, на восъчни дъски, на папирусни и пергаментни свитъци - всички тия носители са си отишли, а литературата си е останала.
Айде бе!

Мнениеот Goa » Съб Ное 14, 2009 5:35 pm

Аха, и сигурно това, дето го четем сега, е като онова, което са писали на плочките?

Думичката литература е много обща :). По-горе допуснах грешка, като я използвах. Но както и да е, постингът ми не трябва да се възприема буквално :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Съб Ное 14, 2009 6:28 pm

Абе ако трябва да сме честни - да, защото записаната на плочки "Песен на Гилгамеш" после преминава в Библията и става основа на ужасно много митове и прочие..
Но както е казал един, от времето на свитъците в Мъртво море: "Нищо ново под слънцето. Суета на суетите и всуе е суета" /П.С. Еклезиастът е може би един от най-добрите поетични текстове писани някога!/
Bogdanov

Мнениеот BlackHeart » Съб Ное 14, 2009 6:29 pm

На глинени плочи е бил написан Енума Елиш - шумерският епос на Сътворението. Нима не е стойностен?
И задайте си въпроса, скъпи братя, независимо дали поддържате електронната или печатната книга. Във филмите 451 по Фаренхайт и Еквилибриум бе описано едно общество без печатни книги и следствията от това... Кой от вас би желал да живее в такова?
BlackHeart

Мнениеот alvin » Съб Ное 14, 2009 7:50 pm

След като сме единодушни, че литератрата не започва с хартиената книга, която познаваме в наши дни, защо толкова се пънем да доказваме, че ще изчезне с нея?

По темата все пак: днес проверих как се чете на това устройство - таблет Archos5
[img]http://cache.gizmodo.com/assets/images/4/2008/10/archos494adjust.jpg[/img]
Снимката не е моя, пробата беше на .pdf файл. 5 инчов екран. Не е гот, специализираните устройства са в пъти по-удобни и въобще по-подходящи.
alvin

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 15, 2009 12:16 am

Литературата - не съвсем, но художествената проза определено ЗАПОЧВА с хартиената книга!
Художествена проза е била писана и много преди нейната поява, но кръгът от читатели е бил силно ограничен по 3 причини:
1. Пергаментът е бил доста скъп, за да го се разхищава за проза;
2. Писането и преписването е ставало само ръчно;
3. Грамотните са са варирали от 1% до 5% от населението - по горните причини: няма учебници - пергаментът е скъп, а размножаването на екземплярите е ръчно.
Но спорът е дали е-книгата ще измести печатната. Ами... няма.
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии