Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

За клуба, за членството, за утре и за себе си

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Между другото смесваш някои неща.

Мнениеот Йордан Янков » Пет Яну 24, 2003 4:15 am

Това, че трябва да има регистрация и съответните административни органи, не означава че те ще бъдат платени и хората, които ще влизат в тях няма да работят на доброволни начала.

Освен това, на времето в клуба също имаше педседател и нещо като управителен съвет, но от това неформалната природа на контактите в него ни най-малко е пострадала. Това как ще с отнасяме помежду си зависи от нас самите, а не от регистрациите и формализациите.

И пак ще повторя, че според мен въпроса за членския внос не трябва да е на първо място (както в момента всички са се вторачили в него). Дали да бъде 3, 4 или 5 лева са сметки без кръчмар.

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Re: За клуба, за членството, за утре и за себе си

Мнениеот Валерия » Пет Яну 24, 2003 4:29 am

По въпроса с фентъзи тинейджърите и въобще с тинейджърите - смятам,че чисто от психологическа гледна точка ще бъде много вредно (както за клуба така и за самите тях) да им се прави отстъпка повече от 50%.
И изобщо ми се струва,че членският внос ще изиграе ролята на проверка на сериозността - който си отиде само заради това - значи толкоз го е интересувало.
Валерия

Re: Между другото смесваш някои неща.

Мнениеот Lady » Пет Яну 24, 2003 5:41 am

Нямах предвид, че хората в административните органи ще получават заплащане (това е абсурдно!).
Идеята ми беше, че когато един човек е законно назначен на някаква длъжност, първо: той се отнася сериозно към нея и второ: когато иска да направи нещо добро, няма опасност някой, който си няма друга работа да му се заяде с нещо като [i]"И къф чи ти, че да казваш кво ще се прави?"[/i]

По отношение на хлапетата говорех сериозно. Не е въпросът да им се правят батални сцени. Говорим си за чисто човешкото уважение, което заслужават като бъдещи и настоящи клубари. Да им се обяснява, че са малки и не разбират, а като пораснат ще разберат, както и да им се натяква, че трябва да слушат какво се говори, щото такива мъдри мисли няма къде другаде да се чуят е не само непедагогическо, но и унизително.

Lady

КОМЕРСИАЛНО?

Мнениеот Шаркан » Пет Яну 24, 2003 6:47 am

КОМЕРСИАЛНО ли прочетох нейде?
Вие сте по-големи фантазьори и от мен... Ако ще превръщаме клуба в място за печелене на пари, самата идея за клуб отива на кино. И не е до въпрос на организация. Главната цел на клуба е ОБЩУВАНЕТО и ДИСКУСИИТЕ по теми, които ни интересуват като любители на фантастиката.

Регистрацията е НАЛОЖИТЕЛНА не защото така ни харесва, а защото досега трийсет години клубът е раснал в саксията на безплатното помещение.
Членският внос също е НАЛОЖИТЕЛЕН, за да сме в състояние да посрещнем неприятни варианти с търсене на помещение и защото по този начин се поема отговорност на клубарите за това наше "общество". Но по повод отричането на плаващия членски внос си правя извода, че противниците на този подход не са гладували истински и хабер си нямат що е мизерия. Само много моля без реакции от рода "щом си умен, къде са ти парите". Интелигентността не е пряко свързана с умението да се печели и смея да твърдя, че не всички в клуба са цъфнали та вързали във финансово отношение. Клуб на платежоспособни ли ще правим или клуб на съмишленици, а? А да се натоварват тези хора с допълнителен, макар и мизерен разход, след като стотинката на две цепят, или обратното - да бъдат унижавани, като им се отказва правото (което не носи "права", а само задължения) да участват и с членски внос - това не го намирам за допустимо. Прощавайте, но такова мнение може да се очаква само от мамини синчета.
И още по повод на идеята да се изкарват някакви пари от клуба. Хубаво, чудесно, току-виж съм зарязал и Иван, ако стане доходно! Обаче се питам - а кога ще ни остане време за самото ОБЩУВАНЕ?
Добре, хайде тогава да си купим едно заведение, което през седмицата ще печели пари, а две-три вечери ще е само за нас чак до зори! В сервизните помещения може и компютри да се поставят, принтери, какво ли не друго... и клубът ще се превърне в издателско-рекламна фирма, направо акционерно дружество със собствено барче или дори собствена галерия и печатница. От това по-формално и по-комерсиално повече няма накъде!
Толкоз!

Редактирано (24-01-03 12:51)
Шаркан

Между другото смесваш някои неща.

Мнениеот Пиво » Пет Яну 24, 2003 7:20 am

Какво значи 'законно назначен' ? Генерала незаконно ли е назначен или какво ? Или според теб той се отнася несериозно към работата защото е 'незаконно' назначен ?

Аз пък лично смятам, че 'функционерите' трябва да получават някакви пари ! Защото личното им време не е по-малко ценно за тях от нашето.

В крайна сметка дори домсъветите плащат някаква символична сума на касиера и председателя...
Пиво

Re: КОМЕРСИАЛНО?

Мнениеот Валерия » Пет Яну 24, 2003 10:45 am

Точно това си прочел - КОМЕРСИАЛНО - и не става въпрос да превръщаме клуба в място за печелене на пари, а в организация, която да може сама да се издържа - като минимум. Компютри, принтери, какво ли не друго определено няма да са излишни, но определено не са толкова належащи, като да речем пари за наем на помещение.
По въпроса за мизерията (тъй като ми се струва, че е отправен към мен) ще ти кажа само едно: знам прекалено добре за какво става дума - случвало ми се е даже да спя почти на улицата и гладна съм седяла, но не съм много горда с това - по скоро напротив. "Щом си умен, къде са ти парите" - няма да те питам - и аз нямам много [s]:-P[/s]
И последно - не е въпроса клуба да стане доходен за членовете си, а за самият себе си.

П.П. Иронията наистина е добра като литературен похват, но е излишна при опит за решаване на важни проблеми.
[s]:-)[/s]
Валерия

Мнениеот Пиво » Пет Яну 24, 2003 11:24 am

Идеята клуба да печели е меко казано перверзна.
Изкривява се смисъла му.

Иначе за фиксираната такса съм точно на обратната на твоята позиция. И да, минал съм през бедни времена, и цялото семейство е висяло на моята заплата (която тогава не беше голяма)...

Никого нямам намерение да унижавам. Всъщност нямам нищо против плаващи вноски. Обаче тогава - внесъл за годината до момента 15 лв., имаш 15 гласа, ала акционерно д-во.

Щото клуба може и да не е търговска организация, ама още не е станал и благотворителна такава. Благотворителността си я харесвам на лична основа.
Пиво

Мнениеот Пиво » Пет Яну 24, 2003 11:30 am

И все пак смятам, че плаващите вноски са неправилно решение което ще поощри кръшкачеството (след малко ще задължим клубарите да си декарират доходите).
Нещо повече, считам подобна снизходителност към затруднените за унизителна.
Пиво

Мнениеот Валерия » Пет Яну 24, 2003 3:05 pm

До сега не мислех че, е възможно, да речем, издаването на книги и списания да бъде счетено за перверзия, само защото може да донесе пари - а то определено може - при правилен подход.
Дбре де - явно не съм втечение на нещата... Но пък... Издателство "Орфия" е исторически факт... или греша..? [s]:-I[/s]
Валерия

Мнениеот Шаркан » Пет Яну 24, 2003 3:16 pm

не беше ирония
беше сарказъм

и все пак не ми стана ясно КАК клубът ще се самоиздържа другояче, освен от членските вноски? Нещо конкретно?

Впрочем, длъжен съм да поясня - лично според мен цялата дандания за бъдещето на клуба се свежда до финансирането. Освен ЕксПешо никой друг не предложи промени в самата структура на дискусиите, която аз схванах като предварително обсъждане на дадена тема, при което фактически сбирката не е солов доклад, а становище на определена група. А аз бих искал да добавя - повече мислене за програмата и малко повече яснота кой за какво идва.

Надявам се, че след още десетина мнения на десетина (поне) други хора освен тези, които още малко и ще се скараме в тази тема, ще се намери някой, който да обобщи, да изцеди същинските проблеми, които ни тормозят. Все си мисля, че ще има някой, който да ги формулира, а ясно поставените неща точка по точка съвсем ясно могат да се решат, а не сега да се лутаме като в мъгла. Защото, забележете - НЯМА ОБЩО мнение дори по това, какви са ни дертовете, а оттам естествено няма да е ясно КАКВО именно следва да се подобрява или променя.
Пиша за "Някой", макар че едва ли като такъв е записан в личната си карта. Във всеки случай аз не мога, нямам нерви да обобщавам клубните болежки.

Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Пет Яну 24, 2003 3:27 pm

Браво, Шаркане, така те искам! Хвост пистолетом!!![s]HOT[/s]

Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Пет Яну 24, 2003 3:35 pm

цитирам: "Идеята клуба да печели е меко казано перверзна.
Изкривява се смисъла му."

Но след това пишеш, че председателят (или съпредседателите, ако решим, че двама или трима са по-добре от един) трябва да получава нещичко.

Вероятно някак ги връзваш тези неща и не ти звучат взаимноизключващи се. Имаш обосновка и съм съгласен с нея, но нали тъкмо това е духът на клуба - че го правиш не като ангария!

че плаващия внос ще поощри кръшкачеството - сигурно е вярно. Но предварително, авансово гласувано доверие пък задължава още повече - поне ми се ще да си мисля, че в клуба се събират точно този тип хора (вметвам: независимо от доходите им; специално подчертах, че НИКОЙ не бива да знае какъв е членският внос на другия). Все пак не сме случайни от кол и въже, колкото и да изглежда така отстрани; не сме партия или друга подобна мерзост, затова вярването в почтеността на другия отсреща, при нас е най-добрата гаранция против преметвания и дребни шмекерии. Най-малкото заради доброто име, на което всеки от нас, вярвам, държи барем пред останалите клубари.
Та наясно съм, че не искаш да унижаваш никой, но въпреки това се получава, че ще засегнеш до обида някои хора, които НАИСТИНА не могат да отделят дори мизерните пет кинта на месец, но пък държат да са пълноправни (колкото и да е илюзорно това понятие в сдружение като нашето) членове дори за собственото им густо. Ще кажеш - техен си проблем, ама не е само техен, защото И ТЕ са клубът, ако не се чувстват уютно в него и психологическата и мистичната ако щеш атмосфера на сбирките става ебаси мамата (да ме прощават дамите и пуританите).

Онова дето го изръсих да си имаме едва ли не заведение впрочем е напълно приемливо - само че ориентираните в правните дела люде се ослушват по въпроса: има ли вече такъв закон, който да смъква данъци от някое заведение, например, което подпомага културни дейности? Ако да - това е вече сериозно и обнадеждаващо. Само ни трябва регистрация и подходящо като интериор и координати барче, което сряда вечер работи само за нас независимо какъв оборот им правим, защото ще си избият парите от данъчните облаги.

Та така.

И още: чакам някой да изока - Я че съм председательо!
Но досега никой не го е заявил. А това е показателно.

Шаркан

Re: Е, щом е било сарказъм...

Мнениеот Валерия » Пет Яну 24, 2003 6:45 pm

От начало дискусията звучеше просто странно, но напоследък започна да звучи направо тягостно...
Явно трябва да си взема поне кратък тайм-аут, защото иначе рискувам да се пропия...[s]:-(([/s]
Ето ви и конкретно предложение - възможно най-икономичното - странно защо до сега не е обсъждано:
Всеки от членовете на клуба по ред (може и азбучен) да бъде домакин в дома си на поредната сбирка (всеки ще привлачва каквото може с цел сбирката да е по-интересна - вместо членски внос) - така няма нужда и то регистрация. Единствено ще трябва да се поработи над това, сбирките да станат, ако не по-културни то поне по-тихи (по разбираеми причини), но пък иначе никакви проблеми - общуването ще е налице...
[s]:-))[/s]

"От всеки според възможностите, на всеки според потребностите!"
[s]:-))[/s][s]:-}[/s]

П.П. Каня ви в къщи - когато решите! Пиенето е от мен![s]:-))[/s]
Валерия

Мнениеот Валерия » Пет Яну 24, 2003 8:43 pm

Като допълнение за възвишеното и земното:

http://www.valerys-worlds.com/fantasy/images/sp5copy11.jpg
[center]АЗАЗЕЛ

Валерия

Мнениеот Шаркан » Съб Яну 25, 2003 4:21 am

издателство = клуб?

Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Яну 25, 2003 4:43 am

наистина ли НЕ ИСКАШ да проумееш необходимостта от регистрация? Уважавам (и в това няма нито ирония, нито сарказъм, нито подигравка), че си над материалното, защото и аз със душевно скърцане приемам всички тия "формалности", но това са обективните неща в живота, поне в човешкия свят е така.

Идеята за сбирки у дома е наистина нещо мило, но едно пътуване от Люлин до Герман е цяло приключение. Та за условията в Люлин не знам, но в Герман разполагам със следните площи: 2.50х4.30, 3.50х5.60 и 3.60х3.60. Само в първото температурата е около 12 градуса, в останалите - около 5. Средно положение няма - ако запаля печката, в преходната стая става 30. Предварителен извод: сбирката ще се разпадне на поне две групички. Тоалетната е външна, банята замръзна, автобусите са през 1 час, последният за София е в 22:30. Токът често гасне. Извод окончателен: никой няма да дойде, освен ако не е жена и не ми е хвърлила око и е готова на всичко.
((За лятото имам една идея да измъкна клубарите до един туристически заслон, почти хижа, в Лозенската планина, където може да си направим колоквиум, но засега най-широкото място у нас е в двора под набора ми борчето, което за 36 години ме е надраснало седем пъти.))
И при това съм сам вкъщи, комшиите няма да викат полиция, както при Копо, нямам малко дете или престарели роднини, но сама разбираш, че идеята ти е повече от мечтание. Защото моето е палат в сравнение с гарсониера или пренаселен с домочадие апартамент.

П.П. Картината е хубава. Много даже.

Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Съб Яну 25, 2003 5:49 am

Без значение дали става дума за заведение или металургичен комбинат, до 10% от облагаемата печалба се приспада, ако е направено дарение към организация, регистрирана по закона за Юридическите лица с нестопанска цел.

Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Валерия » Съб Яну 25, 2003 5:55 am

"От всеки според възможностите, на всеки според потребностите!"
- При теб на лято!
Валерия

Мнениеот Йордан Янков » Съб Яну 25, 2003 5:57 am

Това предишното е от Наско, който е забравил да си влезе в собствения профил.

Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Съб Яну 25, 2003 6:04 am

[s]NO[/s] Валерия, моля те не показвай картини по-широки от 500 пиксела защото става каша с HTML таблиците. Ако дършиш на по-голяма ширина давай обикновенни линкове към тях. Съжалявам. [s]:-([/s]

Аватар
Йордан Янков

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии