Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Лицето на сайта....

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Стига бе, хора!

Мнениеот kopo » Пет Ное 19, 2004 10:25 am

А тъй, другарю Председател!
Тропнете с другаря Маузер по масата, че да се разбере кой командва парада!

kopo

Re: Лицето на сайта....

Мнениеот Ендър » Пет Ное 19, 2004 11:47 am

Пич, да не си завършил право? Първо адвокатстваш, второ не мога да се сетя за друга професия, която е способна да изкилиферчи нечии думи по толкова атрактивен начин.
PIXEL е съставна дума и означава picture x element. Това е най-малката съставна част на едно растерно изображение. Колко ще е малък зависи от работещия - ако е задал висока резолюция на картинката (промерно 600 dpi), пикселите по-малки, ако е задал 100 dpi, пикселите са по-големи. Изразът на Наско "пиксел по пиксел" може да се тълкува само по един начин. Свободни тълкувания за технически термини няма и не може да има. "Стартер", "делко", "бургия", "принтер", "пиксел", че и "рисуваща програма", са термини. Това, че някой влага собствено значение в тези термини и в словосъчетания, които ги съдържат, НЕ ЗАДЪЛЖАВА аудиторията да ги разбира. А технически грамотен човек като теб пък изобщо не бива да се излага по този начин - като защитава чужди неточности. Поради тази причина не виждам за чий ти е да защитаваш отявлена издънка на ДРУГ човек.
Що се отнася до "бележката за Катя" - ПЪРВАТА дума в тази бележка беше с правописна грешка, а в края на първото изречение липстваше спомагателен глагол. ТОВА посрещаше влизащите в сайта. Вече е оправено. При това без да е попречило ни най-малко на небрежния разговорен стил на Наско. След като не е важно, що е оправено?

Та така. Ако направиш опит да прочетеш моя постинг без предубеждението, че е "безсмислено и тъпо заяждане", има немалък процент вероятност да схванеш смисъла му. Ако ли пък не... няма проблем. Ще поднеса извинения на всички засегнати и нещата ще продължат да вървят по старому, демек към постепенно затихване и в крайна сметка изчезване. Което, мисля си, не е целта на занятието, нали?
Склонен съм да поема всички негативи от този си постинг, стига това да има ефект и подобен род претупани "бележки" да не стигат до заглавната страница на сайта.

ПП. Приключих с темата. Който е искал, е разбрал за какво иде реч.

Редактирано (19-11-04 10:48)
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Йордан Янков » Съб Ное 20, 2004 11:26 pm

Пич, първо прочети поне хелпа на Фотошоп, а след това се опитвай да изнасяш лекции за пикселите.

Иначе направо ме уби с това че "Свободни тълкувания за технически термини няма и не може да има". Първо, погледни си твоето свободно тълкование за пиксел, второ, обърни внимание, че Наско не е тълкувал значението на думичката пиксел, а я употребява в израз, аналогичен на "тухла по тухла", "капка по капка", "троха по троха". Редактор си все пак (или поне за такъв се имаш) - засрами се ...

Пояснение за останалите, които се възмущават от този скандал: не съм свикнал да си затварям очите за очевидна некомпетентност и злонамереност. Колкото повече се мълчи на такива изцепки, толкова повече нараства шанса те да продължават.

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Re: Уфф

Мнениеот kopo » Пон Ное 22, 2004 11:46 am

Не мога да се въздържа след това ти изказване.

Цялата безсмислена полемика се отпочна точно заради свободно до некомпетентност изказване на Наско и прекалено остро (като за такъв повод) изказване на Ендър.
Оттам нататък злонамереноста почна да се просмуква и от двете посоки.

И Ендър, и ти изпуснахте подходящата точка да прекратите надцакването по темата. В момента и двамата губите шигрофер (поне в моите очи).

kopo

Мнениеот Ендър » Вто Ное 23, 2004 9:48 am

Може би в сряда на по бира бихме могли да изясним степените си на компетентност по темата?[s]:-}[/s] "Очевидна некомпетентност" е хубаво словосъчетание, но първо няма доводи срещу мен, второ очевидността явно е само в твоите очи.
А "злонамерен" е последното нещо, което бих могъл да бъда. Нямам лоши (зли) намерения към никого на този свят, най-малко към Наско.
Одосадихме на аудиторията. А и по всичко личи, че говорим за различни неща. Така че бирата е някаква алтернатива, стига да приемеш.

ПП. Вече от доста години дори не инсталирам хелпа на Фотошопа - просто не ми трябва.

Ендър

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 26, 2004 12:30 pm

Инсталирай го. Ако го прочетеш поне няма повече да демонстрираш очевидна некомпетентност говорейки, че пикселите били елементи на растерното изборажение. А всичко останало показва, че хабер си нямаш от бизнеса който го вършиш вече 12 (ако не се лъжа) години. Само си си губил времето.

Аватар
Йордан Янков

Мнениеот pixel » Съб Ное 27, 2004 2:46 am

Pixel Definition:

Pixel (combination of Picture & Element) is the smallest element of a display which can be assigned a color. If your display is set to the maximum resolution, it is the smallest building block on the monitor. If your display is set to a lower resolution, it can be made up of several blocks to form each pixel.

И двете "спорещи" страни имат нужда от преподреждане на пикселите. ЕксПешо за жалост върви към пълно припокриване с ника си [s]:,-([/s] Осъзнай се!
pixel

Мнениеот Йордан Янков » Нед Ное 28, 2004 1:42 am

Не знам дали в мониторите има тухли-четворки, но очевидно има доста building blocks в нечии глави. [s]:-))[/s] Много ми е любопитно на разбера кой гений е измислил тази безмислица: If your display is set to a lower resolution, it can be made up of several blocks to form each pixel.
[s]:-I[/s]

Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Ендър » Пет Дек 03, 2004 11:05 am

ОчевАдно е, че си най-разбиращия. Дай я ти дефиницията.

Или поне се опитай да правиш разлика между екранна резолюция, пиксели, точки (dots), резолюция на растерното изображение (обикновено дименсията е dpi), резолюция при печат (също с дименсия dpi, без да е същото, като освен това там влияе и друг параметър - lpi) и тем подобни. Нещата са взаимосвързани, но определено не означават едно и също нещо.
А ако ми обясниш и за чий ми е притрябвал хелпа на Фотошопа, ще съм ти благодарен.
Хайде със здраве!

Ендър

Мнениеот Йордан Янков » Пет Дек 03, 2004 2:53 pm

Браво Ендър - виждам, че четенето на хелпа на Фотошоп е помогнало. Поне няма да бъркаш пиксели и точки. Ако го беше направил малко по-рано нямаше да правиш и свободни съчинения за "размерите" на пикселите. Макар и да подозирам, че някои съществени нюанси пак са ти убягнали - я помисли (или прочети) относно резолюция на растерно изображение и резолюция при ("на" е по-коректно) печат.

Аватар
Йордан Янков

lelelele

Мнениеот Edna » Нед Дек 05, 2004 6:59 pm

Защо спорите за глупости?
Това че обичам да си изцапам ръцете с боя или да усетя колко е грапав листа изобщо не ме прави по-художник от някой, който не е усещал мириса на терпентина, а е работил само с мишка.
Важно е какво се е получило и достойнството на "без рисуваща програма" ми се вижда съмнително.
Браво на Катя, а и на всички други, а те не са малко :)
В момента виртуози на суперреализма бол :)
Edna

Предишна

Назад към Общи дискусии