Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Лауреати от конкурса "Квазар 2004"

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Лауреати от конкурса "Квазар 2004"

Мнениеот Ендър » Пон Дек 20, 2004 1:04 pm

На 19 декември 2004 бяха обявени лауреатите от третия ежегоден конкурс на издателство "Квазар" за български фантастични разкази и романи. Конкурсът няма огарничаващи условия за пол, възраст, брой изпратени произведения и т.н.
Системата на оценяване е следната: всеки член на журито дава субективна оценка от 1 до 10. Крайната оценка е средноаритметично. За да има първа награда, оценката трябва да е над 8.00. Всички разкази с оценка над 7 се номинират за публикуване, ако авторите са съгласни.

И така, резултатите:

КАТЕГОРИЯ РАЗКАЗ
Първа награда се присъжда на Григор Гачев за разказа "Царството на сънищата"
Втора награда се присъжда на тандема Йоан Владимир и Кира Валери за разказа "Семеен занаят"
Трета награда се присъжда на Антон Донев за разказа "Контакт"
Присъждат се и три поощрителни награди:
Антон Донев "Наздраве"
Красимир Крумов "Червени залези на Рея"
Лили Спасова "Вал от нашата улица"

КАТЕГОРИЯ РОМАН
Първа награда: Мартин Петров "Те не вярват в приказки"
Втора награда: Екатерина Минкова "Завръщане във Фифлия"
Трета награда: Боян Калинов "Игра на разум"

Ето и пълният списък на участвалите произведения и оценките, които са получили:

РАЗКАЗИ:
Григор Гачев Царството на сънищата 8.625
Семеен занаят Йоан Владимир + Кира Валери 8.5
Антон Донев Контакт 8.25
Антон Донев Наздраве 7.75
Красимир Крумов Червени залези на Рея 7.5
Лили Спасова Вал от нашата улица 7.5
Калоян Гигиев Утринна звезда 7.0
Красимир Крумов Присъдата 6.875
Петър Добринов Глоудаулг 6.75
Мартин Дамянов Богът и машините 6.5
Бранимир Събев Видеокасети 6.5
Мирослав Петров и Елена Бонева Съзидати Словес 6.5
Красимир Крумов Гледна точка 6.375
Ивайло Генчев Една сълза 6.25
Лили Спасова Очите на Сибил 6.25
Ивайло Генчев Черната кълъбица 6.25
Петър Денчев Релси 6.25
Веселин Маринов Вик е шепот 6.125
Лили Спасова Огледалото на Изидора 6.125
Никола Грозданов Самодивина поляна 6.0
Илиян Илиев Смисълът 6.0
Калин Петров Дупка в космоса 5.875
Габриела Петрова Дете на светлината 5.875
Луиза Без заглавие???? 5.75
Ивайло Генчев Видението 5.75
Никола Грозданов System 5.75
Мартин Дамянов Хранителна верига v 2.0 5.5
Лили Спасова Из дневника на един малоумник 5.375
Атанас Димитров Дамски гамбит 5.25
Мартин Дамянов A bit of a bitch 5.25
Петър Денчев Когато музиката свърши 5.25
Лъчезар Томов Кървавата Теодора 5.0
Никола Грозданов Мечта 4.875
Габриела Петрова Кулата 4.875
Мирослав Петров Медок и Самодивата 4.75
Петър Кънев Зов от рубинения залез? 4.625
Лили Спасова Спрак 4.5
Лили Спасова Обърнати светове 4.25
Лили Спасова Пещерата на плача 4.25
Лили Спасова Тъмно 4.0

РОМАНИ:
Мартин Петров Те не вярват в приказки 9.00
Екатерина Минкова Завръщане във Фифлия 7.00
Боян Калинов Игра на разум 6.25
Янко Петров Белсурд 5.25
Венцислав Костадинов Проектът Антилар 3.625
Лъчезар Томов Седемте самурая и битката им
срещу чучелото (на) Сакскобургготски 3.25

Ами това е. Догодина повече. Поне като участници се надявам да са повече.

ПП. Открието на конкурса се казва Антон Донев, един от основателите на клуб "Ефремов". Специални поздрави изпрати на Наско Славов! Любопитното е, че това е синът на Антон Донев, авторът на "Фантастичен хумор".

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Re: Лауреати от конкурса "Квазар 2004"

Мнениеот Наско!!! » Пон Дек 20, 2004 1:47 pm

Как беше онова, "за добре забравеното старо?" Разказът "Наздраве, или контакт по американски" на моя приятел Антон Донев беше публикуван в първия клубен сборник "Модели" през 1980 г. ама кой да чете...[s]:,-([/s]
Наско!!!

Мнениеот дон Хито » Вто Дек 21, 2004 1:07 am

Помним, помним!
Разказчето е страхотно. Като си помисля, критерият за нещо стойностно е дали помниш нещо от някакви си сборници излизали през годините. То от сборници дето са излизали през тази и миналата година нищо не ти остава в главата, та от такъв преди четвърт век...
Да ама хубавото се помни. Вярно, че автора не го помнех, но сега вече всичко си е на мястото.
дон Хито

Мнениеот Наско!!! » Сря Дек 22, 2004 4:58 am

Бравос, пич[s]:-}[/s]
Наско!!!

Накратко

Мнениеот Goa » Сря Дек 22, 2004 2:03 pm

Според мен тази година конкурсът за разказ беше по-слаб от миналата: моята най-висока оценка беше 7.5 (за моя радост точно на победителя), докато миналата година дадох 3 пъти по 9.5 и веднъж 8.5. Независимо от това първите десетина-петнайсет разказа стават за публикуване, а в този на Гришата Гачев наистина има и добра идея, и реализация, и подобаващ завършек. От сърце се смях на двата разказа на Антон Донев, разказчето на Йоан и Кира е сладко, а и за останалите 7-8 в челото на класирането мога да кажа приятни думи. Няма обаче нито едно произведение, което да ме смаза от кеф, както стана миналата година с тези четирите, на които съм дал най-високите оценки.

За разказите по-надолу в класацията - 3 изключения: "Хранителна верига" на Мартин Дамянов според мен е оценена твърде ниско; творбата на Луиза е незавършена и иска малко преработка, но иначе е перспективна; а разказът на Петър Кънев "Зов от рубинения залез?" е пълен с невероятни идеи, но има и доста глупости, които трябва да се изчистят, както и да се преработи малко стилът (в момента звучи приповдигнато като от 50-те години на ентусиазъм по космоса), и ще стане нещо великолепно.

Конкурсът за дълга форма (нарочно не казвам роман) - обратно - беше по-силен от миналата година. Победителят (оценен от мен с 8.5) е наистина прекрасно произведение, но той и заелият третото място са на практика повести - по стотина страници. Второто място е за много сладко написано фентъзи-романче, ставащо идеално за деца и не само. Единственото, което не ми хареса там, беше, че сюжетът всъщност е съвсем стандартен и има твърде много описани същества с близки характеристики, което дава усещане за претрупване. Но то вече е намерило издател, така че него да не го мислим :) А четвъртото (Белсурд) е доста добре написано на някои места, но накрая не разбрах какво става, честно.

А какво става с публикуването на разказите от миналогодишния конкурс? Ако трябва, да помагам в редактирането и корекциите - горя от нетърпение да видя тези разкази публикувани :)

Редактирано (22-12-04 13:05)
Аватар
Goa
Модератор

Добавка

Мнениеот Goa » Нед Дек 26, 2004 9:38 pm

Няколко думи и за разказа "Бог и машините" на Мартин Дамянов. Според мен - един от най-добре написаните разкази. Докато го четех, изпитах чувството, че е написан от Ханко - прилича на неговия забавен и леко читаем стил, има си идея, сюжет, добри образи и всичко. Изненадан съм, че не е в десетката, и като премислям, намирам само 2 приемливи причини за по-ниската оценка, дадена му от колегите от журито, едната от които е накарала и мен да му дам "само" 7. Но това ще го обсъдим двамата с Мартин [s];-)[/s]

Аватар
Goa
Модератор

Re: Накратко

Мнениеот Григор Гачев » Нед Дек 26, 2004 10:53 pm

Здрасти на всички!

Със специалното разрешение и благоволение на Иван Крумов - издателство "Квазар", ако някой не знае ;-) - разказът "Царството на сънищата" е пуснат под Creative Commons лиценз.

За тези, които не знаят какво е пък това: можете да го четете и разпространявате из Интернет свободно и легално! :-) (Какво е Creative Commons лиценз можете да научите от www.creativecommons.org; конкретният лиценз, под който е разказът, е тук: http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)

Единственото място, което ми е известно да го е публикувало до момента, е UrbanStyle. Ето ви линкове, като OpenOffice формат (http://urbanstyle.org/wp-content/dreamskn.sxw), и като MS Office формат (http://urbanstyle.org/wp-content/dreamskn.doc).

Благодаря ви за вниманието (а на някои - и за наградата! :-)

П.П. Чудя се дали да не ударя една редакция и да пусна под същия лиценз и "Извън картината"?

Григор Гачев

Ами не се чуди!

Мнениеот Goa » Пон Дек 27, 2004 10:40 am

Този разказ е призван да влезе в някоя голяма антология! [s];-)[/s]

Аватар
Goa
Модератор

Гоа...

Мнениеот Мартин » Пон Дек 27, 2004 11:11 am

с теб, разбира се, трябва да си поговорим пак (и то по същество), но се оказва, че повестите са големи недоносчета (ни риба, ни рак). Стивън Кинг имаше един много готин увод към новелите си "Особени сезони"; изкушавам се да го набера на ръка и да го пусна тук, защото мноо ме кефи, а и е подходящ за случая. Също и самите новели.
[s]:-))[/s]

Иванеееее, да ми поправиш името - не съм Петров, а Петков; хората се бъркат така. [s]?:-([/s]
Мартин

Re: Лауреати от конкурса

Мнениеот Boby_ » Пон Дек 27, 2004 2:59 pm

Goa, аз лично с голям интерес бих изслушал/прочел критичните ти бележки за "Игра на разум" - ще са ми много полезни. [s];-)[/s]

Редактирано (27-12-04 15:35)
Boby_

informacija za razmishlenie

Мнениеот Valyo » Чет Дек 30, 2004 11:32 am

[img]http://www.sc.eso.org/~vivanov/h01.jpg[/img]

Gore sa rezultatite ot konkursa za 2004, dolu - za 2003. Romanite sa v sinyo, razkazite - v zeleno. Chervenoto e gausiana s&s sredno i sigma za razkaz, normirana na oko. :) Statistikata e malko, no kato che li kriloto na visokite ocenki e po-rehavo ot kriloto na niskite.

Minalata godina e imalo mnogo goljama dispersija na ocenkite i verojhatno zatova njakolko hubavi razkazi sa se storil na GOA-ta mnogo hubavi - po sravnenie s ostanalite. Obshtoto mi vpechatlenie e, che nivoto se e povdignalo za edna godina (ili kriteriite na zhurito sa spadnali :)

Komentari?

Valyo

Интересно :)

Мнениеот Goa » Чет Дек 30, 2004 12:02 pm

Но аз продължавам да твърдя, че миналата година имаше много по-добри разкази. Вярно, имаше и няколко по-слаби от всичко пратено тая година, дисперсията наистина беше по-голяма. Средното ниво обаче според мен не се е повдигнало все още. Чувства се убийствена нужда от критика и редактори (а да не говорим за коректори - някои неща са написани НЕГРАМОТНО!!!, все едно българският език се е разболял от проказа [s]:,-([/s]).

Интересно ми е какви ще са кривите на моите оценки, защото това са на общите оценки, а аз не знам дали журито е едно и също.

Аватар
Goa
Модератор

Re: Интересно :)

Мнениеот Valyo » Чет Дек 30, 2004 11:20 pm

Ami ti imash sobstvenite si ocenki, pusni dve histogrami... Tova pone shte e po-spravedlivo sravnenie zashtoto ti si si s&shtija. :)

Proznavam che za drugoto si prav - zhurito ne e s&shtoto i razlikata mozhe da e v&pros na promjana v kriteriite. Po ideja i tova mozhe da se otchete - kakto pravjat za TOEFL, kato se normalizirat histogramite, taka che srednoto da e ednakvo. Takova normalizirane naistina shte vdigne max opcenki na konkursa ot 2003 g. s okolo 3/4 bal zashtoto negovoto sredno e po-nisko s tolkova.
Valyo

Мнениеот alvinn » Пет Дек 31, 2004 5:10 pm

На мен пък ми е тъпо да гледам резултати от конкурс и да ме няма никъде. Другата година ще флудна, обещавам [s]}:-(([/s][s]:-))[/s]
Което пък си беше чист off, ама няма как [s]8-)[/s]
alvinn

Мнениеот Донски » Нед Яну 02, 2005 2:55 pm

Същото е, разбира се. Ако не се отчитат някои промени в заглавието и финала, който непрекъснато променям. Е, не непрекъснато, само при всяко четене [s]:-)[/s] Всъщност, Наско, ти беше първия редактор на един ужасно претрупан първи вариант.
Много си го харесвам това разказче и затова го пробутвам да се чете къде ли не. То ми е нещо като пробен камък - ако не се харесва, просто няма смисъл да пиша каквото и да било друго, или пък каквото напиша, да си го пазя за собствена консумация.
Много се радвам се, че клубът съществува. Струва ми се, че имам почти детски спомени от него - Клуб Прогностика и Фантастика при ГМД "Лиляна Димитрова"... Я, той и сега почти така се казва... погледнах в шапката на страницата.
Чета едни пожълтяли страници с глава от пътешествията на "Буриданово магаре".
Дали ние одъртяваме или времето се е разбързало [s]?:-([/s]

Антон Донев
Донски

Назад към Общи дискусии