Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Колонка на недобития комуноид :)

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Колонка на недобития комуноид :)

Мнениеот Генерала » Пон Мар 18, 2013 4:07 pm

Предлагам на вниманието ви разни интересности:

1. За групата на Дятлов. Между другото дядо Владо Зарков превежда в момента книга от английски за тази загадъчна история...
http://www.pokazuha.ru/view/topic.cfm?k ... lnt_type=1
2. Намерени биологични останки в метеорит http://astro-graf.ru/space-news/britanc ... e-ostanki/
3. Невероятно красиви снимки на химични елементи
http://p-i-f.livejournal.com/4177074.html
4. Кометата Панстарс http://galactika.info/komet-panstarrs/
5. Страхотни снимки на Слънцето http://fovix.ru/photography/527-potryas ... edman.html
6. ХХІ век през очите на някои фантасти...http://trinixy.ru/83841-dvadcat-pervyy- ... -foto.html
Генерала

Мнениеот Генерала » Сря Мар 20, 2013 6:41 pm

http://murders.ru/Dyatloff_group_1.html#30 Любезно предоставен от Синедриона линк към тази загадъчна история...

http://www.alt-future.narod.ru/Future/vinge.htm Върнър Виндж за "технологичната сингулярност"

Към efremov2: Togava jazh, pij i si nosi novite dreshki! :wtf:
Генерала

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Апр 05, 2013 11:00 pm

— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Съб Апр 06, 2013 1:59 am

«Мир многое получает от страдания» - абсолютно правилно. Това е една достойно честна позиция :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Съб Апр 06, 2013 12:22 pm

въпросът е "чей мир?", както и "от чьего страдания?"
блин.
Шаркан

Мнениеот Goa » Съб Апр 06, 2013 7:01 pm

Человеческий мир от человеческого страдания - аз така го разбирам, по-точно смятам, че Тереза така го е разбирала. Сега ако питаш какво значи человеческий, вече не знам какво да ти отговоря :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Нед Апр 07, 2013 2:55 am

човешкият свят не е монолитен, а и страданието също е "разпределено" неравномерно.
Но тезата "всички сме грешни (или друго нещо)" е страшно удобна за замазване на неудобните подробности (например кой точно страда и кой вади полза от страданията му).

да, уместно би било да попитам "що е човешкото", особено сега, след като догледах филма по НоваТВ за търговията с роби.
Шаркан

Мнениеот ivanushka » Пон Апр 15, 2013 1:33 am

Неотдавна – не помня кога, не помня къде, нито помня как, ми попадна странна книга - на нея пишеше:
"_ез паник=ономикон"
Взех книгата и прелистих няколко страници и се зачетох:

„ ...Най-мощният компютър във федерацията на 3495 те мега супер свръх гига вселени току що беше решил задачата за „живота вселената и всичко останало” и сега обмисляше да се захване с нещо наистина сериозно, когато случайно един оператор гледайки разсеяно резултатите от Гугъл прочете отговора. Прочете го пак. Въздъхна и неволно попита – а как да направим хората щастливи?
Компютърът веднага отговори:
- Това е толкова просто!
Веднага трябва да отхвърлим предположението, че хората са добри, искат да бъдат доби, могат да бъдат добри и някой ще им позволи да бъдат добри като утопично и наивно.
Тогава задачата се свежда до по-простата задача как да направим истинските хора т.е алчни, егоистични, фалшиви, лицемерни, лоши и т.н. хора щастливи.
Много просто: Трябва да дадем възможност на част от тях да се възползват от нещастието на другите. Достаъчно е даже само да се редват че има и по зле.

- ТРЯБВА ДА ДАДЕМ ВЪЗМОЖНОСТ НА ЧАСТ ОТ ТЯХ ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ ОТ НЕЩАСТИЕТО НА ДРУГИТЕ.

Всъщност е достатъчно само да не им пречим – възможност те сами ще намерят. Ако не намерят ще създадат.
- Нима това е всичко? Попита операторът.
- Е! Има и една малка уловка... Трябва от време на време да си сменят местата...

- ТРЯБВА ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ДА СИ СМЕНЯТ МЕСТАТА...

- Все пак хората не са лоши!
- Ако не са лоши тогава ще ги направим лоши. Не са лоши само заради тъпата им свободна воля. Колко му е да направим така че лошите чрез насилие или друг някакъв благообразен метод да отнемат свободната им воля? Това ще направи лошите още по-щастливи.
- А кой ще ги накара да си сменят местата? И как ще стане?
- Няма нужда някой да ги кара – Смяната ще стане от само себе си.
- Но как?
- Има два начина: постепенно и доброволно, или рязко и с насилие. Вторият е по добър.
- Ъ?
- Вторият е по-добър.
След известни размишления и кратко отстраняване на засъхнали секрети от носа си, операторът попита:
- А ако не се получи? Имам в пред вид размяната, ако не се получи?
- Няма страшно! Ако не се получи то нещастниците ще измрат – бавно и полека доброволно, или рязко и с насилие. Измирането може да не е точно решение на задачата „как да направим лошите хора щастливи”, но е стъпка в правилната посока. То намалява размера на задачата като намалява броя на хората, които трябва да се направят щастливи и ни приближава към положението, в което няма да остане нито един лош (вече уточнихме, че няма други освен лоши – понеже да се мисли друго е наивно и утопично) човек. Тогава задачата е решена.
- А ако не измрат?
- Значи са щастливци.
Операторът потъна в дълбок размисъл, толкова дълбок, че за малко да си извади окото. Изстреля зеленото топче някъде в пространството и попита:
- А другите – щастливите – когато останат само те – това няма ли да наруши щастието им тъй като няма да има вече нещастници, от чието нещастие да се възползват и този факт да ги направи отново нещастни?
- Проста работа: Част от тях веднага ще се възползват от нещастието на другите...”

Опитах се да прелистя страницата, тя беше с номер „безкрайност + 263”. В ъгъла на страницата имаше разплескана дарадонка от плъх. Стана ми гнусно и ми се догади... След което рязко в съзнанието ми проблесна номера на страницата: „безкрайност + 263”... Обхване ме неописуем ужас, захвърлих книгата и хукнах на някъде. Смътно си спомням едни безкрайни, тесни, мрачни, клаустрофобични, коридори с лавици от прашни книги от пода до ниския таван... Осъзнах, че се е сбъднал един от най страшните ми кошмари – да се загубя в библиотека... После тичах... Върху мен падаха озъбени кръвожадни книги... Опитваха се да ме погребат жив... Обръщаха се огромни казани пълни с някаква гъста червена течност. Пожарникари тичаха насам натам и бълваха огън от маркучите си вместо вода... Тълпи се люшкаха в транс огрени от слънцето проникнало през пролуки в пухкавите облаци, над които красиво рисуваха следите от реактивни самолети забързани на някъде...
Часовник показваше 12:20, 20-12-2012...
Свобода се сипеше от небето...
После не помня...
ivanushka

Мнениеот Goa » Пон Апр 15, 2013 1:56 pm

ivanushka написа:Неотдавна – не помня кога, не помня къде, нито помня как, ми попадна странна книга - на нея пишеше:
"_ез паник=ономикон"
Взех книгата и прелистих няколко страници и се зачетох:

„ ...Най-мощният компютър във федерацията на 3495 те мега супер свръх гига вселени току що беше решил задачата за „живота вселената и всичко останало” и сега обмисляше да се захване с нещо наистина сериозно, когато случайно един оператор гледайки разсеяно резултатите от Гугъл прочете отговора. Прочете го пак. Въздъхна и неволно попита – а как да направим хората щастливи?
Компютърът веднага отговори:
- Това е толкова просто!
Веднага трябва да отхвърлим предположението, че хората са добри, искат да бъдат доби, могат да бъдат добри и някой ще им позволи да бъдат добри като утопично и наивно.
Тогава задачата се свежда до по-простата задача как да направим истинските хора т.е алчни, егоистични, фалшиви, лицемерни, лоши и т.н. хора щастливи.
Много просто: Трябва да дадем възможност на част от тях да се възползват от нещастието на другите. Достаъчно е даже само да се редват че има и по зле.

- ТРЯБВА ДА ДАДЕМ ВЪЗМОЖНОСТ НА ЧАСТ ОТ ТЯХ ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВАТ ОТ НЕЩАСТИЕТО НА ДРУГИТЕ.

Всъщност е достатъчно само да не им пречим – възможност те сами ще намерят. Ако не намерят ще създадат.
- Нима това е всичко? Попита операторът.
- Е! Има и една малка уловка... Трябва от време на време да си сменят местата...

- ТРЯБВА ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ДА СИ СМЕНЯТ МЕСТАТА...

- Все пак хората не са лоши!
- Ако не са лоши тогава ще ги направим лоши. Не са лоши само заради тъпата им свободна воля. Колко му е да направим така че лошите чрез насилие или друг някакъв благообразен метод да отнемат свободната им воля? Това ще направи лошите още по-щастливи.
- А кой ще ги накара да си сменят местата? И как ще стане?
- Няма нужда някой да ги кара – Смяната ще стане от само себе си.
- Но как?
- Има два начина: постепенно и доброволно, или рязко и с насилие. Вторият е по добър.
- Ъ?
- Вторият е по-добър.
След известни размишления и кратко отстраняване на засъхнали секрети от носа си, операторът попита:
- А ако не се получи? Имам в пред вид размяната, ако не се получи?
- Няма страшно! Ако не се получи то нещастниците ще измрат – бавно и полека доброволно, или рязко и с насилие. Измирането може да не е точно решение на задачата „как да направим лошите хора щастливи”, но е стъпка в правилната посока. То намалява размера на задачата като намалява броя на хората, които трябва да се направят щастливи и ни приближава към положението, в което няма да остане нито един лош (вече уточнихме, че няма други освен лоши – понеже да се мисли друго е наивно и утопично) човек. Тогава задачата е решена.
- А ако не измрат?
- Значи са щастливци.
Операторът потъна в дълбок размисъл, толкова дълбок, че за малко да си извади окото. Изстреля зеленото топче някъде в пространството и попита:
- А другите – щастливите – когато останат само те – това няма ли да наруши щастието им тъй като няма да има вече нещастници, от чието нещастие да се възползват и този факт да ги направи отново нещастни?
- Проста работа: Част от тях веднага ще се възползват от нещастието на другите...”

Опитах се да прелистя страницата, тя беше с номер „безкрайност + 263”. В ъгъла на страницата имаше разплескана дарадонка от плъх. Стана ми гнусно и ми се догади... След което рязко в съзнанието ми проблесна номера на страницата: „безкрайност + 263”... Обхване ме неописуем ужас, захвърлих книгата и хукнах на някъде. Смътно си спомням едни безкрайни, тесни, мрачни, клаустрофобични, коридори с лавици от прашни книги от пода до ниския таван... Осъзнах, че се е сбъднал един от най страшните ми кошмари – да се загубя в библиотека... После тичах... Върху мен падаха озъбени кръвожадни книги... Опитваха се да ме погребат жив... Обръщаха се огромни казани пълни с някаква гъста червена течност. Пожарникари тичаха насам натам и бълваха огън от маркучите си вместо вода... Тълпи се люшкаха в транс огрени от слънцето проникнало през пролуки в пухкавите облаци, над които красиво рисуваха следите от реактивни самолети забързани на някъде...
Часовник показваше 12:20, 20-12-2012...
Свобода се сипеше от небето...
После не помня...

Хареса ми :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пон Апр 15, 2013 2:35 pm

и каква е поуката от тази пародия?
Шаркан

Мнениеот Генерала » Сря Май 01, 2013 1:18 am

http://blogberry.livejournal.com/77167.html "Клонираните" атакуват

http://www.tor.com/blogs/2013/04/harlan ... -screaming - интервю с Харлан Елисън

http://fantlab.ru/blogarticle25330 - Програмата на тазгодишния Интерпрескон. Людените не си поплюват!

https://www.facebook.com/groups/1691842 ... 390764877/ - Дали да кажем, че "Буран" се завръща???

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID= ... 50&Level=2 Честит Първи май на всички мръшляци!
Генерала

Мнениеот ivanushka » Пет Май 03, 2013 12:33 am

Може би е стара идея а може би не,
но като видях fantlab.ru се сетих за една интересна услуга там:
"препоръки" - според оценките/рейтинга на книгите (на потребителя и съответно на другите потребители) сайта намира "съмишленици" и препоръчва книги за които има вероятност да се харесат защото са се харесали на "съмишлениците" .
Мисля си не би ли било добре и във sf-sofia.com да се получи нещо подобно - ако не за препоръки , то поне за намиране на "съмишленици" - което би улеснило социалните контакти.
Разбира се явно няма да е възможно да се създаде собствена база данни - като sfbg.us или fantlab.ru но може би би могло да се направи "интерфейс" към тези и други бази данни (при получаване на съответно разрешение), и да се използва някакъв вид локална рейтингова система за елементи от бази данни разположени някъде другаде в мрежата - като споменатите по - горе sfbg.us и fantlab.ru.
А може би да е добре да се даде възможност на потребителите на sf-sofia.com сами да си въвеждат интересни за тях книги за които да се прави рейтинг и съответно почитатели и "съмишленици". И така полека лека може и да се получи нещо интересно. Тук обаче преди такова нововъведение може би да се формулират ясни правила и точно определен формуляр за въвеждане - за да не настъпи хаос. Например да се вземе ("select" , "copy") списък с оценки направен от съответен потребител в някой друг сайт , леко преведен и преобразуван в някакъв удобен формат и после "paste" в някакъв формуляр на sf-sofia.com. Струва ми се че не е чак толкова трудно или нечестно спрямо другите сайтове.
Или нещо смесено между "интерфейс" към външни бази данни и възможност за самостоятелно въвеждане от потребителите.
Мисля си че би могло да се получи интересно - поне да се оживят социалните контакти , а и от части да се реши един сериозен според мен проблем - проблема с филтрацията и препоръчването на интересни книги. Иначе захващането на нова книга си е риск - най малкото за загуба на време с неудовлетворително четиво , а да не говорим и за финансови загуби. Уви сега книгите са луксозна стока - не може да си позволи човек несполуки.

А би могло такова начинание да е полезно и за издателите на книги - и евентуално подпомогнато от тези издатели.

Е разбира се може и да е абсолютна глупост...
ivanushka

Мнениеот Шаркан » Вто Май 07, 2013 11:47 am

Шаркан

Мнениеот Кал » Чет Май 09, 2013 9:59 am

ivanushka - http://www.goodreads.com изпълнява тези задачи + още доста. Аз съм си откривал другарчета-по-книга с функциите му за сравняване на вкусовете. :)

Мисля, че има и други подобни сайтове.
Аватар
Кал

Мнениеот Шаркан » Нед Май 12, 2013 11:58 am

Шаркан

Мнениеот Генерала » Нед Май 12, 2013 5:22 pm

С днем Победы, товарищи мръшляци! Честито на всички отрепки от различни поколения с които не се чухме на 09.05 :wtf:

https://www.youtube.com/watch?v=0aK1np7t-AA - грандиозният военен парад в Москва

И разбира се https://www.youtube.com/watch?v=A6zIoIRyZzs
Генерала

Мнениеот Goa » Пон Май 13, 2013 8:10 pm

Мдам, аз имах намерение на 9-ти да пусна песента "День победы", но вятърът ме отвя.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пон Май 13, 2013 9:12 pm

чия е тая победа? и над кого? на съветския ГУЛАГ над нацистките концлагери.
Шаркан

Мнениеот Goa » Пон Май 13, 2013 10:04 pm

примерно
във всеки случай има повече смисъл от "ден на Европа"
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пон Май 13, 2013 11:16 pm

Goa написа:във всеки случай има повече смисъл от "ден на Европа"
денят на картелното споразумение на въглищните и стоманолеярните магнати? Да не си им акционер? Роднина? Стипендия ли ти дават?
Шаркан

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии