Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Журналисти "изработиха" лакоми депутати

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Мнениеот Goa » Чет Дек 02, 2010 2:58 pm

Машаллах, джанъм! А така!

(Чудех се дали това не е за "Хумор", ама... не е толкова смешно, колкото трагикомично :yawn: )
Аватар
Goa
Модератор

Re: Журналисти "изработиха" лакоми депутати

Мнениеот Шаркан » Чет Дек 02, 2010 4:29 pm

журналистическа провокация, организирана от Би Ти Ви и в. "168 часа".
то пък тия едни борци против лошотиите на системата...
В кулоарите на Народното събрание председателят Цецка Цачева определи журналистическия експеримент като недопустим:
"В този неприятен случай две неща са недопустими - първо недопустимо е народни представители в работно време със служебни автомобили да откликват на частни покани, още повече с обещание за подаръци.
Това обаче е преценка за морала и вътрешно решение на всеки един от депутатите.
За мен като председател е недопустимо чрез подобни експерименти да се внушава на българското общество, че парламентът не работи и то в момент, когато колективният орган заседава.
Мнозинството от народните представители съвестно изпълняват своите задължения, така че от действията на отделни народни представители, не може да се прави извод за това, че като цяло колективният орган не си върши работата".
не може да се прави извод за това, че като цяло колективният орган не си върши работата
може, може. Щом никой от колегите им не ги е спрял, значи не работи.
Под въпрос е обаче даже когато са в сградата - работят ли?
Спойлер:
автоцитат:
парламентът е орган на колективна безотговорност
http://www.lifeaftercapitalism.info/com ... e-tellalov
кому е нужен и той, и всичко друго, освен на самите политици?
Шаркан

Мнениеот Goa » Чет Дек 02, 2010 4:52 pm

Абе и аз не ги обичам бТВ, обаче в случая са направили хубаво нещо :wtf: То само с приказки не става, трябва някой и да им дръпне гащите да им лъснат задниците на тия хубостници в НС :wtf:

А как ще ги спрат колегите им, като всеки гледа да лапне примоцията и да се фука после пред другите :wink: мислиш ли, че са разпространявали на всеослушание къде отиват? :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Чет Дек 02, 2010 5:04 pm

Спойлер:
задниците им лъщят от 20 години, а в един по-широк смисъл - от векове;

ами след като всеки от тях гледа да се облажи (и това не е ГРЕШКА на системата, а ПРАВИЛО) - за какво ни е парламент (не ТОЗИ, а ИЗОБЩО)?
и т.н.
Шаркан

Мнениеот Goa » Чет Дек 02, 2010 5:06 pm

Без парламент облажващите се ще са стотици пъти повече, поне на първо време; а второ няма да има, тъй като ще дойдат от обединеното човечество и ще ни накарат да си направим един :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Чет Дек 02, 2010 5:27 pm

Затуй конституционно да се разтрогнат всичките и чупката. Като трябват управници (а ще трябват, овце като нас имат нужда от пастир), да сложат 5-6 максимум, по-малко хора да крадат. А то 240 миндила, тури министри, заместници и един куп от хрантутници покрай тях, всеки иска да налапа колкото се може повече и става една айдеееее.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот bogdanov » Чет Дек 02, 2010 5:38 pm

Sephiroth написа:Затуй конституционно да се разтрогнат всичките и чупката. Като трябват управници (а ще трябват, овце като нас имат нужда от пастир), да сложат 5-6 максимум, по-малко хора да крадат. А то 240 миндила, тури министри, заместници и един куп от хрантутници покрай тях, всеки иска да налапа колкото се може повече и става една айдеееее.

Мда, оня големият брат дето вижда всичко ни е достатъчен.
Ники, народа реве за твърда ръка и някой да мисли вместо него. А ти искаш да дадеш власт на всички.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Чет Дек 02, 2010 8:01 pm

Sephiroth,
аз не се смятам за овца.

Иване,
не власт на всички, а отмяна на властта
(хм, може би функционално това е едно и също)
и като "плаче за твърда ръка", защо все я псува?

Гоа,
"обединеното човечество" май не се справи много добре в някои уж диви региони по света...
Шаркан

Мнениеот Goa » Пет Дек 03, 2010 1:52 am

Шаркан,
затова го споменавам в ироничен смисъл :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Пет Дек 03, 2010 10:57 am

Шаркан написа:Sephiroth,
аз не се смятам за овца.

Иване,
не власт на всички, а отмяна на властта
(хм, може би функционално това е едно и също)
и като "плаче за твърда ръка", защо все я псува?

Гоа,
"обединеното човечество" май не се справи много добре в някои уж диви региони по света...

И аз не се смятам за овца, Ники. Но съгласи се, че болшинството от населението е такова, дори да не иска да си го признае. Иначе нямаше да сме на тоя хал.
Не е проблем, че населението псува твърдата ръка - и овцете блеят, когато овчаря ги прасне с гегата, но само дотам. Проблема е, че само псува, а нищо друго не прави.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Шаркан » Пет Дек 03, 2010 2:48 pm

Sephiroth,
да, повечето хора са конформисти (по различни оценки от 50 до 90%).
Значи, ще се приспособят и към безвластен модел. Във всекидневието си повечето и без това го ползват, помисли и ще се съгласиш с това.
А че нищо не се прави... дълга тема.

в цялата тази тема знаменателното е, че дори "възмутените" Цецка Цачева и героят ББ в крайна сметка не възнамеряват да наказват издънките. И това е логично. Държавата си пази интересите като система.
Шаркан

Мнениеот Sephiroth » Пет Дек 03, 2010 5:14 pm

Шаркан написа:в цялата тази тема знаменателното е, че дори "възмутените" Цецка Цачева и героят ББ в крайна сметка не възнамеряват да наказват издънките. И това е логично. Държавата си пази интересите като система.

Ахахаха, да, вярно - възмущават се, срамували се били, а отговорност не им търсят :problem:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Пет Дек 03, 2010 9:51 pm

Аз очаквам да ги накажат с мъмрене пред строя :thumbdown: :wtf:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пет Дек 03, 2010 10:20 pm

Само за справка, несвързано много с темата, бройката 240 депутата е предложена от Иван Шишманов при съставяне на Търновската конституция, на базата на територията и населението на тогавашна целокупна Сан стефанска България.
Няма идея на какво се крепи тази бройка и защо е определена така, но не е измишльотина на последните ни дупедати.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Пет Дек 03, 2010 11:14 pm

и един е много
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Съб Дек 04, 2010 12:50 am

Шаркан написа:и един е много

Сърбят ме отдавна пръстите да те питам чел ли си Гумильов и на какъв език. Там са казани едни неща...
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Съб Дек 04, 2010 2:06 am

чел съм отзиви с цитати, на руски.
Свалих нещо по темата за пасионарната му теория, не ме грабна, стори ми се разпиляна и необоснована. Мяза на религиозна моралистика.
Концепцията за мемовете (спомената при Дрекслер) е по-издържана.
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Дек 04, 2010 2:48 am

Иване,
дори да приемем, че модельт на безвластието е утопия, парламентаризмът пак е изживял себе си още през 80-те, а сега - още повече.
Посредством съвременните технически средства законите могат да се правят с участието на самите граждани при съдействие в смисъл на обобщаване и точно формулиране от страна на научни колективи. След няколко нива обсъждане се стига до комплект алтернативни дефиниции, от които с електронен вот се избират най-приемливите. След това може да се направи опит за комбинирането им в една. Ако не е възможно - подлагат се на пряко гласуване ОТ ВСИЧКИ заинтересовани и активни люде.
Дори като процес това ще е по-интересно от мнозина сегашни форуми.
Естествено, един такъм мегафорум би изисквал принципно нови софтуерни конструкции - търсачки, филтри, експертни системи за обобщаване и статистика.
Пак подобни виртуални машини могат да съкратят драстично бюрокрацията. Държавата като такава може би остава, но в толкова променен вид, че не би дразнила мнозина.
И ако в началото се получи "диктат" на най-активните, останалите ще имат стимул да проявяват активност, защото от тях вече нещо РЕАЛНО ще зависи.
Проблемът е, че ДАЖЕ ТОВА не ще се реализира поради яростна съпротива тъкмо на политиците и чиновниците, както и на бизнеса, който си поръчва удоба му нормативна база, пък босовете на мафиите направо ще пропищят, защото ще загубят всякакво влияние и нищо не може да ги спаси, когато тръгнат да ги съдят цели екипи прокурори, а съдийските колегии няма да признават процедурни врътки. Освен това, съдещите стават недосегаеми за натиск, твърде открити за корумпиране, прекалено петимни да съхраняват репутацията си - реалната репутация, базирана на пряко гласуваното им доверие.
Държавата си има предел на реформиране и този предел е достиган в разни точки на един метафоричен периметър. И дори от тези точки е могло да се екстраполира до извода, че старата таратайка просто трябва да се изхвърли, вместо всеки път да й се тегли различна боя и да се слаат зад кормилото й нови шофьори.
Обаче - нъцки. Трябваше да се стигне до ПЪЛНО покриване на този периметър, все едно някой се е надявал да намери пролука...
Ами, няма такава.
Тези дни ме умори един образ, който развиваше идеи за "жребийна система" - избор на длъжностни лица по случаен принцип. Пълна лигня. То и сега на "пулта" застават до голяма степен случайни хора, трябва ли да се стига до абсурд?

при всяко положение държавата трябва да се редуцира. И не просто самоцелно, не просто държавата, а властта, защото държавата е само форма на власт.
Аз съм за тотално редуциране на властта (и, за да не се получи кастрене на листенца при запазване на корена им, на тотална редукция подлежи и стопанската парадигма). Ти и мнозина други сте за "разумно" нейно опростяване и оптимизиране. Имаме си и персонаж, който пък е за нейното нарастване, пак във формат държава. Мотивировки - всякакви.
Ами, да видим.
колко още издънки трябва да се случат, за да стигнете до извода, че съществуващите институции внасят повече хаос и повече спъват прогреса, отколкото и най-"дивата" анархия?
(не анархията, за която аз говоря, а вашите асоциации, които възникват при произнсянето на тази дума)
ето, питаш ме дали съм чел Гумилев. А ти чел ли си Прудон? (ще пропуснем Бакунин, хайде, от мен да мине) Кропоткин? Малатеста? Рокер? Именно в тази последователност, понеже тя бележи една градация на теорията.
Да си сравнявал социално-икономическия опит на гуляйполските комуни, на ФОРА в Аржентина, на НКТ-ФАИ в Испания? Да си анализирал причините за социалния прогрес в Швейцария и скандинавските страни?
Тук не става дума кой от нас за какво си мечтае и какво му се иска. Става дума за ТЕНДЕНЦИИ, за РЕЗУЛТАТИ от едни или други обществени експерименти.
Както и перспективите на днешните технологии. Само днешните. Тия, които вече ги има.
Не ги обвързвай в някакви готови вече схеми, виж накъде водят.
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Съб Дек 04, 2010 7:46 am

Сега ще те изненадам много силно - съгласен съм напълно с думите ти. В общи линии покрива и моето виждане за развитие на държавата. Само дето има още две поколения дотогава /според мен/.
Но темата беше друга и аз сериозно питах за Гумильов. В "Етногенезиса" освен пасионарната си теория като цяло, говори конкретно и за българите. Дава ни като пример... бе добър пример за оцеляваща цивилизация.
Та едно от твърденията му е, че ние сме носителите на закона /то затова и не ни обичат/ и заради това при нас тая форма на държавност ще оцелее най-дълго. Т.е анархията и другите подобни форми на управление никога няма да настъпят в България.
Звучи много фантастично, но в 700 -те страници с дребен шрифт е добре обяснено.
Това като цяло по темата защо си имаме такова народно събрание /нарочно с малка/ и всички останали структури.
Там има и други обяснения защо сега сме в такова положение и какво следва за нашия народ като цяло. Което добре обяснява питането ми - защо никой не я иска тая власт в България, че влизат съвсем странични хора в управлението.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Съб Дек 04, 2010 12:48 pm

:problem:
не, Иване, не ме изненадваш.
Бих се изненадал, ако не беше съгласен.
Според мен разликата между нас е, че ти на всяка цена се стремиш да се впишеш в системата, за да не те смачка (и това е разбираемо, ти си почти постоянно на топа на устата), като си сигурен, че тя няма да те деформира отвътре.
Песимист си за скоростта на развитие. Аз съм само скептик относно еволюционния начин на промяна.
не съм стигал до размислите на Гумильов за българите.
Ще погледна подробно, имам го в архива.
Но на рима виста - не съм съгласен с оценката му. Има тъкмо много примери за обратното, за антидържавнически традиции у нас, при това доста стари.
Възраждането е голям пример за това, кооперативното движение и много други нашенски социални явления.
ЗАКОНЪТ в сегашния държавно-юридически смисъл не е единствената форма на понятието "закон", разгледано по-широко.
Безвластието също има своите "закони" - свободните договори (описани още ОТПРЕДИ Прудон, впрочем). Основната разлика е, че важат само за сключилите го и лесно (ПРЯКО) се променят, когато станат неадекватни на живите реалности.

а в управлението от ТОЗИ ТИП, КОЙТО и да влезе, случаен или преднамерен, ще кара същата таратайка, от която очакваме да лети, не да се влачи. А тя не може. Физически не може.
Шаркан

Следваща

Назад към Общи дискусии