Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

суб-суб-пиксели - шантава идея, която сънувах

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

суб-суб-пиксели - шантава идея, която сънувах

Мнениеот vstoykov » Пон Яну 17, 2011 8:01 am

Сънят ми малко напомняше на странните сънища, за които ставаше въпрос в "Хакери на човешките души".

Сънувах някакви странно продълговати пиксели, чиито субпиксели съдържат субпиксели (и премигваха като "бягащи светлини" на елха):

Изображение

В момента на съня осъзнах, че сънувам и реших да запиша съня си след като се събудя. Бях много развълнуван - струваше ми се, че съм сънувал нещо интересно. Обаче като се събудих чувството, че съм сънувал нещо много интересно се изпари - не ми беше ясно какво толкова интересно може да има в странни суб-суб-пиксели.

Може би ако пикселите бяха по-квадратни (също като суб-суб-пикселите също) това би имало по-добро приложение:

Изображение

И защо да се правят суб-суб-пиксели след като може размера на суб-пикселите да бъде просто по-малък?

А може би все пак може да има някакви технологични причини, поради които да е по-добре да се правят такива пиксели (при които субпикселите са квадратни!)?

Например се сещам, че може да се направи дисплей, пикселите на който да имат малък брой възможни състояния. Например само две - включен/изключен - или само четири - 0%, 33.33%, 66.66%, 100%. В този случай може да се увеличат възможните състояния като се направи така, че да може да се светват само някои от суб-суб-пикселите (напр. само два от трите суб-суб-пиксела да светят или само единия вместо трите).

През следващия ден (нощ) сънувах машина (с робот-ръка), която монтира прозорци. Слага прозореца на мястото и после замазва с някакво бяло вещество подобно на силикон, което бързо се втвърдява.

Някъде бях чел, че и други хора са имали подобни сънища - сънуваш нещо, мислиш си "това, което сънувам сега е изключително добра идея, непременно трябва да я запиша, когато се събудя", но след събуждането идеята или изчезва, или вече не изглежда така интересна...
vstoykov

Re: суб-суб-пиксели - шантава идея, която сънувах

Мнениеот Goa » Пон Яну 17, 2011 7:58 pm

Това е много интересно, но за съжаление трудно ще се намери човек, който разполага със средствата да го разкодира... Има нещо общо с виртуализирането на подсъзнателните процеси при биологичните компютри (демек хората) :problem: Наскоро аз пък сънувах пикселизиран сън - уж бях в реалността, но образът се пикселизираше тук-там по на пръв поглед случаен начин :rolleys:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Пон Яну 17, 2011 8:19 pm

Всъщност пикселите нямат "физически" размер и форма. Това са битове информация, а тя няма такива атрибути.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Пон Яну 17, 2011 8:53 pm

Пикселите, или по-скоро тяхната визуализация е само външен израз на някакъв информационен процес, протичащ в подсъзнанието. Нали помниш описанията на Иван Попов в "Хакерите"? Мисля, че и Пелевин умее да си служи с подобни средства, когато иска да загатне, че се случва нещо вътре в мозъка ни, което не можем да си обясним.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Яну 17, 2011 10:53 pm

Доколкото си спомням от съновниците, ако сънуваш суб-суб-пиксели - има опсност да ти се прецака монитора.

Ако сънуваш машина (с робот-ръка), която монтира прозорци и слага прозореца на мястото, а после замазва с бяло вещество подобно на силикон, което бързо се втвърдява - на СРС е. Ако пък не сънуваш машина (с робот-ръка), която монтира прозорци и слага прозореца на мястото, а после замазва с бяло вещество подобно на силикон, което бързо се втвърдява - пак е на СРС.
:problem:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Пон Яну 17, 2011 11:06 pm

Иво, теб да не ти се е образувала параноя на тема следене :wtf:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот vstoykov » Пон Яну 17, 2011 11:38 pm

В този контекст си мислих за кварките. Нали барионите са съставени от кварки с различни цветни заряди. Според хипотезата ми всеки кварк е съставен от три субкварка, които са със същия цвят като кварка, който изграждат. Това много прилича на втората картинка.

Обаче това примигване, което сънувах...

Ами ако в същност цветният заряд е един и се прехвърля като горещ картоф между трите субкварка?

Ами ако Вселената е един голям компютър, който е съставен от пиксели? Едно единадесетразмерно пространство-време, в което "преместването" на частиците е като преместването на изображенията на екраните: изгасва един пиксел, а съседния светва, като ние си мислим, че това е преместване на частица?

(А като стана въпрос за подслушвания - за да им бъде по-лесно следенето предлагат да нямаме право на повече от една сим карта (или на по една сим карта за всеки оператор).)
vstoykov

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Яну 18, 2011 12:33 am

Goa написа:Иво, теб да не ти се е образувала параноя на тема следене :wtf:

Не точно. :problem:
Но ако ти пратя едно четиво - веднага ще чактисаш какво е.

vstoykov написа:Ами ако Вселената е един голям компютър, който е съставен от пиксели? Едно единадесетразмерно пространство-време, в което "преместването" на частиците е като преместването на изображенията на екраните: изгасва един пиксел, а съседния светва, като ние си мислим, че това е преместване на частица?

Виж, това вече е една добра идея. :wink:
Последна промяна Ивайло Иванов на Вто Яну 18, 2011 12:54 am, променена общо 1 път
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Йордан Янков » Вто Яну 18, 2011 12:53 am

vstoykov написа:Ами ако Вселената е един голям компютър, който е съставен от пиксели? Едно единадесетразмерно пространство-време, в което "преместването" на частиците е като преместването на изображенията на екраните: изгасва един пиксел, а съседния светва, като ние си мислим, че това е преместване на частица?

Това донякъде напомня за вселенската теория на клетъчните автомати. Иначе големият проблем със суб-суб кварките е, че нямаш никакви причини да спреш на суб-суб ниво и да не преположиш че под него има суб-суб-суб ниво и така до безкрай.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Вто Яну 18, 2011 1:01 am

Този проблем си стои при всяка теория.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Вто Яну 18, 2011 3:12 pm

Ами ако Вселената е един голям компютър, който е съставен от пиксели?
през 80-те в американското посолство раздаваха (на всеки, който се престрашаваше да влезе) списание на български, което май се казваше "Спектър".
В един от броевете имаше статия за вселената като "пикселен компютър".

одеве го търсех, но явно е в дълбоко архивираните кашони...
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Яну 18, 2011 5:20 pm

"Спектър" може да се намери - Жоро Недялков ги има почти всичките, аз имам тук-там по някое.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Morwen » Сря Яну 19, 2011 11:33 pm

Пиксели са само точките на монитор, най-малките части към които компютърът може да адресира информация. Така че суб-пиксели е лек оксиморон. А пиксели имащи само две състояния има - дисплеите на елките, примерно. Също така има и пиксели имащи само четири състояния - повечето монитори са така, ако приемеш несветенето за състояние.
Но идеята за аналогия с прескачащ пиксел, който е светващ друг е доста обещаваща:)
Иначе е нормално идеята ти да изчезне след събуждането. Имаше някакво изследване, според което човек помни малка част от сънищата си непосредствено след събуждането си, а 15 минути по-късно, тя намалява още два пъти. Все пак мисля, че ако е имало нещо толкова важно, би трябвало да можеш да се сетиш за него и в будно състояние.
Но мисля, че в случая Ивайло е най-близо до правилното тълкуване:)
Аватар
Morwen

Мнениеот Goa » Сря Яну 19, 2011 11:50 pm

Човек не помни почти нищо от сънищата си, а тях ги има винаги - ако се случи да запомните 1 от 10 пъти, че сте сънували нещо, пак добре :lolno:
Пиксел има 2 значения, доколкото знам - не само точката, но и информационно.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот vstoykov » Чет Яну 20, 2011 12:54 am

За субпикселите са писали в Уикипедия:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel#Subpixels

Изображение

Това, което сънувах наподобяваше изображението долу в дясно (LCD) или горе в ляво (TV).
vstoykov

Мнениеот Morwen » Чет Яну 20, 2011 1:36 am

Мда, грешно съм разбрала понятието, съжалявам :redface:
Но пак субпиксели на субпиксели няма как:)
Диляне, те и точките могат да се възприемат като вид информация, ако говориш за нещата от типа "изображението е широко 300 пиксела".
Аватар
Morwen

Мнениеот Goa » Чет Яну 20, 2011 9:21 am

Точно де, понятието пиксел има и такъв смисъл.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пет Яну 28, 2011 7:23 pm

Goa написа:Точно де, понятието пиксел има и такъв смисъл.

бате, ако почна и аз да си разказвам сънуванията и направо.... :problem: :razz:
ще ни направят всички на пиксели тук
Преподобният ЦУП

Мнениеот Goa » Пет Яну 28, 2011 7:28 pm

Преподобният ЦУП написа:
Goa написа:Точно де, понятието пиксел има и такъв смисъл.

бате, ако почна и аз да си разказвам сънуванията и направо.... :problem: :razz:
ще ни направят всички на пиксели тук

Взимаш едно СРС и почваш... после свалянето на текста е лесно :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Назад към Общи дискусии