Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

День Победы - 9 Мая

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: День Победы - 9 Мая

Мнениеот Шаркан » Вто Май 10, 2011 5:10 pm

ЦУПе, подиграваш ме с такива поздрави...
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Май 10, 2011 8:52 pm

Ники, виж - Мусолини е направил няколко големи политически грешки. Но те в никакъв случай не омаловажават ролята му на велик теоритик и мислител. Дори обесването с главата надолу - и то не може да го направи.
Какво да се прави - понякога такава е съдбата на великите мислители. И Христос са го пратили на кръста, а собственият му народ крещял "Разпни го!". В случай, че не знаеш: Ян Хус е изгорен на клада. А народът се е кефел да гледа. Една бабичка даже хвърлила съчки в кладата - че да й се опростели греховете. И тогава от кладата Хус е произнесъл онова "О, sancta simplicitas!", което завинаги е влязло в историята.
И знаеш ли: тези думи ги казвам и аз - всеки път, когато някой се пъне да опровергае учението за корпоративната държава с бесилката на Мусолини.
Все едно да опровергаваш Хус с мотива, че бил изгорен на клада.
Или Джордано Бруно.
О, sancta simplicitas, нали?

Но Хосе Антонио Примо де Ривера развива учението за корпоративната държава, а Франциско Франко не повтаря нито една грешка на Мусолини. Умният се учи от грешките си, а мъдрият - и от грешките на другите.
Затова испанците го обичат.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Вто Май 10, 2011 10:31 pm

Иво, на кой именно мой постинг от ТАЗИ тема ми четеш тия смешни лекции?
Ники, виж - Мусолини е направил няколко големи политически грешки. Но те в никакъв случай не омаловажават ролята му на велик теоритик и мислител. Дори обесването с главата надолу - и то не може да го направи.
Какво да се прави - понякога такава е съдбата на великите мислители. И Христос са го пратили на кръста, а собственият му народ крещял "Разпни го!". В случай, че не знаеш: Ян Хус е изгорен на клада. А народът се е кефел да гледа. Една бабичка даже хвърлила съчки в кладата - че да й се опростели греховете. И тогава от кладата Хус е произнесъл онова "О, sancta simplicitas!", което завинаги е влязло в историята.
И знаеш ли: тези думи ги казвам и аз - всеки път, когато някой се пъне да опровергае учението за корпоративната държава с бесилката на Мусолини.
Или Джордано Бруно.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Май 10, 2011 11:38 pm

Извинявай - поста е на Екселенц!
:sad:
Наистина извинявай... свикнал съм ти да си този, който пуска подобни постове.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Deyan » Сря Май 11, 2011 12:11 am

Преподобният ЦУП написа:Част от Чехия- коя област от Чехия и към коя република е отишла въпросната територия- ми е любопитно?

Не Чехия, а Чехословакия: Виж Закарпатие

Преподобният ЦУП написа:Какво е Тува?!?

Тува
Deyan

Мнениеот Екселенц » Сря Май 11, 2011 7:28 pm

Когато човек се къпе в лъчите на познанието иска още и още :wink:

Какво да се прави - понякога такава е съдбата на великите мислители. И Христос са го пратили на кръста, а собственият му народ крещял "Разпни го!".

Така-а-а. Да видим дали съм схванал правилно аналогията:
Мусолини е аналог на Господ/Синът Божи/Синът Човешки (Христос)
Тогава:
... Но Хосе Антонио Примо де Ривера развива учението за корпоративната държава ...

Значи Хосе Антонио Примо де Ривера е аналог на ... Свети Петър
... а Франциско Франко не повтаря нито една грешка на Мусолини. ...

Което означава, че той е аналог на ... Константин I ... примерно.
За човек който декларира:
това е интересна интерпретация. Напомня ми за един виц:

Код: Избери целия код
Бракоразводен процес. Адвоката на ищцата я пита: "Защо искате да се разведете с този мъж?". "Ами ... когато се омъжих за него ме уважаваше всяка вечер. После почна пред вечер. След това веднъж седмично. По-късно - веднъж месечно. И сега вече изобщо не ме уважава. За какво ми е такъв мъж?" Изправя се адвоката на ответника и казва: "Почитаеми съд. Извинявам се за некоректното обръщение, но след подобна интерпретация на думата "уважавам" аз просто не зная как да се обърна към МНОГОУВАЖАЕМИЯ СЪД

Умният се учи от грешките си, а мъдрият - и от грешките на другите.

Вярно :wink:
В случай, че не знаеш: Ян Хус е изгорен на клада. А народът се е кефел да гледа. Една бабичка даже хвърлила съчки в кладата - че да й се опростели греховете. И тогава от кладата Хус е произнесъл онова "О, sancta simplicitas!", което завинаги е влязло в историята.

Обичам я тази история. ... Разбира се, твоето тълкувание :wink: също е интересно

Само предполагам, но вероятно думата която си искал да употребиш в това изречение е била "аргумент"
Или Джордано Бруно.

Тук наистина те изгубих - той пък какво общо има с фашизма. Или с религията. Освен може би кладата, но ... това е малко невъзпитано.

Ти го каза :shifty:
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Май 11, 2011 8:37 pm

Екселенц написа:

Ти го каза :shifty:

Да, аз го казах. По твой адрес.

Защото да кажеш: "Мусолини не е прав в теорията си за корпоративната държава, щото ето на - народът му го е обесил!" е същото, както да кажеш: "Христос не е прав в учението си за тълкуването на Светото писание, щото народът му го пратил на кръста..."
Или все едно аз да кажа: "Франко е бил прав, щото никой не го е убил"
И едното, и другото би било глупаво, нали?
Затова аз не изтъквам подобни "доводи" (да, имах предвид "аргумент" или "довод").
Защо обаче ти го правиш?
Ако имаш някакви възражения срещу учението на фашизма: моля, сподели ги! Но в друга тема - тази е за 9 май.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Екселенц » Сря Май 11, 2011 9:16 pm

:wink: Да Ивайло. Ти го каза. И най-вероятно, по мой адрес. Въпреки, че обърка адресата.
Случва се. :wink:
Предполагам също така, че навика ти да обясняваш на опонента си какво "е казал" или какво "е искал да каже" е дошъл с времето ... и писането по форумите.

Доводи срещу "учението" на Мусолини са имали италианските партизани. И въпреки че два пъти, според легендата, им засекли пистолетите, пак им стигнали доводите. Вероятно са били "свещено прости", нали не са били испанци, че да обичат Франко. Не са знаели милите, че отстрелват Велик Мислител. Такава е съдбата на Ловеца - важен е Трофея, дивеча няма значение.

Но давай, темата е 9 май - разкажи ми нещата дето не ми е дадено да ги зная :wink:
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Май 11, 2011 11:19 pm

Екселенц написа:Предполагам също така, че навика ти да обясняваш на опонента си какво "е казал" или какво "е искал да каже" е дошъл с времето ... и писането по форумите.

Отдавна е - но е по-скоро от съдебните зали: обикновено така в заключителните си пледоарии обяснявам на съда какво е казал или искал да каже доведеният от противната страна лъжесвидетел. :wtf:

Екселенц написа: ...разкажи ми нещата дето не ми е дадено да ги зная :wink:

Те не са много, но са важни.
Не ти е дадено да знаеш, например, че куршумът или бесилката не са и не могат да бъдат аргумент срещу Словото.
Извини ме, но ми е по-лесно да кажа какво ти е дадено да знаеш, но въпреки това - не го знаеш!
Дадено ти е да знаеш, че бесилката на Мусолини не е била заради фашизма, а заради безсмислените войни, в които е набутал страната си, ненужното съюзяване с Хитлер и обедняването на населението - защото Италия няма ресурси за дълга война.
Но не го знаеш - защото си заразен от пропаганда.
Дадено ти е да знаеш, че фашизмът всъщност едно гражданско-патриотично учение за държавата (а не шовинизъм, световни войни, ксенофобия, расизъм и концлагери). Дадено ти е да го знаеш: ей ги, на - "Фашистката революция" и "Учението на фашизма".
Но не го знаеш. Защото не си ги чел.
Дадено ти е да знаеш, че по време на управлението си, Франко прибягва до инструментите на пряката демокрация много повече пъти от всички други европейски страни, взети заедно. Даже и Конституция там приемат с плебисцид.
Но не го знаеш. Защото не си се интересувал.
И т. н., и т. н...
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Чет Май 12, 2011 12:21 am

Ивайло Иванов написа:Не ти е дадено да знаеш, например, че куршумът или бесилката не са и не могат да бъдат аргумент срещу Словото.
това го обясни на своите съмишленици
фашизмът всъщност едно гражданско-патриотично учение за държавата (а не шовинизъм, световни войни, ксенофобия, расизъм и концлагери).
хихик.
точно това учение ще не ще (въпреки че обикновено и неизбежно ЩЕ) използва като инструменти и шовинизма, и милитаризма, и ксенофобията, и расизма, а без концлагери просто не може да просъществува (понеже не всички желаят да маршируват под командването на самозвани "говорители на нацията", и тия всички са толкова много, че затворите не достигат);
държава - това ВИНАГИ значи и шовинизъм, и ксенофобия, и световни войни (като световните войни ЗАСЕГА секнаха поради съществуването на ядрено оръжие... макар че, след септември 1945, когато свършва Втората световна, до текущата година я сметни колко войни са се водели).
Спойлер:
има нещо, което упорито не желаеш ТИ да разбереш (ама и не само ти де...) - и то е, че същото "учение" представлява вулгаризиран марксизъм (не случайно теоретиците му са социалисти от марксистката школа, ама твърде тъпи, за да проумеят това, което решили да "реформират").

Франко прибягва до инструментите на пряката демокрация много повече пъти от всички други европейски страни, взети заедно.
при това положение направо недоумявам с какво са му пречели анархистите, щом бил толкова горещ привърженик на пряката демокрация (която при анархизма е ЕДИНСТВЕНИЯТ начин за вземане на обществено-значими решения, като механизмът на пряката демокрация се съчетава с принципа на федерализма/децентрализацията - иначе резултатите се опорочават)...

абе ти наистина ли си вярваш?
що ли питам...
обвиняваш опонентите си, че се водят по пропаганда, а самият ти пробутваш същото.
Шаркан

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 12:38 am

Отдавна е - но е по-скоро от съдебните зали: обикновено така в заключителните си пледоарии обяснявам на съда какво е казал или искал да каже доведеният от противната страна лъжесвидетел. :wtf:

"Отдавна" - казваш. И "... в заключителните си пледоарии обяснявам на съда ..." ... Плюс " ... лежесвидетели ..."
М-да-а-а. Това разбира се е ... някакво обяснение. Ако това е средата която е оформила "ВЯРВАНИЯТА" ти (извини ме разбира се, но ти много обичаш да натякваш на хората в какво вярваш, не можах да се въздържа, нищо лично :wink: ) Mea culpa.
Но не го знаеш - защото си заразен от пропаганда.

"Милият" начин по който си го написал :wink:, ми подсказва че ме щадиш (или направо ме съжаляваш). Моля те, недей - това което не ме убива ме прави по-силен.
Та пишеш ... като махнем
... шовинизъм, световни войни, ксенофобия, расизъм и концлагери ...
- остава само
"Фашистката революция" и "Учението на фашизма".
, но не СИ ги ЧЕЛ
и
... Франко прибягва до инструментите на пряката демокрация ...

А вот этого
guernica.jpg
guernica.jpg (24.65 KiB) Прегледано 5786 пъти

уже видали. Спосибо. Да ти се връща!
... Даже и Конституция там приемат с плебисцит ...

Я да го кажем по-бавно - първо правим ПРЕВРАТ. После ИЗБИВАМЕ опозицията. Ако някой не е разбрал колко РЕШИТЕЛНИ сме, УБИВАМЕ и него. СЛЕД това - си приемаме конституция с ПЛЕБИСЦИД (б.а. За тези които говорят само чужди езици :wink: Плебисцид = Референдум, курсивът е мой, извинявай Жоро - и аз те обичам ). И караме така, докато ни я ОТМЕНЯТ. (б.а. С плебисцид, виж предишната б.а.). Понеже НЕ ДОПУСКАМЕ ГРЕШКИ това се случва СЛЕД СМЪРТТА НИ. Което разбира се, означава, че не сме допускали СЪЩЕСТВЕНИ :wink: грешки.
Което разбира се означава, че докато сме ЖИВИ - нямамаме ЖИВИ опоненти.

Я ти - че си по-просветен - припомни ми, какво беше определението за тирания?

...

Не се напъвай - това беше риторичен въпрос.

Эх!!!
Последна промяна Екселенц на Чет Май 12, 2011 1:42 am, променена общо 1 път
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 1:35 am

@Ивайло Иванов
И понеже все още темата е 9 май - енлайт ме още - моля те. Не мога да се примиря, с ФАКТА че съм заразен от ПРОПАГАНДА
Аватар
Екселенц

Мнениеот bogdanov » Чет Май 12, 2011 2:47 am

ПЛЕБИСЦИT e много специфична форма на референдум. С нея се определят държавни граници. Имаш и други дребни неточности в изказванията. А дявола често е в подробностите, особено когато спориш с адвокат.
Но като цяло и двамата прекалено идеализирате. Испания излезе много бедна от режима на Франко. А червените /основно Съветите/ са правили големи гадости в Испанската война /позаинтересувай се кой е убил Лорка/. И други такива. Всъщност тъпо е да се коментират /от лаици/ факти за събития станали близо преди век, при съвсем различна нагласа на съзнанието. Нещата бързо стигат до пропаганда.
bogdanov

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 3:52 am

Объявляю всё что знаю
для невежд:
Я, б..., к болгарам уезжаю
в Будапешт.
Если темы там возникнут —
раз! и снять!
Бить не нужно, а не вникнут —
разъяснять!

както пееше Висоцки :wink:

ПЛЕБИСЦИT e много специфична форма на референдум. С нея се определят държавни граници. Имаш и други дребни неточности в изказванията. А дявола често е в подробностите, особено когато спориш с адвокат.

Има разбира се дребни неточнисти в това което съм написал в тази тема. Както и в това което съм писал в другата тема. Има и ГОЛЕМИ неточности. Аз съм писал - аз ... не съм в час ... благодаря за обясненията.
Но като цяло и двамата прекалено идеализирате. Испания излезе много бедна от режима на Франко. А червените /основно Съветите/ са правили големи гадости в Испанската война /позаинтересувай се кой е убил Лорка/. И други такива.

Аз, подразбира се, съм ти благодарен за комплимента - особен като взимам впредвид, че отдавна на никого не му е минавало през ума да ме нарече "идеалист" :redface: . Но като си пишем за Лорка (Впрочем ти кого визираш - надявам се не Федерико Гарсия Лорка както го именуваме по тези места - ако знаеш нещо интересно за неговата смърт, моля сподели с нас по-несведущите от теб) нали можеш да броиш до 150 000, глупав въпрос разбира се - бизнесмен като теб, не moже да не може да брои до толкова - извинявам се, не се бой няма да те моля да ми изброяваш имената - никой не ги знае, те са "косвени щети" на идеите на Великия Мислител. Само за Испания. Само за Гражданската Война. Но пък какво толкова, на ли са @№$%€§ испанци, кой ги брои за хора - разбира се Диего Ди Ривера и Франко са Велики, и двамата, извинявай Ивайло?!
Всъщност тъпо е да се коментират /от лаици/ факти за събития станали близо преди век, при съвсем различна нагласа на съзнанието. Нещата бързо стигат до пропаганда.

Одисей, не се къхари - имаш шанс. Последните проучвания показват, че поне две-трети от световното население са податливи на реклама/маркетинг/пропаганда. Има шанс и за теб. Даже и без кули за противобалистична защита.
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 4:50 am

И понеже наистина ми стана ТЪПО след последните разглаголсвания в ТАЗИ тема ...

s71165005.jpg
s71165005.jpg (16.42 KiB) Прегледано 5744 пъти

А Вас?
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 5:30 am

А това е поздрав, за всички в тази тема ... даже и тези които са забравили ... или не знаят какво е слънчев часовник
http://www.youtube.com/watch?v=5DGOQ-G1664
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Чет Май 12, 2011 6:07 am

А това е ... за на който му "пука" в тази тема.
...А может, не было войны
Аватар
Екселенц

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Май 12, 2011 9:31 am

Екселенц, показваш ми "Герника" от Пабло Пикасо.
В бомбардировкана на града обаче Франко няма участие, тя е извършена от немците. Нещо повече - след нея Франко се отказва от участието на немците във военните действия ("Не ми сривайте страната - аз мисля да я управлявам!").
Т. е. - разрушаването на Герника е престъпление на нацизма. Не на фашизма.
Да не говорим, че Пикасо първо е комунист, а второ - дори не е испанец...
Нали ти казвам, че си заразен от пропаганда.
Ако искаш испански художник: ей го, на - Салвадор Дали.
Той има всички, необходими показатели, да се позовеш на него - а не на неиспанеца Пикасо:
1. Испанец е.
2. Един от най-известните художници в света.
3. Живял е в Испания - и по време на Гражданската война, и след нея.
Е, да - ама не можеш да се позовеш на него. Затова и няма да го направиш.
Аз обаче мога. Само кажи "да"! :wtf:

@Одисей, плебисцитът е форма на пряко допитване до народа - с въпрос, на който се отговаря с "да" или с "не". Наистина се използва най-вече при отделяне и обединяване надържави и определяне на граници, но това съвсем не значи, че има предназначението му е само за това.

@Ники, стига с тази песен, че фашизма и фалангизма били комунизъм - уморих се! Във всеки случай, Хосе Антонио Примо де Ривера е разстрелян именно от комунистите. Не от марсианците.

П. П. Екселенц - обвиняваш Франко, че като дошъл на власт, бил избивал опзицията... ама то така всеки може да сипе кухи обвинения. Нарича се "популизъм". Виж - да беше казал няколко имена на видни лидери на опозицията, убити след победата на Франко - щеше да е друга работа. Боя се обаче, че не можеш.
Нали? :wtf:
Последна промяна Ивайло Иванов на Чет Май 12, 2011 10:23 am, променена общо 1 път
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Sephiroth » Чет Май 12, 2011 9:57 am

Екселенц написа:И понеже наистина ми стана ТЪПО след последните разглаголсвания в ТАЗИ тема ...

s71165005.jpg

А Вас?

Изображение

А нас - нет.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Шаркан » Чет Май 12, 2011 10:55 am

уморявай се колкото си искаш, но когато един мафиот убие другия, убиеца не го наричат "борец с престъпността", нали?
Тоталитаристите са си конкуренти, това, че се трепят едни други, не прави едните по-бели, пухкави и няшни.

за Герника... хайде не съчинявай митове.

за сътрудничеството между Сталин, Хитлер и Франко срещу Каталуния и Арагон - виж рейда на Листер. Сталин предпочита да остави Испания на Франко, защото му е повече "свой", отколкото безвластниците.

имена искаш... малко ли ги има в гугъл?
Шаркан

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии