Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Организация за Софкон 2005!

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Организация за Софкон 2005!

Мнениеот Goa » Пон Яну 03, 2005 11:13 pm

Това тук е виртуалният форум на клуб "Иван Ефремов" - мястото, където би трябвало да се обсъждат начинанията на клуба. Знаете, че е много по-удобно това да става във форум, отколкото на сбирките в сряда. За съжаление тук влизат много по-малко хора, отколкото идват на сбирките, което лично мен ме прави много тъжен.

Ето, сега идва важно събитие - Софкон 2005. Бих искал тук да прочета мнения и предложения на членовете на клуб "Ефремов" и на всички други фенове, за да може да стартира работата по Софкона. Има важни първоначални параметри:

а) събитието трябва да се състои около края на април, т.е. оставащото дотогава време не е много;

б) нещата отиват към обединяване на Софкон и Булгакон - засега нито има друг клуб, желаещ да организира Булгакона, нито времето август-септември е подходящо (поради наличието на Таласъмия и най-вече Аквалония), т.е. май не остават други варианти;

в) струва ми се, че вече имаме що годе готова структура на програмата за Софкон, трябва само да я напълним със събития, за което се разчита много на всеки член на клуба;

г) трябва да избегнем Цветница и Великден - т.е. периодът на провеждане ще зависи силно от тях;

д) трябва отсега да раздвижим някои неща - да говорим за помещения, в които да се провеждат мероприятията (вероятно ще стане в културен дом "Средец"), отговорници, съпътстващи мероприятия и т.н. - знаете, че някои неща искат време за подготовка;

е) може би най-добрата формула за провеждане на Софкона е от петък следобяд до неделя вечерта. Ако не можем да запълним период от 2 дни и половина - само събота и неделя;

ж) лично аз имам желанието конференцията, за организирането на която се говори в групата по футурология, да бъде в рамките на Софкона - а това изисква доста работа от групата, най-вече по популяризирането на конференцията;

з) не се знае дали и колко средства ще трябва да търсим за организирането на нещата - болезнен и много важен въпрос;

и) ако Булгаконът бъде заедно със Софкона, тогава пък съвсем е дошло времето да разтръбим широко и да се опитаме да отпечатаме разни материали;

й) други.

Въобще - въпросът е силно сериозен, а времето си тече лениво...

Редактирано (03-01-05 22:14)
Аватар
Goa
Модератор

Re: Организация за Софкон 2005!

Мнениеот Valyo » Вто Яну 04, 2005 7:23 am

Koga sa Цветница и Великден?
Valyo

Мнениеот Bogdanov » Вто Яну 04, 2005 10:18 am

1. Средства - малките проекти на Про хелвеция са до 10.01 - Старозагорци се готвят усилено (браво на тях) - дават до около 6000 чисти пари

2. Обединението - Булгакона е национална среща на фендъма - обикновенно идват доста хора от цяла България.
Нямам никава представа може ли да се осигури ЕВТИНО спане (макар че и за повечето 6-7 лв са много пари) в София за тоя период - някой да провери по общецитията.

3. Датата - абе с една дума освен празниците дето ги има - студено е, не е за външни събития

4. Други - за организиране на подобно мероприятие в тези срокове се иска добра организация. Надяваме се на новото ръководство.

Bogdanov

Велигден

Мнениеот de3tuss » Вто Яну 04, 2005 11:14 am

Велигден е на 1 май, значи Цветница трябва да е на 24 април.
de3tuss

Мнениеот Deyan » Вто Яну 04, 2005 12:16 pm

2. Спане може да се осигури за 8-10 лева, само дето не се знае колко места ще има. Малко по-скъпо, но пък близо е Славянска беседа (май беше 18 лева).

3. Колкото по-късно, толкова по-топло, но пък и по-близо до Таласъмията и съответно повече хора ще решат да отидат само на едното място.

В крайна сметка, ако софкона е като миналогодишния, то простото добавяне на 'Булгакон' към името няма да промени значително присъствието.
Deyan

Мнениеот Розов » Пет Яну 07, 2005 1:35 am

Най-важното е да се спретне интересна програма, която да привлече и широка публика и специалисти.
Предлагам да се възложи на Наско /като човек доказал своите евристични способности и участник на повечето наши и международни конове/ разработването на проекто програма. Това да е базата на която да стъпим и търсим пари.
Разбира се добре са дошли и предложения на всеки който пожелае да се включи в проекта. С малко пари, но с повече въображение може да се получи интересно нещо, което да се запомни.
Розов

Мнениеот Goa » Пет Яну 07, 2005 11:17 am

Е, значи този срок го изпускаме. Никой нищо не е казал навреме за съществуването на Про хелвеция, или поне аз не съм чул.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Dess » Съб Яну 08, 2005 7:54 pm

Какро спомена Didimus, ако "програмата" и организацията по настаняването са като миналогодишните, едва ли ще има хора, тръпнещи от желание да се разходят до София.

Да не говорим за липсата на медийна разгласа и привличане на външни хора на мероприятието.
Dess

Възможни дати

Мнениеот Goa » Нед Яну 09, 2005 3:04 am

Един от възможните периоди за провеждане на Софкона е 6-8 май. 6 май е петък, неработен ден, Великден е предишната седмица, а Таласъмията е достатъчно отдалечена. По-рано е трудно да се направи, а единствената възможна алтернатива е около септември-октомври.

Около 24 май и панаира на книгата също има възможни дати, но Таласъмията е доста наблизо.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Тихон » Нед Яну 09, 2005 4:04 pm

Генералът подхвърли доста добра идея: ами ако го направим на Витоша в хижа/ хижи?
Лично на мен доста ще ми харесва да се откъсна за три дена от София, хем ако нещо не достига винаги може да се слезе с колата за 2 часа и да се вземе... а така/хижа/ ще се реши проблемът със спането.
Тихон

Мнениеот Йордан Янков » Нед Яну 09, 2005 9:04 pm

Предлагам Планинарска песен и хижите около нея - правят най-добрия боб на Витоша. [s]:-))[/s]

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Розов » Пон Яну 10, 2005 12:42 am

Предлагам хижа "Есперанто", тя е на Зелените патрули, те там си правят организационните сбирки. Близо е до Планинарска песен, а и правят най-добрия качамак на Витоша.
Розов

Хижи, ама...

Мнениеот Goa » Пон Яну 10, 2005 2:50 am

ако ще има разширено участие - например изложби, семинари (футурологията примерно се нуждае от участие на външни хора)... хижите са подходящи само за тесния фендъм. Не можем да ги ползваме, ако искаме да правим и Булгакон.

Освен това - днес говорихме с Ендър - може и дори трябва да се привлекат хората от петъка (Конан клуба), защо не и анимето... толкинистите - те винаги са ентусиасти... бившите членове на клуба, които например дойдоха на миналия Булгакон и е хубаво да знаят, че има поне 2 дни в годината, когато пак могат да са съпричастни... и т.н.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Наско!!! » Вто Яну 11, 2005 10:02 pm

Предлагам да направим обща орг-планьорка между представители на нашия клуб, фентъзи групите, анимето, толкинистите, сайтовете Сивостен, Шадоуданс, е-библиотеките с НФ и другите активни звена на фантастиката и да се обмисли съвместна програма. Всеки да подготви по едно нещо свое, съкровенно, ще имаме талкова много ярки събития, които представят целия спектър на фантастиката.
Единствената пречка може да се окаже "регионалния снобизъм" на групировките: "само моята фантастика е истинската", но пък може и да се окаже възможно той да бъде преодолян[s]:-I[/s]
Поне да опитаме?!?
Наско!!!

Мнениеот Goa » Сря Яну 12, 2005 1:16 am

Ами освен да свикаме сбирка през февруари? Според мен няма да стане по този начин, но нищо не пречи да го направим.

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот kopo » Сря Яну 12, 2005 10:03 am

Ами Пинокио, ти си Председателя на клуба (Софкона се организира от "Ефремов"), като смяташ, че така няма да стане (за което съм напълно съгласен), отхвърли тази идея и предложи друга, която според теб ще свърши работа.

kopo

Мнениеот Кал » Нед Яну 30, 2005 11:19 pm

Ще помагам... стига да съм в подходящата фаза. :)

Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

informaicja za razmishlenie

Мнениеот Valyo » Вто Фев 01, 2005 12:18 pm

GOA, zabeljazah, che programata na РОСКОH-2005:

s&d&rzha njakolko master-clas-a. Vjarno e, che u nas vseki e gotov da uchi drugite, :) no mozhe bi njama da e losha ideja i nie da imame neshto takova. Primerno Ljubo Nikolov?
Valyo

И предложение

Мнениеот Кал » Вто Фев 01, 2005 4:50 pm

Ако за 'кона все още съм във форма, бих могъл да кажа няколко думи за разказа "Опит" на Димитър Риков, като пример за употребата на фрагментарност за постигане на художествен ефект (а и като образец на проза от световно ниво, писана от млад Бг автор :). Прави ми впечатление, че много от нашите читатели на фантастика нямат готовност да оценят такъв подход - и съответно да го използват, за да изследват себе си; а сам аз откривам в него огромен потенциал за постигането на себепознание от страна на читателя.

В представянето ще направя връзка със Зелазни и други автори, ползващи фрагментарността и недоизказаността като целеви художествени средства (за момента Вальо ми даде идея за Банкс; Мурасаки трябва да го проверя, както и да понапрегна памет за други Зелазноподобни автори; помагайте и вие!). Няма да правя връзки със собствените си Въображаеми.

(Няма бе... обещававам. :) Освен това обещавам да отнема максимум 30 минути + въпроси от участниците. Никакви 3-часови изпълнения ала Зиндел на Таласъмия 2003...)

...отдавна съм се отказал да говоря за Зиндел устно.)

* Човек се учи, докато е прост.*

...Ей, щях да забравя най-важното: бих говорил за "Опит" само с изричното позволение на Митко. Още по' бих се радвал да се съгласуваме с него предварително (иха! даже автограф ще си поискам! :)

...И още по-важното: За к'ъв ни е да слушаме за някакъв си лит. похват, фрагментарност-мармортарност?

-> Фокусът няма да е в/у чисто лит. функция на фрагментарността, а в/у способността й да създава усещане за чудо и да провокира собственото ни въображение, археологически, детективски и други изследователски наклонности и... абе, сега не мога да обясня другото, но имам 3 месеца да се подготвя. :) Няма да има сухи теор. трактовки - обещавам го с цялото си сърце. Темата е дълбоко свързана с фантастичното въобще.

* Човек се учи, докато е човек. *
Последна промяна Кал на Сря Май 27, 2020 10:54 am, променена общо 1 път
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Nasko! » Сря Фев 02, 2005 3:33 pm

Абе, къде е този разказ на Риков да се открехна и аз на световно ниво?[s]:-}[/s]
Nasko!

Следваща

Назад към Общи дискусии