Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Създаване на циклична форма на озона?!

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Създаване на циклична форма на озона?!

Мнениеот Arven Ve4ernica » Чет Фев 03, 2005 1:19 pm

Учени от университета Темпъл в Пенсилвания са успели изкуствено да създадат цикличната форма на озона, съобщава PhysOrg. Работите по проекта са продължили около година и са се увенчали с успех. До сега никой не се беше опитвал да създаде по изкуствен начин цикличната форма на озона, тъй като молекулите на кислорода са толкова “тясно” свързани една с друга, че е се смяташе за невъзможно създаването по изкуствен път на тази форма. Посредством използването на съвременен високоскоростен лазер учените все пак са създали цикличната форма на озона, в която атомите кислород са разположени във върховете на равностранен триъгълник. Разработката може да се окаже ключова за развитието на космическите полети, тъй като използването на цикличната форма на озона като окислител в двигателните установки би позволило увеличаване на товароподемността на космическите кораби да се увеличи с около една трета. Освен това, при взаимодействието на тази форма на озона с водород се отделя два пъти повече енергия. Сега учените ще могат и по-добре да изучат свойствата на цикличния озон, тъй като до сега не са правени пълни изследвания.

Редактирано (03-02-05 12:24)
Arven Ve4ernica

Още нещо от новините, макар и не създаващо повод за дълга дискусия

Мнениеот Arven Ve4ernica » Чет Фев 03, 2005 1:36 pm

Директорът на Център за изследвания, свързани със създаването на интелигентни роботи в Южна Корея Ким Йонг-Хуан, , е разработил серия изкуствени хромозоми, които позволяват производството на разумни роботи. Те ще могат самостоятелно да мислят, да чувстват и да се размножават. Роботът ще има 14 хромозоми, което ще му позволи да има “идентичност”. Професор Ким Йонг-Хуан е взел като модел за новия софтуер структурата на човешкото ДНК. Кодът на човешките гени е помогнал да се програмира код, който ще позволи на робота да изпитва чувства като радост и тъга или да усеща страх, глад или жажда. Научният екип планира да инсталира за пръв път софтуера в робот в идните няколко месеца. Виртуалните хромозоми могат да се комбинират по 77 различни начина. Така роботите ще изпитват различните чувства, също така ще могат да разпознават 47 различни заповеди и да реагират съгласно тях. Професорът, който е с голям авторитет в областта на технологиите и роботиката, смята, че е дошъл моментът, в който ще се създаде нова, изкуствена раса, но все пак споменава, че религиозните общности може да са против. “Роботите, снабдени с тази нова технология ще имат собствена идентичност и чувства, както героят във филма “Аз, роботът”, обяснява ученият. Това може да бъде много опасно за човечеството, но ако дадем на роботите “добри” хромозоми, няма от какво да се притесняваме”, допълва ученият.

Arven Ve4ernica

Re: Създаване на циклична форма на озона?!

Мнениеот Goa » Чет Фев 03, 2005 3:04 pm

Хм! [s]:-))[/s] Първото съобщение звучи много интересно, а второто чак не ми се вярва да е истина [s]:-P[/s] Това изглежда е голям удар в посока към ИИ... или?

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Schelly » Чет Фев 03, 2005 5:03 pm

Къде може да се прочете инфо(рмация) в Net за тези открития?
Schelly

Мнениеот Arven Ve4ernica » Чет Фев 03, 2005 9:37 pm

Амиии, по принцип аз си ги вземам от агенциите и сайтовете на БиБИСи, СиЕнЕн, Ройтерс, СкайНюс и даже Синхуа. Там има доста интересни неща. Освен това можеш да погледнеш и новинките на сайта на списание Нейчър.
Тези отгоре и двете са новини от news.dir.bg, но са публикувани там от БГНЕС. Не знам колко ти бях полезна. Това за робота е сравнително старо и взето от някои чужд сайт, но не помня кой точно, за съжаление.[s]:-([/s]

Arven Ve4ernica

Мен малко ме стряска тая възможност...

Мнениеот Кал » Пет Фев 04, 2005 12:16 am

(...естествено, защото разсъждавам твърде антропоцентрично; сигурен съм, че Йън Уотсън например би се ухилил с налудничавия си, искрен ентусиазъм.

...Който беше на Еврокона и видя бляскавите му сини очи, знае за какво приказвам :). Всички останали, все още можете да изкопаете връзка към сайта на Йън от bgcon.org - мисля...)

Понеже хора ще избират "гените", които ще заложат в новите поколения роботи - пък ние, по дефиниция, не сме Бог, нито безгрешни - нито задължително добронамерени - сетихте ли се вече какво имам предвид?

Страшничко е, да му се не види... дали пък са сетили за ген за етичност, каквото и да е това? А за холистичния принцип - "Ефектът от цялото е повече от сбора от ефектите на отделните части"?

(И ми е суперчудно дали трите закона на Азимов някога ще бъдат реализуеми - напр. ще може ли някога да създаде визуални и звукоразпознаващи сензори, които със стопроцентова успеваемост да разграничават човек от друго същество - т.е. роботът да [i]знае[/i] кого трябва да пази, чии заповеди да изпълнява и т.н. Или пък: роботите ще ни познават по способността ни да използваме повелително наклонение - като напр. в "И, ето дъх очаквам" на Зелазни? Или... вие смятате ли, че този проблем за разпознаването на човека има решение?)

* Седемнадесета заповед: открий дискусия и там, където е най-трудно. *
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Назад към Общи дискусии