Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Накъде след Бразилия?

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Накъде след Бразилия?

Мнениеот robinofloksli » Пет Яну 10, 2003 2:17 pm

Вероятно, истинските ценители помнят един странен и тягостен филм, на име Бразилия. За мен лично, с него започна пътешествието ми из страната Антиутопия, земя иначе древна и неизбродима. Гениалният Тери Гилиъмс на няколко пъти след това доказа това, дори в неговите НЕантиутопични филми винаги присъства една нотка на гротескност, на социална уродливост, на плаха и горчива надежда, че фантазиите на човека са единтвеното чисто и красиво място в този абсурден свят. Неща твърде присъщи за антиутопията.
Но думата ми не е нито за Гилиъмс, нито за Бразилия.
Наскоро гледах филма Градът на изоставените деца. Бях смаян и очарован едновременно. В него имаше нещо от Бразилия, нещо от Обречения град на Стругацки, нещо от патетичния екзистенциализъм на Екзюпери, имаше и една много френска и мила драма на чувствата, множество оригинални и находчиви визии... Като се прибави талантливата режисура и страхотната работа с камерата, чудесната актьорска игра на Джудит Вивет и още много неща за които не се сещам, мисля че придобивате бегла представа, какво пиршество за духа е този филм. За повече инфо, посетете сайта на филма (http://www.sonyclassics.com/city/)

Преди време по същия начин филмът Трон, на Кършнер ме въведе в жанра Киберпънк. Също като Бразилия, този филм промени представите ми за света, нещо повече, показа ми колко още светове има, за които дори не подозирам. А съвсем наскоро, на екрана се срещнах отново бившия легендарен хакер в ролята на психолог-скептик (К-пакс). Беше забавно, но човек в такива случаи си казва - Ех, какво доживяхме... А кой можеше да предположи, че простите графики правени на Епъл машини един ден ще се превърнат в смазващата визия на Матрицата? И сега се питам отново, в какво ли ще се превърне един ден самотната нефтена кула, обитавана от крадци на детски сънища?
Хубаво е човек понякога да се завръща към корените си.

За ентусиастите, мога да предложа копие на 1 СД със субтитри на руски.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

"Бразилия" - не страната нито самбата

Мнениеот Mag » Пет Яну 10, 2003 6:41 pm

Робин! :-)
Само като си спомня "Бразилия" и се сещам как щях да си загубя първородния син...
Жената (от тогава като чуе нещо за ф((антастика и ми припомня "Бразилия" :-() беше в 9-тия месец...
За малко да пометне. На края на филма, де. ;-)

П.П.
Но това е впечатляващото - това му викам аз на ГОА - това е изкуство!
Пък ти ще кажеш мнението си доколко фантастиката е ЧОВЕКОЗНАНИЕ или е ВСЕЛЕНОЗНАНИЕ.
Моето мнение, че фантастиката (SF) е ЧОВЕКОЗНАНИЕ в "аванс".
А фентъзито не е във времето - то е БЯГСТВО! От съвремието. Бягство - където и да е само не тук! :-))

П.П.2
Отплеснах се от основната ти мисъл - прощавай! :-)))
Mag

Re: Накъде след Бразилия?

Мнениеот Valyo » Съб Яну 11, 2003 11:20 am

Nadjavam se novija "Solaris" da e ot toja tip zhivotopromenjashti filmi. Oshte ne s&m go gledal...
Valyo

Маже - офф

Мнениеот Йоан Владимир » Съб Яну 11, 2003 7:35 pm

Маже :)), ти се заяждаш с фентъзито, е, няма как, ще се наложи да те сръфам! :)

Не си прав, старче. Не можеш да натовариш жанровете с каквито и да е естетически, философски или житейски теории и категории. Просто не става. Не е коректно, освен това не е и вярно. Мога да ти посоча не едно фентъзи произвидение, което не е бягство от действителността, мога да ти посоча и доста фентъзи произведения, които са бягство, жанрът няма нищо общо със съдържанието, нито с емоционалните тежнения на автора :)
Йоан Владимир

Мнениеот Шаркан » Нед Яну 12, 2003 6:59 am

ако идваш към София скоро - носи СиДито - много ме заинтригува постингът ти.

Знаеш ли, кой знае защо се сетих за "Кин-дза-дза".
Обаче - съвременните НФ-филми май повече залагат на ефектите и зрелищността. Вероятно споменатото от теб чупи това клише

Шаркан

Накъде след Бразилия ли? Към "Кодът Пи"

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Яну 13, 2003 11:16 am

Едва снощи го гледах, а филмът е вече на три години![s]:-(([/s] Още не мога да се отърся от кошмара![s]:-o[/s]
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Виракоча » Вто Яну 14, 2003 3:27 am

Я разкажи повече за Градът на изоставените деца - за пръв път чувам за него. Къде го намери?
Виракоча

Re: Накъде след Бразилия ли? Към "Кодът Пи"

Мнениеот Nasko » Вто Яну 14, 2003 3:46 pm

Ивайло, какъв е тоя "Код Пи"? Нъде може да се намери? Не ми е известен.[s]:,-([/s]
Nasko

Мнениеот Nasko » Вто Яну 14, 2003 3:51 pm

Господин Робин, не бихте дресирали някой гълъб от Шеруудския лес да долети до равното шопско поле и принесе един диск с този чудодеен филм?[s]:-)[/s]
Nasko

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Яну 15, 2003 5:06 am

“Кодът Пи” ли? Филмът е американски. Доколкото знам, преди три години са го изключили от някакъв фестивал в САЩ – сторил им се е твърде “шантав”. Миналата година “Кодът Пи” спечели някоя от “Мечките” в Берлин (не помня коя точно). Филмът е черно-бял и наистина е “шантав” отвсякъде! Не антиутопия, а антиреалност. Разправя се за един млад математик, който открива “фундаменталното” число на Вселената, което обяснява всичко, което се случвало, случва се и ще се случва. Един от “недостатъците” му е, че филмът адски трудно може да бъде разказан – трябва да се гледа! Разпространява се апокрифно.

— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Re: Накъде след Бразилия ли? Към "Кодът Пи"

Мнениеот Виракоча » Сря Яну 15, 2003 6:08 am

Кодът Пи го има издаден на видеокасета преди няколко години, но едва ли чвече го има по видеотеките. Предполагам че едва ли е имало кой знае какъв зрителски интерес. Аз го гледах на Divx с прилично качество. Мисля че на техно-линк го имаше.
Ако ви се гледа нещо ново шашаво си намерете Дони Дарко >
Виракоча

Re: Маже - офф

Мнениеот Mag » Сря Яну 15, 2003 8:44 am

Бягство е :-))))
И не го казвам аз а философите и социолозите...
Помисли си - защо такъв наплив към фентъзито има СЕГА? В епохата на най-големия технически напредък на Човечеството. Защото на хората почва да им писва. И като нямат контакт с живата Природа бягат към фентъзито.

П.П.
Убуу, де... Кой знае къде е истината? [s]:-I[/s]
Mag

Мнениеот Bogdanov » Сря Яну 15, 2003 10:55 am

Аз имам "ПИ" на CD с доста сносно качество
Наистина си заслужава да се гледа защото от 10 човека с които съм говорил и 10 имат различно мнение какво реално става в него

Bogdanov

Мнениеот Йордан Янков » Сря Яну 15, 2003 11:15 am

Какво толкова е започнало да им писва? И какво е това жива природа? Да не би в природата да се мотат магьосници под път и над път?

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Валерия » Сря Яну 15, 2003 2:03 pm

До колкото до живата природа - не съм я виждала толкова отдавна, че съм готова да приема всяко твърдение на вяра... А за утопиите и антиутопиите - напоследък направо не мога да си представя утопия, която да не изглежда, поне малко, наивно... [s]:-(([/s] ...антиутопиите звучат далеч по-убедително и вероятно [s]:,-([/s]
Валерия

Мнениеот Йордан Янков » Чет Яну 16, 2003 6:17 am

Всичко зависи какво ще наричаме антиутопия. Например, Диамантения свят на Ниил Стивънсън антитопия ли е? Ами кървава песен на Грег Беър?

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Валерия » Чет Яну 16, 2003 7:41 pm

Ще проуча въпроса.
Валерия

Назад към Общи дискусии