Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Наблюдения на астрономите подлагат под съмнение основите на физиката

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Sorry

Мнениеот Добри » Сря Апр 16, 2003 5:44 pm

За съжаление по-лесно е да наречеш нещо лъжа, отколкото то наистина да е такова и да се окаже, че неприятните констатации не са истина. БАН не е български патент и макар и на запад да има и доста полезни инвестиции, има огромно количество и безполезни. Разгледайте например рамковите програми на ЕС.

Но принципно аз искам да се извиня, ако съм засегнал някого в този сайт. Мисля, че е малко глупаво да спорим по този начин, при положение, че и двете страни изхождат от общата идея за развитие на науката. Въпросът е кой как вижда истинското развитие и как то ще е по-силно. А ако въпросът е за този детайл, не си струва да изкарваме грандиозни разлики - едва ли не, че аз съм някакъв демон, който иска да забрани науката, а вие - някакви кърлежи, които само гледат как да издоят обществото...
Истината не е някъде на тези две места.

Поздрави
Д.
[s]8-)[/s]
Добри

Re: Sorry

Мнениеот Valio » Сря Апр 16, 2003 6:15 pm

A oshte po-lesno e da ignorirash vsichki argumnenti na protivnata strana i posle da ja obvinjavash v demagogija.
Valio

Просто не се заяждай, макар че си журналист

Мнениеот Ендър » Съб Апр 19, 2003 6:59 pm

Пичове, вземете се в ръце! Ако обяснението на наблюдаваните явления не е важно, просто не зная кое Е важно.

Добри, не се познаваме лично, но ще се осмеля да ти кажа следното:
1. Много моля отговорите и мненията да са по конкретната тема. Като ти се говори за финансиране, отвори си нова тема, но не в клуб Евремов - тук обикновено се дискутират теми, свързани с фантастиката, прогностиката, бъдещето, организационни въпроси (макар и по-рядко).
2. Кой, по дяволите, си ти, че да се интересуваш кой какво финансира? И да преценяваш кое е важно и кое - не? Нито парите са твои, нито имаш образованието и ерудицията да преценяваш дали някоя теория е переспективна и дали заслужава финансиране.
3. Казваш, че си фен на Айнщайн. А имаш ли представа откъде ОТО и СТО са му дошли в главата? Човекът затова е човек, защото се опитва да обясни причините, поради които наблюдаваните явления се случват. Нито една теория не е дошла от въздуха. Легендата за Нютон и ябълката е достатъчно показателна.
4. Няма такова понятие като "чиста теория". Тя ВИНАГИ е свързана с експерименти. И почти всички пари отиват за тях. За да се докаже или отхвърли някоя теория. И в повечето случаи цикълът се затваря - наблюдения-теория-експерименти. Дори понякога от теориите възникват доста неочакавни резултати, приложими в реалния живот.

Та така. Дано повече не виждам подобни заяждания в иначе интересни теми.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Re: Sorry

Мнениеот Burda » Вто Апр 22, 2003 1:32 am

Как от едно съобщение разговорът се отприщи в неочаквана и безплодна посока по отношение на конкретното наблюдение...
Май чесането на езиците (пардон - пръстите) заема голяма част от времето............[s]:-))[/s]
Burda

Re: Наблюдения на астрономите подлагат под съмнение основите на физиката

Мнениеот Елена » Вто Май 20, 2003 8:29 pm

Вижте, аз не съм спец по квантовата физика, обаче съм много любопитна как ще завърши мисията "Касини"(за нея писах материал в 11кл.). Започна 1997г. с изстрелването на изследователски кораб към Сатурн. В момента не мога да цитирам много подробности, защото за пръв път попадам тук и не съм подготвена, но общо взето става дума за следното:
Някои направени проучвания показват, че сред спътниците на Сатурн има истинска астрономическа главоблъсканица. По-конкретно става дума за Япет.Сатурн отразява 60 % от слънчевата светлина и огрява всичките си спътници. Оказва се,обаче, че Япет е АБСОЛЮТНО тъмен откъм страната, която гледа към Сатурн, и светъл откъм страната, която гледа към космоса. Гатанка, а?
Има и още! По принцип всички твърди космически тела имат неправилна форма. Япет обаче е ИДЕАЛНО КРЪГЪЛ!!!!!! И с АБСОЛЮТНО равна повърхност.
И на него въобще няма плавно преминаване от тъмно към светло!!!! ГРАНИЦАТА МЕЖДУ СВЕТЛИНА И МРАК РЯЗКА И ПРАВА!!!
Някой да предложи обяснение?

П.П. Това не са врели-некипели. Част от информацията е от сп."Космос"(за останалото тябваше да търся преводач от руски-разна специализирана литература).

П.П.П. Пропуснах да допиша за мисия "Касини". Очаква се корабът да достигне Сатурн през 2004 г. Впрограмата му са включени изследване на магнитосферата на Сатурн, изследване на Япет и кацане на Титан. Ако някой иска подробности - ще си изровя доклада по темата.
Елена

Cassini mission

Мнениеот Valio » Вто Май 20, 2003 10:25 pm

http://spacelink.nasa.gov/NASA.Projects/Space.Science/Solar.System/Cassini.Mission.to.Saturn/
Valio

Мнениеот Nasko » Сря Май 21, 2003 4:18 am

Вальо, тези новини от дамата са направо фантастични, виж дали можеш да съобщиш нещо, какво се знае в официалната астрономия за Япет[s]:-I[/s] (ама без линкове на английски[s]}:-(([/s])
Nasko

Ами тогава линкове на руски:

Мнениеот Mag » Сря Май 21, 2003 10:13 am

Могат да се намерят и още...

Mag

Мнениеот Nasko » Чет Май 22, 2003 3:00 am

Вальо линковите ти не само не работят, ами и разбиха форума. Влез и се редактирай нещата, така че да се опрявят рязмерите
Nasko

Мнениеот Елена » Вто Май 27, 2003 8:37 pm

Наско, в момента още ровя за Япет, но правя паралелно и друго търсене - за планетоида Хирон. За него изрових съвсем малко.
Открит е през 1977 г. и има цикъл на завъртане около Слънцето 50-51 год. и орбитата му е между Сатурн и Уран.
Някой да знае нещо повече[s]?:-([/s]
Елена

Мнениеот Valio » Сря Май 28, 2003 4:59 am

Planeta Hiron?!?!? Da ne stava duma za njakoj asteroid?

Nasko, izvinjavam se za problema, eto go link&t ot po-nagore:

Valio

Мнениеот Valio » Сря Май 28, 2003 5:03 am

Planeta Hiron?!?!? Da ne stava duma za njakoj asteroid?

Nasko, izvinjavam se za problema, eto go link&t ot po-nagore:

Valio

Мнениеот Елена » Сря Май 28, 2003 8:52 am

Мисля че не, защото астролозите са почнали да си правят ревизия на изчисленията за зодии, планети и пр. По тази линия само успях да докопам някаква информация за Хирон. Официалните научни издания (поне в България) мълчат, по сайтовете на български - нищо, остава да ровя в чуждестранните сайтове(ако мога)
Елена

Мнениеот Елена » Чет Май 29, 2003 8:23 pm

Вие дали можете да откриете нещо по въпроса(имам предвид Хирон)?
Елена

Мнениеот Кидо » Съб Май 31, 2003 10:26 am

ВАЛЬО , това "нашия" Роберто ли е?
Кидо

Мнениеот Кидо » Съб Май 31, 2003 10:48 am

Хирон е планетоид. Малка планета. ЕДИН от така наречените Кентаври. Открит е през 1977 г. , но негови изображения са видяни и на стари астрофотографски плаки от 1976, 1969, 1962, 1941 и 1895 (!) г
Кидо

Мнениеот Кидо » Съб Май 31, 2003 10:58 am

Това са глупости. За какви ревизии става дума? В много от съвременните астрологически системи Хирон се исползва наравно с десетте планети, като планета осъществяваща връзката между седемте класически планети и така наречените висши планети. Освен него съвременната астрология взема под внимание и редица астероиди.

Кидо

Предишна

Назад към Общи дискусии