Начало форум Електронни книги

Електронни книги

е-Книги

Информация за е-книги, четци, формати и прочие

Re: е-Книги

Мнениеот Йордан Янков » Пет Окт 15, 2010 11:39 am

Mandor написа:Ето списък с проблемите (пиша по памет; ако се сетя нещо, ще го допълня):
[list][*]Липсват всякакви метаданни, освен издател (e-knigi.net) и ISBN.

Поправено

[*]Целият текст е представен като един файл, а не е разбит на глави/части.

На този етап не съществува надеждно решение, предоставено от Adobe. Ще се има превид за в бъдеще, но не мисля че това е жизнено важен приоритет

[*]В „Нано“ съдържанието е „плоско“, макар че трябва да е на две нива. В „История…“ е коректно — на две нива.

Поправено във всички книги

[*]Елементите, свързващи тирето на пряката реч и последващия текст са заменени с интервали. Това предизвиква неприятен визуален ефект при двустранно подравняване — вълнообразно изместване на текста от пряката реч.

Ще го имаме предвид при форматирането на бъдещите книги, но не мисля че това е от фатално значение на този етап.

[*]Форматирането на „Нано“ е сведено само до два елемента: заглавие и текст. И тук няма разделяне на двете нива на заглавията, освен това те се „залепят“ за предхождащия ги текст.

Поправено

[*]Корицата на „История…“ се извежда некоректно на моя Firefox — текстът й е след обложката и част от него не се вижда (бяло на бял фон). Размерът на текста от корицата е непропорционално голям.

Поправено

[*]Вграждането на шрифтове в текст, в който няма специфично авторско форматиране, е излишно. По мои наблюдения много хора избягват серифните шрифтове — и четящите от екран, и тези с преносими четци.

Почти в 100% от случаите има едно или друго авторско форматиране, а доколкото самият аз видях на четците шрифта така или иначе се замества или изглежда има опции да се замести с някой по дифолт (ако има такъв). Тази забележка е напълно ирелевантна на това дали и как файловете са подготвени технически за четците.

Резултат: 7 забележки, 4 отстранени, 1 не поради технологични ограничения, 1 ще се има предвид в бъдещи издания, 1 отразява лични вкусове на Мандор. Какво да коментирам още?
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Mandor » Пет Окт 15, 2010 2:21 pm

Пропуснал си само две неща: метаданните са поправени, но за език на изданието все още е посочен английски, както и общата валидност на файла (за която давах препратка), но за нея явно не можеш да направиш нищо.
Както и да е, няма да досаждам повече. Ако някога решите да предлагате и FB2, можете да разчитате на моята помощ — ако желаете, разбира се.
Mandor

Мнениеот Йордан Янков » Пет Окт 15, 2010 4:21 pm

Mandor написа: Ако някога решите да предлагате и FB2, можете да разчитате на моята помощ — ако желаете, разбира се.

Да, проучвах тази възможност, но както ми отговориха от FB2 се прави EPUB, но обратното става с мъка. Тъй като при нас нещата идват или на PDF или се генерират на InDesign засега не виждам как можем да генерираме директно FB2. Не е възможно, а и не е разумно, да се отказваме от продуктите на Адобе, защото те са дефакто стандарт в предпечата, а все още печатните формати са доминираща медия в книгоиздаването. Ето защо е по-добре да се поддържа една основа, която може дори с цената на компромиси в някои детайли, да доставя съдържание едновременно и за печат и за електронно разпространение, отколкото да вървим към формати, подходящи само за електронно разпространение. Засега EPUB е такъв разумен компромис. Струва ми се (може и да не съм прав), че EPUB дава и по-големи възможности за форматиране на текста, което в много видове издания е от ключово значение. Ако имаш обаче друга информация и виждане как могат да се организират нещата за да излизат бързо и коректно на FB2 съм готов да ги чуя.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Пет Окт 15, 2010 4:23 pm

Mandor написа:... общата валидност на файла (за която давах препратка),...

Тук не те разбирам какво имаш предвид и какво е значението на това, което имаш предвид. Езика го поправих в някои от книгите, но в други явно съм го забравил - тези поправки ги правя на ръка.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Mandor » Пет Окт 15, 2010 5:20 pm

exPesho написа:… но както ми отговориха от FB2 се прави EPUB, но обратното става с мъка.
Не чак „с мъка“, но еднозначното автоматично конвертиране от ePub във FB2 е невъзможно, така че в крайна сметка са те информирали правилно.
exPesho написа:Струва ми се (може и да не съм прав), че EPUB дава и по-големи възможности за форматиране на текста…
Прав си; точно тези по-богати възможности правят автоматичното конвертиране към FB2 невъзможно.
exPesho написа:Ако имаш обаче друга информация и виждане как могат да се организират нещата за да излизат бързо и коректно на FB2 съм готов да ги чуя.
Бързо е относително понятие… Смятам, че при наличие на валиден ePub файл мога да го преобразувам ръчно във FB2 за около половин, максимум един час. Разбира се, това важи за текстове без сложно форматиране; под сложни текстове разбирам такива с повече от десетина илюстрации, голямо количество вметки, цитати, бележки под линия и т.н. — за тях времето ще се увеличи. Това достатъчно бързо ли е?
exPesho написа:
Mandor написа:... общата валидност на файла (за която давах препратка),...
Тук не те разбирам какво имаш предвид и какво е значението на това, което имаш предвид.
Имах предвид да провериш сам валидността на генерираните ePub-файлове чрез този сайт. Сигурно има и други online-валидатори, но не съм търсил.
Mandor

Мнениеот Йордан Янков » Пет Окт 15, 2010 6:47 pm

Mandor написа:Смятам, че при наличие на валиден ePub файл мога да го преобразувам ръчно във FB2 за около половин, максимум един час. Разбира се, това важи за текстове без сложно форматиране; под сложни текстове разбирам такива с повече от десетина илюстрации, голямо количество вметки, цитати, бележки под линия и т.н. — за тях времето ще се увеличи. Това достатъчно бързо ли е?

Не, точно това е проблемът. Ние сме в началото си, но планираме доста големи обеми, което означава или автоматизация или много работна ръка. Многото работна ръка е невъзможна, тъй като при ниските цени, които искаме да държим, няма да имаме достатъчно финансови ресурси за да си я позволим. Освен това, при по-сложно форматиране не виждам смисъл от FB2, защото при него би имало загуба на информация от по-скромните форматиращи възможности. От друга страна, все още не мога да преценя актуалния обем на пазара, който би консумирал FB2 формат, сиреч колко човека имат четци в България. Това е важно , защото ако има яснота за този обем, тогава могат да се калкулират такси и съответно да се убедят автори и издатели, че има смисъл да плащат тази такса за ръчна доработка на файловете за четци.

Mandor написа:Имах предвид да провериш сам валидността на генерираните ePub-файлове чрез този сайт. Сигурно има и други online-валидатори, но не съм търсил.

Това го направих, но той ми даде само грешка във формата на датата и че xhtml файла бил голям. Честно казано не ми беше до това, да оправям датата при положение, че на четци текста излизаше с въпросителни, а другото както казах е въпрос на бъг със софтуера на Адобе, за който все още нямам решение.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Пет Окт 15, 2010 7:25 pm

Много се радвам да видя, че вие двамата си пишете и помагате взаимно (в смисъл - и двамата помагате на е-книги, което не е точно взаимно, но.. все пак :shifty: ). От това такива като мен печелят най-много :)
На няколко пъти щях да попитам защо това предубедено отношене към Мандор, при положение, че явно има знания, които биха били от полза, при това свободни на чисто форумно консултантско ниво. (едит: пък и така търпеливо понася всякакви удари с лакти... евала, Мандоре!)
Давайте в същия дух, аз отивам да пробвам да купя книжки с Виза електрон :)
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот alvin » Пет Окт 15, 2010 7:42 pm

Опа, чакай малко.
Принципен въпрос, Данчо - аз плащам с кредитна карта и има такса за това? Откога? :rolleys:
(шях с дебитаната, но там няма пари; регистрирах се, избрах книга на Андрея и на Васко, обаче по-горния въпрос ме притеснява. В смисъл - плащам с всякакви карти и знам, че за дебитни те чарджват, но за кредитни!?)
Аватар
alvin

Мнениеот Йордан Янков » Пет Окт 15, 2010 9:40 pm

alvin написа:Опа, чакай малко.
Принципен въпрос, Данчо - аз плащам с кредитна карта и има такса за това? Откога? :rolleys:
(шях с дебитаната, но там няма пари; регистрирах се, избрах книга на Андрея и на Васко, обаче по-горния въпрос ме притеснява. В смисъл - плащам с всякакви карти и знам, че за дебитни те чарджват, но за кредитни!?)

Писали сме обяснението на сайта (меню Начини на плащане->Дебитни и кредитни карти): "Банкови комисионни: към сумата на всяка поръчка, платена на сайта на е-Книги с дебитни или кредитни карти, се прибавят 50 стотинки към стойността на поръчката. Стараем се да поддържаме максимално ниски цени, от които авторите и издателствата да получават максимално много, но това прави невъзможно да поемаме тези банкови такси за наша сметка. Надяваме се нашите читатели да проявят разбиране."

Това, че за кредитни карти никой не чарджва крайни клиенти, не означава че такива такси няма. При цена от 2.40 на книга нещата съвсем не са символични. Хайде, ние и без това взимаме стотинки, но ако смятате, че тези такси трябва да ги удържаме от авторите .... Като в тези такси въобще ne включваме 10 лв. на месец, които ги плащаме независимо дали има или няма и една поръчка. По същия начин стоят нещата и с EasyPay. Просто за да може негово величество читателя да има удобството да може да плати винаги както му е удобно на него. Само дето читателите никакви ги няма. Май всички станахме писатели по примера чукчите.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Пет Окт 15, 2010 10:24 pm

Има читатели, има. Бъди спокоен :wink:
Аватар
alvin

Мнениеот Вихра » Съб Окт 16, 2010 2:38 am

Мандор, много ви благодаря за съветите и желанието да помогнете. Благодаря и на всички останали - автори, читатели, приятели :) Ще правим всичко възможно сайтът да е хубаво и интересно място :) Обичам ви :)
Вихра

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 10:29 am

И така, поръчах набързо 4 книги с кредитната карта, нямаше проблем. В смисъл - засега :wink: Ако в понеделник усетя, че някой пазарува с картата в Южна Африка, ще е тъпо :problem: :lolno:
Взех си "Стрелата лети" на Андрея Илиев, "Червей под есенен вятър" на Любо Николов, "Упражненията" на Янчо Чолаков и "Сезонът на пясъчните бури" на Васко Велчев. Много съм доволен, Сега ако си бях взел вече Киндъла, щеше да е ебати уикенда :shifty:
Плащането през сайта на Борика стана бързо, никакви грижи. Понапсува ме, че датата на валидност не я изписвам с / между месец и година - би трябвало сами да го направят така, а не да търся къде е чертичката - но това не е никаква грижа. Докато операцията се джуркаше, горе вляво беше изписано "merchant logo", там трябва да се вижда логото на е-книги ли? Ако е така - възползвайте се, ще е по-хубаво.

След това ме препрати обратно на сайта на е-книги.нет със съобщение, че книгите вече са налични в "моите онлайн книги". Менюто всъщност е "моите е-книги", нали така? Моля, поправете го за по-лесна разпознаваемост :wink:
Неприятното е, че в менюто "моите е-книги" има сума неща, които аз не съм си поръчвал и не бих искал да виждам там. Да, знам, това са всички безплатни книги, които са налични и е хубаво да ги има някъде, затова предлагам следното: ако наистина държите да са в това меню, нека там първоначално се виждат само закупените и лично избрани от читателя неща (нещо като лична библиотека), за да не се лута и ориентира в списъците. А филтърът да позволява критерий "виж всичко, което е налично за четене", след който избор да се появява наистина всичко. Защото free нещата сега са половин дузина, но като станат 200, как по дяволите ще намирам това, което съм си купил и което в действителност търся?! :smile:

Също така по време на регистрацията за разплащането (в която указвам кой съм и с какво ще плащам) на места се появяват странни надписи, предполагам някакви неща, свързани с кода на страницата. Създават странно впечатление у човек, който би искал в подона важна регистрационна форма да се вижда и изисква само ценна информация.
Като стана дума за такива странни надписи, дори в момента в "моите е-книги" виждам долу вдясно надпис "JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL", да не би да е от браузъра? Не би трябвало.

И така, много съм доволен. Не знам кога и как ще ги чета без рийдър и дали ми се разпечатват на хартия, но ще се постарая.

Поздрави!
(и, моля, наистина въведете ред в менюто "моите е-книги", защото ако нещата продължават на същия принцип, след месец-два там ще е голяма патаклама :rolleys: )

едит: в "моите е-книги" (това меню май се оказва много важно) имената на колоните са на английски - items, hits и т.н.
И още нещо, това е важно - някъде ТРЯБВА да се пази история на направените поръчки. Дата, сума, номер на поръчка и т.н. В днешно време често се слуват всякакви оспорвания и разправии, инфото не е за подценяване. Пък и е хубаво човек да знае какво и кога си е поръчвал, нали?
Аватар
alvin

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 10:37 am

Намерих хак за ИнДизайн на Адобе, който отстранява и проблема с датата и разцепването на глави. В момента файла на "Където не сте били" на Велко Милоев и "Червей под есенен вятър" минават epub чека на онзи сайт. До понеделник и другите ще ги направя по този начин.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 10:41 am

a докато си слагаh подобаващ статус във фацебук, се сетих за още две неща - липсва разпознаваемо лого (дори и омразния фацебук като гепва линка, не може да открие картинка, която да пасва - все корици на книги) и favicon. Последото е много важно, доколкото схващам сега всички виждаме логото на джуумла, нали? Няма да е лошо там да има нещо по-различно; човек като отвори няколко таба в браузъра, тази малка иконка е най-отличителния белег. Пък и е време да мислите за имиджа, нали? :wink:
Аватар
alvin

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 10:46 am

Добре алвине, благодаря за поръчката и ценната информация и съвети! Ще видя какво може да се направи.

a докато си слагаh подобаващ статус във фацебук, се сетих за още две неща - липсва разпознаваемо лого (дори и омразния фацебук като гепва линка, не може да открие картинка, която да пасва - все корици на книги) и favicon. Последото е много важно, доколкото схващам сега всички виждаме логото на джуумла, нали? Няма да е лошо там да има нещо по-различно; човек като отвори няколко таба в браузъра, тази малка иконка е най-отличителния белег. Пък и е време да мислите за имиджа, нали?

Признавам си че съм пълен невежа във Фейсбук и идея си нямам как да се организира онзи хаос там :) Това е най-несистемното приложение, с което някога съм се сблъсквал - олицетворение на първияния хаос :) Идея си нямам защо е толкова популярно ...
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 10:48 am

И още нещо - ето колко полезна щеше да е историята за поръчките в момента - сега не знам какво съм купил и се чудя дали въобще получих отстъпка за книгата на Любо Николов. Помня, е платих 10.10 лв, т.е. прилича на 2.40 х 4 + 50 ст.
Ако съм получил отстъпка от "Червея.." значи ли, че някоя друга книга е струвала повече?

абе, има неща за изпипване :)

пс - не ми дреме за левчето, просто се опитвам да бъда полезен. някои дребни неща всъщност се оказват много важни, особено ако са повече :wink:

edit: видях защо не съм получил отстъпката ;)
Последна промяна alvin на Съб Окт 16, 2010 11:12 am, променена общо 1 път
Аватар
alvin

Мнениеот Mandor » Съб Окт 16, 2010 10:49 am

exPesho написа:Намерих хак за ИнДизайн на Адобе, който отстранява и проблема с датата и разцепването на глави. В момента файла на "Където не сте били" на Велко Милоев и "Червей под есенен вятър" минават epub чека на онзи сайт. До понеделник и другите ще ги направя по този начин.
Супер! Сега вече можете да се гордеете с една изцяло и добре свършена работа!

Въпрос: относно „планираме доста големи обеми“ — ако не е тайна, какви са приблизителните планирани количества? Да кажем, за месец?
Mandor

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 11:14 am

alvin написа:И още нещо - ето колко полезна щеше да е историята за поръчките в момента - сега не знам какво съм купил и се чудя дали въобще получих отстъпка за книгата на Любо Николов. Помня, е платих 10.10 лв, т.е. прилича на 2.40 х 4 + 50 ст.
Ако съм получил отстъпка от "Червея.." значи ли, че някоя друга книга е струвала повече?

абе, има неща за изпипване :)

пс - не ми дреме за левчето, просто се опитвам да бъда полезен. някои дребни неща всъщност се оказват много важни, особено ако са повече :wink:

Не си получил отстъпка, защото не си въвел кода на купона при плащането. Обърни внимание тук какво пише: http://e-knigi.net/index.php?option=com ... =45:coupon

Погледнах за модул на история на поръчките обаче уви такова животно май нема, което означава, че трябва да се програмира и да се плаща затова, което означава че уви това ще почака засега :(
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 11:19 am

Mandor написа:Въпрос: относно „планираме доста големи обеми“ — ако не е тайна, какви са приблизителните планирани количества? Да кажем, за месец?

Надяваме се 100-на заглавия на година да излизат от издателството е-Книги. В това не влизат заглавията на други издателства, но те най-вероятно няма да имат епъб варианти. Евентуално ако ползваме за тях DRM-a на Адобе може и да ги убедим да започнат да ги пускат и в такъв формат (надявам се и да ни послушат да продават на нашите цени). Но това е в областта на догадките все още.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 11:22 am

exPesho написа:Признавам си че съм пълен невежа във Фейсбук и идея си нямам как да се организира онзи хаос там :) Това е най-несистемното приложение, с което някога съм се сблъсквал - олицетворение на първияния хаос :) Идея си нямам защо е толкова популярно ...

Аз имах предвид по-скоро невъзможността на фацебук да засече логото на сайта. И съвсем разбираемо - надписът еКниги горе вляво на зелен фон (което аз възприемам като лого на сайта и го отъждествявам с някаква запазена визия) въобще не се възприема като картинка; дори не мога да го копирам с браузъра като графичен файл.
А един favicon ще спретна следобед и ще ти го пратя, ти само трябва да добавиш един ред в кода на страницата и ще сменим джуумлата с нещо по-конкретно :shifty:

Поздрави! И успех! ;)
Аз започнах да давам линкове елегантно тук-там, надявам се хората да харесат сайта. Но се опасявам, че с нарастващият обем потребители и книги, ще трябва да прибегнете до услугите на програмисти и дизайнери дори. Инвестиция, няма как :wink:
Аватар
alvin

ПредишнаСледваща

Назад към Електронни книги