Начало форум Електронни книги

Електронни книги

е-Книги

Информация за е-книги, четци, формати и прочие

Re: е-Книги

Мнениеот Deyan » Съб Окт 16, 2010 11:23 am

И аз се поразрових из сайта и да напиша няколко препоръки/идеи:

1. Не знам дали може да се оправи, тъй като имам спомен че онлайн четачката беше готов софтуер, но все пак:
Празното пространство е прекалено много. Самата книга заема не повече от 2/3 от екрана, при това в режим цял екран. В прозорец положението е съвсем трагично - миниатюрна книжка в центъра на екрана. А моят екран, въпреки че е малък, пак е по-голям от разгърната книжка в реален размер. Пробвах режим лупа - супер неудобен.

2. Хубаво е да се вижда за всяка категория колко книги има и колко от тях са нови (особено второто).
Вече как да се разбира ново е интересен въпрос. Може да е определен период или след последното разлистване на категорията.

3. Сложете дата кога е качена книгата на сайта

4. Сега книгите са малко, но след време ще става по-трудно да ровя из всички книги и би ми се искало да има начин да не виждам всичко, по възможност с индивидуални настройки. Ето няколко идеи:
- купените книги повече да не се виждат за пазаруване.
- да мога да маркирам книга да не ми излиза повече.

5. Една страница "нови книги" няма да е лошо. Всяка нова книга да ми се показва там (с инфо за категория). И да има един бутон за изчистване на списъка, т.е. да виждам само новодобавените книги след последното натискане на бутона.

Не е казано че всичко това са добри идеи. Нещата изглеждат различно при 50 и при 1000 книги. Но ако се предполага, че повечето посетители ще са редовни (ще четат онлайн), ще е добре лесно и бързо да се вижда какво е новото, а не да се преравят категориите всеки път.
Deyan

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 11:25 am

Тук си спретнахме един форумен онлайн QA :problem:
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Deyan » Съб Окт 16, 2010 11:44 am

QA е когато си го спретнат Данчо и Вихра.
Ние с теб спретваме онлайн UAT :problem:
Deyan

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 12:10 pm

Деяне, повечето от тези неща са извън възможностите на платформата. Възможно е да има и модули, които прибавят такава функционалност, но те ще струват пари. Засега сайта е далеч от това да избие дори вложените дотук пари, камо ли да влагаме още. Новите заглавия се виждат сега на хоум пейджа. Вярно е че ако започнем да прибавяме по 2-3 книги на ден те бързо ще изчезват от там, но ще помислим нещо да се направи - това е по-мислимо.

Разделянето на свободните от твоите е-книги по съвет на алвин вече е направено. Спирам за днес и утре. В понеделник ще видя какви сте ги написали още. :)
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Deyan » Съб Окт 16, 2010 1:02 pm

ОК, новите на началната страница засега ще свършат работа, така че нищо от моите забележки не е особено належащо.

Преди малко случайно се натъкнах на един линк "общи условия" долу вляво.
Мисля че е добре да го качиш най-горе на страницата, все пак формално всеки трябва да се е запознал с тях преди да почне да ползва сайта (не че някой ги чете).
И/или може да добавиш линк на страницата с регистрация и отметка "съгласен съм".
Deyan

Мнениеот bogdanov » Съб Окт 16, 2010 5:48 pm

Facebook има много добро API и подробна документация
Повече тук - http://www.facebook.com/share/

Накратко - трябва да се добавят няколко мета тага

<meta property="og:title" content="Е-книги| Име на книга| Aвтор" />
<meta property="og:description" content="кратко резюме на книгата" />
<meta property="og:image" content="http://www.е-knigi.net/images/korica_na_kngata.jpg" />

Около пет минути работа е.
А Фейсбук е много добра рекламна платформа.
bogdanov

Мнениеот alvin » Съб Окт 16, 2010 7:57 pm

Не искам да разводнявам темата, но Фейсбук е много надценяван в това отношение. Голяма част от потребителите са едни прости цъкачи, кликачи и буламурници, които натискат "Agree" и "Аdd" на всяка покана. После някой брои "последователите" и казва: 1200 човека ни следят страницата, бреееей. А то от тези 1200 поне 1100 са тикви, дето не знаят какво са натиснали и какво са тези картинки, дето им спамят стената денонощно.
Това по отношение на рекламата тип "спам" и "hello, world".

От друга страна самият факт, че всеки е във фейсбук, дава възможност на хората, на които истински им се занимава и всъщност правят нещо хубаво и търсено, да се възползват. Например се сещам за Супастар, които всеки ден си пишат менюто във фейсбук и хората лено и достъпно си правят справката какво ще хапнат, ако посетят заведението.

Та така. Затова си има специалисти, които знаят какво и как. Аз не съм от тях :wink:
Аватар
alvin

Мнениеот bogdanov » Съб Окт 16, 2010 8:40 pm

alvin написа:Не искам да разводнявам темата, но Фейсбук е много надценяван в това отношение. Голяма част от потребителите са едни прости цъкачи, кликачи и буламурници, които натискат "Agree" и "Аdd" на всяка покана. После някой брои "последователите" и казва: 1200 човека ни следят страницата, бреееей. А то от тези 1200 поне 1100 са тикви, дето не знаят какво са натиснали и какво са тези картинки, дето им спамят стената денонощно.
Това по отношение на рекламата тип "спам" и "hello, world".

От друга страна самият факт, че всеки е във фейсбук, дава възможност на хората, на които истински им се занимава и всъщност правят нещо хубаво и търсено, да се възползват. Например се сещам за Супастар, които всеки ден си пишат менюто във фейсбук и хората лено и достъпно си правят справката какво ще хапнат, ако посетят заведението.

Та така. Затова си има специалисти, които знаят какво и как. Аз не съм от тях :wink:

вЕрвай ми - невероятно полезен инструмент е, когато знаеш какво да правиш с него.
Но това определено не е тема за тук.

@Данчо - за проба платих през пейпал и плащането е успешно. Кога се появява покупката ми в "Твоите книги"?
bogdanov

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 16, 2010 10:54 pm

Odisey написа:@Данчо - за проба платих през пейпал и плащането е успешно. Кога се появява покупката ми в "Твоите книги"?

Вече трябва да се е появило, но тъпото е че има някакви настройки в Пай Пал, които не съм направил като хората и ми дава грешка, въпреки че сумата е коректна. В резултат автоматичното обновяване на статуса и съответно достъп до съдържанието не действа, та трябва на ръка да го пускам. Това е защото трябва да се ползва хак за валута която не е евро, а той естествено май не е перфектен (като всичко фрии). И затова ще мисля в следващите дни.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Съб Окт 16, 2010 11:02 pm

и платено, и фрий - все едно, нищо не е перфектно
от всичко, което става дотук, едно е ясно - още има големи проблеми в системата за пазаруване на електронни книги; ще мине година-две или повече, за да стане удобно, така че вие сте нещо като първопроходци и обирате всички трудности, ама няма как
аз обаче няма скоро да пазарувам оттук освен книгата на Данчо, имам ужасно много за четене на хартия :redface: така ще избегна и трудностите, с които се борите в момента
успех, дано ги преборите, че в близко бъдеще да сте една или няколко крачки пред останалите, които ще се нароят скоро :wink: :thumbdown: :eh:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Пон Окт 18, 2010 8:17 am

Deyan написа:Празното пространство е прекалено много. Самата книга заема не повече от 2/3 от екрана, при това в режим цял екран. В прозорец положението е съвсем трагично - миниатюрна книжка в центъра на екрана. А моят екран, въпреки че е малък, пак е по-голям от разгърната книжка в реален размер. Пробвах режим лупа - супер неудобен.

Флаш четеца на Демото и на Възход и падение... е ъпдейтнат. Так по-добре ли е? Ако да, ще оправя и другите книги
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот robinofloksli » Пон Окт 18, 2010 9:26 am

Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Пон Окт 18, 2010 10:07 am

robinofloksli написа:виж това...
http://www.kaldata.com/comments.php?catid=1&id=56778

С това се опитвах да прехвърля epub в fb2, но не помага много (поне за това). Правенето на epub от pdf също не е лесна работа.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот robinofloksli » Пон Окт 18, 2010 12:43 pm

exPesho написа:
robinofloksli написа:виж това...
http://www.kaldata.com/comments.php?catid=1&id=56778

С това се опитвах да прехвърля epub в fb2, но не помага много (поне за това). Правенето на epub от pdf също не е лесна работа.

Правенето на каквото и да бИло от ПДФ като цяло не е лесна работа. Файн риидър 9 и нагоре е тежката артилерия по този въпрос, но нерядко и след третиране с ФР9 има оцелели...
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пон Окт 18, 2010 1:28 pm

exPesho написа:
Deyan написа:Празното пространство е прекалено много. Самата книга заема не повече от 2/3 от екрана, при това в режим цял екран. В прозорец положението е съвсем трагично - миниатюрна книжка в центъра на екрана. А моят екран, въпреки че е малък, пак е по-голям от разгърната книжка в реален размер. Пробвах режим лупа - супер неудобен.

Флаш четеца на Демото и на Възход и падение... е ъпдейтнат. Так по-добре ли е? Ако да, ще оправя и другите книги

На 21 инчовия монитор се чете долу горе добре, на 15" нотбук обаче не.
Деян е прав - за какво форматирате книгите като печатно издание.
Двата пръста поле някога са приети поради ограниченията на печатните машини, а не толкова заради художествени качества.
Ако вдигнете шрифта с 2 пункта на 14 за сметка на намаление на полето до 5 мм ще се получи по-четивна книга.
А за ПДФ-те изобщо не ви трябва поле - в четците то само пречи.
bogdanov

Мнениеот Deyan » Пон Окт 18, 2010 5:08 pm

exPesho написа:

Много по-добре е, разликата е чувствителна.
Може и леко да намалиш бялото поле при форматирането (но не чак до 0) и ще заспи.

П.П. А защо като вляза в Орфеус ми излиза че страницата е защитена от HTML Guardian?
Deyan

Мнениеот alvin » Пон Окт 18, 2010 9:06 pm

ExPesho,
сега разглеждам инфото за "Персефона, усмихни се". Честно да ти кажа, НИКОГА не бих си купил книга, от която не мога да попрочета поне 3-4 страници.
То, дето се вика, в офлайн книжарниците може, пък онлайн - не. Ако авторите се опъват и дори толкова не им се отпуска фрее, няма да ги бъде :problem:
Аватар
alvin

Мнениеот Йордан Янков » Пон Окт 18, 2010 9:39 pm

alvin написа:ExPesho,
сега разглеждам инфото за "Персефона, усмихни се". Честно да ти кажа, НИКОГА не бих си купил книга, от която не мога да попрочета поне 3-4 страници.
То, дето се вика, в офлайн книжарниците може, пък онлайн - не. Ако авторите се опъват и дори толкова не им се отпуска фрее, няма да ги бъде :problem:

Бях го забравил - може да се четат 17 стр. - гледай в страницата на книгата.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Пон Окт 18, 2010 9:52 pm

Изображение
Аватар
alvin

Мнениеот Sephiroth » Пон Окт 25, 2010 5:43 pm

Данчо, нещо не работи в сайта на е-книги формата да оставяш коментар за дадена книга, дава грешка.
Аватар
Sephiroth

ПредишнаСледваща

Назад към Електронни книги