Mandor написа:Преди три години в блога на Григор имаше следният коментар, подписан от bogdanov:
Никъде не е дефинирано как се заплаща на автор, чиито е-книги биват продавани. Всички договори, които сключваме с такива автори, са реално незаконни и могат да бъдат оборени лесно в съда. Това важи и за филми, музикални дискове и прочие всичко, което би могло да бъде продавано при заявка.
Въпросът ми е — има ли промяна в закона, касаещ този проблем? И какъв всъщност е проблемът — че законът дефинира само разплащане на базата на отпечатан тираж? Моля за малко по-подробно разяснение.
Благодаря предварително!
Тук ли държиш да го обсъждаме?
Да, променен е закона и е казано по-ясно:
Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Възнаграждението на автора за всеки начин на използване на негово произведение може да бъде определено като част от приходите, получени от използването на произведението, като еднократна сума или по друг начин.
Но от друга страна, чл 47, ал 3 казва следното
Чл. 47. Ако в издателския договор не е предвидено друго, смята се, че:
1. на издателя е отстъпено правото само за едно издание;
2. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) на издателя е отстъпено правото да издаде произведението в тираж, не по-голям от десет хиляди екземпляра;
3. на автора се дължи възнаграждение в размер петнадесет на сто от цената на дребно на всеки продаден екземпляр от произведението;
Може би Фат Джим ще даде по-точно пояснение, все пак не ми е занаят.
Тъй като този проблем го има и при дигиталните тиражи, ние решихме проблема с агентийски договор, където се разделят приходите от продажбите по определена схема.
Какво точно всъщност питаш?