Начало форум Разкази

Разкази

Един от "по-особените" ми

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Re: Един от "по-особените" ми

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 12:53 pm

аз му приказвам за понятието "гражданин", той веднага си мисли за гилотини...

хубаво, щом толкова ги харесваш (в нацистка Германия са били в употреба), ще ти направим една - да се самообслужиш.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 1:01 pm

Ехей - я, по-кротко! :wtf:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 1:05 pm

кротко, разбира се.
Извит или прав нож предпочиташ?
С пружина или свободно падане?
с плетена кошница или ламаринен сандък?
Упойка ще искаш ли?
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 1:14 pm

Ники!
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 1:25 pm

добре, добре, не се обиждай за упойката.
Всичко ще е чиста класика.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 3:36 pm

Ники, полагаш неистови усилия да ме разочароваш и не разбирам защо.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 3:47 pm

Абе не му се връзвай, той и на мен така ми говори :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Stanley3264 » Сря Дек 01, 2010 7:56 pm

Наистина, трябва да призная, адвокат Иванов, че разказът е много як! И доста антисемитски :lolno: От къде го намери? :question:
Stanley3264

Мнениеот Morwen » Вто Яну 11, 2011 2:35 am

Имам проблем с внушенията на разказа. Защо, да му се не види, са ползвани реални лица, нямащи нищо общо с банките и с престъпно минало? Само за да се наблегне на това, че са евреи, изповядващи юдеизъм? Бтв, откъде авторът знае, че го изповядват дейно? И между другото, те всички са източноевропейци, това значи ли и че всички източноевропейци не сме стока?
Няма да споменавам, че и оръжието като форма на отбрана срещу сметките за ток (които се оказват изначалното зло) се ползва само в едни общества, които, сигурна съм, Ивайло не одобрява.
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Яну 14, 2011 9:59 pm

Morwen написа:Имам проблем с внушенията на разказа.

Sorry, но си малцинство - едни го харесаха, други го заклеймиха, но никой нямаше проблеми с внушенията. :wtf:

Morwen написа:... за да се наблегне на това, че са евреи, изповядващи юдеизъм? Бтв, откъде авторът знае, че го изповядват дейно?

Хм-м-м-м, дано да не те разочаровам, но и тримата го изповядват активно. И тримата не си сваляха ярмулките дори в затвора (Капустин даже го изтапаниха така в едно предаване на Карбовски), и тримата се радваха на особена благосклонност от страна на европейския консервативен юдаизъм, и за тримата имаше опити да се представи наказателното преследване срущу тях като "антисемитизъм" и ред други неща. Тук отварям скоба - мнозина смятат юдаизма за нещо монолитно и обединяващо всички евреи. Всъщност това не е така, там също си има един вид схизма - и то между няколко направления, най-мощно от които днес е консервативното. За да научиш повече по въпроса, би трябвало да прочетеш някои еврейски книги, за препоръчване - от еврейски сайтове. Ти само кажи, че ти чете! :wtf:

Morwen написа: Няма да споменавам, че и оръжието като форма на отбрана срещу сметките за ток (които се оказват изначалното зло) се ползва само в едни общества, които, сигурна съм, Ивайло не одобрява.

Всъщност одобрявам! Само че проблемът не е в сметките за тока, а в резултатите от глобализацията от гледна точка на онези, които я осъществяват.

И да уточня: този разказ, заедно с другия, който пуснах тук, са написани на база отпаднали и неразработени теми от романа "Редакторът", за който търся издател. :wink:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Сря Яну 19, 2011 4:35 am

Хм-м-м-м, дано да не те разочаровам, но и тримата го изповядват активно. И тримата не си сваляха ярмулките дори в затвора (Капустин даже го изтапаниха така в едно предаване на Карбовски), и тримата се радваха на особена благосклонност от страна на европейския консервативен юдаизъм, и за тримата имаше опити да се представи наказателното преследване срущу тях като "антисемитизъм" и ред други неща. Тук отварям скоба - мнозина смятат юдаизма за нещо монолитно и обединяващо всички евреи. Всъщност това не е така, там също си има един вид схизма - и то между няколко направления, най-мощно от които днес е консервативното. За да научиш повече по въпроса, би трябвало да прочетеш някои еврейски книги, за препоръчване - от еврейски сайтове. Ти само кажи, че ти чете!

Ама, Ивайло, споменатите вероятно и бурки биха сложили под кипите, ярмулките или каквото е там, стига да смятаха, че така има шанс и феминистките и ислямските организации да се застъпят за тях. :wtf: Това не значи, че са много религиозни.
Всъщност одобрявам! Само че проблемът не е в сметките за тока, а в резултатите от глобализацията от гледна точка на онези, които я осъществяват.

Т.е. одобряваш циганите, които не си плащат тока и бият инкасаторите? Защото аз за тях говорех :redface:
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Яну 20, 2011 8:48 pm

Мдаммм...очаквах подобен отговор. Ти явно възприемаш религиозността като едва ли не синоним на някакъв религиозен фундаментализъм или поне дълбока набожност. В действителност това не е точно така. Предполагам, че ти например по душа си християнка. За това не е задължително да ходиш редовно на църква, да постиш или спазваш християнските ритуали. Не е задължително да се молиш, не е задължително даже съзнателно да вярваш в Бога. Може даже активно да го отричаш. Работата е там, че ти си възпитана по християнски – дори и родителите ти да не вярват в Бога, то техните вероятно са вярвали. Християнският начин на мислене у нас се е налагал и възпитавал близо хиляда години, нали не мислиш, че ще изчезне напълно за 2-3 поколения? Няколкото масови ислямизации у нас по време на турското робство показват, че са нужни поне 6-7 поколения, за да се заличи той. Около 150 години. И то – при уславие, че не просто е оставен да си замине на самотек, а на негово място интензивно се налага ислямски.
Впрочем така е при всяка религия. Да не мислиш, че юдаизмът прави изключение? Защото юдаисткият морал също се е възпитавал във всяко едно поколение – но по-дълго, близо 1500 години – откакто е завършен Талмудът, с който юдаизмът съществува в днешния си вид.
Правиш грешката на повечето хора, считащи себе си за съвременни, широкодушни и лишени от предразсъдъци: без да се интересуваш специално и без да се замисляш, приемаш a priori, че моралните норми, в които си възпитавана самата ти, са общочовешки. В смисъл – че важат за всички.
Е, тук вече със сигурност ще те разочаровам: не – съвсем не важат за всички.
Да, ние ги приемаме за добри и справедливи. И те са такива. Но са именно християнски, а не общочовешки. В тях са възпитавани нашите родители, нашите баби и дядовци, прабаби и прадядовци. И така – назад, до времената на Покръстването. Вярно – и на езическия начин на мислене са му били нужни около 150 години, за да бъде заличен, но все пак ние сме имали тези 150 години.

Само че нашият морал и начин на мислене съвсем не са същите като юдаистките. Ето затова ти казвам – опитай да четеш еврейски книги от еврейски сайтове. Ако се затрудняваш в заглавията – само ми прати едно съобщение. Ще те упътя.

Колкото до тримата юнаци с ярмулките – още докато ги съдеха, еврейските организации у нас и по света представяха делата като проява на държавен антисемитизъм. А когато се озоваха по съответните затвори – коя е тази организация, дето ще ти помогне при влязла в сила присъда? И то – за криминални престъпления. Не по политически, етнически, верски или каквито и да било други причини. В тази връзка – какво ти говори „Лайф чойс”? А „Града на мечтите”?
Преди седмица-две някакви пишман-правозащитници нарекоха Михаил Ходорковски „руския Нелсън Мандела”. Е, да уточним, че въпросният Ходорковски преди да влезе в пандиза, никога не е пропускал да отбележи, че определението „русский” за него е ужасно обидно. Щото не бил „русский”. И още уточнение – истинският Нелсън Мандела е бил в затвора по политически причини – оглавявал е организация, чиито цели са били свалянето на режима на апартейда в държавата ЮАР. Но не и за присвояване на милиарди или за каквито и да било користни престъпления.
И... какво остана – излезе, че „руският Нелсън Мандела” всъщност не е нито „руски”, нито „Мандела”.
А проблемът на героя в творбата съвсем не е в неплатения ток. Той тока си го е платил – друго не е платил. Наистина имаш проблеми с възприемането. Итнересно – никой друг ги няма. Представи си себе си в подобна ситуация: изведнъж получаваш сметка 50000.00 лева. Да – ти. Очевидно нещо не е в ред, нали? Е, да – ама ако не ги платиш, от компанията първо ти спират тока, а после ти налагат запори на заплатата и на банковата сметка, възбрана върху недвижимите имоти – докато не им издължиш тия 50 хиляди. Ставало ли е – ставало е. Какво ще направиш – ами, ще ги съдиш, разбира се! Е, да, де – и героят от разказа ги е съдил. И ще спечелиш делото. Ами да – и той го печели. Даже два пъти. Е, да – ама...
Както виждаш - нищо общо с циганите, дето не си плащат тока.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Пет Яну 21, 2011 1:47 am

Ходорковски е олигарх и измамник. Само че такива са още куп руснаци (някои от тях с чист произход и възпитание), но е осъден точно той, тъй като се недолюбва с Путин. Има определена политическа нотка, макар че е минал покрай Мандела само в паралелно измерение.

Също така мисля, че объркваш културата и религията. Да, възпитанието ми е резултат на култура, която е била повлияна от християнството. Само че културата на родителите ми е повлияна от християнството само косвено. От друга страна е повлияна пряко от комунизма, рока, Бриджит Бардо, италианската музика, библиотека "Галактика", падането на желязната завеса и какво ли не още. Все неща, които биха могли да засегнат и един евреин или примерно кришнар.
Също така, доколкото евреите са били доста разселени, би трябвало при много от тях коренната култура просто да е асимилирана от окръжаващата.
В селото на едната ми баба има силно изразено турско население. Не съм забелязала разлики в маталитета на турските и българските баби там. Не съм забелязала и разлики при двамата ми преподаватели евреи, напротив бяха едни от най-свестните през следването ми. И все се чудя, никога ли не ти е минавала през ума мисълта, че нищо не пречи аз да съм еврейка? Какво ще направиш тогава?

Що се отнася до раказа ти - ок, краят съм го съотнесла към неправилните бандити, извинявам ти се. Поне може да се каже, че толкова експресивно си описал антагонистите в него, че автоматично ги асоциирам с бандити :shh:
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Яну 21, 2011 10:04 am

Morwen написа:Ходорковски е олигарх и измамник. Само че такива са още куп руснаци

Руснаци, ли? Че Ходорковковски да не е руснак? Защо "руснаци" - той е евреин? Така, че сигурно искаш да кажеш:
Morwen написа:Ходорковски е олигарх и измамник. Само че такива са още куп евреи

Е, да, де - ама кажеш ли го високо, мигом ставаш яростен (задължително яростен!) антисемит. :problem:
А културата (в смисъл - традиционната култура) е рожба на вярата. Винаги, навсякъде и без изключения. Нашата е една, ислямската е друга, юдеаистката - съвсем друга. И възпитанието у нас е едно, у мюсюлманите - друго, у юдаистите - съвсем друго. Затова и традиционният морал у нас е един, у мюсюлманите друг, у юдаистите - съвсем друг.
А сега си спомни имената на италианските певци, повлияли на културата ти, спомни си авторите от библиотека "Галактика" и си отговори на въпроса колко от тях не са християни? Т. е. - колко от тях са получили възпитание, изначално различно от твоето?
И... моля те, не ми говори колко добре познаваш мюсюлманите - поне не на мен. Зашото ако в селото на баба ти си срещала и говорила с мюсюлмани, то аз съм се сродил с мюсюлмани. :wink:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Пет Яну 21, 2011 11:25 am

Ивайло, моля те, недей с тези увъртания и нека аз знам какво съм искала да кажа по-добре. Куп руснаци са същите като Ходорковски, независимо той руснак ли е или не. А това, че е евреин по никакъв начин не му пречи да е руснак.

Ето, виж как се разбираме за културите, обаче. Да, песните и книгите вероятно в някаква степен са повлияни от християнската култура. И тази писана от християни Галактика и тези италиански певци с християнска култура са повлияли и на евреите/будистите/вярващите в Тангра тук. Или не непременно те, но куп други културни медии. И с всяко следващо поколение това влияние ще е все по-голямо, а това на еврейската култура (каквото и да е това) ще се размива все повече. И това вече е така от доста време. (А в галактика-та все пак имаме Азимов, Силвърбърг и Шекли.)

И не ти казвам, че познавам много добре мюсюлманите по принцип (би било абсурдно да го твърдя), казвам ти че имам някакъв поглед над български мюсюлмани. Доколкото зная, при теб случаят е друг:)

Бтв, от чисто любопитство - какво е различното на ислямската култура според твоя опит?
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Яну 21, 2011 4:28 pm

Morwen написа:...това, че е евреин по никакъв начин не му пречи да е руснак.

Щеше ми се оставя този бисер без коментар, но ще си позволя само от чисто любопитство да се позаинтересувам: щом с такава лекота наричаш живеещия в Русия евреин "руснак" (за което няма никакви исторически доводи), защо досега в тази тема нито веднъж не нарече живеещия в България мюсюлманин "българин" (за което пък има доста), а все "турчин", та "турчин"?
Останалото - довечера, че сега бързам. :wink:
Но по въпроса за Азимов, Шекли и най-вече Силвърбърг - определено ти липсват четива от еврейски сайтове! Но вечерта - по-подробно.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Съб Яну 22, 2011 1:55 am

Ивайло, как точно успя да игнорираш целия ми пост с изключение на една дума? :silent:

По останалото - наричам ги и "български мюсюлмани", ако забеляза, просто е малко дълго и "турци" е общоприето. Но ти ме разбираш добре, сигурна съм, просто ти е удобно да се хванеш за една дума. Ходорковски е руснак по силата на това, че е роден в Русия, живял е в Русия и е гражданин на Русия също както родителите и прародителите му. Не виждам какво по-добро доказателство искаш. Той е евреин, а не израелец, все пак.
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Яну 22, 2011 3:00 am

Morwen написа:Ивайло, как точно успя да игнорираш целия ми пост с изключение на една дума? :silent:

По останалото - наричам ги и "български мюсюлмани", ако забеляза, просто е малко дълго и "турци" е общоприето. Но ти ме разбираш добре, сигурна съм, просто ти е удобно да се хванеш за една дума. Ходорковски е руснак по силата на това, че е роден в Русия, живял е в Русия и е гражданин на Русия също както родителите и прародителите му. Не виждам какво по-добро доказателство искаш. Той е евреин, а не израелец, все пак.

Мне. Той няма руска култура и руско самосъзнание. Нещо повече - обиждал се е, ако някой го нарече така. Виж - това пък ти го игнорираш. Всъщност не си виновна - просто ти липсва прочит на "Интернационалните евреи" от Хенри Форд. Искаш ли я? Само ми прати мейл на лични!

Нищо не игнорирам, само поисках да напиша нещо по-подробно за Щекли, Азимов и Силвълбърг. Най-вече за последния. Защото ако знаеше за схизмата в юдаизма, ако знаеше за какво се борят едните, вторите и третите, нямаше така смело да ги изреждаш и с лека ръка да пращаш Силвърбърг в компанията на евреите - такива, каквито си ги представяш. Но не знаеш. Би могла да свържеш "Замъкът на лорд Валантайн", "Роден с мъртвите" и "Вертикален свят" с "Шулхан Арух", ако го беше чела. Но не си.
Сега обаче съм изморен от празнуване на Бабин ден и ми се спи. Не бой се, ще си получиш коментара! :wink:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Съб Яну 22, 2011 1:47 pm

Добре, имам чувството, че ти просто слагаш лошите евреи към евреите, а добрите - към националността, на чиято страна са граждани. Така се получава хубаво самоизпълняващо се пророчество...
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Яну 24, 2011 12:04 am

Никой не може да има два морала или две ценностни системи. Затова по принцип и семейството, и обществото възпитават еднакви или поне близки морал, култура, ценностна система и начин на мислене. От времената на изселването на евреите от Палестина обаче това не се отася за тях, тъй като те живеят основно в християнски общества, при тях семейството възпитава един морал, а социумът – съвсем друг. Затова младият евреин разполага с нещо, което при християните е сравнително рядко и никога не е толкова драстично – възможност за избор. И така, той би могъл:
1. Да възприеме морала, културата, ценностната система и начина на мислене, които се възпитават в семейството от написването на Талмуда до днес.
2. Да ги възприеме в по-развит вид и с някои незначителни изменения.
3. Да ги възприеме в същестено ревизиран вид.
4. Да ги отрече. И да възприеме морала, културата, ценностната система и начина на мислене, които се възпитават от обществото.
Тези четири възможности всъщност представляват четирите съвременни пътя на днешния юдаизъм:
1.Ордодоксалният. Неговата теза е: „Ние сме хора, а гоите не са. Ние сме богоизбрания народ и никой, никога не може стане като нас. Бог ни е дал Ерец Израел от Нил до Ефрат и това е нашата земя.”
2.Консервативният „Ние сме хора, а гоите не са. Ние сме богоизбрания народ и всеки, избрал нашия път, става като нас. Бог ни е дал не само Ерец Израел, но и всичко, което е в ръцете на гоите. Всичко тяхно е наше, всяка тяхна земя е наша, те самите са наши.”
3.Прогресивният: „Ние сме богоизбрания народ, но това води не до привилегии, а до отговорности. Неевреите са хора, равни с нас.”
4.Асимилизмът: „Няма богоизбрани народи. Самата идея да поставиш един народ над друг е отвратителна и човеконенавистна. Юдаизмът не може да съществува без нея – значи трябва да бъде унищожен.”

Ордодоксалите днес са основно в Израел, консерваторите – почти навсякъде по света. Това са евреите, определени от Хенри Форд като „интернационални” (все пак – книгата му е писана преди основаването на днешен Израел). Другите две течения са еретически за юдаизма. Прогресивният юдаизъм възниква през ХІХ в. в Германия и има бурна и много интересна история, за по-малко от сто години се налага като господсваща юдаистка доктрина в почти цяла Европа и в западните части на Русия – най-вече сред средната и низшата еврейска класа. Това са „националните” евреи, според Хенри Форд. И тъкмо това са евреите, попаднали под ударите на Холокауста.
Впрочем – ето по-подробно.

От гледна точка на юдаизма (не от друга!) Шекли ми е скрита картинка. Въпреки безспорното му изключително остроумие и талант – той избягва да разглежда генерални социални проблеми в творчеството си. А дори в редките случаи, когато го прави – макар, че историята се получава забавна и увлекателна, отношението на автора остава пасивно. Пример: „Цената на живота”.
Азимов е по-интересен в това отношение. Роден в селце в Смоленска област, в най-западната част на Русия, тъкмо по времето, когато прогресивния юдаизъм преживява най-големия си разцвет. И то – в семейство от средната класа. Трудно биха били ортодоксали или консерватори. Впрочем възпитанието му намира израз в творчеството – защото той често разглежда проблеми като тези за хуманизма и равенството. И го прави много интелигентно и дипломатично. Тук „Двестагодишният човек” и „Аз, роботът” могат да бъдат истински пътеводители.
Най-интересен обаче от тази гледна точка е Силвърбъг. Докато в творчеството си Азимов определя за какво се бори, то Силвърбъг сочи срещу какво се бори. Незапознатите с тълкуванията на Талмуда и непрочелите „Преоценка на ценностите” от Ашел Гинсерг могат само да съжаляват за това, че им е невъзможно да ги свържат със „Замъка на лорд Валънтайн”. Защото идеята приемайки всяка външна форма, нагаждайки се към всичко, тихомълком да получиш власт над останалите, да управляваш от чуждо име и от чуждо име да вършиш престъпления – изобшо не е на Силвърбърг. Тя е много добре развита в „Шулхан Арух” и в съчиненията на Ашер Гинсберг. Трябва да ти кажа, Морвин, че самият аз доста време не знаех, че Робърт Силвърбърг е евреин – досетих се след вече се бях запознавал с учението на юдаизма, когато изведнъж реших да си препрочета „Замъкът на лорд Валънтайн”. И ми просветна. Проверих – да, наистина беше евреин. Най-вече евреите могат да познават тази идея в такива подробности. Но не всеки от тях я осъжда. По всяка вероятност Силвърбърг е представител на най-рядко срещаното движение в юдаизма. Впрочем асимилизмът не е някакво организирано движение, по-скоро е явление – най-често това са отделни високо ерудирани и образовани хора, научна и творческа интелигенция, които самостоятелно и по свой почин отхвърлят талмудическата ценностна система.
И други произведения на Силвърбърг осъждат тази ценностна система. Най-вече сегрегацията, която е на най-високо място в нея: „Вертикален свят”, „Нощни криле”. „В групата” пък заклеймява лъжещастието на малката затворена общност, което също е в основата на юдаизма. Изобщо – за литературата Робърт Силвърбърг е онова, което е Ноам Чомски за политологията. А, бе – знаеш ли, уморявам се не когато пиша дълго, а когато пиша едно и също. По тази тема съм коментирал, писал, даже беседи във Варна съм изнасял. Хайде ако се набера скоро до София, да седнем да пийнем по бира, че така ще е по-непринудено, а?
Във всеки случай, за да свърже човек едно нещо с друго – първо трябва да знае. И едното, и другото.

P. S. Питаш ме какво бих ти направил ако беше еврейка. В случай, че си следила мисълта ми, вече си разбрала, че все още не знам. Но ако ти беше еврейка, има едно едно нещо което в никакъв случай не бих: тъй като еврейския произход се определя по майчина линия – със сигурност не бих ти направил дете!Изображение
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Разкази