Начало форум Разкази

Разкази

Писателска работилница - отцепено

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Re: Писателска работилница

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 4:28 pm

dimitarson написа:
Ето, на – питат с някакво презрение: „че коя била най-търсената българска фантастика”.

Какво лошо има в презрението, когато е заслужено?

Работата е там, че не е.

dimitarson написа:Защо се самозалепваш в един отбор със Шаркан? Може би, защото ти трябва повече авторитетност? (:

Ъ-ъ-ъ, моля? Отбор ли?
Не признавам отбори.
Но ако някой може да назове кратка българска фантастична творба, писана през последните 20 години, удостоена с награда, под която стои по-тежък подпис от този на Агоп Мелконян, която да публикувана на 4 езика и да се е изучавала в колеж - моля да каже заглавието.
Ето, на - ogonommo не можа. Ти ще се пробваш ли?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 13, 2010 5:34 pm

dimitarson написа:
Ето, на – питат с някакво презрение: „че коя била най-търсената българска фантастика”.

Какво лошо има в презрението, когато е заслужено?

Защо се самозалепваш в един отбор със Шаркан? Може би, защото ти трябва повече авторитетност? (:

Ивайло ще продължава да бълва 90% глупости и да се хвали, докато има кой да му обръща внимание. Щеше да е хубаво темата да е надупчена като швейцарско сирене, ама състоянието ѝ е далеч по-лошо.

Не знам кой е питал с презрение такова нещо. Умение е на И.И. да си доукрасява нещата както на него му харесва и да ги нарича "факти".

@И.И.: Дори да тръгнеш да ми отговаряш, което смятам, че ще направиш по собствения си провокативен начин, няма как да прочета какво си писал, защото си ми в игнор-листа. Самохвалствата няма да коментирам. Има си медицинска терминология за тази работа. Приключих по тази тема.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Deckard » Съб Ное 13, 2010 5:40 pm

This post was made by Ивайло Иванов who is currently (and forever) on your ignore list.

Dimitarson, не си губи времето с това, приятелю.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 6:04 pm

Извод: от вашата работилница няма да излезе нищо съществено.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Георги Евтимов » Съб Ное 13, 2010 6:10 pm

Сега видях темата - може ли и аз да се включа? :)

georgi_evtimov87@abv.bg
Георги Евтимов

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 6:27 pm

Ако имаш предвид темата - все едно.
А в работилницата надали ще научиш нещо повече от това, което вече знаеш.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Георги Евтимов » Съб Ное 13, 2010 6:40 pm

За мен "научаването" на нещо е 100% свързано с наличието на а) "учебен материал" и б) неговото обсъждане.

Писателските работилници предоставят и двете - поток от текстове и хора с желанието да си говорят за тях. Елементът на чисто "преподаване" на "принципи" със сигурност би помогнал, но въобще не съм съгласен с подхода ти на изпитващ даскал. "Кажете ми сега, деца, кой литературен похват съм използвал, за да направя разказа си толкова добър? И да знаете, това е много ценна тайна!"

Не се обиждай - думите ми не целят това, - но не е като да са един и двама авторите със сериозна (литературна, не пазарна) репутация, които са разкрили това-онова относно как си вършат работата толкова добре, и нито препитват, нито кътат танталови тайни ;) Човек, на когото не му се занимава с предисловията ти (които, честно казано, не знам каква цел имат), ще се справи някак и без конкретно твоите съвети за писателския занаят ;)

Добавка: Само да отбележа, че втората част от тая тема я минах по диагонала, така че в някакъв момент може и да си разкрил "тайната", а аз просто да не съм забелязал. Ако е така, извинявам се (макар коментарът ми за увъртането и препитването да остава) :)
Георги Евтимов

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 6:56 pm

Нито се изживявам като дакал, нито като изпитващ такъв. Поисках да споделя нещо което определено умея. Онези, които се заинтересуваха, го научиха поне на теория. Дали ще се възползват от него - това вече зависи от тях. Но реакцията на останалите беше от типа на "Чийтове, а? К'ъв си ти, бе, че да ни разправяш к'вото и да било". А на отговора ми: автор на един най-успешните съвременни български разкази, пък се обидиха. (що, бе - дайте някой по-успешен, де!)
За да реши човек, че "иска да пише", първо би трябвало да си отговори на въпроса защо му е това. А отговорите, които дават поне участниците, пишещи тук, издават като мотив единствено смъртния грях на суетата. :problem:
Но ти си от благонадеждните автори.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Георги Евтимов » Съб Ное 13, 2010 7:02 pm

Че аз почти не съм автор, как може да съм благонадежден? :) ;) По какво съдиш, че съм какъвто и да бил автор, всъщност?
Така или иначе, приеми, че и аз съм заинтересуван какво би имал да ми кажеш. Как мога да го науча, пък било то и на теория?
Георги Евтимов

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 7:08 pm

Георги Евтимов написа:Че аз почти не съм автор, как може да съм благонадежден? :) ;)

Заради онова, което съм прочел от теб от ей-това "почти". :wtf:
Останалото - на лична бележка.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот dimitarson » Нед Ное 14, 2010 12:45 am

ogonommo написа:...Ивайло ще продължава да бълва 90% глупости и да се хвали, докато има кой да му обръща внимание. Щеше да е хубаво темата да е надупчена като швейцарско сирене, ама състоянието ѝ е далеч по-лошо.

Не знам кой е питал с презрение такова нещо. Умение е на И.И. да си доукрасява нещата както на него му харесва и да ги нарича "факти"...

За съжаление си прав. Ивайло само оцапа темата. Може би и това му беше целта...
dimitarson

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 14, 2010 10:28 am

Всъщност не. Ти самият нарече презрението за това коя била най-търсената бг фантастика, което споменавам, основателно. Така, че умението, което ми приписва ogonommo, всъщност е негово. Както и заключението, че да учиш литература било чийт.
А и къде в думите ми видяхте хвалба? ogonommo не щял да коментира това... Че как ще иска - нали първо ще трябва да го посочи. А той не може.

Искате да умеете, без да знаете. Ами - опитайте, но резултатът силно ме съмнява.
Искате да покажете колко сте комплексирани? ОК, но това няма да ви научи на нищо.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот dimitarson » Нед Ное 14, 2010 2:31 pm

Провокирах те. Просто си дребен интригант :)
dimitarson

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 14, 2010 3:06 pm

Ако бях дребен интригант - нямаше даже да забележат снизхождението ми. Камо ли да се надуват колко ги обиждало.
А ако ти искаше да провокираш - щеше именно да провокираш, а не да ръсиш каквото ти дойде на ум.
Изобщо - ако в работилницата всичките са от този сорт, ти и декард няма да мръднете и педя. А ogonommo най-много да слезе и от това стъпало, на което е.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Нед Ное 14, 2010 7:18 pm

Искам да помоля модераторите да разцепят темата. Мога да обясня на лично как се прави.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 14, 2010 8:00 pm

О, споко ogonommo! Нямам какво повече да кажа. Това, което поисках от самото начало да споделя - ти го определи като чийтове. Хитринки някакви си. Номерца. А не феър плей.
Всъщност единствената хитринка е, че то изисква да се заинтересуваш от литературата.
Опитах се да споделя и нещо поне за първоначалната мотивация в писането. Твоята реакция беше "не го слушайте". Ники Теллалов потвърди думите ми, но кат' си пееш, Пенке, ле...
Ами след като теорията ти е в мъгла и мотивацията ти е в мъгла - направих си извода и го написах. Сори, но нямам какво да добавя. Не можеш да помогнеш на оня, който не знае, че му трябва помощ. Защото човек не е съд, който да напълниш.
Надявам се поне да съм бил полезен на любознателните, които ми писаха.
.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Ное 14, 2010 9:39 pm

Последните постове на неразбиране един друг действително не бяха нужни и бяха неприятни за четене; един кандидат-автор би трябвало да проявява повече усет кога и какво да пише. И имам предвид поне 4-5 човека в случая.

Заключвам темата и отварям нова; ако има нещо полезно от тази - да се прехвърли там. Но ми се струва, че няма.
Аватар
Goa
Модератор

Предишна

Назад към Разкази