Начало форум Разкази

Разкази

Писателска работилница - отцепено

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Писателска работилница - отцепено

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Окт 17, 2010 8:55 pm

ogonommo написа:Goa, съгласен съм. Когато човек иска да се занимава и учи, може и сам.

Истина е. Но в този случай честичко ще му се налага и сам да открива топлата вода.
И в екип да е - ако са горе-долу на едно ниво - пак е същото.
Начините на изразяване могат да бъдат различни, но за посигане на по-пълен ефект, определено трябва поне малко теория.
Ако имаш желание, мога да ти разкрия една хитрост. Но - само една. :wtf:
Затова пък - именно тя е използвана в този разказ, който бива публикуван винаги и навсякъде, на всеки език, на който е предложен.
Научил съм я тъкмо в литературен кръжок. :wink:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Re: Писателска работилница

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Окт 19, 2010 5:46 pm

Съжалявам, времето ви изтече. :wtf:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот dimitarson » Пет Ное 05, 2010 7:48 pm

Ивайло Иванов написа:Съжалявам, времето ви изтече. :wtf:

За какво?
dimitarson

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 1:06 am

dimitarson написа:
Ивайло Иванов написа:Съжалявам, времето ви изтече. :wtf:

За какво?

В миг на слабост имах намерение да разкрия една малка тайна: какъв подход съм използвал при написването на "Татко". Все пак - това е един от най-успешните български разкази писани през последните 20 години: получил е Голямата награда от конкурс на Агоп Мелконян и е излязъл засега на 4 езика. И то - по свободен избор на издателите. А и сборникът ми, в който е издаден, е включен в учебната програма на UWCAD - - Италия за 2003 г. По свободен избор на учениците.
Не, че тайната е нещо кой знае какво. Всеки литературовед ще ви я каже. А ако не я знае - значи просто не е литературовед.
Оригиналните изразни средства, на които обикновено налитат младите автори, често се губят при преводи. Хватката е обаче да намериш кои неща не се губят.
Но този миг на слабост отмина. Щом не поискахте да научите как се прави топла вода - сами си я откривайте. :redface:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Sephiroth » Съб Ное 06, 2010 1:54 am

Кажи ми само на мен тайната - прати ми я на лично съобщение :redface:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Deckard » Съб Ное 06, 2010 2:07 am

Sephiroth написа:Кажи ми само на мен тайната - прати ми я на лично съобщение :redface:

:sad: :sad: :sad:

П.П. :wink:
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 12:54 pm

Топлата вода се прави по много начини. Интересното обаче е всеки сам да се научи как да подходи. Това е едно от нещата, които изграждат стила на писателя. В началото на темата постнах връзка към компилиран от Трип сбор от книги за писането, където са обяснени не една или две тайни и всеки, който има желание и някакви посредствени познания по английски може да си извлече това, което му върши или би му свършило работа.

Или пък ако Ивайло е навит да си разкрие "тайните" на тези, които му драснат едно лично... Ще е похвално от негова страна, предполагам. За тези, които разчитат на cheat sheats. Ама една тайна не прави по-добър писател. Ключът е в други процеси.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 5:57 pm

ogonommo написа:Или пък ако Ивайло е навит да си разкрие "тайните" на тези, които му драснат едно лично... Ще е похвално от негова страна, предполагам. За тези, които разчитат на cheat sheats. Ама една тайна не прави по-добър писател. Ключът е в други процеси.

Това в никакъв случай не е cheat, подходът е известен много отдавна и се използва изключително широко. И се изучава - понякога и на ниво средно образование в специализирани гимназии и курсове. Но най-вече в Русия и Европа. Щото е тукашен. Да не говорим, че за пръв път е използван именно тук - на Балканския полуостров. И колкото повече на запад се отива, толкова по-слабо е познат.
Затова и трудно би попаднал в изследванията на англоезичен автор (не че няма англоезични автори, използвали този похват), камо ли пък на американец.
N. B. Културата е в Европа, не в Америка!
В тази връзка - един виц: канадците са имали шанса да станат най-щастливите хора на света, ако бяха възприели британската култура, френската кухня и американската техника. те обаче възприели британската кухня, френската техника и американската култура. :problem: :problem: :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Sephiroth » Съб Ное 06, 2010 6:04 pm

Ахахаха, това последното ми напомни за другия виц - каква е разликата между ада и рая:
В рая полицаите са британци, готвачите са французи, инженерите са германци, банкерите са швейцарци, любовниците са италианци.
В ада полицаите са германци, готвачите са британци, инженерите са французи, банкерите са италианци, а любовниците - швейцарци :problem: :problem: :problem:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 6:20 pm

Ивайло, това е една-единствена техника или трик. Каквото и да е, не съм обърнал внимание на разказа ти, може да погледна, ако ми остане време. Както казах, един трик не е достатъчен. Трябва да го има и бекграунда. Комбиниране на много трикове и техники и разбиране на писателските процеси. Но ако искаш да направим следния експеримент - шерни тайната на няколко човека, другите ще си стоим в неведение. След това ще поставим някаква тема за писане и двете групи - посветената в тайната и другата - ще напишат разказчета върху тази тема. Само за да видим, че трябва малко повече от една-две хитрини. И един чувал с такива да има човек, ако не знае как да ги използва, нищо няма да се получи.

Това за американците го знам, редовният ти репертоар. Ето ти една истина и от мен - ако прохождащите български писатели имаха половината от американския характер (в духа на 'Can Do'), инициативност, упоритост, отвореност към критика и желание за подобряване, чувство за конкуренция и стремеж да дадат най-доброто от себе си, качеството на новата българска фантастика щеше да е много по-високо.

Култура има навсякъде. Българската не е много по-добра от американската. И, да, повечето е в Европа... ама ние още не сме поникнали там.

Повече няма да коментирам за американците, европейците и българите. Форумът вече е протрит от такива неща...
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот bogdanov » Съб Ное 06, 2010 6:43 pm

Абе това лято дъщеря ми идва с компанията си от Париж и французите се изказаха много ласкаво за нашата кухня, сравнена с тяхната.
Канада е някаква объркана държава, която не знае какво иска. Ние сме къде по-наясно.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 7:38 pm

ogonommo написа:Ивайло, това е една-единствена техника или трик.

Така е - толкова казах, че бих споделил: един похват. Не два или повече.
Затова пък едва ли ще го намерите в съчиненията на американски литературовед. :wtf:

ogonommo написа:И един чувал с такива да има човек, ако не знае как да ги използва, нищо няма да се получи.

Истина е - но преди да можеш, трябва да знаеш. А, бе... може и с налучкване, но това си откриване на топлата вода.

ogonommo написа:Ето ти една истина и от мен - ако прохождащите български писатели имаха половината от американския характер (в духа на 'Can Do'), инициативност, упоритост, отвореност към критика и желание за подобряване, чувство за конкуренция и стремеж да дадат най-доброто от себе си, качеството на новата българска фантастика щеше да е много по-високо.

Българският автор няма мотивация. Именно от нея започва всичко - и желанието, и волята, и усилията и т. н. А няма мотивация поради сегашното състояние на книжния пазар. Затова и почти всичко, което той прави, най-често си остава в сферата на експеримента. Оттам нататък няма мотивация.

ogonommo написа:Култура има навсякъде. Българската не е много по-добра от американската.

Това бисер ли е, що ли? :wtf:

ogonommo написа:И, да, повечето е в Европа... ама ние още не сме поникнали там.

Не само, че сме поникнали, ами даже сме я оплодили. Естествено, първо сме възприели голяма част от византийската култура.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 7:49 pm

...
Последна промяна Ивайло Иванов на Съб Ное 06, 2010 8:37 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 7:53 pm

Не, не е бисер. Ако се огледаш хубаво, ама много хубаво, и ако се човъркаш достатъчно в интернет, за да видиш разликите в по-младите поколения тук и на запад, ще си направиш и сам изводите. Ама се иска безпристастност. А това вече е проблем.

Няма значение колко похвати споделяш. Не става с похвати, те трябва да има в какво да плуват. Предложих експеримент, резултатите ще са много интересни, ама едва ли ще се стигне до провеждане. Намекнах защо, ама не четеш внимателно.

Не става наготово да ти налеят в главата похвати и - хоп! - излюпил се нов велик писател. В някои работилници учат на похвати и то доста внимателно, а ти по-рано писа, че не знаеш от някоя работилница да е излязъл известен писател. Или си противоречиш, или не следиш внимателно какво пишеш.

Мотивацията е в конкуренцията. При нас не се създават реално добри условия за конкуренция. (И съвсем не говоря за книжния пазар.) Щото обикновено конкуренцията кара всеки да изстисква от себе си най-доброто. Щеше да е хубаво, ако наистина имаше такава сфера на експеримента, ама прекалено малко писатели наистина експериментират.

Не, не сме поникнали. Пък може и да сме прецъфтели, ама аз си мисля, че първото е по-правилно. Щото още си мислим, че можем да правим нещата по-добре от западняците, ама все се оказва, че ни изпреварват.

Отговарям на постинга, да. Има връзка с работилницата.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 8:04 pm

При нас нещата успяват да са някак си обърнати. Има млади автори, които пишат много добре, но не успяват да публикуват. Пък има и бездарници, които си публикуват успешно и биват четени и харесвани, още повече от други прохождащи писатели, за които е по-лесно да харесват слаб стил за писане, защото е лесна цел подобен тип писане да бъде надминат. Това е един от психологическите капани - един писател (поне повечето го правят) си избира - съзнателно или не - друг писател с някакви [съмнителни] успехи и се старае да го надмине като стил и качество на писане. Проблем е когато прохождащият писател си набележи ниска цел. Затова бяха и острите ми думи към писането на Пощаков няколко раздела по-нагоре. Не искам четящите форума, независимо дали са вътрешни или външни потребители, да си помислят, че веднъж да стигнат нивото на Пощаков и вече ще успеят, само защото той е пробил извън страната.

Механизмът, който позволява всичко това да се случва, трябва да бъде променен. Критиката трябва да бъде приемана и ценена, а не да бъде категоризирана като национален нихилизъм, черногледство или пък чуждопоклонничество.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 8:24 pm

ogonommo написа:Няма значение колко похвати споделяш. Не става с похвати, те трябва да има в какво да плуват. Предложих експеримент, резултатите ще са много интересни, ама едва ли ще се стигне до провеждане. Намекнах защо, ама не четеш внимателно.

Не става наготово да ти налеят в главата похвати и - хоп! - излюпил се нов велик писател. В някои работилници учат на похвати и то доста внимателно, а ти по-рано писа, че не знаеш от някоя работилница да е излязъл известен писател. Или си противоречиш, или не следиш внимателно какво пишеш.

Истина е. То затова трябва нещичко отвътре - както се казва - муза. :wtf:
От древна Гърция, та до днес - винаги е било така.
Между другото, неназованият от мен похват е дошъл именно от там. И се използва изключително широко и до ден днешен. Но в САЩ - най-вече в киното. А в Европа - почти навсякъде. Е, средствата за неговото постигане вече са претърпели солидна еволюция.
Да го споделя... че защо? Пак повтарям: това не е нещо кой знае колко сложно.
Виж, мога да задам две задачки на младите автори от работилницата.
Първата е лесна, защото е теоритична: Кой е основният литературно-естетичен похват в разказа "Татко"? Има линк към него по-горе.
Втората е по трудна, защото това вече е надзъртане в деколтето на музата: :problem: с какви средства е постигнат той?
Отговорите - по желание и само във вид лично съобщение. Не желая да занимавам работата на цяла писателска работилница със себе си.

ogonommo написа:Има млади автори, които пишат много добре, но не успяват да публикуват. Пък има и бездарници, които си публикуват успешно и биват четени и харесвани

Бездарник не може да бъде харесван. Не може издателите все бездарници да си харесват. Хайде - у нас върви обяснението "връзки, бе", но същото става и в чужбина. И като им дадеш сами да си изберат измежду n творби - все бездарниците да си издават. Не може всички издатели в няколко страни да се наговорили. Ти какво - световна конспирация ли изкара? :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Deckard » Съб Ное 06, 2010 8:38 pm

Ивайло Иванов написа:N. B. Културата е в Европа, не в Америка!

Специално по отношение на фантастиката (а това все пак е форум за фантастика) нещата не стоят по този начин от много десетилетия насам.

Според мен младите български автори могат да научат много за писането от американските си колеги, така че тоталното заклеймяване в никакъв случай не е добро решение.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 8:45 pm

Щеше да е хубаво ако ставаше с похвати и муза, ама аз говорих за нещото между тях. Щото съм виждаш интересни идеи, реализирани супер калпаво и обикновени неща, разказани по невероятен начин. (Т.е., обяснявам, за да няма недоразумения в тълкуването на това, музата само дава вдъхновение. Изисква се умение и дисциплина, за да може вдъхновеното да бъде написано в думи, а не да "описания" като "тъпо", "яко" и "страхотно" да са пръснати all over the place и някой да се кефи колко разговорно и естествено звучи.)

Като разликата между "Вируса Смит" на един "писател" от форума и "Радиото на Дарвин" от един друг писател, ама без кавички. Разликата в случая е, че първия те пита дали си чувал за такова животно като генетичен анализ, когато си направиш труда да поправиш грешките му и да го насочиш в правилна посока; пък вторият си е направил усилията да се запознае добре с това, за което смята да пише и в случая, въпреки суховатия си стил, е получил награда Небюла за 2000-ната, и е бил номиниран за още няколко други награди. Сигурно и двамата са надзъртали в деколтето на музата, ама докато единият е бил прекалено залисан да гледа в природните ѝ форми, другия е успял да прочете някои тайни, написани със ситен шрифт върху сутиена, придържащ същите тези форми.

Виж, нямам нищо против някой да научи твоя трик. Който може и да не е кой знае колко сложен, както казваш. Триковете са хубаво нещо. Ама между хлебчетата на триковете и на музата трябва да има и други неща. Иначе не става сандвич.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 8:50 pm

Deckard написа:Специално по отношение на фантастиката (а това все пак е форум за фантастика) нещата не стоят по този начин от много десетилетия насам.

Според мен младите български автори могат да научат много за писането от американските си колеги, така че тоталното заклеймяване в никакъв случай не е добро решение.

Точно и затова говоря. Ако и изобщо някога са стояли различно. Американската фантастика винаги е била напред. Имаше времена, когато и българската беше много силна. Любен Дилов, Петър Бобев, Агоп Мелконян, Павел Вежинов и изпускам още други - кои са съвременните? Разбира се, имаме малцина нови писатели, които чета с удоволствие, поне през по-голямата част. Но, от чисто субективна гледна точка, след "Пътя на Икар" не съм чел нищо друго българско, което да ми е направило по-голямо впечатление.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 8:55 pm

Deckard написа:
Ивайло Иванов написа:N. B. Културата е в Европа, не в Америка!

Специално по отношение на фантастиката (а това все пак е форум за фантастика) нещата не стоят по този начин от много десетилетия насам.

Това вече е офф топик. Не съм съгласен. Ако в близко бъдеще се появи фантаст, който да изуми света, той най-вероятно ще е от Русия. От съвсем противоположната посока.

Deckard написа:Според мен младите български автори могат да научат много за писането от американските си колеги, така че тоталното заклеймяване в никакъв случай не е добро решение.

То не е тотално заклаймяване, но поразпитай някои свои познати, които да не са обвързани с клубове и форуми кой според тях е най-добрият англоезичен фантаст. Единственото условие е да имат поглед върху поне издаваното у нас, писано от 50-те години до днес. При моя експеримент отговорилите категорично предпочетоха Бредбъри. Т. е. - фантаст от поколението, което все още не е прекъснало културната си връзка с европейската литература.
Та, от днешните американски фантасти нашите нямат кой знае какво да научат. Виж - английските са друга работа.

ogonommo написа: Ама между хлебчетата на триковете и на музата трябва да има и други неща. Иначе не става сандвич.

Да. Не са едно или две. Но сандвичите да си ги нагъват в Америка. Европейската литературна кухня е много по-естетична и разнообразна.
Аватар
Ивайло Иванов

Следваща

Назад към Разкази