Начало форум Разкази

Разкази

Писателска работилница - отцепено

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Re: Писателска работилница

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 9:08 pm

Не е оффтопик. Напълно в интересите на работилницата е тези неща да се знаят и разбират. Вече казах, че ако българските начинаещи писатели можеха да правят това, което правеха американските им колеги, или пък английските, няма принципно голяма разлика, (и не говоря строго за стил, конструкция и идеи) нещата тук щяха да стоят по-добре. Ама вече се въртим в кръг.

Това за културните връзки и европейската литература е споменато излишно. Всяка една анкета за най-добър фантаст ще даде различни резултати, освен ако не бъдат попитани ВСИЧКИ необвързани с клубове и форуми. Тогава, ще може да се говори за някакви представителни резултати. Всичко останало е избирателен подбор.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Goa » Съб Ное 06, 2010 9:13 pm

(Пояснение - тоя постинг го почнах след постинга на Огономо, в който се споменаваше за критиката; следващите не съм ги чел и затова по-долу написаното няма отношение към тях.)

Една реплика: тая приказка за неприемането и нецененето на критиката също е изтъркана вече и според мен няма много общо с истината. Първо, почти никой автор не е показал с нещо, че не приема и не цени критика - аз поне не съм видял такива реакции с малки изключения. Второ, почти няма критика - имам предвид не читателски отзиви и резюмета.

Иначе чета с голям интерес размяната на постове и мисля, че и двамата сте прави, но просто подреждате различни парчета от пъзела. За начинаещите автори съм съгласен - повечето от тях нямат представа от какво и как да се учат и това може да ги вкара в капан. Но Марадона е казал "с много труд може да се направи най-много добър футболист, геният се ражда". Ако един автор няма вроден усет, той може да се научи да пише добре, обаче светът в момента е ТЪПКАН с добри автори (дори не говоря за писатели) и един повече или по-малко има значение само и единствено за самия него. А ако авторът има усет, едва ли ще изпадне в такъв капан.

Мисля, че никой не може да оспори, че един похват сам по себе си нищо не решава; от друга страна, ВСЕКИ един похват може да обогати културата на пишещия; ето защо и двамата сте прави.

Конкуренция и мотивация може да се създаде само ако има база; тук няма база. Всички приказки в тая посока засега и в близко бъдеще са в сферата на пожеланията. Което не пречи да се опитва и то наистина се опитва - от различни хора и групи, по различни начини, за различно дълго време; но винаги - на доброволни начала. Всъщност дори може да се говори и за конкуренция - понякога се мерят разни неща между различните хора и групи; интересна беше например дискусията за литературните конкурси. Но иначе - каква конкуренция могат да си бъдат Жоро Малинов, Янчо Чолаков, Теллалов, Агоп (Бог да го прости), Иван Попов, Нина Ненова, Кънчо Кожухаров, Светлев, двамата Любчо Николовци, Настрадинова и т.н., и т.н., дори да добавя още 20 имена, пак трудно може да стане дума за конкуренция. Та всички те са толкова различни и всеки има своето място, и дори не се борят за аудитория. Пак заради същото - защото няма необходимата база. Тоест - читатели и средства. И въпреки това - автори има, добра фантастика - също. Значи - всеки може да си създаде мотивация и да си бъде сам конкуренция; и това май засега е единственият работещ начин у нас.

Идеята за експеримента е интересна, дори е и осъществима. Дали ще има резултат, е друг въпрос.

Приказките за културата не се нуждаят от коментар.

А вицовете са яки :problem: :problem: :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 9:19 pm

ogonommo написа:Не е оффтопик. Напълно в интересите на работилницата е тези неща да се знаят и разбират. Вече казах, че ако българските начинаещи писатели можеха да правят това, което правеха американските им колеги, или пък английските, няма принципно голяма разлика, (и не говоря строго за стил, конструкция и идеи) нещата тук щяха да стоят по-добре. Ама вече се въртим в кръг.

Съвременните американски писатели в повечето случаи са резултат на добри маркетинг и мениджмънт. Виж, ако нашите мениджъри можеха да правят това, което което правят американските им колеги, или пък английските, няма принципно голяма разлика, (и не говоря строго за стил, конструкция и идеи) нещата тук щяха да стоят по-добре. Ама вече се въртим в кръг.
:problem:

И пак да го завъртя: не всичко ново е напредък. Ако не си чувал думата "упадък", ей-сега ще ти я кажа: в момента американската фантастика и най-вече фентъзито, се намират в състояние на невиждан досега културен упадък. Какво ще учиш от такива? Учи се от руснаците - те са в разцвет!
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 9:39 pm

Не знаех, че говорим за продажби, Ивайло. И не става дума за това. Можеш да правиш каквито си искаш адвокатски врътки, ама болшинството българи предпочитат да четат (не че го желаят) американската фантастика пред нашата и не защото тя е по-продавана. То и Тучков си плати, за да го издадат в Бард, имаше реклама и прочее, ама след това се оформи скандал в един форум и се видя, че само с пари и реклама не става. Между другото точно форумният откъс с Тучков може да послужи като урок на прохождащите писатели какво ДА НЕ правят.

Когато започне наистина да се обръща внимание върху стила, конструкцията, контрол над фразата и изказа, след това върху похватите, които лежат върху тези основи, тогава вече можем да сравняваме чуждите с българските автори. А не разни недовършени и непренаписани текстове да се пльосват в различни форуми, само защото приятелите на въпросния автор са му казали, че пише страхотно, а той толкова харесва написаното, че не си е направил труда да изреже излишните части или поне да редактира нещата така, че да не изглежда съвсем грозно.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 9:50 pm

ogonommo написа:Не знаех, че говорим за продажби, Ивайло. И не става дума за това. Можеш да правиш каквито си искаш адвокатски врътки, ама болшинството българи предпочитат да четат (не че го желаят) американската фантастика пред нашата и не защото тя е по-продавана. То и Тучков си плати, за да го издадат в Бард, имаше реклама и прочее, ама след това се оформи скандал в един форум и се видя, че само с пари и реклама не става. Между другото точно форумният откъс с Тучков може да послужи като урок на прохождащите писатели какво ДА НЕ правят.

Когато започне наистина да се обръща внимание върху стила, конструкцията, контрол над фразата и изказа, след това върху похватите, които лежат върху тези основи, тогава вече можем да сравняваме чуждите с българските автори. А не разни недовършени и непренаписани текстове да се пльосват в различни форуми, само защото приятелите на въпросния автор са му казали, че пише страхотно, а той толкова харесва написаното, че не си е направил труда да изреже излишните части или поне да редактира нещата така, че да не изглежда съвсем грозно.

Ти говориш за продажби. Защото това и само това е единственото, с което американската фантастика превъзхожда нашата.
А книгата Тучков не съм виждал да се рекламира, нито съм чувал по телевизията да говорят за нея. Ти виждал ли си такова нещо?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 9:59 pm

Ивайло Иванов написа:Съвременните американски писатели в повечето случаи са резултат на добри маркетинг и мениджмънт.

Това го спомена ти. Никъде преди твоя постинг не съм обръщал внимание на продажбите и маркетинга.

Да, за книгата на Тучков се говореше по телевизията. Лично не съм видял, защото от отдавна не гледам телевизия. Но имаше интервюта. Скандалът след това (във форуми и в сайта на Бард) беше голям, поне на мащабите в нашата държавка.

Не знам за кой път да повторя, че не говоря за американската фантастика, а за начина, по който се пише фантастика на запад и у нас. Качеството е на няколко каскадни процесни нива след това. Мисля, че се изразих достатъчно просто, за да ме разбереш. Ама от личен опит в този форум знам, че всеки чете и разбира това, което иска да види, а не това, което всъщност му се представя.

-----

Не смятам, че има смисъл повече да говорим, защото за това с какво американските автори (не литература) превъзхождат българските вече е писано във форума и е дъвкано, дъвкано, дъвкано...
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Deckard » Съб Ное 06, 2010 10:43 pm

Ивайло Иванов написа:Съвременните американски писатели в повечето случаи са резултат на добри маркетинг и мениджмънт.

Същото важи и за популярните писатели от всички останали националности. Коелю е придобил световна известност, след като Мадона публично го е обявила за гений :wink: . Пиер Бул пък след първата екранизация на "Планетата на маймуните" от 1968 г. Маркетингът е жизнено важен за успеха на всеки един писател, особено след като отдавна вече ги няма сигурните шестцифрени тиражи на нашите автори из бившия соцлагер.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 10:47 pm

Off:
Американците винаги са се гордеели с културата си и винаги с голямо самочувствие са говорели за нея - все едно я имат. Стига се до там, че в "Голямата шахматна дъска" от Збигнев Бжежински съм срещнал следния идиотизъм: че стотици хиляди млади хора от комунстическите страни, привлечени от американската култура, бягат в САЩ.
Ха, така! От културата. Не от нещо друго, не от демокрацията, не от по-добрата работа или по-голямото възнаграждение.
Ако противопоставим обаче на това самохвалство мнението на един източноевропейски интелектуалец, с очите си видял и ушите си чул емигранти от комунистическите страни, а после сам станал такъв - то причините са по-голямата свобода, по-големите възможности за реализация, по-доброто възнаграждение... а културата изобщо не се споменава. Става въпрос за Георги Марков - "Задочни репортажи за България".
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Съб Ное 06, 2010 10:57 pm

ogonommo написа:дъвкано, дъвкано, дъвкано...
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 06, 2010 11:32 pm

ogonommo написа:
ogonommo написа:дъвкано, дъвкано, дъвкано...

Възможно е. Не си спомням обаче някой да е цитирал Бжежински. А ти? :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Нед Ное 07, 2010 12:24 am

Има един ресторант - "Мон Парнас" на първия етаж на сградата на СБП. Там се говорят подобни мисли.
Говорил съм много по темата, писал съм - кой ме чул, чул.
Но ще дам за пример "Светлини сред сенки" дето на конкурса за търсене на издател разбиха яко конкуренцията с добра организация и ХЪС за работа.
Пощаков, колкото и да не го уважавам като автор, си го има тоя хъс.
Другото са приказки на тема - "Ма нас не ни уважават!".
Не съм забелязал един автор от пишещите тук да си е мръднал сериозно задника да рекламира себе си и книгите си. Иван Попов е невероятен, Жоро Малинов с малко редакция може да бие доста народ и тнт, ама са си широко известни в много тесен кръг. За болката си Йоан Владимир няма и да отварям дума.

И давам веднага добрата практика - Адриан действа колкото всички останали. Може и да не е най-талантливия автор от фендъма, но определено е най-известния извън него.
Нямам идеи докъде ще ограничавате работилницата - сиреч само за литературни методи ли ще си говорим, но основното е - всичко започва, а не свършва с написването на текста.
bogdanov

Мнениеот dimitarson » Нед Ное 07, 2010 12:59 am

АМи коя е последната известна бг фантастика издадена у нас и търсена от читателите? Аз не се сещам за такава. Може би "Електрочакра" на Богдан Русев?
dimitarson

Мнениеот bogdanov » Нед Ное 07, 2010 1:00 am

dimitarson написа:АМи коя е последната известна бг фантастика издадена у нас и търсена от читателите? Аз не се сещам за такава. Може би "Електрочакра" на Богдан Русев?

Дракончето на Теллалов - има цели три издания.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 11:39 am

Odisey написа:Но ще дам за пример "Светлини сред сенки" дето на конкурса за търсене на издател разбиха яко конкуренцията с добра организация и ХЪС за работа.

Да, ама самите издатели често нямат дупе. Да ти каже: "Хубаво, завладяващо... ама какви са тия 18 милиона евреи, загинали по време на Холокоста? Само 6 са - не се подигравай!"
На което аз отговарям: На Нюрбернгския процес са били едва 200 хиляди. Да кажеш 6 милиона тогава се е считало за подигравка. "Е, да - ама се намерират смели, независими и непредубедени учени, които година след година неуморно са откривали неоспорими доказателства за нови и нови жертви. Логично е след два века и нещо тия смели, независими и непредубедени да продължат да откриват нови и нови сведения."
Ама - не. Антисемитизъм било. :problem:
Никой обаче не ти обяснява защо. В края на краищата - нищо лошо или обидно не съм написал.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Нед Ное 07, 2010 12:06 pm

Продължаваме да дъвчим глупости, а, Ивайло? Темата заби... :silent:
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот dimitarson » Нед Ное 07, 2010 12:27 pm

ogonommo написа:Продължаваме да дъвчим глупости, а, Ивайло? Темата заби... :silent:

+1

Odisey написа:
dimitarson написа:АМи коя е последната известна бг фантастика издадена у нас и търсена от читателите? Аз не се сещам за такава. Може би "Електрочакра" на Богдан Русев?

Дракончето на Теллалов - има цели три издания.

В общ тираж от?
dimitarson

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 12:30 pm

ogonommo написа:Продължаваме да дъвчим глупости, а, Ивайло? Темата заби... :silent:

Това, че нещо е офф и хем не отговаря на наивните ти представи, хем нямаш никакъв факт, който да му извадиш насреща, не го прави автоматично глупост. :wtf:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Ное 07, 2010 12:38 pm

Книгите на Алек Попов се издават по няколко пъти, въпреки че много неща вътре се припокриват. Дракончето според мен има общ тираж над 2000, или някъде там. Романите на Людмила Филипова, макар и слаби като литература, също имат солидни тиражи. Богдан Русев също се продава, да. Жоро Малинов също се търси, макар и в тесен кръг.

А иначе, явно подмятанията за пишките на културите се оказаха по-интересни от обсъждането на аспектите по темата...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот thorn » Нед Ное 07, 2010 12:40 pm

Не разбрах само точно какво се изисква от един автор? Финансов успех? Това и на Запад е непостижимо за 99% от издаваните автори. Популярност? Тя обикновено е в определни среди – академични или фенски и доста често зависи от лични контакти. Високи лит постижения? Това зависи от модите за момента. В крайна сметка четем, защото ни е интересно. Ако авторът е достатъчно късметлия, това, което интересува него, интересува и другите. Или е достатъчно умел писател, за да ги заинтересува, въпреки че темите им са чужди. Или е достатъчно добър занаятчия, за да ги заблуди, че темата го интересува. Така че това, което се изисква от автора е да има какво да предложи за четене. Оттам нататък съдбата на написаното става твърде зависеща от случайността, за да се вменява отговорността за нея персонално на някой. Някои автори чакат 50 години, за да ги открият, други не го и доживяват. Това не прави по-малко или повече ценен трудът им, само показва, че в тоя занаят по-важното е не говоренето, а писането.
Бтв това дали ще те четат на хартия вече дори не е толкова важно. За публикуване си има интернет.
Аватар
thorn

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 12:54 pm

thorn написа:Не разбрах само точно какво се изисква от един автор? Финансов успех? Това и на Запад е непостижимо за 99% от издаваните автори. Популярност? Тя обикновено е в определни среди – академични или фенски и доста често зависи от лични контакти. Високи лит постижения? Това зависи от модите за момента. В крайна сметка четем, защото ни е интересно. Ако авторът е достатъчно късметлия, това, което интересува него, интересува и другите. Или е достатъчно умел писател, за да ги заинтересува, въпреки че темите им са чужди. Или е достатъчно добър занаятчия, за да ги заблуди, че темата го интересува. Така че това, което се изисква от автора е да има какво да предложи за четене. Оттам нататък съдбата на написаното става твърде зависеща от случайността, за да се вменява отговорността за нея персонално на някой. Някои автори чакат 50 години, за да ги открият, други не го и доживяват. Това не прави по-малко или повече ценен трудът им, само показва, че в тоя занаят по-важното е не говоренето, а писането.
Бтв това дали ще те четат на хартия вече дори не е толкова важно. За публикуване си има интернет.

Фантастиката, Торн, литературата и изобщо - изкуството - е форма на комуникация.
От тази позиция авторът сам определя какво се иска от него. Финансовият успех е целта на търговеца, не на автора. Съчетаването им във всички случаи те прави повече търговец, отколкото автор.
Популярността може да бъде цел само на нарцистичните натури, да не говорим, че тя често е разновидност на финансовия успех.
Високите литературни постижения са бая разтегливо понятие, но в никакъв случай не се определят от модата.
А да заинтересува другите е желание на дълбоко комплексирания човек.

Що се отнася до писането - поне от моя гледна точка, майната им на финансовия успех, популярността, литературните постижения и интереса на публиката. Авторът би трябвало да пише само това, което би искал да чете. Което иска да каже на себе си. Ако някой друг го хареса - добре. Но и да не стане - голяма работа. Защото това, което авторът създава, строго погледнато - е предназначено най-напрад за него самия. Защото той е първият му читател. Майната им на останалите.
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Разкази