Начало форум Разкази

Разкази

Писателска работилница - отцепено

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Re: Писателска работилница

Мнениеот Goa » Нед Ное 07, 2010 1:01 pm

Тоест, литературата е преди всичко форма на комуникация със себе си?
Мхм...
При всички случаи читателят - читателите - са неотменна част от явлението. Няма ли ги тях, то си остава "малък бог". От друга страна, величието на бога не е в пряка връзка с броя поклонници. Абе... сложно е, както казва Марио Коев в една трудно читаема и до голяма степен писана само за себе си, но все пак интересна книжка - "Компанията на паяците". С една дума, ВСИЧКО има значение.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 1:07 pm

Goa написа:Тоест, литературата е преди всичко форма на комуникация със себе си?
Мхм...
При всички случаи читателят - читателите - са неотменна част от явлението.

Защо? Отменима част са. Емили Дикинсън е публикувала съвсем малко приживе.
А в други области на изкуството положението е още по-...
Ван Гог е продал само една картина през целия си живот.
А Модилиани не е продал и толкова. Макар, че е ходил по парижките кафенета да ги предлага за по пет франка.
И все пак... :redface:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Ное 07, 2010 1:22 pm

Да, и всички те са стигнали до читателите/зрителите. Нямало я е обратната връзка с автора, а това вече е следващият етап. Но във всички изброени случаи тя се е оказала излишна - в смисъл, произведенията и авторите са били достатъчно добри, за да не се нуждаят от подобряване. В общия случай никак не е излишна.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 1:34 pm

Goa написа:Но във всички изброени случаи тя се е оказала излишна - в смисъл, произведенията и авторите са били достатъчно добри, за да не се нуждаят от подобряване.

Да, но това е известно сега. Защото Ван Гог е умрял в лудница, а Модилиани си е отишъл от глад и туберкулоза. Болестта на бедните.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Sephiroth » Нед Ное 07, 2010 2:39 pm

Ивайло Иванов написа:Авторът би трябвало да пише само това, което би искал да чете. Което иска да каже на себе си. Ако някой друг го хареса - добре. Но и да не стане - голяма работа. Защото това, което авторът създава, строго погледнато - е предназначено най-напрад за него самия. Защото той е първият му читател.

+ + +
Аватар
Sephiroth

Мнениеот thorn » Нед Ное 07, 2010 7:51 pm

Ивайло Иванов написа:Фантастиката, Торн, литературата и изобщо - изкуството - е форма на комуникация.
От тази позиция авторът сам определя какво се иска от него. Финансовият успех е целта на търговеца, не на автора. Съчетаването им във всички случаи те прави повече търговец, отколкото автор.
Популярността може да бъде цел само на нарцистичните натури, да не говорим, че тя често е разновидност на финансовия успех.
Високите литературни постижения са бая разтегливо понятие, но в никакъв случай не се определят от модата.
А да заинтересува другите е желание на дълбоко комплексирания човек.

Що се отнася до писането - поне от моя гледна точка, майната им на финансовия успех, популярността, литературните постижения и интереса на публиката. Авторът би трябвало да пише само това, което би искал да чете. Което иска да каже на себе си. Ако някой друг го хареса - добре. Но и да не стане - голяма работа. Защото това, което авторът създава, строго погледнато - е предназначено най-напрад за него самия. Защото той е първият му читател. Майната им на останалите.

Вероятно е комплексарщина, но аз пиша с искрената надежда да ме прочетат и да им е интересно прочетеното. Писането с мисъл за читателя при мен е част от самоцензурата и самокритичността. Не смятам, че мога да пренебрегна тези два момента, щом се опитвам да сглобя текст.
Аватар
thorn

Мнениеот ogonommo » Нед Ное 07, 2010 7:58 pm

thorn написа:Вероятно е комплексарщина, но аз пиша с искрената надежда да ме прочетат и да им е интересно прочетеното. Писането с мисъл за читателя при мен е част от самоцензурата и самокритичността. Не смятам, че мога да пренебрегна тези два момента, щом се опитвам да сглобя текст.

Не е комплексарщина, не го слушай И.И. Един писател пише за външния свят, защото има какво да каже и с осъзнаването, че има и други пишещи, а вероятно и дори по-добри от него. Конкуренция, която води до подобряване на качеството на писане... поне в общия случай.

Темата заби яко. В по-добри условия бих поискал модераторска намеса, ама щом топиците не могат да се цепят...
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Deckard » Нед Ное 07, 2010 8:05 pm

ogonommo написа:Не е комплексарщина, не го слушай И.И. Един писател пише за външния свят, защото има какво да каже и с осъзнаването, че има и други пишещи, а вероятно и дори по-добри от него. Конкуренция, която води до подобряване на качеството на писане... поне в общия случай.

Напълно съгласен!
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 8:16 pm

ogonommo написа:Не е комплексарщина, не го слушай И.И.

Да не слуша автора на един от най-успешните български разкази за последните 20 години, който едновременно с това е и лауреат на най-много литературни награди наш фантаст, е право на всекиго. Въпросът е дали ще после ще може напише нещо по-успешно - по-горе съм посочил това-онова за творбата, ако можеш - назови някой по-успешен разказ.
(Подозирам, че не можеш, де! Нали?) :problem:

Та... Декард, дали ще ме слушаш или не е само твой избор.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Нед Ное 07, 2010 10:36 pm

не го слушай И.И. Един писател пише за външния свят
всъщост, по-добре ще е да го послушате:

Ивайло Иванов написа:
Авторът би трябвало да пише само това, което би искал да чете. Което иска да каже на себе си. Ако някой друг го хареса - добре. Но и да не стане - голяма работа. Защото това, което авторът създава, строго погледнато - е предназначено най-напред за него самия. Защото той е първият му читател.
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Нед Ное 07, 2010 10:47 pm

Ники, все си мисля, че това е само половината. Човек може да пише и за себе си, написаното да бъде харесвано и т.н. Да пише за това, което му харесва и иска да прочете. Но ако иска да публикува, трябва да е с ясното съзнание, че ще представя труда си пред други хора.

А понякога, само понякога, освен първият е и единственият си читател.

Виж, щях да се радвам, ако вместо И.И. ти представяше някои от истините за писането. Дори и ако противоречи на представите на някои от потребителите; поне темата нямаше да бъде намацана по този начин.

----

Напълно възможно е да разбираме написаното от И.И. по различен начин. Пък може и да е от опитите да отделя 90-те процента глупости, писани от този човек от 10-те ставащи за четене. Та въпросната половинка е само половинката от играта.
Последна промяна ogonommo на Нед Ное 07, 2010 10:54 pm, променена общо 1 път
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 10:49 pm

Благодаря, Ники!

Както виждате - авторът на най-търсената българска фантастична поредица също споделя горното мнение.
Не, ogonommo - това не е половината, а само началото. Писането, мили деца, е като една дълга азбука, в която това е буквата "А". Има ли значение дали ще ви я покажа аз, Ники или някой друг? Тя си е една и съща.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Deckard » Нед Ное 07, 2010 11:03 pm

Мили "чичо" Ивайло, моля те спести си снисхождението към "милите деца".
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 11:07 pm

То е напълно добронамерено. :redface:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Deckard » Нед Ное 07, 2010 11:12 pm

Ивайло Иванов написа:То е напълно добронамерено. :redface:

Възможно е, но в тази писателска работилница има хора, които участват във форума съвсем отскоро и може да възприемат думите ти по друг начин.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 11:29 pm

Скъпи Декард, извън съдебната зала съм свикнал да говоря само и точно това, което мисля.
Но както и в съдебната зала - или представям доказателства, или водя свидетели. Или и двете.
Затова едни ме харесват, други ме ненавиждат - но такива без отношение няма.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Deckard » Нед Ное 07, 2010 11:41 pm

Изказаните по-горе съображения са от личен опит, тъй като си спомням, че не ми беше много приятно, когато след втория ми коментар в този форум ти веднага реши да се заядеш с мен и да ми кажеш, че не ставам за писател, тъй като съм харесал Аватар.

Това няма значение, не съм злопаметен и не тая лоши чувства, но би било срамота при цялото му старание Огономо да изгуби потенциални участници в работилницата заради това поведение.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 07, 2010 11:57 pm

...само и точно това, което мисля, Декард.
Не съм казвал, че не ставаш за писател, а че имаш проблеми с въображението. И не защото харесваш "Аватар", а защото го сравняваш с четенето на хубава книга.
Който и да каже същите думи - и моят отговор би бил един и същ.
А и се постарах да ти дам някои насоки в един твой разказ.
Така че недей да търсиш телета под вола. Няма. :smile:
Последна промяна Ивайло Иванов на Пон Ное 08, 2010 12:01 am, променена общо 1 път
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Пон Ное 08, 2010 12:00 am

Предварително се извинявам, че ще се самоцитирам - никога не го правя (не се самоцитирам де :)) ), защото няма особен смисъл; обаче все си мислех, че ще има поне 1 ред обратна връзка по поне някой от тези 4 абзаца:

... тая приказка за неприемането и нецененето на критиката също е изтъркана вече и според мен няма много общо с истината. Първо, почти никой автор не е показал с нещо, че не приема и не цени критика - аз поне не съм видял такива реакции с малки изключения. Второ, почти няма критика - имам предвид не читателски отзиви и резюмета.

... За начинаещите автори съм съгласен - повечето от тях нямат представа от какво и как да се учат и това може да ги вкара в капан. Но Марадона е казал "с много труд може да се направи най-много добър футболист, геният се ражда". Ако един автор няма вроден усет, той може да се научи да пише добре, обаче светът в момента е ТЪПКАН с добри автори (дори не говоря за писатели) и един повече или по-малко има значение само и единствено за самия него. А ако авторът има усет, едва ли ще изпадне в такъв капан.

...

Конкуренция и мотивация може да се създаде само ако има база; тук няма база. Всички приказки в тая посока засега и в близко бъдеще са в сферата на пожеланията. Което не пречи да се опитва и то наистина се опитва - от различни хора и групи, по различни начини, за различно дълго време; но винаги - на доброволни начала. Всъщност дори може да се говори и за конкуренция - понякога се мерят разни неща между различните хора и групи; интересна беше например дискусията за литературните конкурси. Но иначе - каква конкуренция могат да си бъдат Жоро Малинов, Янчо Чолаков, Теллалов, Агоп (Бог да го прости), Иван Попов, Нина Ненова, Кънчо Кожухаров, Светлев, двамата Любчо Николовци, Настрадинова и т.н., и т.н., дори да добавя още 20 имена, пак трудно може да стане дума за конкуренция. Та всички те са толкова различни и всеки има своето място, и дори не се борят за аудитория. Пак заради същото - защото няма необходимата база. Тоест - читатели и средства. И въпреки това - автори има, добра фантастика - също. Значи - всеки може да си създаде мотивация и да си бъде сам конкуренция; и това май засега е единственият работещ начин у нас.

Идеята за експеримента е интересна, дори е и осъществима. Дали ще има резултат, е друг въпрос.

Допълнение - идеята може да се разшири и да се приложи в следния вариант: избира се някакъв характерен похват, съобщава се на всички и всички се опитват да напишат нещо, като го използват.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот ogonommo » Пон Ное 08, 2010 12:06 am

Goa написа:Допълнение - идеята може да се разшири и да се приложи в следния вариант: избира се някакъв характерен похват, съобщава се на всички и всички се опитват да напишат нещо, като го използват.

Това би било много добро практическо упражнение и реално има голяма връзка с темата.
...
Аватар
ogonommo

ПредишнаСледваща

Назад към Разкази