Начало форум Административни

Административни

ПРЕДЛОЖЕНИЯ!

Теми за организацията и модерирането на форумите. Ако имате оплаквания или предложения - публикувайте ги тук

ПРЕДЛОЖЕНИЯ!

Мнениеот Шаркан » Нед Май 30, 2010 3:12 pm

предложение І
Шаркан написа:Данчо, моля те, виж дали не може да се турят няколко бутончета за оценка на чуждите постинги.
Например:
- споделям мнението;
- отчасти съгласен;
- неясна авторска мисъл;
- не съм съгласен;
- пълен отврат.

или (най-простичкото):
- съгласен
- несъгласен

така може да се маркират съгласия и несъгласия, без да се налага да се пише нещо и да се включваш в спор, който или е изцяло безсмислен, или клони към безсмислица и свада, та заради това НИКАК не му се ще на човек да се бута в такива теми...

предложение ІІ
Шаркан написа:вместо модераторите да трият скандалджийски постинги (които са един вид визитка на всеки поддал се на искушението или направо инициирал кавгата), да ги пренасят в раздел, който може гръмко да кръстим "ФОРУМНИ ВОЙНИ"
(макар че аз предпочитам термина "кавги")
Нека в този раздел се водят караниците, за да е чист и интелигентен останалият форум.
Там дори може да се СЪЗДАВАТ нарочно скандалджийски теми. И всеки да се излага на воля. За негова сметка ще е.

при положение, че на форум за фантастика и футурология имаме раздел "СПОРТ", съществуването на "Форумни кавги" никак не изглежда нелепо.

това между другото би направило и модерацията по-мека. Естествено, по преценка на модертора, баш смрадливите лайна се трият.
Или се прехвърлят в "скандалния" раздел, за да седят там като въшка на челото на автора на продукцията...

предложение ІІІ

Дали е възможно към форума да се направят миниблогове? С линк към всеки блог под аватара.
Смисъл: в тези блогчета всеки си излага своето виждане по въпросите на фантастиката и прогностиката (плюс що-годе сродни с това неща). И като иска да изрази мнение, за по-кратко дава линк към съответния запис от блога си.
Можем да ги кръстим, ако щете, "тефтерчета".
Или "визитки".
Другото полезно нещо ще е, че всеки направил си такова тефтерче, може да си го модерира (да маха неприятните му коментари).

предложение ІV
виждал съм на други форуми опция за форматиране "спойлер" (скрит текст). Така всеки може да крие офтопни изречения вътре в своя постинг, който се придължа към темата.
Може дори да сложи под спойлера и лични нападки, стига да не са твърде груби, защото тогава целият му постинг хвръква или в небитието, или в раздела за скандали (според милостта на клубния модератор)
Лично аз бих използвал тази опция, за да покривам примери на свои тези, като по този начин съобщението ще изглежда по-спретнато и удобно за четене: основните мисли напоказ, второстепенните и примерите - под таговете [SPOILER]...[/SPOILER].
та така... свади не може да няма, тук не участват беземоционални същества все пак.
Въпросът е да се намери начин емоциите да не торпедират цивилизованото общуване.
И този начин, имхо, е в предложените мерки:
-- раздел "Форумни войни (кавги)";
-- лични тефтерчета на всеки регистриран участник (пък който иска, да ги ползва), с възможност за коментари и МОДЕРИРАНЕ на коментарите ЕДИНСТВЕНО от притежателя на тефтерчето;
-- опция за форматиране [SPOILER][/SPOILER].

предложение V
да има възможност да се редактират и стари съобщения.
При което задължително да се маркира датата на редакцията и автора на промяната (защото това може и да е модератор).
Шаркан

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЯ!

Мнениеот Йордан Янков » Нед Май 30, 2010 5:15 pm

Съжалявам, но в момента нямам време да се занимавам с това. Ако някой му се занимава нека да потърси модули за phpBB3, които имат такава функционалност - ще ги сложа. За преместването на темите да се изкажат и другите модератори.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Нед Май 30, 2010 6:12 pm

не настоявам да стане "вчера" :lolno:
просто не знам как да го направя, а и не знаех дали ТУК това е възможно.
Шаркан

Мнениеот dobri_bozhilov » Пон Май 31, 2010 10:37 am

Всичко е възможно, но не всичко е икономически оправдано. Това тук е сглобка между 2 свободни сайт-системи, която ползва стандартно наличните в тях функции. Предложенията предполагат или много търсене на някакви модули, или писането им, което като работа е от 10 до 100 пъти повече от общата инсталация, която е направена. Бихме могли дори да похвалим Данчо за къртовския труд да сглоби joomla и phpBB, което по общи наблюдения, са две от най-непонасящите се взаимно системи :-)))
dobri_bozhilov

Мнениеот Sephiroth » Пон Май 31, 2010 10:52 am

Раздел "Форумни Войни" ми звучи супер, определено има нужда от такъв мисля :twised:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Шаркан » Пон Май 31, 2010 1:04 pm

ето тук са реализирани тези модули - http://anarhia.org/forum/index.php
който разбира и му се занимава, мога да го свържа с администратора на ЕФА. Момчето е разбрано, еколог.
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Пон Май 31, 2010 1:14 pm

Намерих някакъв плъгин за оценяване на отделните постове и теми, но не знам доколко работи (версията е 0.4):

http://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?f=70&t=645855
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Пет Юни 04, 2010 6:58 pm

между другото: системата за оценяване на постингите би свършила и добра работа за рейтинговане на разказите в съответния раздел.
Тогава (примерно), освен по хронологичен ред, може да се преглежда раздела по брой положителни оценки. Така по-добрите неща ще излизат нагоре.
Шаркан

Мнениеот alvin » Съб Окт 02, 2010 4:51 pm

Възможно ли е известието, че е получено лично съобщение от друг потребител, да е в различен цвят? На перфектното място е, но се слива със стандартния текст и човек въобще не поглежда там.
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот alvin » Чет Окт 14, 2010 8:28 pm

Вопъл в пустиня, а? :wink:

Още едно предложение - когато сайтът ме известява, че имам лично съобщение, получавам имейла от името на jordan. Ясно защо, но мисля, че може да се замести с "sf-sofia.com" или нещо подобно, а?
Аватар
alvin

Мнениеот Deyan » Съб Ное 13, 2010 10:48 pm

Шаркан написа:предложение ІV
виждал съм на други форуми опция за форматиране "спойлер" (скрит текст). Така всеки може да крие офтопни изречения вътре в своя постинг, който се придължа към темата.
Може дори да сложи под спойлера и лични нападки, стига да не са твърде груби, защото тогава целият му постинг хвръква или в небитието, или в раздела за скандали (според милостта на клубния модератор)
Лично аз бих използвал тази опция, за да покривам примери на свои тези, като по този начин съобщението ще изглежда по-спретнато и удобно за четене: основните мисли напоказ, второстепенните и примерите - под таговете [spоiler]...[/spoiler].
та така... свади не може да няма, тук не участват беземоционални същества все пак.
Въпросът е да се намери начин емоциите да не торпедират цивилизованото общуване.
И този начин, имхо, е в предложените мерки:
-- раздел "Форумни войни (кавги)";
-- лични тефтерчета на всеки регистриран участник (пък който иска, да ги ползва), с възможност за коментари и МОДЕРИРАНЕ на коментарите ЕДИНСТВЕНО от притежателя на тефтерчето;
-- опция за форматиране [spоiler][/spoiler].

Това предложение е вече направено и работи.
При писане на мнение ще видите нов бутон "spoiler".
Вариантите за използване са 2:
[spоiler]Текст на спойлера[/spoiler]
който ще се визуализира така:
Спойлер:
Текст на спойлера

или
[spоiler=Описание]Текст на спойлера[/spoiler]
който ще се визуализира така:
Описание
Текст на спойлера
Deyan

Мнениеот alvin » Пон Фев 14, 2011 10:25 pm

Тъй като има опция "враг" и човек може да си спести нечии брътвежи, се създава друг проблем. Например:
Отварям тема, инициирам интерес, мнения. Това е и целта. Идва обаче въпросният "вражески" елемент и осира милата ми тема. Аз не го чета, но какво от това?
Е ли е възможно човек да създава черен списък на потребители, които да не могат да публикуват в създадените от него теми? Звучи малко попресилено и авторитарно, но това всъщност е идеята на хубавия разговор - каниш на масата си само хора, които са ти приятни и от които мислиш, че ще научиш нещо. Останалото са дрязги и скърцащи столове.
Аватар
alvin

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Фев 15, 2011 12:59 am

Доколкото разбирам - Алвин предлага всеки юзър да може да модерира темата, която е открил.
В друг форум бях писал нещо за манталитета, затова не го коментирам. Единственото следствие от осъществяването на това е, че от този един форум биха се обособили няколко, които в обозримо бъдеще даже биха могли изобщо да престанат да контактуват помежду си.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Вто Фев 15, 2011 11:02 am

май технически не става топикстартерът да може да модерира своята тема.
Известните ми изходи са два:
1) блогове към форума;
2) персонални раздели в самия форум.
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Вто Фев 15, 2011 11:52 am

alvin написа:Тъй като има опция "враг" и човек може да си спести нечии брътвежи, се създава друг проблем. Например:
Отварям тема, инициирам интерес, мнения. Това е и целта. Идва обаче въпросният "вражески" елемент и осира милата ми тема. Аз не го чета, но какво от това?
Е ли е възможно човек да създава черен списък на потребители, които да не могат да публикуват в създадените от него теми? Звучи малко попресилено и авторитарно, но това всъщност е идеята на хубавия разговор - каниш на масата си само хора, които са ти приятни и от които мислиш, че ще научиш нещо. Останалото са дрязги и скърцащи столове.

Със софтуерни решения, не се решават човешки проблеми.
На форума му трябва един добър модератор, който да не позволява офтопици и флудове.
На масата тая фигура се нарича Тамада.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Вто Фев 15, 2011 12:19 pm

Със софтуерни решения, не се решават човешки проблеми.
На форума му трябва един добър модератор, който да не позволява офтопици и флудове.
с упражняване на модерация също не се решават тези проблеми.
Ивайло Иванов написа:Единственото следствие от осъществяването на това е, че от този един форум биха се обособили няколко, които в обозримо бъдеще даже биха могли изобщо да престанат да контактуват помежду си.
е и? По-добре ли е тези групировки да се държат на едно и също място, след като така или иначе не се понасят и в крайна сметка просто напускат форума?
Блогове или персонални раздели е добро решение и ПРЕДПОСТАВКА личните проблеми да се решават без кавги и ущърб на тази част от фендъма, която си дава труда да пише тук.
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Фев 15, 2011 8:30 pm

Аз пък просто предлагам на всички, които се дразнят и гневят от каквото и да е, да пораснат и да престанат - или поне да престанат да го показват, което също е признак на израсване :)

(мдам... раста - расна - два различни глагола... да порастеш - да пораснеш... но израсване - израстване? май все пак е второто)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Вто Фев 15, 2011 9:46 pm

Шаркане,
не става дума за модерация. Аз не искам да диктувам поведение, искам само и единствено да е възможно в мои теми да не цапат определени лица. Нека си отворят същата тема, аналогична дискусия и да снасят там. В реалния живот е така - сядаш с хора, чието мнение искаш да чуеш. Особено ако първи си седнал на масата. И когато аз седна някъде, не искам на същата маса да се натриса кой да е. В един бар/форум има много маси, има място за всеки.

Богданов,
моите "проблеми" са естетически по-скоро...

Гоа,
аз не се гневя, правя предложение. След като ти като мод не можеш да се справиш с троловете, аз искам да знам, че няма да хабя време и усилия за тема, която впоследствие ще бъде осрана. Къде тук е незрялата ми позиция, та трябва да раста?
Аватар
alvin

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Фев 16, 2011 3:24 pm

Алвин изглежда забравя, че "масата си", около която възнамерява да си кани слушатели, всъщност не е негова - всички тук седим около масата наречена "Форум на клуб Иван Ефремов". И ако някой не желае да слуша някого - свободен е да не го прави. Но само той. И не може да налага личните си антипатии към някого на останалите. Да не говорим, че автоматично да го считаш някого за по-глупав, по-некадърен и по-безполезен от собствената си персона - само заради това, че ти е антипатичен, е един от стълбовете на селския манталитет. Правилото за търсене на относително затворена общност единомишленици, е още един.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 3:30 pm

ами, Алвин, блогове (или персонални раздели - може да се конфигурират като подраздели в раздел "Персонални") са точно такова сепаре ("приятелска маса"), където си защитен от набези на неприятни ти хора.
Трудно е да очакваш, че натрапниците няма да се набутат неканени...

освен ако...
освен ако възможно най-вишегласно си приемем допълнение към Правилата на форума, според които маркирана по определен начин тема остава само за поканените (или е декларирано, че в нея е нежелателно присъствието на конкретни хора).
Тогава всяко нарушение ще се трие от модератора.
(дали това ще се хареса на модераторите? ще имат повече работа...)

и в двата случая всеки "отхвърлен" е волен да отвори паралелна тема (както ти предлагаш), ако толкова му се занимава.

предимството на блоговете (или персоналните раздели) е и това, че всеки може да си изложи някои свои базови виждания, така че да не ги преповтаря по много пъти.
Впрочем, лично аз в един такъв мой блог не бих трил никого, но върху офтопни изказвания бих слагал спойлер.

във всеки случай, виждам това като едно удобство.

удобство ми се струваше и маркиране на нечий постинг с бутони "одобрявам/не одобрявам/неясно изказване", но това да не е свързано с някакви "рейтинги", защото ще почте "война на рейтинги".
Тъкмо заради такава "война" (и просто хулиганство) се отказах от идеята.
Маркирането на отношение към нечие изказване спестява отговор, като в същото време дава на автора информация, че си прочел това негово мнение.
как да е, разубедиха ме, че това би станало повод за допълнителни вражди.
И, след като това може да има такъв негативен ефект, очевидно самоконтролът на форумчаните куца, затова по-добре би било да има блогове. Или Допълнение към Правилата... ама и тогава може да избухнат разправии.
А при блоговете (или персоналните раздели) разправии няма да има, поне не толкова остри.

имхо
Шаркан

Следваща

Назад към Административни