Начало форум Административни

Административни

ПРЕДЛОЖЕНИЯ!

Теми за организацията и модерирането на форумите. Ако имате оплаквания или предложения - публикувайте ги тук

Re: ПРЕДЛОЖЕНИЯ!

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 3:35 pm

"общата маса" отдавна не е толкова обща, вече е разделена на отделни маси в едно заведение.
Вместо да се натрапва изкуствено единство за "обща маса", нека си оформим "сепаретата", основният форум така или иначе остава пространство за срещи на вече фактически обособените групички.
Алтернативата е обезлюдяване на целия виртуален клуб.

между другото, това "сепариране" също вече е факт. Има хора, които пишат ЕДИНСТВЕНО или ПРЕДИМНО в раздела "Спорт". И пак са в рамките на клуба.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Фев 16, 2011 3:48 pm

Шаркан написа:между другото, това "сепариране" също вече е факт. Има хора, които пишат ЕДИНСТВЕНО или ПРЕДИМНО в раздела "Спорт". И пак са в рамките на клуба.

Затова предлагам замяната му с раздел "Клубен спорт". Общи спортни или футболни форуми - колкото щеш.

По предложението на Алвин: не виждам открита от него тема, която някой да му е осрал.
Ако ти, Ники, виждаш - посочи ми я - защото аз не можах да намеря. Гоа, ти можеш ли да посочиш такава?
Ако не - то тогава Алвин явно се кани да открие тема, за която знае, че може да обиди или засегне някого или някои, но те да не могат да кажат нищо по нея. И се грижи да подсигури последното.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 5:12 pm

ЕДИНСТВЕНО хората от раздел "Спорт" могат да решат какъв да бъде той. Още повече, че сега с опцията за "невидимост" те НИКОГО не притесняват, никому не се натрапват, значи не е редно да им се натрапва на тях как да се наричат и какво да правят.
Може да им се ПРЕДЛОЖИ. Дали ще приемат - друг въпрос.

Алвин каква тема ще отвори, това си е негова работа. И никому той не дължи отчет. Иска нещо - и това е. Ако няма АРГУМЕНТИРАНИ възражения, че това му желание някого ще ОЩЕТИ РЕАЛНО (а не измислено), редно е то да се удовлетвори.
Аз предлагам начин това му желание да стане факт. Ако му харесва - ще го приеме. Ако на форума няма възражения - редно е да се направи.
(ако технически не е ясно как, мога да свържа нашите админи със знаещи хора)

толкоз.

ако не се приеме, караме си по старому - с перспективата да напуснат още хора.
Обратно (така мисля и това може да се провери само на практика), при наличие на блогове има шанс общата активност на виртуалния клуб да нарасне.
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Чет Фев 17, 2011 7:26 pm

още един глас (постинг) в пустиня.
Шаркан

Мнениеот alvin » Чет Фев 17, 2011 8:01 pm

освен ако възможно най-вишегласно си приемем допълнение към Правилата на форума, според които маркирана по определен начин тема остава само за поканените (или е декларирано, че в нея е нежелателно присъствието на конкретни хора).
Тогава всяко нарушение ще се трие от модератора.

Мисля, че това е разумен вариант, който обаче изисква тактични и възпитани хора. Аз едва ли ще имам такива в графА "врагове" :wink: Но все пак - да пробваме.
Някой мод да формулира изречение, което поставено в края на първи постинг в нова тема означава, че е ЖЕЛАТЕЛНО посоченият в нея да не предизвиква излишни конфронтации с присъствието ти. Доколкото името му не е замесено вътре, де. Всякакви копи-пействания на темата в аналогични теми и разклоняването на вече съществуващата са абсолютно приемливи, нали?
Според зависи как се случват нещата, ще можем да преценим дали пожелателните правила хващат на наша почва :shifty:

:question:
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Шаркан » Чет Фев 17, 2011 8:53 pm

Всякакви копи-пействания на темата в аналогични теми и разклоняването на вече съществуващата са абсолютно приемливи, нали?
разбира се
Шаркан

Мнениеот Deyan » Пет Фев 18, 2011 11:23 am

Варианти много, ще откроя само 4 основни:

1. Нарояване на подфоруми, като във всеки подфорум се избира модератор на подфорума, който отговаря за почистването. Не мисля че това е добър вариант.

2. Слагане на модул блогове, където всеки ще е модератор на собствения си блог. Ако няма достатъчно желаещи да поддържат собствен блог, то това също е лош вариант.

3. Да се пипне леко форума като се направи следното: да нямаш право да пускаш мнения в тема, ако си в списъка на врагове на човека пуснал темата. Пример: АА е добавил ББ в списъка си на врагове. АА пуска нова тема. ББ може да чете, но не и да пише. Но и двамата могат да пишат в тема пусната от ВВ.

4. Да се добави възможност автора на тема да модерира собствената си тема.

Кажете си мнението кой вариант ви допада и ще видя дали може да се направи нещо.
Deyan

Мнениеот Шаркан » Пет Фев 18, 2011 12:53 pm

1. Нарояване на подфоруми, като във всеки подфорум се избира модератор на подфорума, който отговаря за почистването. Не мисля че това е добър вариант.
същото е като блоговете, просто изгледът на разделите (форумите) ще е по-тежък.

2. Слагане на модул блогове, където всеки ще е модератор на собствения си блог. Ако няма достатъчно желаещи да поддържат собствен блог, то това също е лош вариант.
не разбрах. С какво ще тежи опцията да си направиш блог (или да не го направиш)?
Ползата по т.1 и т.2: персонални пространства, видими за всички, но контролирани от автора. Никой не е задължен да се възползва от опцията. Според мен това би намалило конфликтите в общите форуми и, вероятно, би подтикнало повече хора да участват в клуба.
Вреда: т.1 - много дълъг списък подфоруми; т.2 - ЕВЕНТУАЛНО пренасяне на активността в блоговете... което надали е недостатък. И без това активността е сравнително ниска, губи се време в препирни за дреболии.

(лично аз в моя блог бих събрал и редактирал някои свои принципни мнения, така че да са ми под ръка, когато трябва да обясня свой мотив за едно или друго становище в някоя дискусия)

3. Да се пипне леко форума като се направи следното: да нямаш право да пускаш мнения в тема, ако си в списъка на врагове на човека пуснал темата. Пример: АА е добавил ББ в списъка си на врагове. АА пуска нова тема. ББ може да чете, но не и да пише. Но и двамата могат да пишат в тема пусната от ВВ.
това като че ли не е зле... обаче е предпоставка за прекомерно дублиране на теми (ББ ще направи дублираща тема, за да си каже мнението в нея, след като в темата на АА няма достъп).
Полза: сигурност на топикстартера, че темата му няма да бъде осрана
Вреда: роене на теми-опоненти (е, ако не се прекрачва някаква граница на добрия или поне приемлив тон, това пак не е задължително неостатък).

4. Да се добави възможност автора на тема да модерира собствената си тема.
и това МОЖЕ БИ е изход (макар че ме уверяваха, че технически било трудно, ако не и невъзможно).
Полза: очевидна
Вреда: нов кръг клубни войни, както при предишната точка.

РЕЗЮМЕ: аз съм за варианта "блогове".
но за да се направят такива, би било хубаво поне още неколцина души да декларират съгласие по въпроса. Нищо че пускането на записки в блог не задължава никого да коментира или да прави собствен...
Шаркан

Мнениеот Deyan » Пет Фев 18, 2011 3:09 pm

Да кажа и моето мнение:

1. Роене на подфоруми
Утежнява се изгледа на форума и е играчка за администраторите да ги правят.
Затова съм против

2. Блогове
Това е доста сериозно разширение на форумите и ако няма достатъчно хора, които да искат да ги ползват именно като блогове, а не като вариант на 3 и 4, то просто не си заслужава да се прави. Засега само Шаркан е декларирал че иска блогове, да видим дали ще има интерес.

3. Забрана на враговете да пишат (а може и да четат :twised: )
Няма готов мод, но може относително лесно да се направи и не изисква поддръжка.
Риск е роенето на темата.
Достойнство е, че по този начин се гарантира на автора на темата, че в нея няма да има мнения, които няма да може да прочете.

4. Авторско модериране на теми (може да е ограничено само до триене, без останалите екстри)
Има някакви полуфабрикатни модове и може да стане.
Рискът е конфликти от типа "ти що ме модерираш"

Наистина блоговете са най-неконфликтния вариант, но трябва да има желание от повече хора да ги ползват именно като блогове.
За общи теми вариант 3 ми се струва най-добър.
Deyan

Мнениеот Шаркан » Пет Фев 18, 2011 3:58 pm

да ги ползват именно като блогове, а не като вариант на 3 и 4
че защо изключваш вариантите 3 и 4?
Всеки блог си е като микрофорум в рамките на клубните форуми. И да стане патаклама, ограничава се само в блоговете, не се пренася (макар че при желание и дремещи модератори МОЖЕ да се пренесе) в общия форум.
Т.е. блоговете са начин вариантите 3 и 4 да се реализират в умерени мащаби (а те така или иначе се реализират и сега).

ако можехме да минем САМО с общоклубно споразумение, че ако някой е решил да маркира своя тема като "органичена по достъп", всички други ще го уважат - би било идеално.
Да, ама не.

между другото, виждам някои съществуващи теми, които са си директно за блог, не за форумни дискусии (то по тях дискусии и няма, само низ от монолози на топикстартерите)

пак да подчертая: блоговете, освен че решават проблема с "осрани" теми, дават възможност на всеки да си складира и подрежда някакви данни, които иска да направи достояние на клуба, без да губи контрол над тях.

но, ако не се намерят поне още трима-четирима (ако не и десетина) желаещи форумни блогове, идеята отива на кино.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 18, 2011 3:59 pm

1. Роене на подфоруми
Твърдо "против" - няма да спиш във форума, я!

2. Блогове
На кантар. Действително би породило най-малко конфликти - но от друга страна: дали е целесъобразно?

3 и 4. Забрана на враговете да пишат евентуални и/или четат. Авторско модериране.
Твърдо и принципно "против". Принципно - защото аз например не използвам функцията "врагове" по отношение на никого - колкото и да ми е неприятен. Защото и от най-дебелоглавия селски добитък можеш да научиш нещо - ако ще пък да се отнася и до духовния живот на селските добитъци. Но щом е нешо ново и неизвестно ти до този момент - добре е да го знаеш. Да научаваш е хубаво! Всяка тема в действителност е търсене на истината по някакъв въпрос или проблем. Свободен си да не желаеш да слушаш мненията определени хора. Но забранявайки това и на останалите - вече посягаш и на тяхната свобода - защото с твоите врагове не е задължитено да са и техни. Накратко - имаш право да налагаш цензура в четенето единствено що се отнася до теб самия. Не не и на останалите. Така не търсиш истината - така я е търсела инквизицията: Да намерим истината за света, но със забрана хората да четат определени автори.
Кратка историческа справка: всеки, който е ограничавал достъпа на осталите до нечие схващане, идея, мнение и т. н. - в крайна сметка е излизал грешащ.

Така, че казвам: "блогове". С особено мнение.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Йордан Янков » Пет Фев 18, 2011 6:54 pm

По принцип сайтът на клуба си има вътрешно заложена блогова структура и всеки регистриран потребител с авторски права може да пише статии, а другите да ги коментират или да спорят по тях. Но така или иначе никой не се интересува от сайта, а всички висят във форумите. Съжалявам, но нямам много време да се занимавам тук с поддръжка и подобрения, а и загубих желание.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Пет Фев 18, 2011 8:14 pm

сайтът на клуба е прекалено тежък за зареждане при моята скорост на интернета
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Пет Фев 18, 2011 8:59 pm

Да не се проявявам като трол, но си личи, че нямате опит в форумното пространство и предлагате вече тествани технологии.
Примерно в блог.бг си има модерация на коментарите - нещо, каквото иска Алвин.
Резултатът - паралелни теми. Примерно Фат Джима няма да го пуснат да пише в темата на Алвин, но пък той ще си направи същата, ще изнася коментари оттам и ще си ги коментира.
И ако блог.бг е огромно пространство и това по-минава, тук ще е ужасТ.
Другите софтуерни решения са нещо подобно. Да не говорим, че реално всеки, който му се пише, си има разработен блог.

По-добре е да се направи анализ, кое е това, което все още ни държи заедно и какво може да се направи не софтуерно, а организационно.
Иначе, всеки смята, че другите са виновни за тръгващите си, а той самия е света вода ненапита.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 18, 2011 9:19 pm

Odisey написа:Примерно в блог.бг си има модерация на коментарите - нещо, каквото иска Алвин.

Блоговете са частни. Форумът е обществен. Щото ако не беше - нямаше да е forum (лат.) :wtf:

Odisey написа:Примерно Фат Джима няма да го пуснат да пише в темата на Алвин, но пък той ще си направи същата, ще изнася коментари оттам и ще си ги коментира.

О, ако е за някоя дребнавост - не бих. Аз не съм селянин.
Въпросът е принципен. Щом някой е определил някого като враг - то си е негово право. Което обаче по никакъв начин не може да правото на останалите да го имат за поносим или даже за приятел. И ако този някой не желае да слуша някого - пак си е негово право. Което обаче пак не може да се противопостави на правото на другите да беседват с врага му - зашото темата е в обществен форум.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Пет Фев 18, 2011 10:37 pm

Odisey написа:По-добре е да се направи анализ, кое е това, което все още ни държи заедно и какво може да се направи не софтуерно, а организационно.

кое е това, което все още ни държи заедно - навикът
какво може да се направи не софтуерно, а организационно - предложих го вече (ако можехме да минем САМО с общоклубно споразумение, че ако някой е решил да маркира своя тема като "органичена по достъп", всички други ще го уважат - би било идеално.), но съм скептичен доколко ще се приеме и спазва.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 18, 2011 11:00 pm

Шаркан написа:
Odisey написа:По-добре е да се направи анализ, кое е това, което все още ни държи заедно и какво може да се направи не софтуерно, а организационно.

кое е това, което все още ни държи заедно - навикът

Нима? Така си и мислех: ние сме семейство! С 30 годишен брак. :wtf:
А аз съм блудният син. :wtf:

Шаркан написа: - предложих го вече (ако можехме да минем САМО с общоклубно споразумение, че ако някой е решил да маркира своя тема като "органичена по достъп", всички други ще го уважат - би било идеално.), но съм скептичен доколко ще се приеме и спазва.

Идеята е най-добрата, която изобщо се чу до момента. Защото предвижда споразумение. Но пак - с особено мнение.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пет Фев 18, 2011 11:42 pm

В такива случаи се пише етичен кодекс. Но и прости правила вършат работа.

П.С. Не, че има значение, ама phorum си е гръцка дума. Бил съм на Атинския такъв, под Акропола.
П.п.С. Там са измислили и отстраняването след гласуване на мнозинството.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Пет Фев 18, 2011 11:55 pm

етичен кодекс?
ох...

прощавай, но форум все пак е от латински, не от гръцки... гръцкото е АГОРА, объркал си се.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Фев 19, 2011 12:52 am

Odisey написа:Не, че има значение, ама phorum си е гръцка дума. Бил съм на Атинския такъв, под Акропола.

А екскурзоводът, дето ти го е изтърсил, на колко узаки беше?
Щото на агората съм бил и аз.

Шаркан написа:прощавай, но форум все пак е от латински, не от гръцки... гръцкото е АГОРА, объркал си се.

Odisey написа:Там са измислили и отстраняването след гласуване на мнозинството.

Не. Изобщо е нямало законен начин да накараш свободен атински гражданин по рождение да млъкне. Освен ако нямаш предвид аристокрацията в Ареопага, която с мназинство на гласовете е можела да бламира разни забогатели селяни, по една или друга причина попаднали сред тях.
Това, за което говориш, е творение на Робеспиер. Мнозинството гласува - и отсраняват някого. Е, да, де: накрая - и самия него.

Шаркан написа:етичен кодекс?
ох...

ооооох...
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Административни