Начало форум Административни

Административни

За заключените теми - 15.01.

Теми за организацията и модерирането на форумите. Ако имате оплаквания или предложения - публикувайте ги тук

За заключените теми - 15.01.

Мнениеот Мартин » Съб Яну 15, 2011 1:03 pm

Гоа,
Не мисля, че темите трябваше да се заключват.

Едната тема си е за Фантастичната поезия и тя може и трябва да си остане такава, включително - отключена (там в бъдеще ще се добавят още много неща, не само за Фантастихията).
В нея в момента има постове, които просто трябваше да се махнат от там (както бях помолил още в началото). Впоследствие се появи втората тема за авторското право и нещата от Фантастична поезия, които не са по същество, просто трябва да си минат, където им е мястото - в другата тема. И всичко ще се подреди.

Във втората тема за авторското право няма нищо лошо. Одисей се е хванал за буквата и от гледна точка на буквата той до голяма степен е прав. Но аз съм съгласен с написаното от Робин. Направо ми е взел думите от устата.
Но и на Одисей трябва да сме благодарни, защото той помага за нашето общо усъвършенстване.

Одисей,
тъй като темите са заключени, да кажа две думи тук - Зимните птици още не са официално представени, ти малко ме изпревари, но както и да е. Книгата и без това е със свободен достъп (плаща само който иска и му е кеф), така че на този етап самият аз се интересувам повече не от това, какво ще спечеля, а от това - до колко хора ще стигне. Ето - и ти си я прочел поради тази причина; ако трябваше да платиш 3 лева, едва ли щеше да го направиш.
Както винаги - нямам нищо против да чуя бележки и коментари. Мейлът ми го има и на този сайт, и на други сайтове, а мисля, че е наличен и при теб. Така че - ако искаш да кажеш нещо по този въпрос - засега, моля те - на мейл.
По-късно ще се появи тема и тук някъде.

Иначе за авторското право си формално прав. Но това е тема, която може и трябва да се води с по-добронамерен тон. Аз бих се включил с удоволствие в такава тема, ако не виждам, че тя е продиктувана от личното отношение на едни хора към други.
Да не говорим, че както сам ти отбелязваш в случая и да има нарушение - то Е малозначително. И издателите спокойно могат да кажат - превели сме по едно евро на десетте чуждестранни автори; или пък обратното - който се чувства засегнат - знае къде е съда (последното май съм го чувал и от теб).

Ненужно и безсмислено е да си търсим кусури, особено в случаите, когато някой се е хванал и е ВЛОЖИЛ труд, а не е тръгнал да печели от чуждия труд. Тъй като случаят с Фантастихия все пак е точно такъв.
Мартин

Re: За заключените теми - 15.01.

Мнениеот Goa » Съб Яну 15, 2011 1:22 pm

Интересно е дали изобщо може да се говори за кражба или нарушение (формално или неформално!), ако е взето съгласие от всички автори за публикуването на стихотворенията им. Може би пък конят беше поставен преди каруцата и се изписаха куп абсолютно излишни неща?
От един от съставителите получих положителен отзив за заключването на темите. Те могат да се отключат по всяко време - обърни внимание какво съм написал. Преструктурирането им е най-добрият вариант и предполагам, че ще бъде извършено съвсем скоро.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Съб Яну 15, 2011 3:57 pm

На въпроса ми:

Някой права плащал ли е или поне да е уведомил участниците?
Или пак си караме както си знаем?

Наско можеше да отговори така:

Апропо, за "Фантастихия". Всички живи български автори са известени и разрешили безхонорарно публикациите си (от трима очакваме отговори), на покойните са известени наследниците и също са дали разрешение, само Люси Мелконян поиска смяна на произведенията което в момента се прави. Уитмън и Дикинсън сигурно олимпиецът Одисей ще ги извести, като обитател на отвъдното. А антологията още се работи и никакво истерично лаене няма да спре кервана.

С което нещата можеха да продължат в нормален ритъм.
Вместо това се изписаха няколко обидни постинга от Наско.
Някои неща наистина не ги разбирам, но смятам да млъкна за определен период.

П.С. Наско, според Омир Одисей си остава цар на Итака. Дори в крайно готиният разказ "Одисей се завръща" той да е бил взет на Олимп. Не си спомням някъде да пише и да е участвал в Олимпийските игри, тъй като ги е нямало още по това време.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Яну 15, 2011 6:36 pm

На планетата, наречена Земя НЯМА и НЕ СЪЩЕСТВУВАТ авторски, разпространителски или каквито и да било други права, които да си нямат титуляр - никога, никъде и в никоя област на правото. Истина е, че специално за авторските права авторът е най-важният от титулярите, но макар и най-важен - той съвсем не е единствен. Дори и да не е между живите - трето лице съвсем спокойно може да бъде носител на авторските му права. Ако такова трето лице няма - не съществуват и правата. И в този случай всеки издател би могъл без риск от каквато и да било санкция да издава и разпространява което и да е произведение, за което авторските права са погасени.
Но... силно се съмнявам някой да е търсил дали авторските права върху съответните произведения от Уитман или Дикинсън са погасени.
Нали така - никой не е проверявал?
Но все пак - те и двамата отдавна са покойници, но какво да кажем за Рей Бредбъри, който въпреки 90-те си години, е жив и здрав? Някой да го е търсил за съгласие?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Съб Яну 15, 2011 6:50 pm

Той и Данчо Барда никой не е търсил, нищо че те държат правата за България.
Взема го поканя на премиерата...
bogdanov

Мнениеот Goa » Съб Яну 15, 2011 8:04 pm

А къде е второто лице? :wtf:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Nasko » Съб Яну 15, 2011 8:23 pm

Иво, само за теб, понеже се интересуваш относно Бредбъри, от агенцията за авторски права отказват да се занимават с нещо, което е две странички, и при тираж 40 бройки, тяхната такса от това е имагинерна сума.
А Данчо Барда може да е държател на правата за прозата на Бредбъри, но никога не е издавал поезията му и няма никакво отношение към нея, а и се съмнявам, че изобщо знае за нейното съществувание.
А колкото до поетичния персонаж Одисей, последния път като се видяхме ми каза, че е добре приет на литературния Олимп. :wtf:
Nasko

Мнениеот bogdanov » Съб Яну 15, 2011 9:23 pm

Не си в час, Наско. В България имаме литературен Мон Парнас. Там запиват техни величества.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Яну 15, 2011 10:52 pm

Nasko написа:Иво, само за теб, понеже се интересуваш относно Бредбъри, от агенцията за авторски права отказват да се занимават с нещо, което е две странички, и при тираж 40 бройки, тяхната такса от това е имагинерна сума.
А Данчо Барда може да е държател на правата за прозата на Бредбъри, но никога не е издавал поезията му и няма никакво отношение към нея, а и се съмнявам, че изобщо знае за нейното съществувание.:wtf:

Адвокат - човек, добре обигран в заобикалянето на закона. Затова сега ще ви дам една консултация, за да не се наврете между нечии шамари:
За да се приеме, че даден обект на авторското право се разпространява - трябва да е налице условието да има възможност да достигне до неограничен кръг от потребители. Затова повечето издателства си имат определен минимум на тиража за издаване на книги. По презумпция - под този минимум (обикновено 200-250 бройки) се счита, че не е налице разпространение. Презумпцията, разбира се, е оборима - но може да се обори само ако въпросната книга стане такъв хит, че всички започват да си я предават от ръка на ръка, да си я разменят и т.н. Авторското право е пълно с обичайни норми, така че това не бива да ви изненадва. Но 40 бройки в никакъв случай не може да се приеме за разпространение.
По въпроса за комерсиалната част - нека тези 40 души не са купувачи, а възложители. Те събират пари и упълномощават един от тях да ги представлява пред издателство или даже печатница за оформлението и отпечатването на сборника. Така пълномощникът не е разпространител и от една страна дори и на някого да му щукне да го подгони за авторски права - няма шанс, а от друга страна - пълномощникът не е данъчно задължено лице.
Дори нямате нужда от ISBN.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Съб Яну 15, 2011 11:33 pm

Значи съм уцелил, че не е разпространение. Също така, двамата съставители няма да вземат нито стотинка за труда си.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Яну 16, 2011 12:03 am

Goa написа:Значи съм уцелил, че не е разпространение.

'ми то не толкова далеч от ума.

Goa написа:Също така, двамата съставители няма да вземат нито стотинка за труда си.

Виж, за това вече е от съществено значение как се оформи документално.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Яну 16, 2011 1:21 am

Не знам дали е толкова съществено - нито екипът на Терата (списанието), нито на поредицата ТФ, нито съставителите на "С името на Ефремов" и "Непознатите Стругацки", нито журито, определило разказите в "Сънувах човешко лице", и т.н. и т.н. са взели стотинка, пък от това не се е свършил светът. Напротив, все някой се налага да даде, за да се осъществи всяко от тези начинания. Никой от нас не роптае, че трудът ни струва пари и някой ни ощетява. Но без този труд нищо от тези начинания нямаше да се осъществи и животът просто щеше да е много по-сив и безсмислен.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Яну 16, 2011 1:55 am

"Иван Ефремов" не е единственият клуб у нас, който издава книжки. Не говорим само за фантастика, де. И както е тръгнало, като нищо може да се намери поредния чиновнически гений, който да почне да брои стотинките и да изчислява колко е загубила държавата от неплатени данъци. Я си представи акция "Клубарите"! :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Яну 16, 2011 10:20 am

О, ако бяхме в Щатите, като нищо можех да си го представя. Удовлетворението от създаването обаче нямаше да е пълно, ако го нямаше важният момент, че (както беше казал Генерала или някой друг от фендъма) любителските издания трябва да са по-добри от професионалните и ние точно към това се стремим :lolno: . Не че професионалните не ни улесняват, често потвърждавайки думите на Уича, че където се намесят пари, работата се осира :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Яну 16, 2011 5:16 pm

Що, бе? Ето ти един примерен сценарий за акция "Клубарите":
Силите на реда в демократичната ни страна забелязват, че в този форум пишат доста крайно подозрителни лица - един отявлен анархист, поддържащ активни контакти с анархистки организации у нас и в чужбина; един надъхан фашист и яростен (задължително яростен!) антисемит, бивш лидер на радикална националистическа организация; бивш офицер, служил на "оная" власт, който съвсем откровено слави Маркс и се подписва (забележете!) като "Генерала", въпреки, че никога не е получил това звание; неколцина мислители, говорещи за края на индустриалната епоха; и за парлама - няколко на пръв поглед миролюбиви и безобидни хорица.
Ами.... то картинката е ясна, бре: докато единият изпраща колети-бомби до държавни учреждения и сее ужас и анархия, а другият строи концентрационни лагери, то третият крои планове за държавен преврат, след който най-накрая да се накипри с генералски пагони. Социалните инженери разработват планове за устройството на обществото след преврата, а онези, дето изглеждат кротички като божи кравички - те са само за заблуда и приспиване на вниманието на бдителното правителство.
Мислите, че заговорниците нямат средства за пъкления си план? О-о-о-о-о... ами че клубът е издал я, колко станаха фензини, алманаси и пр. издания, за които не е внесъл стотинка ДДС и приходите от които без съмнение отиват за динамит, калашници, бодлива тел и Циклон Б!
Изображение
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Яну 16, 2011 6:03 pm

:problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Яну 16, 2011 9:39 pm

Да, да - усмихни се - показват ни в "По света и у нас"! :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот robinofloksli » Вто Яну 18, 2011 1:50 pm

Заключихте една не-чак-толкова-лоша тема и нацвъкахте веднага друга, с по-големи извращения
Аз лично, като форумник но не и като модератор съм решително против всякакви еднолични действия на някой от модераторите (още повече действия касаещи теми в които им е напляскан задника). Ако модераторът на този форум беше един (или пък двама, но единия не се вясва често) - иди-дойди. Но случаят не е такъв.

Между другото, адвокатската консултация не е много приложима, при положение че се намерят свидетели, закупили въпросния сборник, а съставителя няма договор за поръчка с тях (а и не само с тях). Да не говорим, че в този форум могат да се намерят няколко постинга от типа - "който иска, да си закупи, цената е..." Което еднозначно прави това начинание разпространение, както и да се увърта. Съвсем друг е въпроса, че никой няма да възбуди наказателно преследване за такива малки тиражи. Обичаите на издателствата в случая не са критерий, защото те не са носители на авторското право, ако и да имат договор с автора за изключително разпространение. Авторът (или наследниците му) са носителите на авторските права и те могат да възбуждат дела за нарушаването на тези права. Издателствата могат да съдят евентуален съставител или автора само доколкото един пиратски сборник нарушава търговските им права, което обаче е трудно доказуема хипотеза. Но не и невъзможно, разбира се.

Цялата тази гаргара на тема авторски права е досадна до смърт и никога не бих се заел да пиша постинги по нея (да ограмотявам тоя или оня) само защото ме сърби езика (видиш ли...) Единственото което ме кара да поствам в подобни теми е, раздразнението което предизвиква стремежа на някои хора чрез извъртане или поради благородни мотиви (в които никой не се съмнява!) да наричат черното - бяло. Да, краде се, да, пиратства се, голям праз, чудо голямо! Откъде идва този чудовищен напън да сме морални и чистички на всяка крачка не знам. Крайно време е да започнем да наричаме нещата с истинските им имена. Ако на някой не му харесва как звучи, просто да не раздува нещата и да не обяснява на всеослушание, че всичко е правилно и в рамките на закона, о да! ти просто не разбираш как стоят нещата...
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Вто Яну 18, 2011 1:58 pm

Първо ти започни да наричаш нещата с истинските им имена, а след това приказвай, че си напляскал нечий задник или си ограмотил някого :lolno: .
Апропо, всички теми са отключени и реструктурирани. И нека да вдигне ръка тоя, който смята, че не е нацвъкал нищо.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Вто Яну 18, 2011 2:08 pm

Прав си, теб едва ли човек може да те ограмоти. Сляпата ти вяра в авторитети не позволява подобни корекции.
За "шляпането" - лееека провокацийка, колкото да не са нещата прекалено сериозни. Инак - не го мисля, разбира се.
Призива ти за вдигната ръка не е отправен в нищото, между другото. Не аз, но има хора които се държат доста културно и не бива да ги обиждаш с такива уж-риторични въпроси.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Следваща

Назад към Административни