Начало форум Организационни

Организационни

Началото

Теми, свързани с дейността на клуб "Иван Ефремов"

Re: Началото

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 19, 2010 9:59 am

Хм, интересно, всъщност се получава, че аз съм продукт на комсомолски манипулации от 70-те години. :rolleys: Най-вероятно Иван Иванов все пак ще намери някъде документ в архив на ДКМС или ДС, който дава заповед на комсомолските функционери в клуб Иван Ефремов да подхвърлят на лавиците в библиотеката на клуба копие от "Космически комедии" на другаря Итало Калвино. :shifty: Сигурно те са внедрили в моя юношески мозък пламенна любов към комунизма. :think: От друга страна обаче аз определено в свободното си време съм апологет на американския империализъм. :redface: Какво ли се крие зад тази моя идеологическа шизофрения? :silent: Мъдростта на държавните комунистически служби или тяхната некадърност да си представят какво може да произлезе от действията им по създаването на клубовете по фантастика? :rolleys:

Абе я си таковайте таковата .... :angel:
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Lazy » Пет Ное 19, 2010 2:23 pm

Odisey написа:
Goa написа:Ти сигурно си бил с него, да не кажа нещо по-нецензурно :wtf:

Чел съм Гоа. Не само клубните издания. Шо се почна пак тенденцията като не стигат факти да се преминава към лични нападки?

А може ли да ни кажеш къде си чел тези глупости, за да се посмеем и ние? :problem:
Lazy

Мнениеот akonitin » Пет Ное 19, 2010 2:38 pm

В случая е боклучав факт, във великотърносвската окръжна библиотека все още има английско издание на "1984", кога и как е било внесено в библиотеката не знам, факт обаче е, че върху картончето на книгата имаше дати на вземане от 70-те години (е, после имаше една голяма "дупка" в ползването на книгата до 90-те). Значи все пак някой я е чел и преди първото българско издание.
Цялата дискусия тук ми прилича на "убийте лошите комунистически крави" или на демонизирането на "феодалните" старци от БАН. Парад на посредствеността, като всеки фашизъм...

Ивайло Иванов написа:Ммммммммм... какво имаш предвид под "боклучави факти".
Фактът си е факт и толкова.
Годината на първото издание у нас на "1984" "боклучав" факт ли е?
Човек по никакъв начин не може да промени фактите от миналото.
А именно те са постамента.
akonitin

Мнениеот Goa » Пет Ное 19, 2010 5:31 pm

Odisey написа:

Чел съм Гоа. Не само клубните издания. Шо се почна пак тенденцията като не стигат факти да се преминава към лични нападки?

Не е нападка, по-скоро шеговита реплика в разговорен стил. По-правилно беше да ти задам въпрос къде си го чел, както направи Лейзи.

Вижте, основаването само на документи (партийни, поради липса на други) не може да даде вярна картина. Огромна част от тия документи са само проформа, съдържанието им е с нулева информативност. Други пък са направо фалшиви по различни съображения. Изчакайте поне живите свидетели да измрат, пък тогава вече няма да има кой да разказва от първа ръка как е било и ще може да се състави произволна картина по желание на съставителя. Само не знам как ще се заобиколят клубните издания, снимки и други доказателства. Е, могат и те да се изтълкуват по различни начини - например, че ето на тая снимка, където Славов и Уича се бият със сопи, облечени като диваци, те всъщност са пияни или надрусани, а не весело ентусиазирани; и т.н.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Nasko » Пет Ное 19, 2010 6:03 pm

Изчакайте поне живите свидетели да измрат, пък тогава вече няма да има кой да разказва от първа ръка как е било и ще може да се състави произволна картина по желание на съставителя.

Гоа, тръгвам да измирам :razz: :think: :sick:
Nasko

Мнениеот bogdanov » Пет Ное 19, 2010 7:24 pm

Lazy написа:
Odisey написа:

А може ли да ни кажеш къде си чел тези глупости, за да се посмеем и ние? :problem:

Аз определено се смях на едни преводи наскоро, но тук явно въпросът е друг.
Можеш ли да конкретизираш какво те интересува, тъй като определено не съм изчел само една две статии в нета.
П.С. Османският архив го пуснаха от 1.11 в дигитализиран вид. Ако някой разбира староарабски има много интересни неща за четене. Аз не разбирам, чета резюметата, които публикуват в Бойна слава и Традиция.
bogdanov

Мнениеот Lazy » Пет Ное 19, 2010 7:47 pm

Odisey написа:
Lazy написа:
Odisey написа:

Аз определено се смях на едни преводи наскоро, но тук явно въпросът е друг.
Можеш ли да конкретизираш какво те интересува, тъй като определено не съм изчел само една две статии в нета.
П.С. Османският архив го пуснаха от 1.11 в дигитализиран вид. Ако някой разбира староарабски има много интересни неща за четене. Аз не разбирам, чета резюметата, които публикуват в Бойна слава и Традиция.

Доколкото разбирам, атакуваш преводите ми, след призоваванията ти да се говори по същество и да няма лични нападки? :problem: Ами за преводите ми има доста мнения, включително и от доста по-компетентни хора от теб, но ако имаш някакви забележки, давай смело, аз не се мисля за безгрешен и винаги се радвам на конструктивна критика. Относно Захарий Стоянов - може да ми кажеш кога е бил в нелегалност в Пловдив по време на писането на Записките, какво в Записките си е измислил и откъде си почерпил конкретната информация - конкретни броеве, линкове и т. н.
Между другото, като ще си говорим за неща, на които се смеем, защо все споменаваш, че сайтчето ти няма конкуренция сред литературните сайтове, като има поне няколко литературни сайтове, много по-посещавани от твоя? :problem:
Имам и други въпроси, но ще ги обсъдим постепенно, да не ти се събира много накуп...
Lazy

Мнениеот bogdanov » Пет Ное 19, 2010 10:48 pm

Подред - не чета твои преводи, ако не ми се налага. Не съм ги обсъждал никога, не съм специалист.
Сайтчето ми си е малко сайтче, там си говорим за литература и тотално не може да се сравни със сайтовете за запознанства като Елмаз, Гепи ме и прочие техни литературни аналози. Трябва дълго да дискутираме какво е литературен сайт, за да установим имаме ли или нямаме конкуренция. В момента според нас нямаме. И съм безкрайно благодарен на появата на Е-книги, защото виждам какво е да се работи в условията на конкуренция. Те пробват едно, ние друго и се виждат плюсовете и минусите.
Не ми се влиза в лаишки спорове за Захарий Стоянов, показах го само като пример. Приеми, че съм сбъркал, аз нямам комплекси за малоценност. Като цяло той с тях се опитва да прикрие едно предателство, но кой съм аз за да разбивам митологеми от типа на къде е убит Ботев и кой точно е обесен вместо Левски.
"Давай някое друго въпросче". От Голфове не разбирам.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Пет Ное 19, 2010 11:34 pm

Спойлер:
леле какъв късмет имат някои хора, че не съм модератор...
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 1:47 am

А, бе... я, да го напиша с червено, барем някой го прочете:
Кой е бил и кой не е бил агент на ДС изобщо не е насоката на изследванията ми!
Запомнихте ли – НЕ ТОВА Е НАСОКАТА!
Това е само странична подробност. Вярно – може би доста интересна за онези, които веднага се впечатлиха – но нищо повече от странична подробност.
Насоката е: Каква е била целта на създаването на клубното движение в началото на 70-те години. Не каква е сега – каква е била ТОГАВА.
Героичните приказчици също не ме интересуват. Говорил съм с повече ловци и рибари, отколкото вие. :problem:
Интересуват ме документи и публикации.
Разправяш, че сте слушали някои радиостанции - може би. Но това не ме интересува. Би ме заинтригувала публикация от 70-те години, отнасяща се до "1984" от Оруел, "Ние" от Замятин или нещо подобно, която обаче да е свързана с някой клуб за фантастика. Абсолютно без значение кой.
Има ли обаче такава?
Щото как партийните апаратчици са разбрали що за книжки надничали отнякъде си, ама са са били в "мат", щото на думи, виждаш ли, сте искали светло комунистическо бъдеще?

Разправяш за сцената, разиграла се в ЦК на ДКМС, отдел „Пропаганда“ - срещата със завеждащия отдела Симеон Игнатов, за да го убеждавате в необходимостта от клуба. Бил изтърсил: „На нас, комунистите, бъдещето ни е известно за сто години напред, за повече не желаем и да мислим!“
Звучи достоверно - това е типична фраза на ограничен, побркал се от власт комунист.
Но тя не ме интересува. Защото тя е краят на разковора.
Интересува ме началото. И хода.
В смисъл: Защо е било необходимо да убеждавате в необходимостта от клуба именно завеждащия отдел "Пропаганда" в ЦК на ДКМС? И след като очевидно сте го убедили - останал ли е след това някакъв писмен документ и какъв е той?
Такива неща ме интересуват.
Съжалявам, но просто статии не ми вършат работа.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 2:00 am

Логичен въпрос: При положение, че липсват писмени документи, какво следва?

Въпрос към Наско в тази връзка: дали наистина не могат да се открият някакви писмени документи около създаването на "Тера Фантазия" и на клуба на Гешанов "Приятели на бъдещето"? Както и на "Ефремов", естествено? Ивайло е прав в едно - че събирането на каквато и да е налична документация е пряко свързано с легитимирането на клуба в исторически план. След време сухите документи ще имат сериозна историческа тежест.

Ето един такъв, предоставен ми от Сашо Карапанчев (отнася се до писателския клуб "Златното перо", не до "Ефремов"):

Pismo_za_Zlatnoto_pero1.jpg
Pismo_za_Zlatnoto_pero1.jpg (127.45 KiB) Прегледано 5285 пъти
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 3:58 am

Супер.
Записвам си го.
Но това е само брънка от веригата.

И отговарям на въпроса ти: пи положение, че липсват документи - осланяме се на публикации. Ако няма и публикации - осланяме се на участия в бъдещи за онова време преводи и публикации. Пак давам примера с "1984" - ако "партийните апаратчици" са виждали как била надничала зад гърбовете им, ама нищо не са могли да направят, щото на думи, виждаш ли, искали светлото бъдеще - то има ли някакво писмено свидетелство за това? Издание няма. Публикация от началото на 70-те години с коментар на такива книги има ли? Няма. Ами като няма - барем да видим има ли някой клубен активист, макар и по-късно, участие в превода и издаването на "1984" у нас. Има ли?

Ами... тогава ако тези "партийни апартчици" все пак са виждали надничащите иззад гърбовете им неподходящи книжки, при наличието на агенти на ДС - то тогава някой би трябвало да бъде разработван. Но... :problem:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 11:47 am

Това, че няма публикации и издания, не отменя факта, че книгата е обсъждана в клуба. ИМЕННО такава е била и Е дейността на клубовете - да обсъждат, обменят, разказват, научават. Публикациите и изданията са само външен израз на дейността.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 12:06 pm

Goa написа:Това, че няма публикации и издания, не отменя факта, че книгата е обсъждана в клуба.

Отменя го. Невъзможно е да обсъждаш нещо, което не си чел. А не си го чел, защото го няма нито на български, нито на руски, а дори и да го имаш на английски - него пък не владееш в нужната степен.
Ако дори някой ти го е прочел по (старателно заглушавана у нас!) радиостанция - можеш да коментираш единствено откъси. Но в никакъв случай нито един "партиен апаратчик" не може да забележи, че някоя си неподходяща книга "наднича иззад гърба ти". Щото забележи ли - ще видиш клуб, когато цъфнат налъмите - без абсолютно никакво значение какви му ги говориш.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 12:21 pm

Каква е била целта на създаването на клубното движение в началото на 70-те години.
що не предположиш най-простото обяснение - кръг хора с общи литературни интереси се събира, за да споделя удоволствието си от жанра, както и да го пропагандира за тия, които го пренебрегват като "ескапистка литература".
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 12:29 pm

Шаркан написа:що не предположиш най-простото обяснение - кръг хора с общи литературни интереси се събира, за да споделя удоволствието си от жанра

Това не е обяснение, а условие. Не можеш да направиш нищо без такива хора.
Но по каква работа са били те при завеждащия отдел "Пропаганда" в ЦК на ДКМС? Как са го убеждавали и останал ли е след това някакъв писмен документ и какъв е той?
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 12:36 pm

Ивайло Иванов написа:
Goa написа:Това, че няма публикации и издания, не отменя факта, че книгата е обсъждана в клуба.

Отменя го.
адвокатски номерца. Това не е похват на изследовател, пич.
Невъзможно е да обсъждаш нещо, което не си чел.
доказателства, че никой не го е чел?
Дадох примери за неща, които СА БИЛИ публикувани, или поне излъчвани по радиата. Така че твърдението
А не си го чел, защото го няма нито на български, нито на руски.
не отговаря на истината. Т.е. ти с една лъжа се опитваш да оспориш факти, за които разбираемо няма "протокол".
Според теб излиза, че всичко, което не е записано, не се е случвало (което може да мине като аргумент само в съд, тоест в рамките на една процедура, далечна от науката). А не е могло да се случи, понеже нямало възможност да се случи (което обаче не е вярно, могло е).
А и няколко пъти ти обясниха, че "1984" се използва като обобщение на произведенията, критикували онзи режим (на практика - фашистки, въпреки табелата си).

Това не е обяснение, а условие. Не можеш да направиш нищо без такива хора.
дрън-дрън. Това е достатъчен мотив хората да се съберат. И тия хора си ги е имало, не са ги вадели от складовете на ДКМС.
И, за да не става нелегално, с всички произтичащи от това неудобства, се обърнали към тогавашната власт. Защото не са имали идеята да правят революционен кръжок, а литературен.

както каза Данчо, усилено търсиш под вола теле.
И като се натъкнеш там на мотокултиватор, ще направиш извода, че волът е женски и е бил натакован от трактор "Беларусь"...

хайде спри се вече, дори не е забавно.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 12:58 pm

Почти никой не може да докаже отрицателни факти Ники. Това са изключения. Затова правилото е да се доказват положителните факти.
Науката, която изследва доказателствата, се нарича "Логика".
Ето - пръв Наско казва, че "партиийните апаратчици" били забелязали, че нещо си е надничало иззад гърбова му, ама са били в положение на "мат", щото...
А аз просто питам "Как? Как са забелязали? И как е надничало?"
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 1:07 pm

абе ти първо отдели "положителните" от "отрицателните", да не ги сортираш произволно, пък после се хващай за думички.
Юридическата процедура нито е логика, нито научен метод.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 20, 2010 1:23 pm

Я! Това е интересно! :silent:
Коя юридическа процедура познаваш, че да знаеш какво е или какво не е тя?
И откъде я познаваш? :wtf:
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Организационни