Начало форум Организационни

Организационни

Началото

Теми, свързани с дейността на клуб "Иван Ефремов"

Началото

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 14, 2010 3:27 pm

Като чета историята на клуб „Иван Ефремов”, прави ми впечатление, че първият период е отбелязан за годините 1974-1990 г. За 1975 г. обаче има написани точно 5 реда, а за самата година на учредяване - 1974 г. - няма нито дума. А именно това ми е интересно. Основаването. Създаването. Формирането.
Във връзка с това имам три въпроса:
1. По чия инициатива се създава клубът?
2. В каква правна форма се учредява през 1974 г. – сдружение ли е?
3. Къде се помещава клубът през 1974 г.?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Re: Началото

Мнениеот Goa » Нед Ное 14, 2010 10:15 pm

Нямаш ли сборника "С името на Иван Ефремов"? Там е разказано подробно. Интересно, че препращат към историята на клуба, написана тук; но може би информацията още не е прехвърлена от стария сайт. Имам намерение да се захвана, но първо трябва да си изчистя от главата няколко висящи неща, а това става адски бавно и досадно...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Ное 14, 2010 10:29 pm

Аз съм във Варна. Не съм го виждал тук. Но бих се радвал историята му в сайта да е по-подробна. Поне що се отнася до самото начало, де - именно затова съм постнал темата в "Организационни".
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Нед Ное 14, 2010 10:48 pm

Ами може някой от съставителите да постави тук текста, в който се разказва за началото. Аз го нямам при мен. Генерале?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Deyan » Пон Ное 15, 2010 8:03 am

Ето историята на клуба от стария сайт: http://www.sf-sofia.com/sf/index1.php?menu=1&id=13&t=hr
Вижте какво не е прехвърлено на новия и го добавете.
Deyan

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Ное 15, 2010 10:15 am

Това е много интересно, но отново не отговаря на въпроса в каква правна форма съществува клуба през 1974 г.
А и отговаря на въпроса кои са учредителите (не съм питал това - ние ги знаем), но не и чия е инициативата.
:redface:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пон Ное 15, 2010 12:10 pm

Ивайло Иванов написа:Това е много интересно, но отново не отговаря на въпроса в каква правна форма съществува клуба през 1974 г.
А и отговаря на въпроса кои са учредителите (не съм питал това - ние ги знаем), но не и чия е инициативата.
:redface:

В каквато всички клубове по това време - Клуб по прогностика и фантастика “Иван Ефремов” при Градски младежки дом “Лиляна Димитрова – София.
Ако е нещо различно, ще ми е безкрайно интересно и на мен как са успели да го направят в ония години.
Иначе практиката си е известна - събираме лудите глави на едно място, за да можем лесно да ги наблюдаваме и управляваме.
Макар, че винаги трябва да има някой разтичал се, за да станат работите.

П.С. Намекваш, че липсват имена?

Добавка, че се зачетох:
"Клубът беше средище на хора, които смятат че бъдещето се прави “тук и сега”, които са дълбоко убедени, че развитието става по спирала, а не по затворените цикли на оцеляването и задоволяването." - Какво стана с тези хора?
bogdanov

Мнениеот Йордан Янков » Пон Ное 15, 2010 6:46 pm

Odisey написа:"Клубът беше средище на хора, които смятат че бъдещето се прави “тук и сега”, които са дълбоко убедени, че развитието става по спирала, а не по затворените цикли на оцеляването и задоволяването." - Какво стана с тези хора?

Все още някои от нас пълзят по спиралата.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Ное 15, 2010 6:50 pm

Odisey написа: Иначе практиката си е известна - събираме лудите глави на едно място, за да можем лесно да ги наблюдаваме и управляваме.

Тъкмо това имам предвид под "чия е инициативата". На ДКМС ли, Министерството на културата ли, Министерството на младежта и спорта ли, Министерството на образованието ли?
Защото прави впечатление че в рамките на една година са създадени няколко клуба. София, Русе, Пловдив, Пазарджик, Варна... Не може да е само спонтанен ентусиазъм. Държавата е пипнала.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 7:53 pm

Инициативата е била на няколко човека ентусиасти, държавата едва ли би се сетила точно клубове по фантастика да прави, като е можело десетки други, по-разбираеми форми да образува.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пон Ное 15, 2010 8:01 pm

Ивайло Иванов написа:
Odisey написа: Иначе практиката си е известна - събираме лудите глави на едно място, за да можем лесно да ги наблюдаваме и управляваме.

Тъкмо това имам предвид под "чия е инициативата". На ДКМС ли, Министерството на културата ли, Министерството на младежта и спорта ли, Министерството на образованието ли?
Защото прави впечатление че в рамките на една година са създадени няколко клуба. София, Русе, Пловдив, Пазарджик, Варна... Не може да е само спонтанен ентусиазъм. Държавата е пипнала.

Той отговорът е лесен - създадени са към Младежките домове! Явно е на ДКМС.

@Гоа, то и 89 нещата уж ставаха така - съберат се няколко доброволеца и... пък после се оказа другояче.
bogdanov

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 10:53 pm

Е там си беше организирано, както се видя по последствията. Не съм чул клубът да е свалил някое правителство.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Nasko » Вто Ное 16, 2010 6:41 pm

Голяма изнанада се пръкна. Някой се интересува как е започнало всичко с нашия клуб. И веднага, най-компетентните мнения постъпват от Фат Джим и от Богданов, (който има прилика с Одисей колкото Джордж Буш с Че Гевара)
Като начало ще ви постна един абзац от моята част от Предговора към "С името на Ефремов":

"Винаги съм смятал, че фантастиката и мемоаристиката не могат да се сливат по никакъв начин. Няма пенсиониран фантаст, фантастът или е сърфист върху вълната на времето или е удавник в дълбоките му води. Нищо, че тези води днес се разляха в крайбрежни блата, където подути трупове продължават да печатат многотомни опуси за Нищото, което изпълва душите им. Много ми се иска този сборник да не бъде възприеман като мемоар, защото спокойното доживяване на дните не е присъщо нито за Ефремов, нито за неговите съидейници. Сражението за ценностите, на които посвети живота си Иван Антонович, продължава, ще продължаваме и ние, старите ефремисти, докато продължава еволюцията..."

Атанас П. Славов

а конкретно по въпросите за учредяването - фрагмент от статията ми "ОТКЪДЕ ЗАПОЧНА ВСИЧКО":
"Интегралният клуб по фантастика, прогностика и евристика „Иван Ефремов“ е учреден през месец май 1974 година в София от група влюбени във фантастиката хора, които решиха, че Тя им е дала прекалено много и трябва да направят нещо за Нея.
Разбира се, инициативната група има своя предистория. Още от 1962 година датират първите опити за създаване на социална среда за любителите на жанра. Такъв е бил клубът „Приятели на бъдещето“, формиран от Христо Гешанов към Френската гимназия в София, който, макар да е играел ролята на ученически кръжок, е бил посещаван от хора от всички възрасти. Той затихва сам, както повечето ентусиастки групи. През 1969 година списание „Космос“ прави конкурс за млади фантасти и на неговата база възниква клубът-семинар „Златното перо“. Там се запознават бъдещите членове на „Ефремов” Александър Карапанчев и Светослав Николов. По същото време Атанас П. Славов регистрира в Бургас фен-клуба „Тера Фантазия“ и публикува в международния многоезичен дайджест „Спутник“ адреса си за контакти. Отзовават се хора от доста страни, „между другото“ – и от София. Създаденият през 1971 година от Ненко Сейменлийски и Тодор Ялъмов студентски клуб „Фантастика и футурология“ при СУ поканва Славов в София. Преди това А. Карапанчев вече е гостувал в Бургас заедно с групата от „Златното перо“.
Така се оформя първият състав на инициативното ядро: Ненко Сейменлийски – студент по журналистика, Тодор Ялъмов – химик, Александър Карапанчев – студент по ориенталистика, Пламен Аврамов – студент в Художествената академия, Крум Чокойски – фотограф, Валери Голев – астроном, Атанас П. Славов – геодезист (през 1972 година той решава, че нещо значимо може да се направи само в столицата и се преселва в София). Групата се събира на частни адреси и мечтае за голям клуб – център, в който интелектуалните аутсайдери, наречени „читатели на фантастика“, да могат да се чувстват у дома си.
.....................
Преди това обаче е протекла деликатна и сложна операция по признаването на клуба като официална организация. Пред комсомолските органи стои неприятната задача да укротят напора на неудържими ентусиасти, които хем говорят, че искат да пропагандират светлото комунистическо бъдеще, хем зад гърба им надничат в книжки като „1984“; хем говорят за космическо развитие на човечеството, хем – за футурологични предупреждения и екологични катастрофи...
Любопитна е сцената, разиграла се в ЦК на ДКМС, отдел „Пропаганда“, както я разказва А. П. Славов: „Заедно с Ненко Сейменлийски отидохме на среща със завеждащия отдела Симеон Игнатов, за да го убеждаваме в необходимостта от нашия клуб. Той ни прие изненадващо радушно, както после се оказа – поради погрешната представа, че легитимиралият се като журналист от „Работническо дело“ Ненко ще го интервюира за вестника. Когато разбра темата, „цекарят“ силно охладня. Изслуша ни с оловен поглед и измърмори нещо от рода на: „...футурология, казвате? Те другарите в СССР спорят дали има социология, вие – прогностика...“ Онемях. Не можех да си представя, че някъде се съмняват в съществуването на социологията. След това Игнатов сподели фразата, която остана издълбана със златни букви в клубния ни фолклор: „На нас, комунистите, бъдещето ни е известно за сто години напред, за повече не желаем и да мислим!“
Все пак място на клубната формация е намерено – като секция към Клуба на младия научен работник от обществените науки, ръководен от младия професор Нансен Бехар. Това е прекрасна „шапка“: ентусиазираните фантасти правят каквото си искат, а пък комсомолските апаратчици са спокойни, че винаги, когато се наложи, има от кого да поискат обяснение или да прехвърлят вината – широкият гръб на професора и неговите заместници Тодор Петев и Алекси Данчев са достатъчни.
Тази форма се оказва удобна за не повече от половин година, а после без особени затруднения групата трансформира регистрацията си в Клуб по прогностика и фантастика „Иван Ефремов“ при Градския младежки дом „Лиляна Димитрова“ – София."

А темата за "събирането на лудите глави, за да могат да бъда управлявани" я оставам на первезното адвокатско въображение на Фат Джим.
Nasko

Мнениеот Nasko » Вто Ное 16, 2010 7:15 pm

И още пасаж от края на статията:

Започва бързо набъбване на членския състав на клуба. Пишат се бележки-покани и се пъхат в новоизлезлите книги с фантастика, преди да са продадени. Провеждат се анкети чрез вестник „Орбита“, като според отговорите се канят нови членове. Така се появяват другите сигурни хора от клубното „ядро”: Юрий Илков, Ивайло Рунев, Огнян Митов (Уича), Александър Бурмов, Георги Арнаудов, Мирослав Попов, Юри Георгиев, Васил Сивов, Иван Н. Хаджиев, Тони Пантев, Андриан Первазов, Йордан Янков, Вал Тодоров и др.
Скоро клубът има вече самостоятелна стая и библиотека, която бързо се напълва с дарения от личните колекции и наброява няколко хиляди тома. Фантастика на български, руски, английски, футурологични и прогностични книги, книги за жанра, научно-художествени пътеписи, албуми с фантастична живопис – повечето от тези издания не са достъпни никъде другаде освен в библиотеката на Клуба.
Тук е мястото за едно много важно уточнение. По онова време книгите с фантастика се продаваха в тиражи между 50 и 100 хиляди екземпляра. Само в София читателите на НФ бяха не по-малко от 10 хиляди. А клубните членове никога не надхвърляха 40–50 човека. Съществуваха критерии за естествен подбор. Никой не гонеше посетителите, възприемащи четенето на фантастика като достъпна форма за бягство от действителността. Те сами разбираха, че няма какво да правят сред хора, които непрекъснато генерират нови идеи и проекти или могат да избягат от ресторантски банкет на държавни разноски, за да дойдат в клуба само защото в него им е по-интересно. Младежи, способни с презрение да прокоментират съботната тълпа пред дискотеката с думите: „Първа гъзармия се понесе към дрискотеката...“
Клубът е средище на хора, които смятат, че бъдещето се прави „тук и сега“ и са дълбоко убедени, че развитието става по спирала, а не по затворените цикли на оцеляването и задоволяването. Неслучайно Иван Ефремов е избран за патрон на формацията. Неговият модел на бъдеща личност с принципно нови качества, възможности и нравствени реакции зарежда с енергия целия клубен живот. Всички с презрение отхвърлят всяка връзка на Ефремовия хомо футурус с пропагандните статии на партийните органи за всестранно развития човек на бъдното. Считат ги за лицемерна профанация на тези идеи, защото им е пределно ясно, че партократите виждат бъдещето си единствено като банкови сметки в Швейцария. От друга страна, мощното социално моделиране на братя Стругацки учи на отговорностите при прехода към следващия етап на света. Между клубните членове от ръка на ръка се движат книги като „1984“, „Прекрасният нов свят“ и „Ние“. Никой от тия хора не се смята за политически дисидент – те не намираха за смислено да подменят илюзията за „щастливо комунистическо“ с „щастливо капиталистическо“ бъдеще. Определяха и двете илюзии за еднакво вредни.
Същевременно клубът е и купонджийско сборище на млади люде, сред които шегата и взаимните пародии са редовно занимание. Такъв е и първият любителски филм, направен на Витоша и гръмко наречен „Епохата на дървения век“...
Ето така започна всичко, за да се развие, укрепне и оцелее 30 години, независимо от личните и обществените бури и циклони, независимо от върховете или паденията.
Nasko

Мнениеот Шаркан » Вто Ное 16, 2010 7:39 pm

Наско,
благодаря за включването!
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Вто Ное 16, 2010 8:18 pm

Историята се пише от победителите.
То затова четем за Първото българско царство от византийски хроники.
Айде аз съм по-малък и спомените ми за ТНТМ и друга организирана комсомолска дейност датират някъде от 76-7-8. Но нещата не стояха съвсем така, както си ги описал.
Чели сме ти текста, аз даже и съм го цитирал.
Но мен лично ми е интересно как са станали нещата, защото и аз съм опитвал това-онова да организирам преди десети...
Ако може да излезем от митологията и да влезем в реалните факти. Ако някой има желание.
П.С. От 86 имам преки наблюдения на клуба на Лефтеров (Бог да го прости, голям човек беше).
bogdanov

Мнениеот Генерала » Сря Ное 17, 2010 1:39 am

Я сега кажи какво пишат византийските хроники за "клуба на Лефтеров"?
Генерала

Мнениеот bogdanov » Сря Ное 17, 2010 7:38 am

Генерала написа:Я сега кажи какво пишат византийските хроники за "клуба на Лефтеров"?

Не ми се развалят добри спомени. А и тогава бях хлапе, гледах на нещата по много различен начин. Става въпрос за клуба му към ТУ - Варна.
bogdanov

Мнениеот tubata » Сря Ное 17, 2010 1:07 pm

Апропо, апаратчикът от ЦК на ДКМС Симеон Игнатов да не се окаже баща на настоящия ни министър на образованието и науката и виден египтолог Сергей Симеонов Игнатов?
tubata

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Ное 17, 2010 9:04 pm

Надали един клуб може да свали правителство, но по онова време комунистите, Гоа, полагаха усилия и в тази насока и държаха контрола здраво. ЗДРАВО.

А всяка една история има поне две версии.
Е, вярната е само една. И тя е е онази, която е подкрепена с факти и документи – без значение колко романтично звучат останалите. Или колко примамливо.
В исторята на клуба – така, както е записана в стария сайт – има стряскащи моменти, но два от цитатите са особено фрапиращи.
Първият гласи как през 1973 г. „Пред комсомолските органи стои неприятната задача да укротят напора на неудържими ентусиасти, които хем говорят, че искат да пропагандират светлото комунистическо бъдеще, хем зад гърба им надничат книжки като “1984”...”
Ясно е, че не можеш едновременно да искаш и пропагандираш светлото комунистическо бъдеще, а зад гърба ти да наднича творба като „1984”, нали?
Такива две дини не се носят под една мишница.
Всъщност тези млади ентусиасти само са искали и пропагандирали светлото комунистическо бъдеще. Никаква „1984” не е надничала и не е могла да наднича зад гърба им през 1973 г. Просто защото първото й издание у нас е от 1989 г. – цели 16 години по-късно, да не говорим, че нито един активен участник в клубното движение у нас няма пръст нито за превода, нито за издаването й.
Т. е. – през 1973 г. тези млади ентусиасти са носели под мишница само една-единствена диня. Но тя със сигурност не е „1984”.

И вторият цитат:
„Все пак място на клубната формация бе намерено – като секция на Клуба на младия научен работник от обществените науки ръководен от младия професор Нансен Бехар. Това беше прекрасна “шапка” – правехме каквото си искаме, а комсомолските апаратчици бяха спокойни, че винаги когато се наложи има от кого да поискат обяснение или да прехвърлят вината – широкият гръб на професора...”
Кой, бе – Нансен Бехар ли ги е спасявал от „партийните апаратчици”?
По онова време Нансен Алфред Бехар е вербуван агент на ІІ ГУ на Държавна сигурност, а три години по-късно – и доброволен (забележете!) доносник на VІ ГУ на ДС. Агентурен псевдоним – „Огнянов”. Работното му досие е разсекретено доста отдавна и всеки желаещ би могъл сам да се осведоми.
Та ето кой се е занимавал с тогава с младите – контраразузнавателното и идеологическото управления на ДС. А Нансен Бехар е бил един от техните доносници.
Щото има и други.
Вярно, че такива клубове не свалят правителства, ама както виждаме – другарите явно са искали да предотварят евентуални прецеденти. :problem:

В момента пиша историята на клубното движение в България. Само че от малко по-различен ъгъл – от този на запазените публикации и документи. Всякакви самохвални дисидентски приказчици не ме интересуват, ако не могат да бъдат подкрепени с писмени доказателства. Виж, ако могат – свалям шапка! Засега обаче разполагам само с общи решения и директиви на БКП и ДКМС относно работата с младите, младежките организации и клубове по интереси. Конкретни данни имам само за някои конкретни физически лица – но не и за който и да е конкретен клуб.
Затова ми е необходимо решението за създаването на поне един такъв. Може и да не е точно на „Иван Ефремов”.
Във Варна почти всички досиета са били унищожени още през 1990 г. и за клуб „Андромеда” не е запазено нищо.
Вършат ми работа не само официални документи, но и публикации в тогавашния печат, в излизалите тогава алманаси, списания и т. н.
Но намирането на поне едно такова решение ще отговори на генералния въпрос: Каква е била целта на създаването на такива клубове?
Просто сглобявам пъзел.
Не, че не може да бъде направен извод какво ще излезе накрая, но картината се получава само чрез съпоставка на косвени доказателства и не ми върши работа – искам да наредя целия пъзел – така, че всички да я видят.
Аватар
Ивайло Иванов

Следваща

Назад към Организационни