Начало форум Организационни

Организационни

Конферентни сбирки

Теми, свързани с дейността на клуб "Иван Ефремов"

Re: Конферентни сбирки?

Мнениеот valio_98 » Пон Май 11, 2020 1:20 am

Като че Discord изглежда най-лесно, но аз лично нямам силни предпочитания.
В.
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пон Май 11, 2020 10:48 pm

Да наистина! МС тиймс е доста сложен за разучаване и употреба.
Но ако трябва да сме честни, най лесен изглежда гугъл мийтингс.
Единствения проблем който виждам с него е че не се знае много подробности за него и че (може би) не е възможно да има постоянно съществуващи места за събиране, които да съществуват без организатора да е онлайн.
Т.е. всеки от вариантите си има недостатъци.
Зумм например щеше да е идеален, ако нямаше прекъсване...

П.С.
И ето го вечния проблем на магарето (на Буридан ако не се лъжа ;) ) - няколко купчини със сено - и всичките далече. И докато се чуди магарето коя да избере ... вземе та ритне камбаната , гушне букета , хвърли топа, опъне петалата ... и т.н.
Прагматичния вариант е да се избере коя да е купчина - само и само да не се достигне до нежелана развръзка... Но според Мърфи - този избор ще е най лошия в рамките на приемливите избори, които не включват летален завършек. Понеже според Мърфи най лошото е враг на лошото... И ето зуум е такъв избор - не е на най-лошия от възможните. Но след като е отклонена непосредствената необходимост от оцеляване, може би е добре да се потърси нещо по луксозно ;)
ivanushka

Мнениеот Goa » Вто Май 12, 2020 12:22 am

Добра новина - днес в Зуум нямаше прекъсване, може би отново са го махнали временно (имаше вече един период без прекъсвания).

Нямам време до утре да разуча някоя от другите опции, благодаря за подробните обяснения, но засега ще направя покана за Зуум. Утре, ако случайно ми остане някакво време, може да пробвам още нещо и евентуално да мигрираме.

Или ако някой друг направи, ще се присъединя.

Друга новина от днес - обади ми се директорката на ДК "Средец" и каза, че вече се разрешават дейностите в дома, при условие, че разстоянието между участниците е поне 2 метра. Но за утре нямаме готовност да възобновим сбирките, ще мислим за следващия вторник.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот ivanushka » Вто Май 12, 2020 2:07 am

Даааа... Ето го пак въпроса за Смисъла...
В крайна сметка магарето на Буридан все едно ще умре... (...конферентните сбирки ще се прекратят...) Само дето преди да умре магарето ще се измъчи - дали ще се чуди коя купчина сено е по добра, дали ще се тормози, че не е избрана добрата купчина...
А в повечето случаи, проблема е че изобщо няма купчина...
Или пък в купчината се крие вълк , или змия , или някаква друга неприятност ...
А не е ли по добре да си седи магарето и да чака неизбежната развръзка...
Важното е да дойде по скоро и по леко...
ivanushka

Мнениеот Goa » Вто Май 12, 2020 10:54 am

Не успях да разбера накъде водят тези разсъждения, но дано не е към някакви отрицателни изводи. Можем да продължим конферентните сбирки, но трябва да е по друго време, ако действително започнем да се събираме на живо във вторниците. На сбирките на живо присъстват поне 5-6 човека, които не влизат на конферентните сбирки (най-вече защото нямат възможност да се включат онлайн), така че подновяването на сбирките не е лошо. От друга страна, на конферентните сбирки участват и хора, които не могат да дойдат на живо. И двете форми имат смисъл, значи действително можем да мислим за продължаване на конферентните сбирки, ако има и други желаещи освен нас двамата.

П.П. Днес в Зуум пак си имаше прекъсване. Гледам Дискорд в момента, но все още не мога да се ориентирам как да организирам сбирка. Засега създадох такава на Зуум, пък до довечера има още малко време.

Тема: Представяне на книгата "Звездата на скитниците" и среща с автора Сесил Костадинова
Time: May 12, 2020 07:30 PM Sofia

https://us02web.zoom.us/j/87596427085?pwd=UmVYSXJCVjJmMHNCMTRjRFpuSkxUQT09

Meeting ID: 875 9642 7085
Password: 6LSJwS

Иска се вече парола за влизане, така че въвеждате горната: 6LSJwS

Ето още веднъж линка към сайта на книгата: https://3ve3da.ceciworks.com/
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот valio_98 » Вто Май 12, 2020 2:08 pm

Здравейте!
За съжаленеи аз май точно по време на сбирката ще пътувам -
днес работя от работа. ;) В най-добрия слуай ще се появя със
заскъснение. Надявам се да зписвате.
Чао и успех, ако не успея да се появя!
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Вто Май 12, 2020 4:18 pm

От мен – лична препоръка за Google Meet (освен ако сте с по-стар смартфон – иска Андроид минимум версия 5; с браузър нямате проблеми... освен ако сте с Дебиан Линукс :D ). Ползваме ги за конферентните сбирки на Човешката библиотека; Вальо също е бил в такава. Не ми е известно какво е ограничението за брой участници – ние сме се събирали докъм 20. Прекъсвания няма. (Но не предлага автоматична възможност за запис.)

А ако сте по-малко хора, направо хващайте Google Hangout, малкото братче на Google Meet. Там правихме сбирка около дузина хора. Работи дори с по-стари версии на Андроид (напр. 4, с която съм аз).

Приятна сбирка довечера! :)
Последна промяна Кал на Вто Май 12, 2020 4:20 pm, променена общо 1 път
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Май 12, 2020 4:19 pm

https://discord.gg/bZ7BJH

Можем да пробваме и тук, но не съм сигурен какво ще се получи - не съм го изпробвал още.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Чет Май 14, 2020 9:37 am

Днес открих, че Google Meet са го интегрирали в пощата на Gmail. Като ограничение дава 100 души.

Дерзайте. :)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Чет Май 14, 2020 11:45 am

Ще пробваме и гугъл мийт... само да има време.

Последна информация: сбирките на живо не са разрешени, продължаваме само с конферентните сбирки!
Аватар
Goa
Модератор

Re: Конферентни сбирки

Мнениеот Goa » Вто Май 19, 2020 12:30 pm

Сбирка на ИКФЕП "Иван Ефремов"
Time: May 19, 2020 07:30 PM Sofia
https://us02web.zoom.us/j/87006557384?p ... 54UGhTQT09
Meeting ID: 870 0655 7384
Password: 8fZYtv

Пак в Зуум, нямах никакво време да опитам нещо друго. Пише, че иска парола, но май ще можете да влезете и без да ви я иска.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот valio_98 » Вто Май 19, 2020 1:40 pm

Здравейте!

Както обещах - ето пдф на доклада ми от по-предния път:
ftp://ftp.eso.org/pub/general/vivanov/2020-05-05/Valentin_Ivanov_talk_20200505_Club_Efremov.pdf
Довечера ще съм на линия, но може би само за за първите 45 мин.
Чао и до скоро!
Аватар
valio_98

Мнениеот Goa » Сря Май 20, 2020 12:23 am

Гугъл мийт го видях, май няма възможност за запис. Засега го оставяме настрана.

Следващия вторник (26.05) темата е Паралелните светове, водещ Васил Сивов.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Сря Май 20, 2020 10:15 pm

За следващия вторник (26.05.2020) темата е: Паралелните светове - водещ Васил Сивов

Ще се опитаме да преминем към дискорд! Двамата с Иванушка поразчепкахме начина на работа там и мисля, че можем да се справим. Предимството е, че няма да ни прекъсва връзката на всеки 40 минути.

За да влезете в сървъра на ИКФЕП "Иван Ефремов", щракате на следния линк:

https://discord.gg/xcyfgN5

Този линк е безсрочен и по всяко време може човек да влезе в сървъра. Няма отделни линкове за отделните сбирки, ползва се само и единствено този линк. Може да се участва през браузър, а може и да си инсталирате програмата и да влизате през нея. Разликата е, че през браузър не ви се пазят настройките и всеки път ще влизате с различна идентификация, няма да може да ви запомни като потребител.

Пробвайте! Влезте, когато имате време, и вижте дали можете да се ориентирате в средата на дискорд. Има само 2-3 неща, които ще ни трябват - настройки на микрофон и камера, филтриране на външни шумове, споделяне и гледане на екран и може би още нещо.

Официално сбирката стартира на 26 май в 19:30 ч., но за разлика от Зуум не е нужно първо аз да я стартирам - всеки може да си влезе, когато си иска. Към 19:45 най-късно трябва да преминем към съществената част (темата на сбирката).

Ако някой има трудности с нещо, да пише тук, ще ги обсъдим.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот ivanushka » Сря Май 20, 2020 11:41 pm

Само да уточня: Могат да се ползват и други линкове с покани за същия сървър.
Просто този е безсрочен. Тук има проблем с това - че линковете ако са много , може да се заблуди някой и да попадне в друг сървър със същото име. И за това наистина е добре да се ползва еди официален линк. Но и да се има предвид, че може и да са повече линковете с покани. И че не всяка покана сочи там където си мислим, че сочи.

Може да се участва през броузер. В този случай има избор, дали да дадете имейл и да се запишете за постоянно в дискорд, и потребителското име , настройките ви и участията в сървъри да се пазят или да дадете само потребителско име (без имейл) (нещо като анонимното участие като гост в зуум) и настройките и участията в сървъри да не се пазят и всеки път да трябва да почвате отначало. В инсталираната версия нямате избор - влиза се само постоянно потребителско име (зададено при регистрирането с имейл).
Преди известно време уеб версията имаше някои ограничения - не можеше да се споделя екрана - сега уеб версията и инсталираната версия са еквивалентни по характеристики.

При зуум гледането на камерите и екраните на участниците става автоматично, при дискорд се изисква активно (макар и минимално) действие. Да се щракне върху името на човека който споделя екран (до името на споделящия се появява червен овал с надпис "на живо").
Понякога се случва да се наложи ръчно задаване на устройство за вход и изход на звуков сигнал.

При влизане с броузер - да не забравите да разрешите използването на микрофона от броузера. ;)
ivanushka

Мнениеот Goa » Пон Май 25, 2020 8:41 am

Конферентни сбирки на ИКФЕП "Иван Ефремов" през юни (предварителен план!):

02.06 Обсъждане на резултатите от конкурса "Иван Попов"
09.06 Представяне на книгата на Елена Борисова "Фантастика и познание"
16.06 Представяне на книгата "Киберпънк, евристика, футурология" от Иван Попов
23.06 Обсъждане на сборника "Киберпънк" на интернет-списанието Shadowdance
30.06 Представяне на новия брой (1/20) на сп. "Тера фантастика"

Начало на сбирките: 19:30 ч.

Линк за включване: https://discord.gg/xcyfgN5

Планът е съвсем условен (принудих се да измисля нещо, защото от ДК "Средец" ми искаха), възможни са промени всяка седмица! Давайте предложения за теми, защото тези, които измислих, всичките са от един и същи тип и може да разнообразим с други неща. Например, не е ясно кога и дали Елена Борисова може да се включи в сбирка. Ако някой път каже, че може, веднага местим нейната тема на съответната дата!
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Пон Май 25, 2020 9:12 am

За 26.05 - алтернативен линк за зуум (ако не се оправим с дискорд):

May 26, 2020 08:00 PM Sofia
https://us02web.zoom.us/j/81743960233?pwd=WWQ3bHJIb2s4N291N1NnV3diaWxiZz09
Meeting ID: 817 4396 0233
Password: 0pQahX
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пон Май 25, 2020 7:03 pm

Тук ще имам нужда от подкрепата на другите участници в случването на изброените книги, но все пак да предложа още представяния – на най-пресните ни издания (всички освен „Харт“ са от последните месец-два):

0) Дебютният детско-юношески роман на Момчил Даскалов „Харт: Космическа мисия Вирон“. Това ще е добър повод да се посмеем в едно твърде намръщено време. А и Момчил е страшен събеседник. Жал ми е, че практически никой от вас не дойде на премиерата през ноември; и че май нямаме запис от тая премиера...

1) Електронните издания на почти всички досегашни алманаси „ФантАstika“. Това пък ще добър повод да направим обзор на постигнатото (и проваленото :D).

2) Електронното издание на „Приказка за магьосници, физици и дракон“, дебютния роман на Геновева Детелинова. (Знам, знам... само седем години след хартиеното. :D) С тия онлайн формати може да успеем да „доведем“ и самата Геновева – тя в момента е в толкова активен период, че оня ден даже се присъедини към Човешката библиотека... пак. :D

3) Предстоящото хартиено издание на алманаха „ФантАstika 2019-20“. Тиражът се чака от печатницата в края на тази седмица, та...

Ако имате интерес към някое/-и, моля да ми драснеш в пощата на ЧоБи, за да задвижа „отговорните лица“. Поне опит с Дискорд понатрупахме тия месеци...
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Пон Май 25, 2020 7:38 pm

Лично аз имам интерес, това всичкото е в раздел "българска фантастика", което би трябвало да е приоритет на клуб по фантастика. Но можем да обединим 2-3 от точките (примерно алманасите) и дори да ги вмъкнем в юни, защото имам подозрения, че поне 1 от темите в плана ще се отложи.

Ще ти пиша и в пощата.

А, между другото - сбирките на живо се подновиха миналия вторник, цели 7 човека са се събрали... но не в клуба, защото там е забранено, а в "Ам-Гъл".
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пон Май 25, 2020 7:45 pm

Супер! Решете (се ;)) и ми пиши.

На жива сбирка не мисля, че ще сколасам да дойда скоро – камо ли пък в „Ам-гъл“. Юни ми се очертава все така товарен; и все за хубаво. ;)
Аватар
Кал

ПредишнаСледваща

Назад към Организационни