Литература и други изкуства

Пътят (филмът)

Всичко за изкуството

Re: Пътят (филмът)

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Фев 15, 2010 5:39 pm

Не - не смятам, че книгата ще бъде прочетена от достатъчен брой АМЕРИКАНЦИ! Но даже и да бъде - четящите обикновено не се поддават толкова лесно на внушения. Не така стои обаче въпросът с онези, които не четат книги, а основно гледат филми. Именно към тях е посланието.
А по въпроса за "търговските оръдия" - какво да ти отговарям: помисли си какво произвежда САЩ, което да предложи на международния пазар. От една страна - то не е толкова разнообразно. А от друга - вече сериозно намаляха онези, дето да питат за него. Изходът е да го предложат на вътрешния.

Но ти забрави да дадеш четвърто предложение към предложените от мен.
А ако не можеш - избери си едно от трите.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Trip » Пон Фев 15, 2010 5:49 pm

Вече ти казах за филма. Но и без това - имаш ли с какво да подкрепиш твърдението си, че гледащите ТОЗИ филм американци биха се поддали на внушението да накупят муниции, консерви и гориво.

А САЩ произвежда и изнася основно храна и шоубизнес. Същото разпространява и на вътрешния си пазар. И с двете се справя повече от добре, та не виждам къде е нуждата от зле рекламирани, разпространени и приети от публиката филми, за да си помага на търговията.
Trip

Мнениеот Morwen » Пон Фев 15, 2010 6:10 pm

Дори да оставим това, все пак Пулицърът е присъден на книгата, не на филма.
И освен това толкова апокалиптични книги и филми са създадени от ядрената бомба до сега, че ако въздействаха така, досега всички домакинства би трябвало да имат бункери, а "Аз съм легенда" да е взимал всички оскари във всичките си екранизации...
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Фев 15, 2010 6:26 pm

С шоубизнеса се справя - да. Макар, че и там напоследък има проблеми. А дали ще се задълбочат - не знам.
Виж - за храните въпросът е малко по-сложен. САЩ е износител не на какви да е храни, а именно на консервирани храни. Основният им пазар бяха Русия и Европа. Само че Руснаците се позамогнаха и вече не потребяват толкова много консерви. А ЕС иска да знае съдържат ли тези храни ГМО (за растителните) и какви хормони са давани на животните, от които са животинските консерви и замразени меса. И това да е на опаковката. Американският стандарт обаче е различен и дава право на производителя да не го отбелязва.
А свежи плодове и зеленчуци САЩ основно ВНАСЯ.
САЩ произвежда и продава стрелково (и не само) оръжие. Но вече и Европа произвежда висококачествено оръжие, при това - то е и по-евтино. А за оръжието, което произвежда Русия - то си направо за отделна тема. От друга страна - още Клинтън пое мащабна кампания за разоръжаване на населението на САЩ. И... американските продажби на стрелково оръжие са паднали страшно много
САЩ произвежда нефтопродукти. Но нефтената борса в Техеран вече работи. И на нея не се търгува с долари. И рафинериите работят - и в Иран, и в Русия.
Америка произвежда и пълни света с долари - основно с тях заплаща вноса си. Основно - защото Европа престава да ги приема. Иска евро. Евро иска и Чавес - за да изнася нефт за САЩ. И стана лошият. За доларите също трябват потребители! Забравих ли да кажа, че далеч не всяко американско домакинство е в състояние ей-сегинка да извади 10-20 хиляди долара за презапасяване? Да, забравил съм го. Ами... ще теглят кредит. Може даже да си въобразяват, че след Апокалипсиса няма да им се налага да го плащат!:D

До Morwen: знаеш ли - през 60-те в САЩ наистина е започнал бум в строителството на частни противоядрени бункери. Особено след като оня, лудият - Хрушчов - разполага ракети в Куба. Строителствата престават след филма "At day after", който доста добре показва, че и да не умреш веднага в ядрената война - все едно: от радиацията няма как да избягаш.
А в "Пътят" радиация няма. Дори думата не е спомената.
Колкото до "Аз съм легенда" - това, по дефеницията на Бредбъри, е фентъзи. А не постапокалиптична научна фантастика.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Пон Фев 15, 2010 7:08 pm

Аз да споря с теб за книгата преди да съм я прочел? Да, би било безумно :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Пон Фев 15, 2010 7:09 pm

Тогава спри да го правиш. Тия твои пасивно-агресивни отговори в стил "не съм наясно, но кротко и учтиво ще отговарям с общи приказки, докато умреш в агония" наистина не допринасят особено...
Roland

Мнениеот Goa » Пон Фев 15, 2010 7:10 pm

Какво да спра да правя?!? ОК, знам - да спра да споря за книгата :D
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Arny » Пон Фев 15, 2010 7:52 pm

Ах, как не обичам да се отклоняваме от темата, в случая филмът "Пътят", но сдържа ли се човек лудницата, та се включвам и аз по темата за филма :)

Bloomberg -
Вносът на стоки в САЩ нараства още по-силно от износа, в резултат на което търговският дефицит на страната се увеличава. Това е поредно доказателство за активизирането на световната търговия, след като износът на Германия, Великобритания и Япония се увеличи, а вносът в Китай регистрира рекордна стойност.

Търговският дефицит на САЩ се увеличава с 9,7% на месечна база през ноември до 36,4 млрд. долара в сравнение с отрицателно търговско салдо от 33,2 млрд. долара за октомври. Вносът се увеличава с 2,6% на месечна база през ноември главно заради поскъпването на петрола, а износът нараства с 0,9%.
Предвижда се търговски дефицит на САЩ до 34,6 млрд. долара.

Ивайло: предполагам имаш в предвид филма "The Day After" от 1983 г. Много добър филм, но едва ли само той е оказал голямо влияние. Той беше част от много подобни визии за бъдещето след ядрена война. Филми, книги, публицистика. По това време се появи и терминът "Ядрена зима".
Arny

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Фев 15, 2010 8:14 pm

Да, така е - сложил съм предлог вместо да членувам.
Истина е, че не само той въздейства - но само той показа нагледно, че при ядрена война не помагат нито бункери, нито припаси.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Багера » Вто Фев 16, 2010 12:12 am

"Силно ме съмнява всичките автори да са чак пък толкоз социално и политически ангажирани."
Всъщност като тръгваш да пресъздаваш картина на бъдещо общество, няма как да не си социално и политически ангажиран. Няма как да избягаш от дадена политическа идеология. Не казвам, че има някакъв заговор между правителство и автора, според мен няма такъв.
Но когато човек тръгне да пресъздава едно бъдещо общество няма как да избяга от собствените си идеи - и то не само за политика, а и за т.нар. човешка природа. За пример: разликата между Стар Трек и Междузвездни войни. В Стар трек има общество, което е базирано на идеята за разумния човек, който е превъзмогнал маймуната в себе си. А в Междузвездни войни виждаме едно бъдеще, което не се различава особено от миналото и настоящето: интриги, заговори, хора, които са подчинени повече на своите страсти, отколкото на разума. Дори джедаите не успяват да се справят с емоциите и стастите си и току минат на тъмната страна.
Е, сценаристът на "Пътят" прсъздават някакво общество след определен катаклизъм, в което човекът е загубил човешкия си образ. Приемат, че човекът си е лош по природа и оттам следва цялата възстановка.
Тъй като си падам буквояд нещо особено ме дразни във филма: проклетият филм не казва какво се е случило и какво е причинило въпросния катаклизъм. А това според мен е определено угодническо спрямо властта, както напоследък почти всички медии в САЩ се държат угоднически спрямо правителството например (и у нас също де...). Хубаво, задълбавал върху чувствата и прежиувяванията на героите, добре, за това не мога да споря. За това дали е притча или какво символизира - също си е въпрос на лично виждане.
Но за мен лично е много по-интересно да проследи самият катаклизъм. От какво е причинен и как се допуска да се случи. И какво става след като се е случил. Къде е президентът на САЩ например, дали се е скрил в бункер за 200 години като в "Д-р Стрейнджлав или как престанах да се безпокоя..." Опааа, обаче ако разкаже такава историйка ще наруши хубавото неписано холувудско правило, в което президентът на САЩ е винаги добър човек (иначе нямаше да допусне катаклизъм, нали затова правителството е правителство, да държи нещата под контрол) Или другото неписано правило: че капитализмът/пазарната икономика са най-добрите неща (иначе нямаше да се олеят със замърсяването на планетата, което ще доведе до въпросния кошмар, примерно). Просто на сценаристите не им се иска да ритат срещу властта/капитализма. Явно и авторът на книгата не е искал, не знам, не съм я чел. Затова филмът се е кастриран. Занимава ни с последствията от катаклизма, които са общо взето без особено значение. Сценарият деградира до филм на ужасите в който човек се чуди аджеба кой точно от главните герои ще бъде убит/изяде/изгорен/убит. А и не се разбира дали оцелялото семейство стига до Куба-острова на свободата, към който очевидно са се запътили. Това последното е майтап.

Ето ви и един хубав сценарий за фантастична повест. Сяда авторът на "Пътят" да пише въпросната книга. Започва с разработката на някаква генно-модифицирана бактерия (или каквото си искате там), която помага на американската царевица да дава по двойна реколта. Без особени тестове бактерията бива одобрена от някое си министерство/агенция на САЩ. Да, ама мутира проклетата бактерия. Президентът не иска да мъти водата на разните корпорации, те пък твърдят, че няма проблем, и опааа, цялата флора и фауна на Северна Америка е изтребена. Само Куба оцелява, тъй като са го ударили на органично земеделие още в началото на 90-те поради липсата на петрол и американското ембарго. Американците щат-не щат трябва да се изнасят на юг и да емигрират в Куба с надуваеми лодки и салове от автомобилни гуми. Главният герой тръгва на път, следва историйката като сценария на филма, детето му успява да стигне до Кий Уест, където има кораби с хуманитарна помощ от Куба... Хепи енд, Америка я няма, но американският дух оцелява, какво повече може да иска човек.
Значи отива авторът при издателя си. Той прочита книгата и вика: "Гледай сега, книгата е добра, само трябва да оправим някои детайли. Сега това с ГМО-тата не е добре, Монсанто могат да ни съдят, хората ше станат подозрителни. Аз съм акционер в Сиджента, имам пълна информация за всичко, такова нещо не може да стане. Това дори не е и научна фантастика. С правителството не можем да се ебаваме, откакто приеха Патриотичния акт нещата стават спечени. Като нищо можем да отнесем някоя присъда, че симпатизираме и помагаме на терористите. Може да се окаже, че не подкрепяме нашите войници в Ирак и Афганистан и никой няма да иска да отпечати тази книга. Дай по-добре да ги изрежем. И още нещо: ти комунист ли си, та замесваш Куба и Кастро в цялата работа? Не знам нищо за тяхното органично земеделие, но няма начин Куба да оцелее. Абе те едва се изхранват сега... Затова ти предлагам следното. Ще редактираш леко романа. Ти си гениален писател, значи наблегни на средната част, там за това как ходят през опустошената Америка. Напоследък такива неща с котират, получаваме тук в издателството и доста писма от читатели, напоследък ги влече доста темата за катаклизмите. Та натъкми нещо по-ужасно, е, нещо като "Какавидите" на Джон Ундъм, само че по-мрачно и така, отчайващо един вид така да се каже. Още от сега ти гарантирам здрави продажби на книгата. Гледай и да е по-дълга, поразтегни тук-там, наблегни на преживявания, ретроспекции. Живот и здраве, ще гледам да й направят един сценарий, виж, в Холивуд придуцентите бързо се ориентират в обстановката и доста постапокалиптични филми изкараха, все с големи печалби. Само пооправи книгата, там Куба, Кастро, ГМО-та и прочие най-добре не ги споменавай. Ще ни провалят продажбите! В сценария ще сложим тук-там да се появява Кока-кола, в добра светлина разбира се, сега ПР-а на компанията е доста отворен към подобни проекти. Ако межем да се разберем и с други компании да вземем някой долар в повече ще е екстра. Напоследък и цигарените компании пак се засилиха към Холивуд, пък и плащат добре за ПР. Но да не ти преча на товрческия процес, пиши както намериш за добре, знам, че ще дадеш най-доброто от себе си!"
И така творческия процес продължава с пълна сила. Ей ви една фантастика! Ха-ха-ха!
Багера

Мнениеот Roland » Вто Фев 16, 2010 5:54 am

Багера Написал:
-------------------------------------------------------
> "Силно ме съмнява всичките автори да са чак пък
> толкоз социално и политически ангажирани."
> Всъщност като тръгваш да пресъздаваш картина на
> бъдещо общество, няма как да не си социално и
> политически ангажиран. Няма как да избягаш от
> дадена политическа идеология.

Напълно невярно. Ти чел ли си изобщо постапокалиптика? В над 60% от случаите се разглеждат отделни оцелели индивиди и изобщо НЯМА бъдещо общество. Не, че няма и такива истории, естествено, но е пълен абсурд да се твърди, че "няма как да не си социално и политически ангажиран". И пак повтарям - постапокалиптиката разглежда промените в ЧОВЕКА заради промените в света и най-често го прави през призмата на ЛИПСВАЩО общество, не на някакво ново такова. Основното изключение са разните постапокалиптични екшънчета, но предпочитам да си говорим за истинска литература все пак.
Roland

Мнениеот Arny » Вто Фев 16, 2010 10:19 am

Липсата на общество в постапокалиптичните образи на бъдещето също е вид общество. Така е и в Пътят така е и в Книгата на Илай. Багера е прав: човек е социално същество и каквото и да пише като писател то винаги се пречупва през някакво негово социално виждане. Колкото и да си мисли, че е над тези неща. Иначе защо изобщо пише? Дори когато се крие зад думите - пиша за човека и неговото поведение, а не за обществото, той пак се ангажира. Защото това, което той описва е в следствие на неговия реален живот и на нищо друго. Да се твърди, че е "пълен абсурд да се твърди, че "няма как да не си социално и политически ангажиран", си е пълен абсурд.
Е, добро омотване на думи се получи :)
Arny

Мнениеот Преподобният ЦУП » Вто Фев 16, 2010 1:54 pm

Roland Написал:
> Напълно невярно. Ти чел ли си изобщо
> постапокалиптика? В над 60% от случаите се
> разглеждат отделни оцелели индивиди и изобщо НЯМА
> бъдещо общество. Не, че няма и такива истории,
> естествено, но е пълен абсурд да се твърди, че
> "няма как да не си социално и политически
> ангажиран". И пак повтарям - постапокалиптиката
> разглежда промените в ЧОВЕКА заради промените в
> света и най-често го прави през призмата на
> ЛИПСВАЩО общество, не на някакво ново такова.
> Основното изключение са разните постапокалиптични
> екшънчета, но предпочитам да си говорим за
> истинска литература все пак.

Роланд, ти срещал ли си в прочетената от теб постапокалиптика някъде сериозно да задълбават за причината за самия постапокалиптичен процес, че се дължи на обществени процеси , на виновници като обществени структури, институции и механизми довели до промените в света- довели именно до липсата на общество...
никъде не съм срещал сериозен акцент направен върху грешките на обществения строй и особенно на големите компании...

Много е удобно да се сглоби постапокалиптиката от отделни индивиди, без да се посочат истинските причини за разграждането на обществено-социалната система довела до появата на тези нови варвари:)

Мисля, че колегата Багер доста точно го описа във варианта му на сценарии:):)
Преподобният ЦУП

Мнениеот Trip » Вто Фев 16, 2010 2:38 pm

Не, никак не е удобно. Както не е било удобно за Елиът да напише The Waste Land, както не е било удобно на кой да е от модернистите да фокусира вниманието и техниката си върху индивида, при все че е неизбежно социалните фактори да се вземат предвид. "Да се вземат предвид" е ключово тук. Едно е да имаш нещо предвид в ума си, друго е да оставиш то да те обладае и да насочва тематиката и структурата на написаното.

"Повелителят на мухите" е мотивиран от размислите, породени у Голдинг от Втората Световна Война, и съответно няма как да се избяга от факта, че в някакъв аспект е социален коментар. Което обаче няма никакво отношение към техниката на Голдинг в тоя роман, която е почти в противоположния край на спектъра, що се отнася до представяне на социална действителност и процеси (ако приемем, че в единия край на спектъра са автори като Зола и Драйзър, а от научнофантастичните - Азимов и Оруел. Примерно.)

Сори, но изчерпателно, систематично описаното състояние и развитие (нагоре или надолу) на социални системи НЕ Е единственият добър начин да се пише социално ангажирана литература (не в елементарния глупашки смисъл на "литература, която цели да възвеличае/предупреди/промени някакси настоящото общество", а литература, която взима предвид социалната сфера на съществуването.)
Trip

Мнениеот Morwen » Вто Фев 16, 2010 2:55 pm

"До Morwen: знаеш ли - през 60-те в САЩ наистина е започнал бум в строителството на частни противоядрени бункери. Особено след като оня, лудият - Хрушчов - разполага ракети в Куба. Строителствата престават след филма "At day after", който доста добре показва, че и да не умреш веднага в ядрената война - все едно: от радиацията няма как да избягаш.
А в "Пътят" радиация няма. Дори думата не е спомената.
Колкото до "Аз съм легенда" - това, по дефеницията на Бредбъри, е фентъзи. А не постапокалиптична научна фантастика."

Да, знам, че тогава е имало такива случаи, но бум е прекалено. И ти съвсем правилно си отбелязал, че е станало заради Студената война, а не заради сума ти апокалиптични филми. The day after (не At day after) е направен чак през 1983. Ако от 60-те дотогава беше имало бум, сега почти нямаше да има къща без ядрено убежище.

А хората няма да решат, че радиацията е безвредна само защото във някакъв филм я нямало.
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Фев 16, 2010 7:03 pm

Ами за по-малко от 20 години в САЩ има построени около 600 000 частни противоядрени укрития. И това - при положение, че в началото на 60-те е нямало дори еднo!
Не само аз наричам такова ударно строителство "бум", но може би ти ще предложиш някакво друго - съществено различно определение?(:D(:D(:D

И въпросът не е само в постапокалиптичните филми, а в това, че средният американец е податлив на внушения и лесно манипулируем.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот armydreamer » Чет Мар 18, 2010 11:43 am

Гледах го. Не беше никак лош. Очаквах някаква брутална глупост, а получих филм, който в няколко сцени беше изненадващо верен на визията на Маккарти. За мое голямо съжаление, прекаляването с мелодрама дойде от най-малко очакваната (но натоварена с най-много очаквания) страна - Ник Кейв. Мелодийките му бяха толкова емоционално манипулативни, че ставаха и за Холмарк или репортаж на БТВ. Жалко. Виго играе чудесно, Терон също.
armydreamer

Мнениеот Ендър » Сря Апр 14, 2010 4:40 pm

За мен книгата е повече от добра!
Автор е Кормак МакКарти, носител на "Пулицър" точно за тази книга, но също автор на "Няма място за стари кучета" (No country for old men), който пък от своя страна е екранизиран РАЗКОШНО от Братя Коен. (Гледайте този филм!!!)
С удоволствие ще гледам филма "Пътят". Най-малкото за да разбера дали са търсени други послания (извън книгата).
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Мартин » Чет Апр 15, 2010 12:28 pm

Тъй като темата от време на време се подновява, ще си позволя и аз още едно включване.

Фантастиката е такава; едни ги вълнува как е конструиран бластерът, а други - защо изобщо той е изобретен.
В случая на мен ми харесва това, че филмът не се занимава с причините, а само с последствията от въпросния "апокалипсис" (за други е обратното).
И няколко пъти ясно казах, че филмът ми хареса най-вече като визия (като послание - всеки да си го тълкува, както му е кеф), включително с липсата на излишни звуци и музики, както и с непреекспонирането на черва и друга карантия.

Що се отнася до това защо човекът все бил лош и все така го представяли, обяснението е повече от елементарно. Прегледайте (на ум) само последните десетина години и случилите се най-вече природни бедствия в градска среда - земетресения, урагани и т.н. Първото нещо, което се появява след бедствие са ... мародерите. Автоматично превес взима законът на джунглата и всякакви правила и порядки отиват по дяволите.
Мартин

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Яну 03, 2013 9:56 pm

Моля, ако е възможно - да бъдат възстановени постовете ми, в които още през 2010 г. предвидих, че филми като този са правени в съзвучие с края на календара на маите - с идеята през декември 2012 г. да доведат до това:
http://pressadaily.bg/publication/7761- ... %82%D0%B0/

http://www.blitz.bg/news/article/172021

http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=435025
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства