Литература и други изкуства

Бараяр - военна фантастика, или...?

Всичко за изкуството

Re: Бараяр - военна фантастика, или...?

Мнениеот Lazy » Съб Мар 13, 2010 2:21 am

@armydreamer

Спомням си по едно време в Consider Phlebas, преди да тръгнат към планетата с изкуствения мозък, нашите хора трябваше да излязат с техния кораб от един огромен кораб, пробивайки стените. И като се почна едно пробиване, та половин час. Изобщо не знам защо беше нужно да се описва пробиването на всяка стена. Или сещам се за едни ужасни сцени малко по-рано, на един остров, където някакъв тлъст месия караше последователите си да ядат супа от екскременти. Изобщо, доста незрял ми се стори този роман. Като че ли Банкс изобщо е нямал усета какво да описва подробно и какво само да щрихова. И какво стана накрая на онази планета? Всички измряха. За какво беше цялата работа? Да се покаже ужаса и безсмислието на войната?! Но ще видим как са следващите романи. Владо, най-вече заради твоето мнение за Банкс съм запланувал да го чета нататък. (Приготвил съм си и М. Джон Харисън, между другото). Може би не трябваше да започвам от Consider Phlebas, но нищо - надявам се поне, че ми е помогнала да навляза в света и ще улесни разбирането на следващите книги.
Lazy

Мнениеот armydreamer » Съб Мар 13, 2010 2:52 am

А, да, сещам се за това разбиване. И то беше десетки страници :). А сцената с месията при мен имаше ефект, защото беше толкова изненадваща, че ме мобилизира да дочета романа. Ето това: "Като че ли Банкс изобщо е нямал усета какво да описва подробно и какво само да щрихова." е много точно определение. Не знам защо обаче не се е намерил някой около него, който поне да поореже подробно описаните части... Следващите книги не са като тази. Някои, например Inversions, са пълно изящество в сравнение с тухлата Phlebas.
armydreamer

Мнениеот Roland » Съб Мар 13, 2010 7:19 am

Ако има нещо, с което обаче тая книга наистина ме спечели, това беше неистово кретенската и същевременно тънка ирония в имената на корабите. И нямам предвид само тези на Културата, макар че да кръстиш левиатан, който е стотици километри и представлява самодостатъчен ГРАД, "Little Rascal" е fuckin awesome! Но и на враговете им (забравил съм им името, трикраките извънземни) корабите бяха ужасно смехотворни в надутата си помпозност и същевременно кретенската номерация - "The Hand of God 137" примерно, щото имало твърде много кораби, дето искали така да ги кръстят...
Аватар
Roland

Мнениеот armydreamer » Съб Мар 13, 2010 11:05 am

Имената на корабите са култ :problem:. Аз много харесвам Subtle Shift of Emphasis, Frank Exchange of Views, A Ship with a View, You Would If You Really Loved Me, Just Another Victim of the Ambient Morality и други, които вече съм забравил. Имах пълния списък с имената до Look To Windward, но нещо не мога да го намеря.
armydreamer

Мнениеот Кал » Съб Мар 13, 2010 3:01 pm

По повод на постмодернизма - забележете как НЕ ви мрънкам да отворите отделна тема за (оня нещастник :twised: ) Банкс...
Аватар
Кал

Мнениеот armydreamer » Съб Мар 13, 2010 4:19 pm

Така ще е, докато не се създаде ред, а не само илюзия за такъв - виж колко от темите водят до нищо, когато ги отвориш :think:.

(извинявам се за офтопика)
armydreamer

Мнениеот Lazy » Съб Мар 13, 2010 7:56 pm

Между другото, ето един факт, който показва колко високо е оценен Алистър Рейнолдс:
http://www.guardian.co.uk/books/2009/ju ... pound-deal
Коментарите са излишни, мисля...

Относно отклоненията в темата - не мисля, че нещата са чак толкова зле; винаги съществува възможност да стане въпрос за някоя странична тема, свързана с главната, според мен в случая никой не губи от това, даже напротив. Ако страничната тема (било то за спейс операта, Банкс или Рейнолдс) се задълбочи, винаги може да се направи отделна тема и част от мненията да се прехвърлят там.
Lazy

Мнениеот Кал » Нед Мар 14, 2010 12:44 am

Аз теми, водещи до нищо, не виждам. Красотата е в очите на дирещия я. :razz:

(А горе се закачах... нали така?)
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Нед Мар 14, 2010 1:54 am

armydreamer написа:Имената на корабите са култ :problem:. Аз много харесвам Subtle Shift of Emphasis, Frank Exchange of Views, A Ship with a View, You Would If You Really Loved Me, Just Another Victim of the Ambient Morality и други, които вече съм забравил. Имах пълния списък с имената до Look To Windward, но нещо не мога да го намеря.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sh ... Culture%29
Аватар
Roland

Мнениеот Roland » Нед Мар 14, 2010 8:14 pm

Уви, кориците пролет не правят и просто се отказах да се боря с The Quiet War. Не ми пукаше нито за историята, нито за героите, нито за науката вътре.

Сега ми се чете космическа опера, а НЯМАМ! Разполагам само с Use of Weapons (третата на Иън Банкс за Културата) и първите неща за Майлс Воркосиган на Бюджолд, както и доста книги на Джак Макдевит. Обаче ми се чете нещо ново - не само нечетено, но и от непознат автор. Исках да хвана Revalation Space на Рейнолдс, но същата май е ЕДИНСТВЕНАТА негова книга, която и двете книжарници около нас нямат, та се наложи да я поръчам онлайн и ше пристигне сигурно средата на седмицата. Някакви предложения какво да пробвам?

ВСИЧКО Е ТОЛКОВА ТЪЖНО!!!
Аватар
Roland

Мнениеот Lazy » Нед Мар 14, 2010 8:20 pm

Можеш да започнеш Рейнолдс и с Chasm City, защото тя не е пряко свързана с Revalation Space. Останалите от поредицата се четат подред, но Chasm City няма значение дали ще я прочетеш преди или след останалите.
Lazy

Мнениеот Roland » Нед Мар 14, 2010 8:44 pm

Няма значение в смисъл на "аз съм си ги чел по ред, но ми се струва, че няма значение", или в смисъл на "НАИСТИНА няма значение"? Т.е., перефразирам - няма значение като книга, която се позовава от време на време, пък било то и рядко, на неща или обща информация, разкрити в първа част, или както при Културата НАИСТИНА няма значение дали ще хванеш първата, или втората?
Аватар
Roland

Мнениеот Lazy » Нед Мар 14, 2010 9:13 pm

Абсолютно никакво значение няма.
Ето какво казва и самият Рейнолдс по въпроса за последователността на четене:
http://www.alastairreynolds.com/id17.html
Lazy

Мнениеот Roland » Нед Мар 14, 2010 9:15 pm

Мерси, ще рискувам тогава :)
Аватар
Roland

Мнениеот Божо » Пон Мар 15, 2010 12:18 am

Кал написа:
1. Промискуитета на Майлс. Направо си умирам от смях, като почне да приказва как ниският му ръст се съчетава с "катерачески" умения, подлудяващи жените... :D

Бе не забравяй, че Бюджолд е жена. Сигурно от опит говори...

Кал написа:2. Че свършиха.

Не, това е ебаси гадното. :((( Аз съм расъл с тия книги, точно както с Пратчет.

Мдаа. Но може пак да го продължи.
Финалът не е затворен, а и има много събития, от предишната история, които могат да бъдат развити.
Божо

Мнениеот Goa » Пон Мар 15, 2010 12:42 am

Не говори от опит.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Божо » Пон Мар 15, 2010 1:55 am

Goa написа:Не говори от опит.

Не знам. Имам много силно чувство, че Майлс има реален прототип.
Изобщо Бюджолд е най-силна в описанието на междучовешките отношения и аналози на повечето й герои (май на всичките), както и на много от случките с тях съм наблюдавал многократно.
Божо

Мнениеот Goa » Пон Мар 15, 2010 9:13 am

Точно "междучовешките" отношения при Бюджолд ме отблъскват най-силно. Всичката тая подигравателност, мнителност, двуличие, користна мисъл зад всяка дума и действие, които Бюджолд издига в култ, вместо да порицава (говорим за далечно космическо бъдеще все пак, не за вчера и днес, трябва описваната действителност да се бори с недъзите на днешната, а не да ги засилва). Най-интересното обаче е хитрият начин, по който го прави - в началото не разбираш, че те е бутнала по наклонената плоскост към ада, и се наслаждаваш на плъзгането, но след всяка следваща прочетена книга ужасът на заобикалящата те описана действителност и най-вече истинската същност на хората (не мога да се насиля да кажа "героите") в нея се разкрива все по-ясно и по-болезнено... докато накрая става непоносимо и нямаш сили да отгърнеш дори следващата страница - от книгата се точи някаква гадна заразна слуз и ти бързаш да я захвърлиш по-далече... точно такова усещане изпитах, когато прочетох първата половин страница от "Императорската гвардия. Карантинно разстояние 2 метра от книгите на Бюджолд :smile:

П.П. Под "не говори от опит" имах предвид, че Бюджолд май поддържа реални отношения само с жени ;)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пон Мар 15, 2010 9:20 am

Божо написа:...Изобщо Бюджолд е най-силна в описанието на междучовешките отношения и аналози на повечето й герои (май на всичките), както и на много от случките с тях съм наблюдавал многократно.

И моето впечатление е такова. Та ако наистина трябва да се слагат етикети, аз ползвам "психологическа проза с елементи на фантастично". Неособено големи елементи. ;)

@ Goa - чели сме различни книги със случайно съвпадащи заглавия, вече съм съвсем убеден... :problem:
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Пон Мар 15, 2010 9:56 am

Уф, айде пак кво "трябвало" и "не трябвало" да прави фантастиката. Ся, извинявам се, че ще ви изтъкна бруталния, чудовищен и вселеноразкъсващ двоен стандарт, ама от къде на къде при Жоро Малинов ще е прекрасно и редно да "засилва недъзите на днешната действителност", а на Бюджолд не й е позволено? Ама тя щото не е български автор де, на тях повече неща им се позволяват от КПФ (Комисията за Правилна Фантастика, така ше ви викам вече, Диляне). И да, Калин е прав - как аз за чукурнайсе книги веднъж пък не ги усетих тия подигравателности, мнителности, двуличия и користни мисли зад всяка дума и действие... Верно различни книги сме чели.
Аватар
Roland

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства