Литература и други изкуства

Морално длъжни ли са авторите на многотомни саги да бързат?

Всичко за изкуството

Морално длъжни ли са авторите на многотомни саги да бързат?

Мнениеот Roland » Нед Мар 14, 2010 9:18 pm

Тъй. Идеята ми дойде от тоя пост:

http://fantasyhotlist.blogspot.com/2010 ... pdate.html

Скот Линч (авторът на Локи Ламора) обяснява, че имал разни проблеми с паник атакс, клинична депресия и т.н. Конкретният случай е ясен, но той отваря вратата към по-широка дискусия - длъжни лиса авторите, които пишат дълги серии, да пишат ПО-БЪРЗИЧКО, ТАКА, АКО МОЖЕ!, или не са? От чисто практическа гледна точка не са - те не са на договор, плаща им се чак при завършване на продукта, не са на работно време, не пишат в офис, осигурен от работодателя, и т.н. От друга страна обаче писателският им статут зависи ПРЯКО от читателския интерес. А читателският интерес зависи пряко от това да не си променил изцяло мирогледа си между книга 2 и книга 3 и да си се насочил в съвсем друга посока в живота си.

Така че лично за мен ако един автор се е хванал на дългото хоро, добре е да е чевръст, а не да си намира обяснения и оправдания, и както пишеше в горния линк, в продължение на пет години да е "почти готов" със СРЕДНАТА част от многологията си...
Аватар
Roland

Re: Морално длъжни ли са авторите на многотомни саги да бързат?

Мнениеот bogdanov » Нед Мар 14, 2010 11:25 pm

То е като при компютърните игри - до към три години се изтрайва новата версия, после всички забравят, че са играли тази игра.
Е така чакахме, чакахме Дюк Нюкем 3, ама той не излезе. Сега и да го пуснат - все тая.
Т.е. пазарът е наситен и си има някакви срокове.
Е за книги надживяли авторите си, като Колелото примерно е ясно, че като си дал пари за 12 тома, ще дадеш и за 13-тия.
bogdanov

Мнениеот Roland » Пон Мар 15, 2010 12:29 am

Поствам нещо от аналогичния топик в Шадоуденс:

Vash написа:Разбира се, че в случая с Мартин морално задължение съществува. Всъщност, сравнението със Скот Линч е малко нечестно от страна на Пат. Знам какво е сериозна депресия и до колко може да ти прецака дори обикновени ежедневни действия, камо ли писане. Но тук не говорим за него, а за човек, който с години живее изцяло на пари и слава (всички тия странични проекти нямаше да ги получи никога ако не беше известен автор на фентъзи поредица) дошли именно заради читателите. И от същите се очаква да се чувстват виновни като се оплачат по форумите, камо ли на личния блог на автора. Еми не мога да се накарам да го уважавам, сори.

Точно, ебаси. Тъкмо щях да постна един от коментарите от линка в първия пост:

And how is GRRM's total disregard for non-GRRiMlin fans and utter lack of professionalism even remotely related to Scott Lynch's personal problems? These are two different issues here and Patrick is trying to use Mr. Lynch's post as a reason why GRRM detractors should "leave Brittany alone."

Our detractor community is amused at the predictable dearth of Dance updates now that HBO has given the greenlight to the series. Of course no one "owes" us anything, but if someone acts like an ass for five years, we have the right to call him out on it. So let me express myself: The man is an ass.

Hope he finishes Dance before con season, or we'll be waiting another year.

"Take as long as you want George."
"Don't worry, I will."

Мисля, че нещата все пак опират до време. Ако написването на книга ти отнеме година или две - супер! Ако ти отнеме три - еми не е супер, но е ок. Но четири? Пет? Това е ИНДУСТРИЯ. Пренаситена при това. По времето, когато Мартин започна Песента, реалните му конкуренти бяха Брукс, Фийст, Джордан и Гудкайнд. Е, Брукс и Фийст отидоха по пътя на Салваторе и почнаха да пишат ежемесечна дъвка, а Джордан и Гудкайнд деградираха. По това време още нямахме Ериксън, Бакър, Линч или Новик, нито пък Ротфъс, Чайковски, Сандерсън или Аберкромби. Сега обаче ги имаме. Много от тези имена НЕ отстъпват на Мартин по качество. Някои може би дори го превъзхождат или имат потенциала да го превъзхождат. Да, петата Песен със сигурност ще продаде добре. Но също така със сигурност ще продаде в ПЪТИ по-малко, отколкото ако беше излязла преди две или три години. Ако не си в състояние да поддържаш интереса към себе си, просто биваш забравян, намразен или в по-лошия случай - и двете. Мартин е опасно близо до второто в момента и фактът, че възмущението от него е МАСОВО, трябва да говори, че явно все пак нещо не е наред.
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Пон Мар 15, 2010 12:44 am

Имам чувството, че темата е за сирене :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Пон Мар 15, 2010 12:49 am

Трудно ми е да си обясня защо би имал това чувство -_-
Аватар
Roland

Мнениеот Кал » Пон Мар 15, 2010 2:07 pm

Аз бих искал да разбера повече за причините - конкретните причини във всеки конкретен случай на отлагане, - преди да мога да преценя.

Защото ето ви обратния казус:

Стивън Кинг си пише "Тъмната кула" тогава и само тогава, когато е усетил, че следващата книга е "узряла".

Стивън Кинг го прегазва камион.

С.К. се уплашва, че може да не му остава много - и хуква да си довърши магнум опуса.

Резултатите от хукването - особено антиклимактичният завършек - не са приятни. Можеше ли да станат по-добри, ако Кинг не бе бързал толкова?

А последният "Хари Потър"?

А новите Малазани?

...Не бих искал да правя обобщения, без да зная какво се случва в живота на авторите. Достатъчна част от него.

И още нещо: Ако една поредица продава ОСНОВНО защото предната книга е още прясна в паметта на хората... сори, аз не я искам. Моля някой да ме предупреди предварително, да не я хващам въобще. :(

Аз, като читател, искам поредици, в която всяка книга ще ме стисне за гърлото все едно от кой край ще разгърна. И кога. И нека е проклет авторът, който даде за издаване книга, защото са го натиснали хора или външни съображения. Проклинам го от името на похабените дървета, на похабеното мое време, на похабения потенциал на самата книга.

(Така съм проклинал Зиндел за претупания финал на "Реквиема". Кой редактор те пришпори, приятелю? А ти защо го послуша? :(((

...Някой ден ще се престраша да го питам как би написал тоя финал сега.)
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Пон Мар 15, 2010 8:16 pm

Ъм, последният Хари Потър е великолепен финал с едни излишни 200 страници по средата, които не са резултат от ръшване така или иначе. Иначе съм съгласен с това за причините. Когато Стивън Линч се бави, щото бори лични психологически проблеми, това е напълно ок. Когато Мартин се бави, щото е твърде зает да си пие бирата по конове, това не е ок.
Аватар
Roland

Мнениеот Кал » Пон Мар 15, 2010 9:21 pm

Моят въпрос, Симо, е:

А това ли е съществената причина Мартин да се бави?

(Нали и двамата знаем, че пиенето на бира по конове и борбата с онова, което яде вътрето ни, не са взаимоизключващи се процеси?)

Заинатил съм се, понеже ми е трудно да си представя, че един автор до такава степен ще се отврати от чедото си, та да го бави само щото така му е щукнало...

Но признавам, че не познавам личния живот на Мартин. В безкрая от възможности не е изключено той просто да се лигави. За мен това би било маловероятна причина - и затова бих ровичкал повече...

(Някой ден ще публикуваме творческата история на Бийгъл, да видим там как се убива нетърпеливата читателска маса. :/)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Пон Мар 15, 2010 9:39 pm

Кал написа:Заинатил съм се, понеже ми е трудно да си представя, че един автор до такава степен ще се отврати от чедото си, та да го бави само щото така му е щукнало...

А не е ли това най-обичайната ситуация? Ти можеш ли да си представиш да сътворяваш такива купища лесен текст и да не се отвратиш от себе си и творението си? В едно от посвещенията на Едингс си е казано почти в прав текст: "остана само още една..."
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пон Мар 15, 2010 9:48 pm

Лесен текст?

Диляне, ти писал ли си някога сага с 3-4 хиляди години предистория и 30-40 основни персонажа?

За да знаеш, че не ти приказвам наизуст: Аз съм развивал такава игрова система. Правих я около 4 години, и колкото повече детайли влизаха вътре, толкова по-трудно ми ставаше да продължа, без да счупя логиката някъде... Защо се получава така, е тема на СЪВСЕМ друг разговор. Сега само споделям друга отправна точка.
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Пон Мар 15, 2010 9:52 pm

Разбира се за личния живот на Мартин зная само каквото той разкрива. Но той разкрива доста и картинката, която рисува, е на един ужасно доволен, неприлично богат и силно комерсиализиран пич, който просто е хванал 100 други проекта (половината от които не биха съществували без Песента), вместо да си работи по книгата. Изкарвам го до крайност, естествено, но положението изглежда горе-долу такова.
Аватар
Roland

Мнениеот Трип » Пон Мар 15, 2010 9:54 pm

Диляне, ти чел ли си "Песента"? Защо правиш аналогии между точно тази поредица и книгите на Едингс?
Трип

Мнениеот Кал » Пон Мар 15, 2010 9:57 pm

Емо - книгите на Едингс също не са лесни за писане.

(Чел съм му всичкото Белгариада и Малореон - общо 12 парчета. Има някакви вариации после, които не съм.)
Аватар
Кал

Мнениеот Трип » Пон Мар 15, 2010 10:02 pm

Мен ме учуди съпоставката, понеже двамата автори имат твърде много разлики, не само по отношение на качеството. Всъщност не съм сигурен Дилян дали имаше предвид лесен за произвеждане текст, или лесен за четене
Трип

Мнениеот Lazy » Пон Мар 15, 2010 10:10 pm

Предполагам, че и книгите на Едингс не са лесни за писане, но според мен разликата между Едингс и Мартин е огромна. Подозирам, че Дилян го направи това изказване, понеже не прави разлика между двамата. :problem:
Lazy

Мнениеот Goa » Вто Мар 16, 2010 2:57 am

Добре, махнете думичката "лесен". Тя е най-несъщественото в случая.

Всъщност няма значение.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Вто Мар 16, 2010 4:36 am

Е като махнем "лесен", остава само "такива количества". Какво им е на количествата? Към момента са по-малко от сагата на Хърбърт примерно. Или проблемът е, че не възпитава и не прогностицира?

As a side note - кога за бога успя да направиш 4714 поста?!
Аватар
Roland

Мнениеот Sephiroth » Вто Мар 16, 2010 10:17 am

Odisey написа:То е като при компютърните игри - до към три години се изтрайва новата версия, после всички забравят, че са играли тази игра.
Е така чакахме, чакахме Дюк Нюкем 3, ама той не излезе. Сега и да го пуснат - все тая.
Т.е. пазарът е наситен и си има някакви срокове.

Коя е най-очакваната игра? - Duke Nukem Forever!
Кога ще я дочакаме? - Never... :problem:

А по темата - и аз мисля, че поне за повечето автори като са почнали една поредица, да я карат както трябва, все пак хората чакат с нетърпение какво ще се случи в следващата книга и т.н. Но както отбеляза Калин, всяко правило си има и изключенията - за Тъмната Кула чичко Стиви прави няколкогодишни паузи между книгите, поне между първите от поредицата...
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Вто Мар 16, 2010 10:55 am

Роланд, ти какъв си му на Мартин, та ще му държиш сметка кога и как да си произвежда продукцията? Откога творецът стана длъжен на консуматора?

И после защо темата не била за сирене.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Вто Мар 16, 2010 6:04 pm

Откак съм дал пари за труда му и с тия пари съм демонстрирал доверието си, че той ще го завърши. Мартин не е Кафка и пише комерсиален продукт. При това ми е дал само 3.5/7 от него. Напълно в правото си съм, като съм инвестирал в тия 3.5/7, да недоволствам, че другите 3.5 явно няма да доживея да ги видя.
Аватар
Roland

Следваща

Назад към Литература и други изкуства