Литература и други изкуства

"Непознатите Стругацки"

Всичко за изкуството

Re: "Непознатите Стругацки"

Мнениеот bogdanov » Вто Ное 16, 2010 11:56 am

Генерала е къртил мивки като по млад, а и свири на китара и изобщо...
Даже книги е чел.
Абе завиждам за срещата на живо със Стругацки. Много завиждам.
Аз поне пипнах Лукяненко ;)
bogdanov

Мнениеот Мартин » Чет Ное 18, 2010 1:05 pm

Бе той Генерала и с Лукяненко си е пил ракията, нищо че е бивш председател на никога нерегистриран клуб, иницииран от ДС, ама карай да върви... :problem:
Даже мисля, че имаше и снимки от събитието...
Мартин

Мнениеот bogdanov » Чет Ное 18, 2010 9:20 pm

Мартин написа:Бе той Генерала и с Лукяненко си е пил ракията, нищо че е бивш председател на никога нерегистриран клуб, иницииран от ДС, ама карай да върви... :problem:

Те и едни мастики бяха пили в Пазарджик, че Шаркан 4 часа минавал 100 метра, ама това няма връзка с горното.
Като се нагаднееш става ли ти по-леко? Не ти подхожда на нивото, нито на знанията.
За разлика от виждането ти за сегашното състояние на България, някога освен ДС имаше и държава.
bogdanov

Мнениеот Goa » Чет Ное 18, 2010 10:17 pm

Odisey написа:
Мартин написа:Бе той Генерала и с Лукяненко си е пил ракията, нищо че е бивш председател на никога нерегистриран клуб, иницииран от ДС, ама карай да върви... :problem:

Те и едни мастики бяха пили в Пазарджик, че Шаркан 4 часа минавал 100 метра, ама това няма връзка с горното.
Като се нагаднееш става ли ти по-леко? Не ти подхожда на нивото, нито на знанията.
За разлика от виждането ти за сегашното състояние на България, някога освен ДС имаше и държава.

Според мен ти гаднееш, поне така ми се вижда на мен, а Мартин само отвръща на каквото повикало :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Мартин » Пет Ное 19, 2010 7:36 pm

За Пазарджик и за Шаркан не разбрах... Във всеки случай аз говорех сериозно... ракията беше българска :) Може да питате и Лазарчук, и той ще потвърди...
За това, че е имало държава някога съм съгласен. Никъде не съм казвал обратното. Даже и Бойко Борисов се изказа в същия дух :) А той е винаги прав!

Иначе Гоата е прав. Като по чудо този път ме е разбрал безпогрешно :)
Мартин

Мнениеот Шаркан » Пет Ное 19, 2010 11:37 pm

Спойлер:
Мартин написа:За Пазарджик и за Шаркан не разбрах...
не ти и трябва. При опит за разбиране експериментаторът може да почине от алкохолно отравяне...
За това, че е имало държава някога съм съгласен.
кво? Ама нема ли я вече? Баф маа! пак закъснях за революцията...
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Съб Ное 20, 2010 8:31 am

Мартин написа:За Пазарджик и за Шаркан не разбрах... Във всеки случай аз говорех сериозно... ракията беше българска :) Може да питате и Лазарчук, и той ще потвърди...
За това, че е имало държава някога съм съгласен. Никъде не съм казвал обратното. Даже и Бойко Борисов се изказа в същия дух :) А той е винаги прав!

Иначе Гоата е прав. Като по чудо този път ме е разбрал безпогрешно :)

Мда, а аз съвсем искрено се възхитих от това как е изглеждал Генерала на младини и искрено му завидях за Стругацки.
На срещата с Лукяненко, поне официалната и аз бях, а за запивката с Харитонов в Пазарджик на Булгакон 2003 слушах легенди на другия ден.
Всъщност те тези неща остават след време... не сегашните изострени отношения, където всеки мисли лошо за другите...

@Ники, държавата в момента тотално се е изтеглила от работата с деца, младежи и всякакви други културни клубове. Някога, и ти помниш добре, беше различно.
bogdanov

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 11:45 am

Само някои мислят лошо за другите и това е неизбежно.
Но изглежда вкупом не можем да комуникираме нормално, независимо какво мислим за другите :problem:

Одисей, и аз се изкефих на твоето кефене, наистина :smile:
За абдикирането на държавата съм абсолютно съгласен. Каквато и да е една държава, тя не може да разчита само на семейните отношения за личностното изграждане на гражданите си. Семейните отношения в огромен процент случаи са пълен шит, защото хората насаме трудно спазват задръжки. Ако някъде и някога ми е липсвала биг-брадър технологията, то това е в повечето български семейства в днешно време - да им сложат по един биг брадър, ама не за шоу, а за контрол, ей така за експеримента, и тогава да видим какво ще стане :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 12:08 pm

Иване,
помня. Именно благодареие а някогашните грижи за младежта прописах чак на 30, а не на 15 или 20.

абе Генерала и като капитан (после майор) си беше екстра. Нали го помня като цъфна в поделението, веднага направи впечатление.
Той, Маринака и капитан Ватев бяха най-свестните офицери в бригадата. За тях никога не съм чувал закани (безсилни, разбира се) от аскера.

ГОА, стига с тоя контрол, стига с тия грижи за гражданите. Опеката "свише" поощрява именно безотговорността, от която сега се оплаквате.
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Съб Ное 20, 2010 1:37 pm

@Гоа, нещата малко опират до приемането на другия и на мнения различни от официалното.
Има натрупано напрежение м/у хората тук на база дългото общуване, но и най-вече на база различния статус извън клуба (реален и социален).
Това не е само тукашен патент, но като цяло е болно. Така разговорите за Захари Стоянов бързо стигат до - ти, твоя сайт. Тъжно е, че цивилизовани и културни хора много бързо изкарват най-долното в себе си, когато положението не ги устройва.
В момента тече един конкурс за издател и аз за пореден път наблюдавам как автори, които установяват, че няма да са в победители от "благодаря, че ни дадохте възможност" стигнаха до "как се навих да участвам в тоя смотан конкурс при тия изденици издателите"...
Не сме свикнали да търси проблема в себе си и винаги го търсим другаде. Изцепката на Мартин изобщо не беше на място, тъй като в тази тема се обсъжда пазарджишкия клуб, а не Ефремов, а и ДС имаше съвсем други задачи, не организация на младежта и инакомислещите.
П.С. Завиждам, че нещата при вас са били толкова сериозни. Във Варна беше по-отгоре, отгоре. Аз реално фантастика почнах да обсъждам чак в дира, дотогава само четях. А досега си мислех, че многото пазарджиклии в клуба се дължат на личността на Генерала, но явно работата на място и е оказала влиянието.
bogdanov

Мнениеот Lazy » Съб Ное 20, 2010 1:46 pm

Odisey написа:Така разговорите за Захари Стоянов бързо стигат до - ти, твоя сайт.

Богданов, те разговорите за Захари Стоянов минаха през това, че си се смял на разни преводи, и аз просто ти споделих на какво аз се смея. Интересно защо на мен не ми се случва с друг да водя таквиа разговори, а все на теб се случва. Ако имаш проблем със социалния си статус, не мисля, че това те оправдава за поведението ти.
Lazy

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 20, 2010 1:50 pm

тече един конкурс
затова има лек: участие в друг вид конкурс - свободно публикуване и "натрупване" на почитатели. И вече с тяхна помощ може да се издаде каквото им е допаднало.

пък който не умее да губи, ще съска при всяко положение.
а който е с нагласата "благодарим на партията за въздуха и слънцето" - ще си остане зависим от единични благодетели, които си правят сметки, колкото и да се правят на алтруисти.
Шаркан

Мнениеот Мартин » Съб Ное 20, 2010 7:50 pm

@ Оди сей :)
Съжалявам, че не си ме разбрал - аз говорех за неофициалната среща с Лукяненко (и не само с него) през 2008г.; за Пазарджик 2003 съм игнорантин.

Забележи, че никъде не съм стигал до "ти, твоя сайт". Почти се чувствам длъжен да попитам, с кое съм злобял и къде ми е изцепката спрямо теб, ама карай...
Темата е Непознатите Стругацки и не аз се отклоних първи от нея. И тъй като не обичам да обикалям от тема на тема, реших, че много хубаво в едно изречение се обединяват няколко твърдения, особено любими на някои форумници (е, на мен ми е любима последната част - за ракията).
Тук нямаш един пост по темата, струва ми се, но ако греша - извинявай!

Шаркане,
Хайде да не спорим за държавата; предпочитам една възстановка на експеримента от лето 2003-то :)

--------------------------------
Иначе аз спирам дотук и искрено се надявам да се върнем на оригиналната тема; включително и ако онази вечер в клуба се е казало нещо интересно.
Мартин

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 10:54 pm

Сбирката наистина мина интересно. Разказа се как е възникнала идеята, как се е сформирал екипът и как е протекла работата по издаването на сборника; за всеки текст се казаха по няколко думи и се прочетоха няколко малки неща. Имаше и малко мнения на запознатите със съдържанието.

Другарят Екселенц изказа мнението, че най-доброто качество на сборника е, че въобще го има. Аз го чета в момента и колкото повече отивам към края, в мен назрява един друг извод: най-доброто качество на сборника (освен разнообразието на жанрове и качествени текстове) според мен е, че демитологизира образите на братята, показва ги като живи хора, каквито са всъщност.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Съб Ное 20, 2010 11:19 pm

Връщам малко картината, за да публикувам още един материал. Не е от сборника "Непознатите Стругацки", а от неговия събрат "С името на Иван Ефремов", но не открих тема с такова заглавие и не искам да пускам нова. Текстът е отново от големия фен Георги Денков, с което завършвам "блока" материали, посветени на паметта му.

Георги Денков (1960–2010)

А КЛУБ ПО ЕВРИСТИКА
ЗА АРХИМЕДОВЦИТЕ?

Клубът по евристика, прогностика и фантастика "Иван Ефремов" вече десет години отговаря положително на този въпрос. На някого подобна увереност може да му се стори странна. Нима откритието, онзи миг на съзидание на новото не е дълбоко индивидуален процес, съкровено тайнство, самостоятелна проява на личността! Да, всичко това е така, но то съвсем не е повод да се отрече необходимостта, смисълът на съществуването на клуб по евристика. И ето защо. Отдавна вече има наука за продуктивното творческо мислене, за закономерностите на търсене на мисълта: нарича се евристика.

Въпросното понятие е използвано за пръв път още през ІІІ век пр. Хр. от древногръцкия математик Папос Александрийски в неговия "Математически сборник". През вековете думата е имала най-различно съдържание – от "специални неформални методи за решаване на математически задачи" или "специални методи на обучение за колективно решаване на проблеми с помощта на насочващи въпроси и примери" до... "интуитивно решаване на проблеми" и "организация на процеса на продуктивното творческо мислене", – докато стигне до днешното си значение. Но едва дълбоките изследвания в областта на евристиката през последните десетилетия разкриха поразителния факт, че е възможно да се правят открития "по поръчка" и по алгоритъм и че интуитивното озарение, което твори новото, може да се управлява съзнателно!

Естествено, бързо се оформиха и бяха изпробвани множество методики за постигане на всичко това, за стимулиране на творческото мислене. Сред тях са "брейнстормингът", "синектиката", теорията на Алтшулер* за "решаване на изобретателски задачи", "морфологическият анализ", "списъкът контролни въпроси", "методът на фокалните обекти", "методът на трите кита", "методът на гирлянди от асоциации", "методът на седемкратното търсене" и т. н.
------------------------------------
* Да си спомним тук за майстора на съветската фантастика и лидер на евристиката Генрих Алтов (роден Алтшулер, 1926–1998). Заедно с Павел Амнуел той създава известната скала „Фантазия-2”, която позволява НФ идеите да се оценяват според тяхната новост, убедителност, човековедска и художествена стойност. – Б. ред.
------------------------------------

Оказа се, че усвояването и използването на огромната част от току-що изброеното изисква съвместна дейност. Да "архимедстваш" сам, да разчиташ като Едисън на един процент вдъхновение и 99 на сто труд, да работиш по метода на пробите и грешките, без да използваш процентите на чуждото вдъхновение и процентите на научните практики, днес вече е анахронизъм. Творческото начало се превръща в масов, в колективен
процес. Засега все още няма обща теория и общодостъпни правила на творчеството, но някои от подстъпите вече са преодолени. Има например теория и правила за техническото творчество, както и за творческия процес при решаването на разни технически задачи.

Целта на клуба е тъкмо практическото усвояване, популяризацията и използването на евристичните методи, а не толкова изучаването на теоретичните премъдрости на науката евристика. Нещо повече, тази насока в дейността му е неразривно свързана и дори породена от заниманията с фантастика и прогностика. И наистина евристиката изхожда от съюза между мисленето и въображението, а пък как да намерим по-благоприятен за въображението факт от грижливото приобщаване към научната фантастика! Какво е тя, ако не неуморен, неизчерпаем вдъхновител и създател на блестящи евристични идеи? Колкото до прогностиката, която по думите на известния футуролог Тофлър "изобретява бъдещето", би ли се справила тя сама, без помощничката евристика?

Не случайно в клуба има много утвърдени познавачи на евристиката. Ето някои от тях: Христо Гешанов, Кубрат Томов, Атанас Петков, Ивайло Рунев. Те представят в национален мащаб евристичните методи, а също и провеждат един вид курсове по "самоусъвършенстване на архимедовците". Други членове на „Иван Ефремов” организират състезания по решаване на евристични задачи, подготвят игри и упражнения, стимулиращи развитието на творческото въображение. Отбори на клуба, както и на други клубове по фантастика, участваха в "евристични" състезания, организирани по време на Световното изложение на младите изобретатели през 1985 г., на изложението "Българската младеж и нейната дума за технологиите на бъдещето" през 1987 г. в Пловдив, както и в още други подобни срещи.

В нашия клуб има вече няколко авторски свидетелства. Сред членовете му виждаме и създатели на собствени методики за стимулиране на евристичното мислене. Неведнъж са му гостували известни чуждестранни специалисти в тази област, като някои от тях (например С. Литвин) проведоха миникурсове за желаещите. Клубът свързва бъдещето на своята "евристична" функция с идеята за една от предполагаемите услуги, които ще прави – изготвянето на нестандартни решения на проблеми, предложени от клиенти. Обсъждат се и начините за установяване на взаимноизгодни контакти с други съществуващи клубове, курсове, школи по евристика у нас и в чужбина, а също и възможностите за координация на "евристичната" дейност в страната.

Смели планове!... Кой знае каква част от тях ще бъде осъществена, ала това не е най-важното. Най-същественото е, че членовете на клуба откриват у себе си Архимед, започват да вярват в творческите си възможности, учат се да ги управляват. Какво ще стане по-нататък, тепърва ще се види. Но ако Архимед членуваше в клуба по евристика, може би по-лесно щеше да направи откритията си.

З а б е л е ж к а. Тази статия излиза най-напред в брошурата „15 лет Интегральный клуб фантастики, эвристики и прогностики им. Ивана Ефремова” – София, 1989. После (в превод на Силвана Миланова) е поместена в сборника „С името на Иван Ефремов” – библиотека „Тера фантастика”, 2009.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Пон Ное 29, 2010 4:40 am

Ето още един текст от сборника "Непознатите Стругацки":

НОСТАЛГИЧНО ЗА ФАНТАСТИКАТА

Всяко време има своите страсти и увлечения. Особено характерни са те за младото поколение. Днес не е трудно да отбележим, примерно, манията по електронните игри и «Световната мрежа». А напоследък — при по-малолетните — все по-масови алкохолни експерименти с болничен финал.
Като човек на съвсем прилична възраст (ай, ай, кога успях!) имам право на малко носталгия. Както знаем, носталгията обича да се разполага по рафтовете на десетилетията. Едно от най-привлекателните десетилетия при днешна ретроспекция са седемдесетте години. Време на културно-обществен подем, на преодоляване на редица догми. Стагнацията след Чешките събития от 1968 година беше отминала, а кризата на осемдесетте години не беше започнала.
Едно от най-достойните младежки увлечения на 70-те години беше фантастиката.
Тъкмо в средата на 70-те — пролетта на 1975 година — в Пазарджик беше създаден Клуб на любителите на фантастиката «Аркадий и Борис Стругацки». Това стана преди всичко благодарение на неуморния ентусиаст Юрий Илков, който и до днес си е такъв.
По обясними причини — ту животът ме лашкаше насам-натам, ту аз него — не съм следил отблизо развитието на този клуб през годините. Но съм чувал достатъчно добри отзиви, пък и съм бил свидетел на неговите контакти с пловдивския клуб на любителите на фантастиката.
Оттогава изминаха цели 35 години, някогашните млади ентусиасти побеляха, но любовта им към фантастиката не остаря. Затова искам най-искрено и сърдечно да ги поздравя с юбилея. Но тук трябва задължително да направя едно «лирично отстъпление», защото днешният млад човек, разглезен от Интернет, изобщо не си дава сметка какво означаваше фантастиката в онези години.
Интересът към фантастиката тогава далеч не се изчерпваше от нейната художествена специфика. Той беше нещо много повече.
Първо — любознателност към световната динамика на научно-техническия прогрес (едно словосъчетание, което в онези години имаше силата на магично заклинание).
Второ — универсален стимул на фантазията на младия човек, на естествения му стремеж да мисли за бъдещето не само в категориите на личното уреждане, както най-често го съветват днес.
Трето (особено важно) — проява на интелектуална свобода, разкрепостена от догми зона за културно-техническо и прогностично моделиране.
В онези години, които сега някои закъснели «смелчаци» се чудят как да оплюят и отрекат изцяло, именно фантастиката беше привилегирована зона на свободно мислене, беше творческа област, която предлагаше възможности за освободено художествено и социално конструиране. Там «увлеченията» минаваха за жанрова екзотика… Големият пример може да бъде тъкмо творчеството на братя Стругацки, а в някаква степен и на отделни български фантасти. Едва ли е случайно, че в «реалистичната» руска литература от онзи период няма подходящ аналог на иносказателно-антиутопичните произведения на братя Стругацки от типа на «Охлюв по склона».
Тъкмо поради интереса си към фантастиката българският фен четеше жадно и подборно най-критичната, най-езоповската съветска литература, учеше се да мисли глобално, критично и морално. Четеше и малкото, но качествена западна фантастика, която се превеждаше у нас (тогава т. нар. «дефицит» беше в полза на качеството, за разлика от днешното изобилие, в което има дефицит на качество).
Значимата фантастика е била винаги критична и моралистична. С други думи — гражданска. Литература на мисленето, мечтите и опасенията. На пророчествата и социалната дидактика (днес, примерно, не е никак трудно да оценим пророчеството на «Хищните вещи на века» на братя Стругацки).
Фенът на фантастиката, който членуваше в тези клубове, беше запален (макар и понякога едностранчив) читател; беше любознателен човек, отворен за научните открития. На него му беше интересно да мисли, да предвижда, да моделира.
Известно е, че човек се учи да мисли в една по-ранна възраст. И ако не го направи тогава, после става все по-трудно. А като не умее да мисли, му е непрекъснато тъпо и скучно, светът придобива плоски консумативни измерения. Тогава човек замества мечтите с мераци — започва да го гони мерак за по-голяма кола, за по-голяма вила, за по-големи цици… Но когато ги постигне, с изненада открива, че вместо щастие изпитва чувство на неудовлетвореност – защото те най-често не решават важните му проблеми, затова пък създават нови…
В своята «Автобиография» Р. Дж. Колингууд пише (в духа на Шлегел): «Историкът е човек, който задава въпроси на миналото… това минало, което историкът изучава, не е мъртвото минало, а миналото, в известен смисъл все още живеещо в настоящето…»
Ако адаптираме тези мисли към нашия контекст, ще получим: любителят на фантастиката е човек, който задава въпроси на бъдещето. Но бъдещето, което го вълнува, е не всяко възможно бъдеще, а онова, което се зачева тук и сега: бъдещето, което «в известен смисъл» вече е «живеещо в настоящето»…
Ако направим тази мисловна операция, бъдещето на България може да започне да изглежда доста проблематично, а това на ЕС — повече от нестабилно.
За щастие, фантастът е принципен оптимист. Затова пожелавам оптимизъм — въпреки всичко!

Председател на дружеството на пловдивските писатели
ОГНЯН САПАРЕВ
Генерала

Мнениеот Генерала » Нед Дек 12, 2010 4:08 am

Едно интервю с Борис Стругацки:

http://www.mirf.ru/Articles/art1119.htm
Генерала

Мнениеот Преподобният ЦУП » Сря Яну 26, 2011 5:07 pm

Goa написа:Пояснявам за неразбралите:

- на първата снимка са Юрий Илков, Аркадий Стругацки, Агоп Мелконян;
- на втората снимка са Стефан Лефтеров, Иван Пунчев, Ивайло Рунев.

Батката веднага ги раздели на жив и умрели. Аз пък избщо не помислих за това - за мен, батка, всички са живи!

Бат Диляне- ти имаш определено православно мислене...всички са живи
Докато Генерала като примитивен комунист го дава малко подобно на оня уникален съветски филм "Живи и мъртви" :wink:

Вечна памет на загиналите по време на тоя капитализъм който мори България

А ние живите трябва да продължим светлото им дело
Преподобният ЦУП

Мнениеот Генерала » Сря Фев 16, 2011 2:43 am

Ето що е писала рука Натанова на езика на оригинала (да не се бърка с рука Геймънова) :wtf:

Дорогие друзья!
Мне передали ваш юбилейный сборник. Полистал его с удовольствием. Большое
спасибо! Спасибо за неизменное ваше внимание к работе АБС. За любовь, за
память, за все доброе, что соединяло нас с вами все эти 35 лет. Пусть так
будет всегда!
Успехов вам! Удачи! Радости!
Всегда ваш,
БНС
Генерала

Мнениеот Преподобният ЦУП » Сря Фев 16, 2011 7:40 pm

Генерала написа:Ето що е писала рука Натанова на езика на оригинала (да не се бърка с рука Геймънова) :wtf:

Дорогие друзья!
Мне передали ваш юбилейный сборник. Полистал его с удовольствием. Большое
спасибо! Спасибо за неизменное ваше внимание к работе АБС. За любовь, за
память, за все доброе, что соединяло нас с вами все эти 35 лет. Пусть так
будет всегда!
Успехов вам! Удачи! Радости!
Всегда ваш,
БНС

то това си е направо все едно архангел Гавраил да ти напише лично откровение:))
Пусть всегда будет Солнце и АБС :))
Преподобният ЦУП

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства