Литература и други изкуства

"Непознатите Стругацки"

Всичко за изкуството

"Непознатите Стругацки"

Мнениеот Goa » Сря Авг 25, 2010 6:51 am

Сборникът "Непознатите Стругацки" влезе в печатница. Очаква се да бъде готов за Булгакона в Балчик (4-6 септември).

Изображение

Сборникът съдържа 3 раздела и кола със снимки.
Аватар
Goa
Модератор

Re: "Непознатите Стругацки"

Мнениеот bogdanov » Сря Авг 25, 2010 10:58 am

Нещо като съдържание ако може?
bogdanov

Мнениеот Goa » Сря Авг 25, 2010 7:04 pm

Многожанров сборник с разкази, статии, интервюта, спомени, библиография, стихове и др. от и за братя Стругацки и едноименния пазарджишки клуб по фантастика. Авторите са от Русия, България, Германия и може би още. Нямам при себе си актуално съдържание, но Генерала вероятно го има.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот halleck » Пет Авг 27, 2010 8:34 pm

Е , аз ако знех , че толкова слаба организацията със снимките немаше мойта да дам :) Поне малкия къдрав и Пеци да бехте сложили ...
halleck

Мнениеот Генерала » Нед Авг 29, 2010 3:00 pm

Организацията за снимките си беше добра, ама за некой ора беше голям проблем да пратят една снимка за три месеца... Така и не пратиха. Абе много сме заети...
Ето и нещо като съдържание, почти в окончателен вариант:

Н Е П О З Н А Т И Т Е С Т Р У Г А Ц К И
(Ю б и л е е н с б о р н и к)

Да кажат съставителите – предговор

Част І. КЛУБЪТ „АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ”

1. Поздравления към юбиляря – Разни
2. Клуб „АБС”: дати и събития – Юрий Илков
3. Стихотворен триптих – Георги Кацаров
4. На два гласа – Любена Ненова
5. Фалшификатите на третата вълна – Георги Малинов
6. Цветът на Бога – Петър Копанов
7. Ад и рай – Петър Копанов
8. Клубни времена – Георги Денков
9. Извънземен домашен любимец – Дилян Благов
10. Родство по избор – Петя Димитрова
11. Букет от фензини – Томи Георгиев и Юрий Илков
12. Мисли за пътя – Милена Савова
13. В мъглявината „АБС” – Дилян Благов

* * *

Част ІІ. БРАТЯ СТРУГАЦКИ И БЪЛГАРИЯ

1. И още поздравления – Разни
2. Чайният клипер „Аркадий и Борис Стругацки” – Борис Завгородни
3. Български пъзел – Феликс Суркис
4. Носталгично за фантастиката – Огнян Сапарев
5. Трудно е да бъдеш бог до второто нашествие на марсианците – Агоп Мелконян
6. Главното: човешките съдби – Юрий Илков
7. Моята школа при големия – Агоп Мелконян
8. Братя Стругацки в България – Георги Недялков
9. Дуетът под различни ъгли – Наталия Маринова
10. Обитаемата вселена – Георги Малинов
11. Социално-моралистичната фантастика на братя Стругацки – Огнян Сапарев
12. Щастие за всички даром... – Ивайло П. Иванов
13. „Неизвестните” Стругацки – Юрий Илков
14. Стругацкие – Алексей Чернов
15. Когато дюлята цъфтеше – Александър Карапанчев
16. Този свят е създаден от вас – Валентин Д. Иванов
17. Светът, какъвто го виждаме – Росица Бърдарска
18. От хищните вещи до обременени със зло... – Мартин Петков
19. По вълните на офлайн интервюто – Борис Стругацки
20. „Я другой такой...” – Тервел Пейков
21. Апокалиптичната реалност на братя Стругацки – Васил Сивов

* * *

Част ІІІ. КОКТЕЙЛ ПО РУСКИ

1. По въпроса за циклотацията – Аркадий и Борис Стругацки
2. Адарвинизъм – Аркадий и Борис Стругацки
3. Желаната редакция – Аркадий и Борис Стругацки
4. А сега накъде? – Аркадий и Борис Стругацки
5. Едно предизвикано мнение – Георги Недялков
6. Не се отклонявай... – Кир Буличов
7. Мемоар със снимка – Вл. Гаков
8. „Българската следа” в живота и творчеството на братя Стругацки – Владимир Борисов
9. Шеговито за Аркадий Натанович – Михаил Дубровски
10. Брат по разум – Генадий Прашкевич
11. За групата „Людени” – Светлана Бондаренко
12. Принципът на неопределеността... – Владимир Борисов
13. Една богата филмография – Сергей Одихмантиев
14. АБС по света – Владимир Соловецки
15. Пладне през ХХІІ век няма да има... – Вл. Гаков
16. „Водата и камъкът...” – Ант Скаландис
17. Цикълът за бъдещето на братя Стругацки – Ерик Симон
18. Пладнето на човешката история – Ерик Симон
19. Приключения с Максим – Теодор Стърджън
20. До читателите на алманаха „Завтра” – Аркадий Стругацки
Генерала

Предговорът на сборника

Мнениеот Goa » Чет Сеп 23, 2010 6:41 pm

На вашето внимание предоставям предговора на сборника "Непознатите Стругацки". Съставителите се надяват това да помръдне от нулата стрелката на интереса на четящите и впоследствие да се появят някакви отзиви за сборника.

ДА КАЖАТ СЪСТАВИТЕЛИТЕ

Юрий Илков:

КАТО ЕДИН ОТ правячите на този сборник искам да споделя, че работата по него ми достави изключително удоволствие. Чувствах се заобиколен с видими и невидими съратници, „ятаци и помагачи” и всеки се стремеше да даде най-доброто от себе си и да допълни с каквото може картината. Това бе върховно усещане за работа в екип, често пъти незрим поради реална отдалеченост в пространството и „видим” само чрез комуникацията по Интернет.

Благодаря на всички, които допринесоха тая книга да дойде на бял свят. Персонално искам да посоча колегите съставители Александър Карапанчев и Владимир Борисов (от руска страна); Силвана Миланова (за редакторската й помощ); Атанас П. Славов, Калин Николов и Даниела Денчева (за художественото оформление и предпечата); Георги Денков, Панайот Панайотов, Тервел Пейков, Велик Тонев, Николай Чолаков и Светлозар Янков – заради неоценимата им финансова помощ. Моля останалите около 60 души да ме извинят, че не ги споменавам. Много сте, приятели, не мога да ви изброя всичките, но знайте, че „никой не е забравен и нищо не е забравено”!

Благодаря и на онези люде, които ни поздравиха с юбилея. Съжалявам само, че не успяхме да получим поздравления от двама големи почитатели на АБС – Рон Кларк от Австралия, издател на фензина „The Mentor”, и Сам Лундвал от Швеция, известен на българските читатели с книгата си „Ах, тази Алиса!”. Преди години в интервю, взето от наш журналист, на въпроса дали познава БГ фантастиката Сам отговори, че за съжаление не я познава, и припомняйки си общуването на Еврокон ІІІ в Познан, добави: „Чувствам се член на клуба „А. и Б. Стругацки” в Пазарджик.” Просто няма начин да не се „надуем” след такова изказване!

Всъщност не всичко стана както го искахме. Отпаднаха важни според нас неща, но и бездруго сборникът надхвърли очаквания обем. Използвам случая да благодаря на всички бивши и настоящи клубни членове – хора, убедени, че клуб „АБС” им е дал много през годините и е спомогнал за ориентацията им в живота и вземането на правилни житейски решения. Моля за извинение онези, които са се почувствали „повредени” или са усетили опит за нанасяне на „повреда”, обаче са устояли геройски на такива посегателства над собствената си личност... Така е в живота – мирогледите и ценностните системи са различни, а понякога и взаимоизключващи се и както се казва, в последна сметка практиката е критерият за истинността на един или друг избор.

Това, към което съм се стремял в клуба, е да помогна за разкрепостяването на дремещите у всеки човек творчески потенции и да покажа колкото може повече съществуващи възможности за развитие, пък всеки да подбира съобразно спецификите на своята индивидуалност. Разбира се, аз съм благодарен на клуб „АБС” за много неща, но от висотата на сегашната си възраст бих посочил само едно: че ме обогати с приятели за цял живот. Братя Стругацки и до ден днешен си остават мои духовни учители, а книгата в ръцете ви, добра или лоша, е уникална като информационно съдържание и като изложение на определен кръг ценности.

Искрено се надявам те да имат подмладяващ и духоспасяващ ефект върху читателите!

* * *

Александър Карапанчев:

ВИЖДАМ ГИ ДОБРЕ както в окуляра на телескопа, така и върху екрана на фантаскопа.

Те имат земни, но и небесни лица; те кръжат във вселените ни човешки, но и сред необята на космическите простори – наречени са многолико ту Лем, Тарковски или Чапек... ту пък Бредбъри, Вангелис или Оруел... Между тях, без да помръкват и без да изостават, се носят „на скорост” и братята АБС на Земята, и астероидът Стругацкия някъде из сребърно-черния галактически океан.

Наистина фантастите, на които са назовани някакви астрономически обекти, съвсем не са цял полк и това въобще не е случайна чест...

Ала май е време да изляза от тържествения си тон! Защото ако моя милост и особено Юрий Илков–Генерала сме известни в българското „фантастично” пространство, същото не може да се каже за Владимир Борисов – нашия съсъставител. Иска ми се да позапълня тази празнина, хвърляйки върху него сноп топли (по славянски!) лъчи.

Да е жив и здрав Интернет, че направи такава бърза връзка между София и южносибирския град Абакан, където живее Владимир Иванович. В кратката си автобиография той се представя в няколко роли: библиограф, литературен критик, преводач от половин дузина езици и специалист по информатика. Твърде симптоматично е, че между руските фенове неговите инициали, тоест БВИ, се тълкуват и като „Большой Всепланетный Информаторий” – праобраз на световната мрежа при Стругацки.

Обаче интересите и делата на този, бих го нарекъл, многожанров човек от набор 51-ви изобщо не свършват дотук.

Той е организирал абаканските клубове по фантастика „Гонгури”, „Центавър”, „Массаракш” и бойко върти друг рул, бидейки вицекоординатор на групата „Людени” – за нея след минутка ще научите нещо повече. И още: Борисов се явява редактор-издател на новинарските бюлетини „Понедельник”, „Громозека”, „Тарантога”, „Tolkien News” плюс фензина със звездното име „Проксима”. И още: пак той е сред авторите на първата в Русия енциклопедия на фантастиката (да, ето я там на онази лавица – кориците й ми напомнят за финикийски пурпур, поръсен с шепа златисти прашинки от космически светила) и съставител на двутомната енциклопедия „Световете на братя Стругацки”. И трето още: публикувал е над 500 статии на различни теми от супержанра, редактор е на официалния сайт на братята и носител на приза „Иван Ефремов” за принос във фантастиката.

Накрая само още един биографичен щрих, с който, разбира се, не смятам, че съм изчерпил докрай заслугите на БВИ: той е действителен член на асоциацията „Жул Верн” със седалище в град Амиен.

Оттук – право към нашата юбилейна книга „Непознатите Стругацки”! В трите си раздела тя включва, досущ като приказно ковчеже със скъпоценности, куп разнолики четива. Вярвам, че в тези стотици страници и най-горещите почитатели на братята (както в България, така и в Русия) ще намерят нови неща от стругацкознанието. Нови текстове; нов изобразителен материал; нови, неочаквани ракурси... и въобще не една и две нови звезди от човешката вселена, наричана простичко, но с голяма обич АБС...

Някъде Борис Натанович беше писал, че елементът на необичайното служи като своеобразен катализатор. Катализатор, който многократно усилва тайнствената реакция, протичаща по веригата „читател–книга”. Какво пък: аз съм сигурен, че в сборника ни за непознатите Стругацки витае, присъства, работи, свети – и то в добро количество! – същият този възхваляван елемент на необичайното.

Дерзайте, вчерашни, днешни и утрешни (по)читатели на класиците Аркадий и Борис Стругацки!

* * *

Владимир Борисов:

„ТЪГА ПО РАЗБИРАНЕТО, ето от какво съм болен.” Това състояние на Перец от „Охлюв по склона” вероятно е било основна мотивираща причина за всеки, който някога е идвал в клуб на любители на фантастиката. Да намериш съмишленици, да намериш хора, с които можеш да споделиш мислите си, да намериш онзи, когото разбираш от половин дума и който няма да вдигне учудено вежди, щом чуе от тебе например: „Массаракш!”

На мен ми провървя в живота. Аз търсех и откривах такива приятели. В града, където живеех, извън него, в други страни и на други континенти. И книгите на Стругацки бяха онази най-важна нишка, която съединяваше в едно личности на различна възраст, с различни убеждения, от различни националности. Съединяваше ни, защото имахме общ фундамент и общи хоризонти.

Последните двайсет години от живота ми са неразривно свързани с групата „Людени”, събрала хора, които не просто обичат творчеството на братя Стругацки, а до самозабрава се занимават с разностранно изследване на книгите им. И, разбира се, лекотата, с която подготвях материалите за този сборник, се обяснява с това, че използвах многобройните разработки на „людените” Светлана Бондаренко, Вадим Казаков, Алексей Керзин, Алла Кузнецова, Виктор Курилски, Александър Лукашин, Юрий Флейшман и други колеги.

Благодаря им от сърце!
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Вто Окт 05, 2010 12:25 am

Връщам се вчера от горите Тилилейски, отварям си пощата, а там - следното писмо:
" Здраве желаем, уважаеми генерал Башев!
Държа да ви уведомя, че завчера, петък, както преглеждах в канцеларията си разни бумаги, случайно отгърнах вестник „Стандарт” на книжовната му страница.
Какво беше изумлението ми, когато видях там – в самото чело на тази страница – дописката „Почетоха братя Стругацки”. От нея научих, че вие сте станали съставител на сборник, посветен на тия писатели, които аз някога четях като сержант във Велико Търново.
Между нас казано: браво, бе, генерал Башев, моите почитания!
Сега очаквам, че и бойците, и командирите от поверената ви дивизия ще вземат някакво отношение към въпросния сборник, на който „Стандарт” отпечатва дори корицата.
С надежда: Александрин Витошки, капитан о. р."
Отварям е-вестник "Стандарт", а там - я па я:
http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=342148
Ела го е:
Почетоха братя Стругацки

Двайсетина български и десетина руски автори си правят компания в "Непознатите Стругацки" плюс Ерик Симон и Теодор Стърджън (изд. "Ернор", съставители Юрий Илков, Александър Карапанчев и Владимир Борисов). Сборникът излиза за 35-годишнината на пазарджишкия клуб на фантастите "Аркадий и Борис Стругацки" и 85 години от рождението на Аркадий Стругацки.
Световните автори Стругацки са най-превежданите у нас руски фантасти - с около 30 книги. Материалите в сборника са от три по-големи групи: 1) художествена словесност - проза и поезия; 2) журналистика, публицистика и литературна критика; 3) библиография и филмография. Структурирането на книгата е на тематичен принцип. Текстовете на братя Стругацки допълват като главен акцент посочените по-горе автори. Сборникът стана възможен благодарение на колегиалните връзки между автори и любители на фантастиката от различни страни и техническите удобства на интернет. Третият посочен съставител е от руска страна. Борисов е съставител и на 2-томната енциклопедия "Световете на братя Стругацки".
Генерала

Мнениеот Goa » Пет Ное 12, 2010 6:53 pm

По повод предстоящото обсъждане на сборника "Непознатите Стругацки" - ето още 2 текста, включени в него. Пуснах ги и в раздел "Организационни", където четат най-вече хората, идващи на сбирките.
Генерале, мислех си дали да не пуснем тук и текста от Гошо Денков в знак на почит към паметта му? Не доживя само няколко дена повече да види сборника...

ДВЕ ПОЗДРАВЛЕНИЯ
КЪМ КЛУБА „АБС” – ПАЗАРДЖИК

Ако са минали трийсет и пет години от раждането на нещо, значи „живи са още онези, които помнят”... Настъпили са промени – някои прописаха, а на генералите им побеляха косите, но това са две дребни поражения. Ето какво си спомням: през 1975-а току-що се бяхме преселили в Бургас, аз ходех в ново училище и моят съученик Гошо Цацата разправяше нещо за руснаците Стругацки, които гальовно наричаше Братята. Тогава вълшебната ръка на фантастиката за първи път легна върху рамото ми – така е и до днес. Някъде пет лета по-късно разлиствахме заедно „Прогресорите и странниците” и ето че започнаха да се отварят вратите, една след друга... можех ли да предположа, че един ден ще издам пълната версия на „Охлюв по склона”, сиротния несъкратен превод на Агопа, който никой не искаше да публикува, защото обществото през 90-те панически се оттласкваше от всичко руско и от собствената си същност дори...

През цялото това време фантастиката за мен беше гнездото от храсти, в които се скриваш от юлските горещини и опеката на възрастните, и там, отграничен, се отдаваш на умонепредставимото. Беше таласъмската бира, която събира на дъното на халбата есенцията на битието. Спокойствието, в което отбраняваш своето право на лично безпокойство. Позитронната ръка, която се протяга и стисва сърцето на врага.

Фантастиката беше моето прибежище от кича. И дори когато кичът се напъна да я превземе изцяло, аз просто спрях да забелязвам проявите му, а тя си остана, защото бях запазил в себе си нещо от оня, първозданния й вид, нещо същностно, от което дори и Бог е неотделим.

Мисля си какви ли щяха да бъдат нещата, АКО. Ако вие, момчета, не бяхте направили сходен на моя избор. Ако ядрото на софийския клуб за фантастика „Иван Ефремов”, чиито сбирки посещавах интензивно през периода на студентството си, не се формираше в резултат от непрекъснати и упорити преливки на пазарджиклии. Ако на Булгакона през 2003 година, пак в същий този Пазарджик, не бях завел мои приятели бардове, които запознах там с разни родни славеи, та така се образува едно друго явление в нашенския ъндърграунд, известно като Кръга на барда... Ако там не бе дошъл и черният фантасмагорик Георги Христов, с когото се наговорихме и по-късно възстановихме бургаската „Тера фантазия”... Защото комай в това е смисълът – в човешката солидарност, в мостовете, които можем да бъдем, във взаимовръзките, които изграждаме с помощта на себеподобните си. Да, можеше да бъде и иначе – и каква само прелест има в шанса да знаем как се е случило!

Наздраве и честит рожден ден, приятели мои!

Трийсет и пет години по-късно аз все още съм един долен, мръсен и подъл идеалист. Благодарение на всички вас.

Янчо Чолаков,
фен, писател и издател – Бургас

* * *

Човек обича да мечтае,
Една мечта го прави лек.
Със нея може да чертае
Трасе към бъдещия век.
И филми фантастични зяпа,
Трилогии чете в захлас
И виж – пред него хрупат ряпа
Ван Вогт (и Славов Атанас).
Из дебри райски или адски
3 пъти гледай „Аватар”,
5 пъти прочети Стругацки,
Гъ Гачев също – той е цар.
О, драги фантастични братя –
Делим със вас едничка страст!
Ищах изпитвам да ви пратя
Най-искрени привети аз.
Историята ще ви помни:
Уж фантазьори, но все пак
Реални хора – буйни, скромни,
А всъщност пътници към недокосван бряг.
!

Любомир Николов-Нарви,
писател и преводач – София
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Пет Ное 12, 2010 11:36 pm

Не знам, батка... Чувствам се неудобно от този текст... Много ме хвали, пьк и всеки пьт като го чета - рева... А кьм този прекрасен човек сме в дьлг всички, които го познавахме... :redface:
Генерала

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 3:58 pm

Батката може да не ще, но аз ща :problem: С помощта на Сашо Карапанчев - ето го въпросният текст, поместен в сборника "Непознатите Стругацки". Публикува се в памет на починалия точно по времето на Булгакон 2010 голям пазарджишки фен и член на фондация "Фантастика" Георги Денков.

Георги Денков

КЛУБНИ ВРЕМЕНА

През есента на 1976 г. моята съседка Любена Ненова, с която редовно разговаряхме за Жул Верн и Хърбърт Уелс, ме покани на среща с фенове на фантастиката в Младежкия дом в град Пазарджик. Била се запознала с тях наскоро. Не очаквах от срещата нищо особено и отидох с идеята да потърся възможности за размяна на книги, тъй като в онези времена хубавите четива се намираха твърде трудно.

Оказа се, че всъщност става дума за поредна сбирка на един неотдавна учреден клуб, наречен „Аркадий и Борис Стругацки“. Бях поразен от това, че в него за първи път срещнах хора, прочели повече фантастика дори от мен, а аз бях изгълтал всичко, което можеше да се открие в тази област в библиотеката на читалище „Виделина“. Да, бях повече от впечатлен от хората, които видях там, като Георги Малинов, Томи Георгиев, Любомир Костадинов, Страшимир Ганев и други, но най-вече от Юрий Илков. Неговата непринуденост, свободомислие, енциклопедична култура, ораторски качества, доброта, познанства със светила във фантастиката, умения да разказва вицове и да свири на китара ни действаха магнетично. Ако добавим и факта, че по онова време той заемаше изключително респектиращата за нас, комсомолците, длъжност „заместник-командир по политическата част“ – прословутото ЗКПЧ, на едно военно поделение (което му създаваше особена харизма и донякъде успокояваше политически тревожните мисли в съзнанията ни, когато изповядваше и най-еретичните си дисидентски идеи), нямаше как Юрий да не се превърне много скоро в мой основен духовен наставник.

Клубът се събираше в петък и събота вечерта, а понякога и в неделя, понеже през тези дни Юрий Илков идваше при родителите си в Пазарджик от София, където работеше. В Младежкия дом имаше клубна стая и в нея се помещаваше скромна библиотека от книги, списания, фензини, диапозитиви и картини. Сбирките се провеждаха по тримесечни програми, като на всяка сбирка се разглеждаха различни интересуващи ни теми. Всъщност научната фантастика бе претекст – призмата, през която и около която се обсъждаха всевъзможни проблеми, свързани с бъдещето на обществото и на човека, парапсихологията, философията, политиката, религията, историята, изкуствения интелект, човешката еволюция, екологията, войната, любовта, овладяването на Космоса, постиженията на научно-техническата революция и т. н. При нас редовно гостуваха хора от други клубове на страната (основно от софийския „Иван Ефремов“) и от Русия (представители на техния фендъм, вдовицата на Иван Ефремов, самия Аркадий Стругацки и пр.).

Сред любимите ни гости, които искахме да срещаме всеки месец, бяха Иван Пунчев, който неуморно ни развиваше своята концепция за Космократора (нещо като опит за материалистическо виждане за Бог); Ивайло Рунев, който ни прожектираше диапозитиви и ни запознаваше с историята на световната и българската фантастика; Федята (Тодор Ялъмов), който ни посвещаваше в загадките на прабългарите и изкуството на Рьорих; Атанас П. Славов, който ни разказваше за най-новото в Тера Фантазия, и мн. др. Самият клуб „Братя Стругацки“ организираше по няколко пъти в месеца свои изяви в т. нар. малка зала на Младежкия дом. Тогава ние, неговите членове, или пък наши гости правехме обзори на фантастичното кино, на достиженията в овладяването на Космоса, на класиците в научнофантастичната живопис и музика, прожектирахме НФ и документални филми, излагахме жанрова живопис, графики, снимки...

Никога няма да забравя тръпките, които изпитах, когато за първи път в живота си чух в клуба песните „Тъмната страна на Луната“ и „Сияй, безумен елмаз“ на „Пинк Флойд“, видях картината на Пламен Аврамов „Атинянката Таис“, гледах видеокасетата с „Терминатор“. Любимото ни удоволствие – всъщност такова за мен и досега, бе да си прожектираме диапозитиви на картини на научнофантастична тематика или снимки от Космоса на фона на музика от „Пинк Флойд“ или Жан-Мишел Жар. Беше традиция вечерта след сбирката да продължим да общуваме някъде на гости у някой от членовете, в сладкарницата на Младежкия дом или просто на пейка в парка. Там Юрий често ни пееше песни на Висоцки и Окуджава, предаваше ни изпълнени поръчки за книги и ни разказваше най-новите политически вицове. С нетърпение очаквахме и различни прояви на българския фендъм – главно празниците на фантастиката, организирани от разни клубове на страната. Тогава масово тръгвахме да пътуваме, без да се впечатляваме и от най-мизерните условия (в каквито неведнъж ни се налагаше да бъдем), за да може да се насладим на общуването със „себеподобните” си.

Сред най-важните неща, на които се учехме взаимно в клуба, бе изграждането на творчески умения у нас. Няколко пъти годишно си правехме различни конкурси, най-вече за литературни произведения и за рисунки, а после издавахме на циклостил собствени сборници с наградените творби. Играехме евристични игри и се пробвахме в т. нар. мозъчен щурм. Например измисляхме колкото се може повече функции на един телефон. Е, не мога да не призная, че сегашната действителност отдавна е надхвърлила тогавашните ни представи. С подобни игри обикаляхме студентски и ученически бригади, като освен това им прожектирахме диапозитиви и видеофилми. Мисля, че общуването между нас много ни помагаше всички да бъдем отличници в училище. Още си спомням удължената физиономия на учителката ми по литература, когато за първи път в класа използвах в едно мое съчинение думички като „концепция“ и „парадигма“, с които редовно се замеряхме в клуба.

Друго запомнящо се нещо от онзи период бяха ожесточените спорове, каквито водехме тогава. Всеки от нас се учеше да защитава своите позиции в сериозен дебат, най-често срещу членовете на клуба, гости на клуба, срещу посетители на изявите на клуба и т. н.

Под клубния покрив за първи път в живота си се сблъсках с проблема чужди езици. Оказа се, че на руски излизат много повече книги, отколкото на български език. В Пазарджик в Часовниковата кула имаше разкошна книжарница за руска литература, която се зареждаше доста редовно и на много по-ниски цени спрямо нашите. Воден от желанието си да прочета неща, които още не бяха издадени в България, аз с огромна мъка в началото подхванах своето запознанство с езика на братя Стругацки и Иван Ефремов. В крайна сметка стана така, че все още книгите на руски в библиотеката ми са повече, отколкото тези на български.

В един момент започнахме да наричаме формацията си „Клуб по фантастика, евристика и прогностика „Аркадий и Борис Стругацки“. Тъкмо такова название отговаряше в най-пълна степен на заниманията ни.

Клубът повлия значително и върху оформянето на светогледа, на политическите позиции и на житейските ценности на своите членове. При мен това се отрази в повишения ми интерес към философията, политиката, религията и въобще към обществените науки. Допреди клуба бях убеден, че ще ставам физик, астроном или математик, даже излязох победител в национален конкурс по физика. Накрая станах юрист, като още съжалявам, че в кандидат-студентските си предпочитания не написах на първо място философия. Но зарязах (донякъде, както се оказа впоследствие) юридическата практика веднага щом ми се удаде шансът да се занимавам с юридическа наука – толкова силен беше пиететът ми към учените, формиран от клуба.

Не зная как са гледали на нас от тогавашната Държавна сигурност, вероятно Юрий е имал дебело досие, обаче от страна на Младежкия дом в Пазарджик и съответните комсомолски организации нашият клуб получаваше твърде силна подкрепа. Това ни позволи да живеем със самочувствие и ни даде възможност да популяризираме своите знания за фантастиката, евристиката и прогностиката сред повече млади хора. Е, не толкова, колкото ни се искаше, но все пак немалко. Спомням си, че голямата зала на Младежкия дом бе точно под т. нар. малка зала. В тази голяма зала всеки петък и събота от 19 часа се провеждаха дискотеки. И ние с прискърбие виждахме как на тях отиват много повече младежи, отколкото на организираните по същото време в малката зала срещи и с най-интересния събеседник, когото успявахме да осигурим (при това по изключително значими и сериозни според нас теми). Оттогава не обичам да ходя на дискотеки и да упражнявам тем подобни начини за прекарване на времето.

Без клуба ние, неговите членове, щяхме да бъдем съвсем други като личности. Със сигурност нямаше да се интересуваме толкова от наука, политика, религия, философия, екология. Знанията ни за света вероятно щяха да бъдат ограничени от онова, което се преподаваше в училище. Изборът ни щеше да бъде между различните заведения, където да отседнем, а не между различните книги, които да прочетем.

Иска ми се всички младежи да преминат през подобна житейска школа, да имат късмета да общуват с Юрий Илков и с останалите гости и членове на клуба, да премислят окръжаващия ги свят чрез постиженията на научната фантастика. Убеден съм, че животът би бил по-добър, ако на повече млади хора се случи това.

04.jpg
04.jpg (85.12 KiB) Прегледано 9649 пъти

Георги Денков е първият отдясно. Можете да разпознаете още физиономии на тази снимка :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Клубни снимки

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 4:05 pm

Ето и част от снимките, поместени в сборника. Ще познавате ли кой кой е или да подсказвам? :problem:

031.jpg
031.jpg (107.29 KiB) Прегледано 9738 пъти

051.jpg
051.jpg (92.97 KiB) Прегледано 9738 пъти
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пон Ное 15, 2010 4:28 pm

Лелей, Гоа ти изби рибата. Кои години е това. Мен ми изглежда преди ВОСР
bogdanov

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 7:56 pm

Архивите са живи :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Пон Ное 15, 2010 9:40 pm

Светът не е от вчера. :) Първата снимка е от 1978 г., втората - от 80-те години. От тези шестимата на снимките само един е жив към момента, но и тая грешка ще бъде поправена... Е, в сборника има и не толкова "древни" снимки, дето всички са си живи и здрави, ВАНВ да им даде дълги години живот!
Генерала

Мнениеот Шаркан » Пон Ное 15, 2010 9:57 pm

Спойлер:
Генерала написа:От тези шестимата на снимките само един е жив към момента, но и тая грешка ще бъде поправена...
чакай, не бързай... в революционните разстрелни списъци те няма... засега :wtf:
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Пон Ное 15, 2010 10:00 pm

Goa написа: Гошо Денков в знак на почит към паметта му? Не доживя само няколко дена повече да види сборника...

?????? Как така? Кога? :sick:
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Генерала » Пон Ное 15, 2010 10:19 pm

На 04.09 тази година...
Генерала

Мнениеот bogdanov » Пон Ное 15, 2010 11:52 pm

Шаркан написа:
Спойлер:
Генерала написа:От тези шестимата на снимките само един е жив към момента, но и тая грешка ще бъде поправена...
чакай, не бързай... в революционните разстрелни списъци те няма... засега :wtf:

Спойлер:
То не е ясно коя революция ще победи
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Вто Ное 16, 2010 12:06 am

Спойлер:
То не е ясно коя революция ще победи
има ли значение?
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Ное 16, 2010 11:24 am

Пояснявам за неразбралите:

- на първата снимка са Юрий Илков, Аркадий Стругацки, Агоп Мелконян;
- на втората снимка са Стефан Лефтеров, Иван Пунчев, Ивайло Рунев.

Батката веднага ги раздели на жив и умрели. Аз пък избщо не помислих за това - за мен, батка, всички са живи!
Аватар
Goa
Модератор

Следваща

Назад към Литература и други изкуства