Литература и други изкуства

Резултати от конкурса на "Аргус" за 2009/2010

Всичко за изкуството

Re: Резултати от конкурса на "Аргус" за 2009/2010

Мнениеот Roland » Сря Мар 02, 2011 6:45 pm

Безкрайно съм съгласен с четвъртия ти абзац впрочем.
Аватар
Roland

Мнениеот Sephiroth » Сря Мар 02, 2011 10:59 pm

Като гледам последните два конкурса на Аргус за какво става на въпрос - в този има наградени, а няма пари, пък в оня за По-секси хоризонтите тъкмо да обявят печелившите и в последния момент Икономов анулира конкурса... Колегите автори спокойно може да не се хабят да пращат материали за тазгодишния.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот robinofloksli » Пет Мар 04, 2011 6:07 pm

Писането не трябва да е по причина на някакъв конкурс (макар че може и да е по повод на някакъв конкурс). Човек трябва да пише само ако НЕ МОЖЕ ДА НЕ ПИШЕ, каквато и причина да стои зад тази невъзможност. Колкото до "пращането" на конкурси - ми на времето струваше няколко пощенски марки, сега и това не струва. Виж, несбъдналите се надежди (да бъдеш отличен измежду други себеподобни (графомани)) са по-висока и неприятна цена. Не препоръчвам на млади автори да търсят себеутвърждаване чрез разни конкурси от локална величина. Даже е вредно, ако не могат да си контролират самочувствието.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Трип » Пет Мар 04, 2011 6:57 pm

Възниква обаче въпросът КАК да търсят себеутвърждаване младите автори?
Трип

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Мар 04, 2011 7:28 pm

robinofloksli написа:Писането не трябва да е по причина на някакъв конкурс (макар че може и да е по повод на някакъв конкурс). Човек трябва да пише само ако НЕ МОЖЕ ДА НЕ ПИШЕ, каквато и причина да стои зад тази невъзможност.

Робин, ти току-що откри топлата вода.
Но какво значи "конкурс от локална величина"?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Roland » Пет Мар 04, 2011 7:38 pm

Това доколко трябва и не трябва да се пише за конкурси е въпрос, напълно несвързан с това доколко оадекватен и почтен трябва да е един конкурс.
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Пет Мар 04, 2011 8:42 pm

Как да търсят себеутвърждаване? Ми май тук механизмът е един - плащат си или намират кой да им плати публикация (най-добре - цяла книга) и след това намират връзки и/или клакьори (срещу или без заплащане), чрез които биват обявени наляво и надясно за много яки, добри, перспективни, интересни и т.н. Това понякога е вярно, но много по-често води до катастрофа в отношението на българския читател към българските автори. Вторият начин е да бъдат много активни и да се промотират сами, пренебрегвайки всички отрицателни ефекти от отношението на читателя към такива, дето сами се рекламират. Пазарен механизъм, чрез който да растат в уменията си и да се разпространяват по нормалния начин, няма и не може да има.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Трип » Пет Мар 04, 2011 9:16 pm

Ествествено, че има такъв механизъм. Но може би искаш да кажеш, че няма такава среда :)
Трип

Мнениеот Мартин » Пет Мар 04, 2011 10:45 pm

Робине,
добре че се намеси, за да се намесят и други.
Иначе в този аксепт въобще не си прав.
Какво като пишеш, защото не можеш да не пишеш? след като пишеш, но всъщност няма никакъв смисъл да го правиш?
И какво като си отличен, след като отличието за енти път се изразява в една пластмасова грамота и от това не следва НИЩО!?
Разбрах какво не препоръчваш, но не разбрах - какво препоръчваш. И не съм сигурен, че всъщност можеш да препоръчаш нещо конструктивно... Ако можеше, самият ти вече щеше да си ехехе-хееее.....

Гоа, много се радвам, че този път се обади. От много време насам не се е случвало, но сега съм съгласен с теб.
Мартин

Мнениеот bogdanov » Съб Мар 05, 2011 12:36 am

Мартин написа:Робине,
Какво като пишеш, защото не можеш да не пишеш? след като пишеш, но всъщност няма никакъв смисъл да го правиш?
И какво като си отличен, след като отличието за енти път се изразява в една пластмасова грамота и от това не следва НИЩО!?
Разбрах какво не препоръчваш, но не разбрах - какво препоръчваш. И не съм сигурен, че всъщност можеш да препоръчаш нещо конструктивно... Ако можеше, самият ти вече щеше да си ехехе-хееее.....

Гоа, много се радвам, че този път се обади. От много време насам не се е случвало, но сега съм съгласен с теб.

Гоа е прав, но и Робин е прав.
Писането е сакрално взаимодействие м/у автора и листа и не би трябвало да се влияе от бъдещите ползи от произведението /в случаите когато говорим за творчество, не за работа/. Книгоиздаването е бизнес и техниките посочени от Гоа работят.
Имам личен въпрос - ти какво точно очакваш? Не точно от един конкурс, а от целия път от откриването ти и промотирането? Какво очакваш да се случи?
Конкурсите са само един от каналите за промотиране, още повече че специално тоя на Аргус си е "свирен мач". Къде идва разминаването м/у очакванията ти и реалността?
П.С. Робин мина пътя... донякъде и си избра позиция. Не е одобрявам съвсем, но е негова.
bogdanov

Мнениеот robinofloksli » Съб Мар 05, 2011 1:26 am

Мартин написа:Робине,

Здравей, Любезни.
За съжаление аз нищо не съм казвал, за да бъда прав или не. Правя тривиални констатации, защото за някои те не са тривиални и гледат на конкурсите сякаш участието им в тях ще ги направи повече или по-малко автори. Човек трябва да пише ВЪПРЕКИ болното си его и маниите си за величие. Едва тогава може да се нарече сам себе си автор, ако разбира се има такава потребност. И това няма нищо общо с казаното от Дилян, между другото

Няма смисъл? Това ти ли го казваш, магьоснически ученико? (откъде е цитатът?)

Разбрах какво не препоръчваш, но не разбрах - какво препоръчваш. И не съм сигурен, че всъщност можеш да препоръчаш нещо конструктивно... Ако можеше, самият ти вече щеше да си ехехе-хееее...

Всъщност мога. А това че мога и не "съм ехехехее..." показва колко скапан автор съм в собствените си очи (най-вече).
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Съб Мар 05, 2011 1:29 am

Odisey написа:П.С. Робин мина пътя... донякъде и си избра позиция. Не е одобрявам съвсем, но е негова.

Я ме просветли каква е тази позиция, че ме гложди любопитство, никога не съм имал позиция, а сега изведнъж - хоп, сдобил съм се с такава, сякаш е нещо злокачествено...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот bogdanov » Съб Мар 05, 2011 2:26 am

robinofloksli написа:
Odisey написа:П.С. Робин мина пътя... донякъде и си избра позиция. Не е одобрявам съвсем, но е негова.

Я ме просветли каква е тази позиция, че ме гложди любопитство, никога не съм имал позиция, а сега изведнъж - хоп, сдобил съм се с такава, сякаш е нещо злокачествено...

Абе, гробът на Дънов е на 2 преки от новия офис. Той е по просвещенията. Аз като тъп издател имам само мнение.Едни пишат, други продават /като ХП/, а трети и пишат, и продават. Ти /за себе си/ от кои си? Аз /за мене си/ съм преценил, че си избрал.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Мар 05, 2011 10:30 am

Всъщност Робин не казва нищо ново относно мотивацията за писане:
Авторът би трябвало да пише само това, което би искал да чете. Което иска да каже на себе си. Ако някой друг го хареса - добре. Но и да не стане - голяма работа. Защото това, което авторът създава, строго погледнато - е предназначено най-напрад за него самия. Защото той е първият му читател. Майната им на останалите.

Конкурсите са хубаво нещо, но не те са двигателя.
Но така и не резбрах шо е то "конкурс от локална величина".
Моята класификация е спрямо оценяващите и за мен литературните конкурси биват професионални и любителски. Само че от тази гледна точка този на "Аргус" е професионален. Както и конкурсите "Златен Кан", тези на "Буквите" или онези на Агоп Мелконян.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Мартин » Съб Мар 05, 2011 11:51 am

Робине, уважаеми,
Драго ми е много, като чета отново премъдрите ти изказвания. Между другото - не се сещам откъде е цитата...
В случая, както и ти, така и Богданов леко се подвеждате. За мен конкурсът (който и да е той) никога не е бил цел, а само средство. Един от много малкото способи да стигнеш до читатели. На първо място това са хората от журито, на второ място - още някой след тях. Тъй че случващото се в рамките на конкурса е нещо, което аз не коментирам. Както и преди съм отбелязвал мен винаги ме вълнува онова, което се случва след конкурса. Конкурсът сам по себе си - нито дава, нито взима...

Богданов,
По отношение на конкурсите, а и по принцип (спрямо техните организатори) - аз имам много прости очаквания - да си изпълняват обещаното. И когато един конкурс ти обещава безплатна книга, триезично издание или пари - нека този, който обещава да бъде така добър да го направи. Ако обещаното се случваше - на мен би ми се спестила една стъпка от процеса и доста работа; т.е. време, което да мога посветя на "сакрално взаимодействие с листа".
А конкурсите пък са по стечение на обстоятелствата - единствените, които публично обещават, че ще свършат нещо за даден автор. Затова и често отнасят толкова хули.

Конкурсите създават някаква предпоставка (макар и спорна) да стигнеш до читатели. И под предпоставка далеч не разбирам пластмасовата грамота, която всички връчват (вече съм събрал едно тесте такива). За мен по-важното сакрално взаимодействие е с читателя. И това е, което адски ми се губи.
Да напишеш, да се самопреведеш, да се самоиздадеш, да се саморекламираш, да се саморазпространиш, да се самопродадеш... кое по-напред?
Но ако един конкурс ти осигури книга, друг конкурс ти осигури превод или поне пари за превод, а зад книгата стои издателство, което може да осигури разпространение - тогава част от моя товар ще отпадне.
Ако има нещо, за което си прав то е именно, че - книгоиздаването е бизнес и това е нещо отделно от творчеството.
Мартин

Мнениеот bogdanov » Съб Мар 05, 2011 1:06 pm

Писал съм го и преди - конкурсите се организират от издателствата единствено с рекламна цел. Надали има алтруисти, които правят конкурс за да помогнат на талантите.
От това идват и последващите резултати.
Когато издателство като Аргус остане единствено на полето на СФ конкурсите е нормално да не му пука за резултатите, още повече че кръгът български автори е известен и рядко има неочаквани таланти.
За изпълнението на обещанията си прав. но когато знаеш, че каквото и да обещаеш /и не изпълниш/, в следващия конкурс пак ще има много участници ти е все тая.
Въпрос на принципи е, както е въпрос на принципи всеки сборник от конкурс да се пълни с 1/3 собствени произведения.

Въпросът ми беше друг, извън сферата на конкурсите.
Масово ми е споделя последната година, че било грешно един автор да се рекламира сам, трябвало да изчака да го открият и какво ли още не.
Интересна ми е твоята гледна точка по въпроса. Май на всички останали изявени имена в тоя форум ми е известна.
bogdanov

Мнениеот Мартин » Съб Мар 05, 2011 5:20 pm

@Одисей

На конкретния ти въпрос:
На мен ми е непривично, несвойствено и нехарактерно да се саморекламирам. Освен това ми е и трудоемко. И освен това трудно намирам подходящи канали.
Но и не виждам смисъл да чакам да ме открият, докато пея в банята.
Затова и досега съм правил, каквото съм могъл.
Идеалният вариант би бил да си наема продуцент, който да ме рекламира. Както и да се занимава с цялата бизнес страна на въпроса. Мечтая си за нещо подобно. Но това разбира се е в сферата на фантастиката.
Мартин

Мнениеот alvin » Съб Мар 05, 2011 6:32 pm

Моите пет стотинки:

Конкурсите в България дълго време бяха единствения начин да бъдеш издаден. В смисъл - ако не искаш или не можеш да си позволиш самоиздаване.
Имаше конкурси, разни хора написаха интересни неща, видяха се на хартия. Това е то - романтика. Плюс стимул и гъдел, и умиляващ наивитет.

У нас няма списания, които да култивират покълващи таланти. У нас имаше конкурси, вече май няма. Ама има интернет, има канали за комуникация, има 21-и век по гащи.

Присъединявам се към Мартин, който (ако не е лъжа) на няколко пъти се опита да каже, че на първо място е неизпълненото обещано, а след него - всички лирически отклонения за занаята.
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Мар 05, 2011 7:05 pm

Мартин написа:@Одисей

На конкретния ти въпрос:
На мен ми е непривично, несвойствено и нехарактерно да се саморекламирам. Освен това ми е и трудоемко. И освен това трудно намирам подходящи канали.
Но и не виждам смисъл да чакам да ме открият, докато пея в банята.
Затова и досега съм правил, каквото съм могъл.

Значи цялата работа била заради желанието ти да те открият, та да блеснеш?
Е, това вече излиза извън литературата и навлиза в областта на съвсем друга наука. Щото ако те интересуваше на първо място литературата, а не собственото ти място в нея - сега нямаше да мърмориш. Ами че аз съм в същото положение - и то отпреди теб. Янчо Чолаков и Злат Торн - също. Да си видял обаче някой да е гъкнал по форуми? Камо ли да лее сълзи и сополи какво трябвало и какво - не.
Един разказ - голяма работа. Ако е нужен някому - ше го открият, ако ще и след 100 години. А ако не е - какво ти пука, ако пък не е?

(На това ми се щеше да видя дали Алвин ще каже за "Аргус": "А, бе... що не издадете първо сборника от по-ранния конкурс - с Ивайло Иванов - Варненски, щото е обещан, а после се погрижете и за по-късния - с Мартин Петков?"
Но няма да го направи.)
:wtf:

Ти май и до досега не можеш да схванеш, че хората не винаги мислят онова, което говорят. А когато го правят, задължително биват мразени.

Мартин написа:@Одисей
Идеалният вариант би бил да си наема продуцент, който да ме рекламира.

Не, обратно - той би те наел. Но само ако има изгода.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Мартин » Съб Мар 05, 2011 10:13 pm

Джимец,
Не са бъркай там, където не ти е работа и където никой не тe e викал.

На професионалистите отдавна съм пожелал успех!

GFY
Мартин

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства