Литература и други изкуства

Българската фантастика извън България

Всичко за изкуството

Re: Българската фантастика извън България

Мнениеот Goa » Чет Май 12, 2011 6:35 pm

Испанското електронно списание за фантастика "Алфа Еридиани" публикува 3 разказа на Христо Пощаков - ето заглавната страница на миникнижката:

Skully1.JPG
Skully1.JPG (45.7 KiB) Прегледано 10389 пъти

Ако някой пишещ има преведени на испански разкази, би могъл да ги изпрати на адреса на списанието и да се надява на публикация в случай, че ги одобрят :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Чет Май 12, 2011 10:10 pm

Goa написа:Испанското електронно списание за фантастика "Алфа Еридиани" публикува 3 разказа на Христо Пощаков - ето заглавната страница на миникнижката:

Skully1.JPG

Ако някой пишещ има преведени на испански разкази, би могъл да ги изпрати на адреса на списанието и да се надява на публикация в случай, че ги одобрят :lolno:

The Force is still strong with him...
Аватар
Sephiroth

Мнениеот alexandrit » Нед Окт 23, 2011 10:44 am

Да, виждам, че в заглавието на тая широка тема личат словцата „... извън България” – сиреч става дума за произведения от наши автори, издавани в други държави. Но съществуват редица книги (не пет-шест, ами десетки!), превеждани на различни чужди езици и публикувани преди години от българската агенция „СОФИЯ ПРЕС”.

Въпросните книги са се разпространявали тъкмо в разни чужбини, четени са предимно от чужденци и са създавали някакъв имидж на българската фантастика зад граница. Ето основната причина сега и тук да „сведа” информация за някои от тях. И още: разбира се, че ще говоря за тези, които лично аз притежавам или съм заел от колеги (защото изповядвам уж старомодното схващане, че библиографът трябва да е държал в собствените си ръце онова, за което ще пише).

НА ПРЕВОДНА ВЪЛНА

– И запомни, момче – вдигна пръст литературният критик, – добре го
запомни от мен. Днешните стари фантасти са всъщност вчерашните
млади фантасти... а пък днешните млади фантасти са на практика
утрешните стари фантасти. Както и да го тълкуваш, няма мърдане...
Из „Нови разказоиди” от Наталия Маринова

♦ НАУЧНАЯ ФАНТАСТИКА. – Сборник рассказов. – Библиотека „Болгария” № 10. Формат 101х159 милиметра. 196 страници.

Съставител: Агоп Мелконян. Превод от български: Татяна Митева и Валентина Коцева. Художник на кориците: Текла Алексиева.
Издател: София Пресс, София, 1987.

Съдържание: Любен Дилов – Чтобы накормить орла...; Агоп Мелконян – Мортилия; Величка Настрадинова – Мадемуазель Ведьма; Никола Кесаровски – Алая капля; Александр Карапанчев – В эпоху УНИМО; Петр Кырджилов – Зримая человечность; Велко Милоев – Новая модель детского нанокомпьютера для каждой семьи; Светослав Николов – Поверхность Мебиуса.

♦ ДЕТСКИЕ ЛАДОШКИ. – Научно-фантастические рассказы. – Библиотека „Болгария” № 10. Формат 125х191 милиметра. 216 страници.

Съставител: Петко Тодоров. Превод от български: Игор Крижановски. Художник на кориците: Текла Алексиева.
Издател: София Пресс, София, 1988.

Съдържание: Петко Тодоров – Молодые болгарские фантасты (предговор); Агоп Мелконян – Плач после боли; Агоп Мелконян – Via dolorosa; Величка Настрадинова – Белая бездна; Велко Милоев – Бегство; Велко Милоев – 07; Николай Близнаков – Пожалуйста, повернись ко мне спиной…; Васил Димитров – Елка для всех; Иван Серафимов – Предупреждение; Петр Кырджилов – Детские ладошки; Александр Карапанчев – Стапен Кройд; Иван Варгов – Раковина за семь пиастров; Добринка Микова – Обыкновенный, рядовой репортер; Иван Мариновский – Ностальгия; Иван Мариновский – Атавизм; Любомир Николов – Разческа для призрака; Любомир Николов – Корабль в бутылке; Илия Тенев – Охотник за ржавыми роботами.

♦ ХОЛОД И ПЛАМЯ. – Рассказы. – Библиотека „Болгария” № 5. Формат 127х188 милиметра. 152 страници.

Съставител: Александър Карапанчев. Превод от български: Людмила Родригес. Художник на кориците: Текла Алексиева.
Издател: София Пресс, София, 1990.

Съдържание: Элка Константинова – Экология и научная фантастика (предговор); Агоп Мелконян – Тень в аду; Иван Мариновски – Электрические слезы; Александр Карапанчев – Пустая комната; Александр Карапанчев – Братья с Левса; Любомир Николов – Пиршество гуннов; Велко Милоев – Докуда доходит взгляд; Велко Милоев – Тополь; Орлин Крумов – Солнце на ладонях; Светослав Николов – Вергилий и вода; Николай Йочев – Утро твоей печали; Миглена Николчина – Холод и пламя.

* * *

Да прибавя още нещо от собствен (неподправен) опит, без да използвам партийни бои.

На касата на „София Прес” плащаха хонорари, и то нелоши – ако не ме лъже паметта, аз съм получавал до 400 лева за един разказ. Излезе ли новият сборник, парите вече очакваха съответните автори, за да ги зарадват... Добри ли бяха тези соцпорядки? Повечето днешни политици ще ни кажат без колебание, че не и не, времената тогава са били изцяло калпави, неправилни, недемократични.

М-даа... И отгоре на всичкото ще искат да гласуваме за тях, денонощно обстрелвайки ни – като някакъв дивеч! – от всевъзможни медии.
Аватар
alexandrit

Мнениеот bogdanov » Нед Окт 23, 2011 9:24 pm

Сашо, тогава плащаха на Ентелегенцията, особено на писателите, за да мълчат.
Прочети "Задочни репортажи", много точно е описано.
Сега вече не му пука на никой - народът го изпростиха достатъчно.
За жалост писателите го предадоха първи. Посочи ми един журналист с огнено перо като Ботев или поне като Благоев? Pro Domo Sua?
bogdanov

Мнениеот Goa » Нед Окт 23, 2011 11:06 pm

Има журналисти с огнени пера, но предполагам, че всички са добре платени :wink: . Капитализъм, пазарна икономика :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пон Окт 24, 2011 9:13 am

P.S. Междудругото, тая практика не е престанала. СБП продължават да издават книги и сборници /основно през София прес/ на принципа "аз на тебе, ти на мене" - сиреч ние ще издадем книга на автор от вашия съюз, а вие обратното. Това си е стандартна практика, има го заложено в бюджета им, просто парите се разпределят от други.

И както веднъж отговорих на подобни мрънкане - "Г-н Карапанчев, ако Ви издам книга и ви дам да я продавате, бихте ли изкарали 400 лв от продажби?"
bogdanov

"Огнени" или аналитични пера?

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Вто Окт 25, 2011 12:15 pm

Налага се да се обадя заради странното полусъвпадение на мненията на bogdanov и Goa. Единият пише, че днес няма журналисти с огнени пера, другият - че има, но са добре платени. Предпочитам да смятам, че двамата просто не са били достатъчно внимателни, за да не мисля, че това не са приказки "на едро", а нещо по-лошо.

Последният български журналист, когото и днес продължават да окачествяват като "огнено перо", беше Стефан Продев - един ловък писач и манипулатор, който използваше перото си, за да насажда дива омраза у своите читатели. Така че не съжалявайте много за липсата на огнени пера. Лошото е, че аналитичните не са достатъчно.

В средата на управлението на Станишев и тройната коалиция написах и издадох първия том на "Кой какъв е в българската корупция". В него бяха публикувани доказателства за корупционните действия на действащия премиер, действащия президент и четирима действащи министри. Една година по-късно публикувах и втори том със същото заглавие. Дотогава никой от четиримата министри, чиито национални предателства и далавери бях извадил на показ в първия, вече не беше действащ - добър пример за силата на навреме казаната истина. Ефектът от публикациите обаче се разпростря и в международен план.

Тъй като навсякъде по света журналистите се охрабряват, когато видят, че някой е посмял да направи нещо срещу властниците, а те нъпреки това не са му откъснали главата, две седмици след излизането на първия том в българския печат започнаха да се появяват антикорупционни материали, подписани "Едикой си, разследващ журналист". За месец тенденцията придоби лавинообразен характер, а още два месеца по-късно Европейската комисия спря финансирането на програми по ФАР, САПАРД и ИСПА. Така имах честта да се окажа в началото на един процес, попречил на Станишев и Доган да откраднат още над милиард и половина - пари, които иначе днес всички заедно щяхме да плащаме от собствения си джоб.

Затова моля bogdanov и Goa да внимават какви послания изпращат и какви внушения правят.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Goa » Вто Окт 25, 2011 2:57 pm

Добре, Кънчо, прав си - приемам, че съм зле информиран. Твоите 2 книги ги имам, но не се сетих за тях, докато пишех постинга, защото си мислех за телевизията и ежедневниците и тях имах предвид. Дано разследващите журналисти да са водени предимно от граждански дълг, а не от финансови стимули - бих се радвал да е така! И да продължават да работят и след падането на Станишевци, че виж ги тях, пак се мобилизират и пак се целят във властта :wink: . А съвсем не са само те, които искат да грабят народа.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Сря Окт 26, 2011 2:45 pm

Защо става така, мамка му? В други страни забравиха какво е туй голям кралимарковски комунист, а у нас не само не отиват на бунището на историята, ами и протягат мръсните си ръце към властта... :silent: А пък тези, дето времето беше тяхно, като гледам, от избори на избори са се засилили право към въпросното бунище. Я някой разбирач да разясни поради что става така??? :redface:
Генерала

Мнениеот Генерала » Сря Окт 26, 2011 2:56 pm

Още нещичко от един "добит" комунист...

РОДИНА

Над тебе Пирин
издига гранити,
обвити във сиви мъгли.
Орли над бедни села
размахват крила
и хала в полята пищи.

А бяха години,
когато невинно
люляха ме празни мечти.
Живота бе ведър
и лесен,
живота бе щедър
и песен бе ти.

Но ето -
преминах
през дим,
през масло
и машини,
преминах през
гнет и тегло -
вред, където се борят
за хлеб.

И нещо се счупи
във мене.
Простенах от болка,
но бях без изход.
Погледнах надире
и плюх озлобено
и в теб,
и в самия живот.

Сега си ми близка,
по-близка от майка дори,
но днеска ме плиска
ненужно пролятата кръв,
насън ме души
площадния кървав двубой
на твои герои,
платени със чужди пари...
Тежи ми, Родино,
кошмарно жестоко тежи
димящата кръв
и аз ще те питам -
всичко това
за теб ли бе нужно,
кажи?

Вред мрак.
И в мрака - тегло и робия.
Глад.
Остана стотици години назад.
А нейде живота пулсира,
израства
завод
след завод,
бръмчат пропелери...
А моят народ
работи,
умира,
както в дълбоката
бронзова ера.

Аз пак те обичам,
Родино на Гоце и Даме,
защото израснах,
защото закрепнах във Теб.
И нося в сърцето си младо
тревожното знаме
и вечния устрем
на всички без покрив и хлеб.
Генерала

Мнениеот bogdanov » Сря Окт 26, 2011 3:00 pm

Поради спецификите на прехода, в България не се отгледа това поколение професионални политици, което трябваше да замени предишното. Точно заради това в ГЕРБ има огромна кадрова криза /което добре се видя на необучените членове на избирателни комисии/.
Поради тази причини, основните хора които се занимават с политика са тези, получили някога образованието си в пионерските и комсомолски лагер-школи. От началото на веа досега, новите партии изкарат един мандат и се разпаднат. Остава само "столетницата", която почива на много стари и добре работещи методи на обучение на кадри.
Освен това, думите на поета са все още валидни

Завод. Над него облаци от дим.
Народът прост, животът - тежък, скучен. -
Живот без маска и без грим -
озъбено, свирепо куче.

Какво толкова да очакваш, кого да изберем? И кой да го избере?
Ревеше ми се за сините партии, като помня какво беше преди 20 години, а сега със всички пари, които хвърлиха не можаха да стигнат гласовете на Светльо Витков.
bogdanov

Мнениеот Генерала » Сря Окт 26, 2011 3:24 pm

И понеже много се развълнувах покрай изборите - ето нещо, писано специално за избори.:)

- Глас народен -

- Глас божи -

О боже!

подкрепяй свещеното дело

на грубите черни ръце:

влей смелост

в нашето гърмящо сърце:

Не искаш ти никого роб -

и ето - кълнеме се в нашия гроб -

ще възкресим ний човека

свободен в света.

Пред нас е смъртта -

о нека!

но отвъд:

там цъфти Ханаан

от Правдата обетован

нам -

вечна пролет на живия блян...

Вярваме! Знаем! Желаеме го!

С нами бог!
Генерала

Мнениеот Malinov » Сря Окт 26, 2011 3:55 pm

Генерале, само не разбрах тия дето не са отишли на бунището на историята, че даже и протягат ръце към властта, какво общо имат с комунизма? :)
Malinov

Мнениеот Goa » Сря Окт 26, 2011 8:28 pm

Нищичко, само дето му дават лошо име. Като в песента на Бон Джови - "you give love a bad name".
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Чет Окт 27, 2011 6:14 pm

Imat obshto! Oslushaj se v okolnoto prostranstvo i shte razberesh, che "komunistite" sa kato Figaro: Komunistite tuk, komunistite tam, komunistite dolu, komunistite gore. :wtf:
A inache ti si znaesh... :wtf:
Генерала

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Окт 27, 2011 8:57 pm

Мъже,
................
жени,
...........................
народ!
Да строим
.............
гръмоотвод!
:problem:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Генерала » Чет Окт 27, 2011 11:06 pm

I poneze choveshkata pamet e k&sa, no arhivite sa zivi - da napomnja koj beshe glavnija multak na republikata. Deto se vika - predbalotazno... :wtf:
Molja klip&t da se izgleda dokraj.

http://bulgarianvideo.blogspot.com/2009/09/1996.html
Генерала

Мнениеот Malinov » Чет Окт 27, 2011 11:48 pm

Ами, извинявай, пак не разбрах, нали съм си простоват, кои са тия дето имат нещо общо с комунизЪма, че и със социализЪма?

П.П. Много, отдавна не съм спамил, казано на български "засирал" хубави теми. Ама, то било хубаво :)
Malinov

Мнениеот bogdanov » Пет Окт 28, 2011 7:52 am

Откак БКП се раздели на БСП и СДС нещата станаха зле...
bogdanov

Мнениеот Goa » Пет Окт 28, 2011 7:57 am

Да бе, а в СДС има някакви елементи, които не са от БКП и дърпат СДС-то надолу... :problem:
Аватар
Goa
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства