Литература и други изкуства

фюми

Всичко за изкуството

Re: фюми

Мнениеот Deckard » Вто Ное 30, 2010 8:11 pm

Roland написа:Стереотипизирането е функция на стереотипизирания, не на стереотипизиращия.

Освен че звучи като "Петър плет плете", това твърдение не е особено вярно от гледна точка на психологията. Стереотипизиращият си изгражда стереотипи по отношение на стереотипизирания.

Ето един тематичен цитат от филма "Добрият Уил Хънтинг":

"-Предполагаш, че знаеш всичко за мен, защото си видял една моя картина. Ти си сирак, нали така?
-Да.
-Мислиш ли, че бих могъл да разбера колко труден е бил живота ти, как се чувстваш и кой си само защото съм прочел Оливър Туист?"
Последна промяна Deckard на Вто Ное 30, 2010 8:31 pm, променена общо 1 път
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Roland » Вто Ное 30, 2010 8:22 pm

Което не би могъл да направи, ако стереотипизирания не му помага ;)
Аватар
Roland

Мнениеот Deckard » Вто Ное 30, 2010 8:30 pm

Roland написа:Което не би могъл да направи, ако стереотипизирания не му помага ;)

Ако аз например се опитам да направя психопортрет на Симеон Цанев (когото никога не съм срещал лично), базиран само на неговите коментари в някой форум, смяташ ли че полученият резултат ще има нещо общо с реалната личност на този човек.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот bogdanov » Вто Ное 30, 2010 8:43 pm

Deckard написа:
Roland написа:Което не би могъл да направи, ако стереотипизирания не му помага ;)

Ако аз например се опитам да направя психопортрет на Симеон Цанев (когото никога не съм срещал лично), базиран само на неговите коментари в някой форум, смяташ ли че полученият резултат ще има нещо общо с реалната личност на този човек.

Всъщност можеш да направиш психопортрет само на Роланд. Вероятно голяма част от Симеон Цанев изобщо не е влизала в този форум.
Никога не сме говорили за класическа музика примерно и много други неща.

Във форумите, както в комиксите чертите на характерите са изострени. В реалността сфуматото е доста по-голямо и само крайни идеалисти имат толкова изчистени крайности.
Хубаво е като бъдещи автори да ги знаете тези неща.
bogdanov

Мнениеот Deckard » Вто Ное 30, 2010 8:54 pm

Odisey написа:Във форумите, както в комиксите чертите на характерите са изострени. В реалността сфуматото е доста по-голямо и само крайни идеалисти имат толкова изчистени крайности.

Напълно съм съгласен, затова никога не бих си позволил да абсолютизирам и да правя генерални заключения за някого от прочетеното във форума.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Roland » Сря Дек 01, 2010 12:15 am

Аз си правя изводи за форумни личности. Имам мнения и за реалните, базирани на форумните, още повече, че много от вас ви знам и наживо. Но тези мнения не ги пиша тук.
Аватар
Roland

Мнениеот alvin » Съб Яну 15, 2011 1:07 pm

Напоследък съм подхванал аниме 'класики' и се разцепвам като полска тиква от кеф.

Принцеса Мононке
, Vampire Hunter D: Bloodlust, Ninja Scroll и сериала Death Note.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Напълно споделям нечие (забравих чие) мнение, че ако на човек му се гледа силен сци-фи/фентъзи филм, трябва да гледа аниме.
Препоръчвам всеки един от изброените горе, особено Vampire Hunter-a :shifty:
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Sephiroth » Съб Яну 15, 2011 6:53 pm

Еее, това са класики, със стария Vampire Hunter D (без Bloodlust, който е нов) съм прогледал аниме, дето се вика :shifty: Нинджа Скрол също е уникален. Но виж, Death Note го чувам за пръв път, явно ще трябва да се преслуша :rolleys:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Съб Яну 15, 2011 8:07 pm

Или прегледа, професоре :razz: :wtf: :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Lazy » Съб Яну 15, 2011 8:36 pm

А аз точно с Death Note прогледах аниме - задължителна класика!
Lazy

Мнениеот Deckard » Нед Яну 16, 2011 12:16 am

Преди време гледах двете части на Епълсийд - много сполучлива японска анимация за феновете на киберпънка.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Nasko » Пон Яну 17, 2011 4:31 pm

Има руска екранизация на "Краят на вечността" - ужасна, разтеглена и досадна.
Апропо, като стана дума за руска кинофантастика бях решил след "Обитаемия остров" и "Забранената реалност" да не гледам, но пуснах за инфо "Темный мир" и бях приятно изненадан от добрата направа на мистичен екшън без кпиджийските номера на Патрулите Бекмамбетови. Слагам си го в специалния фонд.
Nasko

Мнениеот Deckard » Пон Яну 17, 2011 5:16 pm

Последният руски филм, който гледах беше "Черната мълния" и много ми хареса. Лека и непретенциозна фантастична комедия за една летяща Волга и перипетиите на нейния притежател. :smile:
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот alvin » Съб Яну 29, 2011 10:25 pm

Misfits

Изображение

Сериал, вече върви трети сезон, но пък предишните два бяха с по 6 серии.
Група бачкащи в полза на обществото заради дребни прегрешения (наркотици, кражба на бонбони, женско сбиване и т.н.) попада в странна буря, която им дава суперсили. Пародията е пълна, всеки придобива дарба, за която винаги е мечтал. Смешен, неприличен, английски. Засега е много приятен.
Аватар
alvin

Мнениеот bogdanov » Нед Яну 30, 2011 12:05 am

Кога тръгна трети сезон. Супер филмче!!!
bogdanov

Мнениеот Goa » Нед Яну 30, 2011 4:41 am

Чух и аз много препоръки, ще го видим :). Наркотици и кражба на бонбони в един кюп, хехехе :).
Междувременно четвъртият сезон на "The Big Bang Theory" малко пооправи батаците, в които го заби третият, но пак аха-аха и да залитнат в простотии. През по-голямата част от времето се движат на границата. Но все още са доста повече забавни, отколкото неприятни :).
Гледах най-после и няколко серии от четвъртия сезон на "The IT Crowd". Уникати!

А това, за което си мечтая, е български субтитри за "Джентълменската лига" :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Чет Фев 03, 2011 4:29 pm

Гледах първа серия на Misfits. Добра идея, обаче тая мания за "свръхреализъм" вече почва сериозно да ме уморява. То нямаше нормална реплика, само псувни, даже на улицата никой не говори (нито пък мисли!) така :think: . Това вече не е изкуство, и аз не знам какво е, но разваля добрата идея без ни най-малко да го прави по-реалистично или правдоподобно :sad: . Другото, което не ми хареса, е, че камерата често се друсаше до такава степен, че ме заболя глава. Има и други начини да се нагнети напрежение и динамичност, стига с тия измислени псевдоефекти :thumbup: .

Въпреки това ще го продължа, защото замисълът събуди интереса ми :lolno: . Дано нататък не е толкова отблъскващо.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Чет Фев 03, 2011 9:26 pm

Доколкото е пародия, някои неща са попресилени.
За комуникацията между героите не съм много съгласен. Това са хора от кол и въже, така си говорят. Какво значи "нормална реплика"? Много нормални си бяха. Ти май скоро не си се возил в автобус :wink:

Като изгледаш още 1-2 серии, ще усетиш духа на филма и ще можеш да прецениш има ли смисъл да продължаваш.
Аватар
alvin

Мнениеот Goa » Чет Фев 03, 2011 10:33 pm

Аз вече прецених да гледам, пък ще си проличи, ако съм сгрешил :wink: . Но съдейки по препоръките ви, едва ли.
Абе не са хора от кол и въже. Никой от тях не е наистина толкова прост като тия в автобуса. Та затова напъните да звучат насилено вулгарно ми стоят много неправдоподобно, а оттам и загрозяват филма. Или поне първата серия. Разбирам, че таргет-аудиторията трябва да включва и пълните простаци, току виж ги научила на нещо добро, ама :wtf:
Има и друго нещо. За мен граници (или мярка, ако предпочитате) в изкуството трябва да има, иначе няма как да го различим от всичко останало. Колкото и ниско да се цели, все трябва някъде да спре. Не само не е нужно, но не е и допустимо да копира абсолютно едно към едно най-лошото от реалността. Или поне от езика.
А нека да го погледнем и от още една страна. Оперната музика и балетът примерно далеч не са за всеки - едва ли някой от героите на сериала би ги слушал и гледал. Те са с тясна насоченост към съответната таргет-група. Е, сериалът пък изглежда сякаш е със също толкова тясна насоченост, но към противоположна като възпитание и култура таргет-група. А това би било доста глупаво самоограничение, ако има някакви заслужаващи уважение цели. То вярно, че все по-малко остават хората, които разпознават и съзнават отрицателния пример в простащината и вулгарността на подобни диалози, но все пак...
Млъквам и ще гледам тези дни.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Съб Фев 05, 2011 2:42 am

Изгледахме ударно първи сезон. Става. Но няколко неща ми станаха неприятни в различна степен - от леко подразване до истинско ядосване.
Спойлер:
Леко подразване например от ненужната американизация на сцената с тълпата, преследваща Нейтън, а ядосване от факта, че представиха всичко културно в негативна светлина. Онази, която промиваше мозъци с послания да бъдем добри, беше представена като зло, а това си е бая силно внушение. Обратното, патетичната реч как трябва да се шибаме, пием и друсаме до припадък, беше поставена в устата на симпатягата Нейтън. Е, в тоя момент се зарадвах, че не съм тийнейджър... Яд ме е в чисто естетически план и че убиха Сали, дано я съживят нататък, защото най-малко пък тя трябваше да умира. А за непоносимо вулгарния на места език вече писах. Просто няма нужда от толкова пресоляване.

А, и още нещо: ако всички умения са с временен ефект, тогава оти ги ручаме жабетата? Е, не съвсем де, но достатъчно е да се появи възкресител и тогава нещата могат да се повтарят до безкрай. А дори не ни трябва и възкресител - черният пич може да връща времето и да съживява със задна дата всеки. (И ми се иска да го направи със Сали :).) Силно се надявам да не се осерат както направиха с 4400 - последните 2 сезона изобщо не помня дори минутка от сериала, толкова беше станал слаб.
Аватар
Goa
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства